Rána v srdci (festivalový název)

• Švédsko

Ett hål i mitt hjärta

Hole in My Heart, A

Švédsko / Dánsko, 2004, 98 min

Lukas Moodysson

Lukas Moodysson

Jacek Petrycki

Lars Jönsson

Moderátorská hviezdička slovenských superstar, Adela Banášová, v novinovej úvahe propagovala liposukciu, botulotoxínové injekcie, operačné zväčšenie pier, pŕs a pod. Podľa nej ide o prijateľnú náhradu bolesti, poskytovanú partnerke mužmi počas veľkonočnej šibačky. V čom sa jej postoj líši od obrazov kozmeticky upravovanej vagíny ? Vzájomnné súlože v štýle každý s každým na víkendových chatovkách, či intrákoch sa tiež veľmi neodlišujú od trenia slizníc a bezuzdnej chlastačky ústrednej trojky, natáčajúcej amatérske porno. Ignorácia tretích, citovo zainteresovaných osôb (v tomto prípade mladíka uzatvárajúceho sa v tvrdej hudbe, ako forme úniku) tiež nie je nič výnimočné. Nezáujem ako princíp, hoci v protiklade s ním sú osobné sny aktérov veľmi poetické a súzniace s idylickou prírodou (akési pokrivené naplnenie reklamného hesla "buď svoj, osobitný a v súlade s okolím !" ). Vo filme použité znepokojivé obrazy podľa mňa vcelku výstižne (napr. bojujúce horiace plastové figúrky barbie) zobrazujú spoločnosť klipovitého obrazu, neschopnú spracovať množstvo chŕlených podnetov, zakladajúcich si na okamžitom užití si kdekoľvek a čohokoľvek. Spoločnosť znudeného panelákového žitia sa snaží vyrovnať silným dráždidlám, poskytovaným mediálnymi obrazmi, šírenými televíziou, internetom, dvd... Pri týchto pokusoch však vyplavuje na povrch skôr rastúca sociálna izolovanosť, mestská anonymita vzťahov, uzavretosť bytových buniek. Použité zábery sú diskutabilné, na hranici s úchylným pornom (aj keď osobne nepoznám nikoho, koho tento film vzrušil, skôr znechutil - súdiac aj podľa reakcií tu, na čsfd), ale sú naozaj tak odlišné od toho, čo sa vo sfére vzťahov a sexu často deje ? Kiež by som sa mýlil, kiež by bol Moodyssonov obraz naozaj len nevydareným, ničnehovoriacim šokizmom !(24.6.2006)

• dANo

Nepochopil som, načo bol vôbec taký film natočený a aj keď nie je natočený zle, tak je to hnusné, odporné, úchylné a hlavne zbytočné...(28.9.2005)

Pohodová oddychovka s dobrou hudbou.(7.2.2008)

Priznávam, že je to pomerne šok-ovo natočená DRÁMA , nechutne podaná a ťažko stráviteľná, ale preďaleko konzumovateľnejšia, ako ostatné " amaterosrandičky " Porno bizz je hazard a dokáže ukázať svoju temnú stránku. To večné " nelez kam nepatríš - najprv si over " už prebúdza únavu, tak nelez medzi kaktusy. OK snímok pre odkojencov na Lucifer V .filmových výkrikov. ( slušný vánok zo severu )(6.6.2012)

• Jhershaw

Pseudointelektuální pseudoporno, absolutní podivnost a zbytečnost. Za 3 roky na MFFKV první film, ze kterého jsem odešel.(6.7.2005)

• - Filmový štáb se dohodl, že o filmu nic neprozradí dříve než týden před premiérou, která se konala 17. září 2004 ve Švédsku. (Cheeker)

• - Natáčelo se ve městě Trollhättan ve Švédsku. (Cheeker)