3-iron

Krimi / Romantický / Drama / Poetický

Jižní Korea / Japonsko, 2004, 90 min

Ki-duk Kim

Ki-duk Kim

Tak málo slovy lze vypovědět tak krásný příběh.(11.9.2005)

Včera jsem nevěřila, že Bin jip může překonat Jaro… Dneska nevěřím, že cokoli může překonat Bin jip. Kim svoje očištění se od špíny předchozí tvorby dotáhl až daleko za mez uměleckého filmu někam do oblasti filmové nirvány a Bin jip je tak coby čistá esence nádhery a lásky suverénně pasován na Kimův nejlepší snímek. Ústřední dvojice představuje jakýsi pár nezemských bytostí, jejichž ideální (a především idealizovaný) vztah je založen na naprostém splynutí myslí, kdy k vzájemnému porozumění si není potřeba slov, a Sun-hwa a Tae-suk ve svém oproštění se od ušmudlané reality života vidí a prožívají věci, jež jsou ostatním lidem utajeny. Kim dovedl celou svoji práci s mluvenou složkou k úplné dokonalosti – cokoli se v Bin jip vysloví nahlas, je falešné, hrubé a banální, slova jsou vyprázdněná a nedokáží postihnout skutečné pocity, pravdu a krásu. Doopravdy tu mluví pouze ticho a mimo jiné i přenádherná hudba, která nahrazuje veškeré dialogy. Symbolické jsou i další fyzické projevy – Kim si s přehledem vystačí bez svých oblíbených explicitních sexuálních scén a vyhrocuje vyznění předchozích snímků, kde sex i pouhé jeho náznaky jsou většinou jen znamením naprosté vlády muže nad ženou, násilí a absence lásky. Pro to v Bin jip není místo a zůstává tak jen nefalšovaná něha a Kimovo snad první zobrazení muže a ženy jako rovnocenných, vzájemně se doplňujících tvorů. Je skutečně těžké, říct, jestli je svět, v kterém žijeme, skutečností nebo snem, když i samotná láska má v Bin jip snový charakter a existuje především v myslích postav. Nejsmutnější tak na tom všem je, že veškerá nádhera tohoto ideálního světa je do běžného života zcela nepřeložitelná.(28.1.2007)

Čuangovi sa snívalo, že je motýľ poletujúci po rozkvitnutej lúke. Keď sa zobudil, nevedel či je Čuang, ktorému sa snívalo, že je motýľ, alebo motýľ, ktorému sa sníva, že je Čuang. Takto nejak by som priblížil tento masterpiece. Ak by som mal mimozemskej civilizácii vysvetliť podstatu filmového umenia, pravdepodobne by som im pustil Bin-jip. Ešte krajší film ako Jar, Leto, s ktorým sa prekopete k samotnej esencii filmu ako takého a jeho výrazových prostriedkov. Tie sú vo filme otesané až na kosť, čo však vôbec nie je na škodu pretože čo dokáže ústredná dvojka "povedať" bez slov je naozaj fantastické. Pre mňa zatiaľ TOP film tohto roka (2005). Famózny soundtrack. 10/10(10.6.2005)

Osobitý a poetický film, který zaujme tajuplnou atmosférou a výtečnou režií. Je to mé první setkání s Kim Ki-dukem a rozhodně mě navnadilo na další zkoumání jeho filmografie. Až zhlédnu další jeho díla, uvidíme, kam tenhle snímek zařadím...(20.9.2005)

Film o dočasně opuštěných bytech, bolestivých ranách golfovými míčky, všeříkajícím mlčení a trénování neviditelnosti představuje jeden z vrcholů tvorby autorského jihokorejského filmaře Kima Ki-dŏka. Pečlivě spřádá opojnou, až hypnotickou atmosféru, do které balí křehký příběh neobyčejné romance, v němž má nenahraditelné místo syrové násilí, i polibky jemné jak pohlazení vánku. Vypráví báchorku na hranici reality a polospánku o hrdinovi, který začíná na okraji společnosti a směřuje za hranice vnímání svého okolí._____Recenze na Rejže.cz (autor Antonín Tesař)(6.8.2008)

• Hee Jae