• Německo

Doom - Der Film

Misia na Mars

Horor / Akční / Thriller / Sci-Fi

Velká Británie / Česko / Německo / USA, 2005, 100 min (Director's cut: 113 min)

• monolog

Někde jsem kdysi četl, že Dwayne Jonson je důstojným nástupcem Arnolda Schwarzeneggera. Hovno! Kdyby Arnie hrál ve stejných sračkách, jako tenhle Skála, nikdy by se z něj guvernér nejmocnějšího státu USA nestal, protože by fanoušky nezískal. Nevím, jaká česká společnost do toho dala prachy, ale měli by se zamyslet, jestli je nechtějí raději vkládat do něčeho smysluplnějšího. Postavy plytký, děj o ničem prokládanej akcí pro oko, která je vložená čistě jen kvůli zrychlení děje. Jedinej mě zaujal Karl Urban, ale to možná bude tím, že jsem ho viděl v Riddickovi. No, pohoršil si. Film nemá děj a to je to nejhorší, co se filmu může stát, přestože u filmů podle počítačových her je to pravidlem. Je to škoda, mohl to bejt dobrej SF akčňák, takhle to je jen nuda. Jedna lepší scéna je téměř finále, který je natočený jak ve hře (první osoba, střídá zbraně, zabíjí mrchy apod.), ale to na dobrej film nestačí. Nevadilo by mi ani tak, kdyby postavy nebyly nijak moc prokreslený, příběh ohranej a herci jaloví, ale muselo by to být zábavný. A to to není.(9.5.2006)

Chewieho názor, zrcadlově obrácený ;) Expozice je až příliš dlouhá (kolem hodiny) a mariňácké špičkování á la Aliens je sice chvályhodné, ale nikdo se z něj na zadek neposadí. Pak ale Rock popadne BFG, mezi jeho bližními to začne mutovat ostošest a z některých hrdinů se stanou superhrdinové (a to doslova). Bartkowiak herní adaptaci ukočíroval bez zbytečných ústupků a spokojeni snad budou jak příznivci předlohy, tak fandové akčních filmů, pokud se smíří s tím, že filmový Doom je megabéčko s průměrnými hláškami, nadprůměrnými triky a velmi silnou závěrečnou dvacetiminutovkou.(26.10.2005)

Musím uznat, že to Bartowiak posral, protože jeho premisa je akce a ne nějaké napětí nebo dokonce horor. Takže první hodina je opravdu dost nuda, herci se snaží, ale s takovým dementním scénářem to prostě nelze. Dále se dá říci že Karl Urban přehrál The Rocka, jo už to tak bude Karl je prostě mnohem víc cool. No a když konečně přijde finální nářez tak to stojí za to. Sekvenci s 1st person pohledem bych možná ještě víc zkrátil, ale oproti té nudě předtím je to uplné požehnání. No bitky se povedly a kdyby se ve stejně akčním duchu nesl celý film mohla to být velice příjemná snad dokonce i pětihvězdičková záležitost.(7.11.2005)

• Tom Hardy

Čím více herních adaptací vzniká, tím více si začínám vážit filmů Mortal Kombat, Resident Evil a jeho pokračování. Doom se tváří, že je věrný své herní předloze, ale spíše si z ní bere prvky a vydává se vlastním směrem (pekla se kupříkladu bohužel divák nedočká). První hodinu filmu se toho moc nestane. Banda mariňáků sice není úplně nezajímavá (a dokonce je od sebe rozeznáte, což je v tomhle žánru poměrně vzácné), ale jednotlivé postavy postrádají lepší dialogy i výraznější střety mezi sebou. Procházení temných chodbiček sice funguje ve hře, kde člověk postavu ovládá, ale v případě filmu to prostě nefunguje, protože první hodinu se opravdu NIC nestane. Mnohé scény navíc padají na tom, že Rock se snaží být ultratvrdý seržant, ovšem se srdcem a to mu nesežere ani maniak předlohy s US Army obtiskem ze žvejkačky na rameni. Rock se mimikou tak moc snaží hrát, že je až osvěžující minimalismus Urbana, který je zarostlý a nakrátko střižený dvakrát stylovější, než Rock koulející očima. Závěrečná půlhodinka naštěstí tu koncentrovanou nudu přeci jen bortí, protože se konečně začíná něco dít, začínají padat hlavy, monstra jsou na každém rohu a pětiminutová sekvence z vlastních očí si možná vyslouží i kultovní status (na druhou stranu, po TAK nudné první hodině by bylo osvěžující prakticky cokoli). Pár stylových záběrů, trocha roztomilých zvrhlostí (ruka v úvodu je fajn) a cool závěrečná bitka nemůžou zastřít skutečnost, že Doom jako celek nefunguje ani jako herní adaptace, ani jako béčkový akční výplach...(26.10.2005)

I když PC hry vlastně nehraju, šel jsem v posledním týdnu do dvou adaptací "proslavených" her DOOM (kdo by neznal :) a SILENT HILL (nezám vůbec).... Srovnání dopadlo z mého hlediska překvapivě. Bavil jsem se u DOOMa a neuvěřitelně jsem se nudil u SILENT HILL.... Doom je samozřejmě taky "blbost", ale je svižně natočený, kupodivu úsměvný a chatrný děj zachraňuje charisma dvojky Urban & Rock (v Silen Hill to celé nezachraňuje nic). Také "finále" mě v Slient Hill spíš rozesmálo a naopak v Doomovi mě přimělo k přihození další hvězdičky..... Vychází pro mě poučení, že adaptace PC her o kterých vůbec nic nevím nebudou nejspíš určené mému oku :)(26.8.2006)

• - Mnoho postav je pojmenovaných podle členů vývojového týmu Id Software, kteří se podíleli na vývoji série Doom, jsou to například Dr. Carmack – John Carmack či Dr. Willits – Tim Willits. (imro)

• - Film se natáčel také na Barrandově. (Specs)

• - Dwayne Johnson si ve filmu zahrál svou první zápornou roli. (JARDAHONDA)