• Německo

Doom - Der Film

Misia na Mars

Horor / Akční / Thriller / Sci-Fi

Velká Británie / Česko / Německo / USA, 2005, 100 min (Director's cut: 113 min)

• Dadel

Další promarněná příležitost. Když "adaptujete" videohru tak, že do filmu nedáte žádné z mnoha oblíbených monster, zápletku změníte tak, že úplně vyškrtnete peklo a uděláte z toho úplně obyčejnou variaci na zombie film, těžko můžete čekat, že se to bude fanouškům hry (k nimž se hrdě hlásím) líbit. Herci jsou kromě Rocka nevýrazní, prostředí fádní a jedna podařená sekvence "z vlastního pohledu" to nezachrání.(18.11.2005)

Rozpočet$60milionovTržby USA $28,212,337Tržby Celosvetovo $55,987,321Tržby za predaj DVD v USA $28,175,786 //počet predaných kusov 1,629,166║ Neviem či Bartkowiak alebo scenárista sa snaží všehovšudy vykrádať scénky a dejové roviny s filmu Votrelci, prípadne schémou vojakov Predátora ale vôbec to v tomto filme nefunguje, vyznie to dosť plocho bez vlastnej invencie v príbehu. Aj keď je to ako že vojenský zásah a dokonca ešte podľa najznámejšie hernej strielačky 90.rokov skoro po celý čas je to len nuda o hustejšiu atmosféru to len horko ťažko škrtne a nevyužitie takých búchačov ako The Rock a Karl Urban pre lepšiu gradáciu v deji až zamrazí. A to že tu hrá Barbora Nedeljáková je doslova vtip, veď sa objaví v jednej scénke na pár sekúnd bez toho aby len ústa otvorila, fakt dobrý odrazový mostík pre túto ako že nádejnú herečku. /25%/(17.11.2007)

Těch pět dávám hlavně z toho důvodu, že se této hry neujmul Uwe, kazím všechny super hry tím, že je převedu do filmu, Boll A ten závěrečný pohled jako byste hráli hru... tohle prostě musel natočit člověk, který tu hru má opravdu rád...(10.1.2007)

Nečekaně nekompromisní, atmosférou oplývající a debilitu téměř postrádající akční nářez, beroucí si nepokrytě vše potřebné z herní série Doom (včetně logotypu), a to v tom správném poměru - tedy ze trojky hru s temnými zákoutími i design zrůdiček, a z prvních dvou drsnodrsné mariňáky a jejich arzenál, z něhož nejdůležitější je samozřejmě Big Fucking Gun 9000:) Bezduchá střílečka, pro kterou potřebujete jen průměrnou koordinaci rukou a očí, je zapomenuta, filmový Doom nabral během výroby - hlavně při tvorbě scénáře - velmi chutné ingredience nad rámec předlohy. Aby nedošlo k omylu, dialogy jsou plné klišé, ale postavy, které je pronášejí, si to mohou dovolit, a celkový vývoj děje je jedno z největších pozitiv Dooma (nečekáte snad, že to po těch hodinách LANek na 386kách budu skloňovat jako hrad bez hradu...;)). A je tu dokonce i humor, jak jinak než patřičně černý, díky čemuž máte pocit, že se to celé nebere až tak úplně vážně - čemuž odpovídá i "first person shooter" sekvence těsně před závěrečnou bitkou. Těch padesát nebo kolik milionů dolarů rozpočtu je rozhodně vidět (respektive když něco nemá být vidět, není to vidět;)), některé vychytávky jako nanostěna jsou opravdu cool a navíc jsou opakovaně funkčně využity. Ale je pravda, že Doom není film pro každého:) Mně dokonale sedl, přičemž budiž připomenuto, že jsem byl z dnešního pohledu možná až nezdravě nadšený z filmového Resident Evilu, a budiž přiznáno, že jsem navíc při sledování hrál ve vánočním výprodeji pořízený X-COM: Enemy Within, což se možná na dojmu z filmu taky pozitivně podepsalo:) Nic to ale nemění na tom, že je mi celkem líto, že na Doomovi studio ošklivě prodělalo, a tím pádem se žádné další filmové počiny s touto značkou asi pěkných pár let realizovat nebudou. Ale dost už řečí, 80% a nebudu o tom diskutovat;)(28.12.2014)

• H34D

Doom mohl být zpracován buď jako nenáročná, ale chytlavá řežba s hromadami hrozivých příšer ala Doom 1, 2, nebo jako atmosferický survival horror typu Doom 3, místo toho však film nemá se svou herní předlohou téměř nic společného. Jedná se o prachsprosté akční béčko s triviální zápletkou, provařeným a nezajímavým dějem, kde se první polovinu jakože "buduje atmosféra" v nijakém stylu jen proto, aby později stejně nebyla využita, neboť vše eskaluje v akční řež... Ovšem díky bohu za ni, střet Rocka a Urbana je mocný, film dostává konečně nějaký náboj a svou adrenalinovou akcí z první osoby (vynikající nápad!) může konkurovat i akčním filmům první třídy. 5/10(7.7.2009)

• - Rosamund Pike, která ve filmu ztvárnila vědeckou badatelku se zúčastnila několika pitev a hodin anatomie na jedné z pražských lékařských fakult. (Amplifier)

• - Místnost, ve které je uložena zbraň BFG 9000, je označena jako "IDKFA", což je cheat ve stejnojmenné počítačové hře. (Corpsegrinder)

• - Spoiler: Během závěrečných titulků nejsou rozstřílena pouze jména herců, kteří ve filmu přežili. (Corpsegrinder)