3-iron

Drama / Krimi / Poetický / Romantický

Jižní Korea / Japonsko, 2004, 90 min

Ki-duk Kim

Ki-duk Kim

Existuje jiný režisér, který dokáže za pomoci herců a kamery vyprávět příběhy tak lehce a uhlazeně jako Ki Duk Kim? Já o něm nevím. Ki Duk Kim je král a vládce ticha, řeči obrazu a kamery. To přivedl ve snímku Bin-jip do dokonalosti a předkládá poetický příběh o milostném trojúhelníku, kde jsou dva pro sebe a třetí jen doplňuje jejich existence. Ze začátku jsem nebral jeho způsoby za to nejlepší, ale na konci mi dokázal, že moc dobře ví co dělá. Příběh vypadá velmi jednoduše, ale má mnoho podob, které stačí hledat a kdo nalezne bude rozhodně silně překvapen promyšleností a půvabem myšlenek. Ať žije tento korejský Bůh a doufám, že své kvality pro mě potvrdí i v ostatních filmech. Film, který bych asi nedokázal nikomu doporučit, i přes to jak mě oslovil....je velmi těžký a pro někoho rozhodně nudný.(10.3.2006)

Včera jsem nevěřila, že Bin jip může překonat Jaro… Dneska nevěřím, že cokoli může překonat Bin jip. Kim svoje očištění se od špíny předchozí tvorby dotáhl až daleko za mez uměleckého filmu někam do oblasti filmové nirvány a Bin jip je tak coby čistá esence nádhery a lásky suverénně pasován na Kimův nejlepší snímek. Ústřední dvojice představuje jakýsi pár nezemských bytostí, jejichž ideální (a především idealizovaný) vztah je založen na naprostém splynutí myslí, kdy k vzájemnému porozumění si není potřeba slov, a Sun-hwa a Tae-suk ve svém oproštění se od ušmudlané reality života vidí a prožívají věci, jež jsou ostatním lidem utajeny. Kim dovedl celou svoji práci s mluvenou složkou k úplné dokonalosti – cokoli se v Bin jip vysloví nahlas, je falešné, hrubé a banální, slova jsou vyprázdněná a nedokáží postihnout skutečné pocity, pravdu a krásu. Doopravdy tu mluví pouze ticho a mimo jiné i přenádherná hudba, která nahrazuje veškeré dialogy. Symbolické jsou i další fyzické projevy – Kim si s přehledem vystačí bez svých oblíbených explicitních sexuálních scén a vyhrocuje vyznění předchozích snímků, kde sex i pouhé jeho náznaky jsou většinou jen znamením naprosté vlády muže nad ženou, násilí a absence lásky. Pro to v Bin jip není místo a zůstává tak jen nefalšovaná něha a Kimovo snad první zobrazení muže a ženy jako rovnocenných, vzájemně se doplňujících tvorů. Je skutečně těžké, říct, jestli je svět, v kterém žijeme, skutečností nebo snem, když i samotná láska má v Bin jip snový charakter a existuje především v myslích postav. Nejsmutnější tak na tom všem je, že veškerá nádhera tohoto ideálního světa je do běžného života zcela nepřeložitelná.(28.1.2007)

Koukal jsem na nadpozemskou filmovou krásu, kterou neumím převést do slov.(30.4.2007)

Kim Ki-Duk se snažil natočil tenhle film natolik uhrančivě, poeticky a zajímavě, že se z toho v druhý polovině stala trošku křečovitost. Zejména ta absolutní snaha o mlčenlivost obou hlavních postav se dostávala za takovou pomyslnou hranici, kdy už to nebylo zajímavý, ale spíš divný. Nicméně, i když je závěrečná fáze filmu podivná, tak je neskutečně působivá, to se musí Kim Ki-Dukovi nechat(23.9.2008)

Tae-Suk rád jezdí na návštěvy, ale je rád na návštěvách sám, bez hostitelů. Možná by se dal nazvat zlodějem soukromí. Velmi nevšední pohled na násilí a krutost v nás a kolem nás. ..„Je těžké říct, zda-li svět, ve kterém žijeme, je skutečný nebo jen sen“.(11.8.2005)

• Hee Jae

• - Kim Ki-Duka napadl příběh filmu, když našel na klice u dveří podobný leták, jaké roznáší ve filmu hlavní hrdina. (Caelos)

• - Režisér Kim Ki-duk napsal scénář za jeden měsíc, film byl natáčen 16 dní a střihán 10 dní. (Matty)

• - Dům, ve kterém se poprvé potkají hlavní hrdinové, patří ve skutečnosti rodičům hlavního hrdiny. Za natáčení nemusela produkce zaplatit. (Caelos)