Vesmírná Odysea - Putování po planetách (TV film)

Space Odyssey: Voyage to the Planets

Dokumentární / Drama / Sci-Fi

Velká Británie, 2004, 100 min

Joe Ahearne

Joe Ahearne

Don Davis

Dokumentaristicky natočené drama o putování naší Sluneční soustavou, které se ještě neuskutečnilo a je pouze dalekým snem lidstva, není ten můj správný šálek čaje. Raději dokumenty, které přiznávájí fikci než když si hrají na reálný film.(8.12.2013)

Ďalší vynikajúci dokument z dielne BBC, potom čo sa poprechádzali s dinosaurami, ´´ice ageákmi´´, pračlovekmi, morskými príšerami či drakmi prišli s ešte ambicióznejším nápadom - vymysleli vesmírnu cestu k planétam. A čo z toho vzniklo je fikcia, ktorá svojou pôsobivosťou prekonáva Apollo 13. V dokumente, ktorý bol analyzovaný 50 poprednými odborníkmi na vesmír sa dočká divák fascinujúcej cesty k planétam Venuša, Mars, Jupiter, Saturn a Pluto. To všetko v extrémne pôsobivom vizuálnom štýle, s fantastickými ironickými hláškami posádky a dokonca tvorcovia do príbehu zaradila aj variantu rakoviny jedného člena posádky v dôsledku ožiarenia, takže film (je to viac než bežný dokument] má v sebe obsiahnuté aj dramatické prvky. Ak mám hodnotiť z doterajšej tvorby BBC absolútny vrchol.(1.2.2005)

BBC se v seriálech hodně často trefuje přímo do černého a tvoří nejkvalitnější dokumentární světovou dílnu,(18.1.2006)

Procházka, někdy přímo let na a za hranice lidského poznání jsou fascinující samy sebou. Příběhy gnozeologického rozhraní, ty, které by se stát mohly, prvky a teorie i fakta, jež jsou již ve hře a přece stále mimo nás, to je základ příběhu o poznávání planet naší sluneční soustavy. Možnost, že bychom mohli vůbec stanout na řeřavém roštu venušského povrchu, náznak jistoty, že by lidský organismus i jeho výtvory byly s to z tohoto pekla zaživa vynést cosi do zlaté pokladnice lidského poznání, jsou víc než dostatečnou odměnou pro každého, kdo zhlédne tento mimořádně zdařilý sci-fi dokument BBC. Virtuální realita se v něm stává téměřfaktem, vysněné takřka hmatatelným. Je to nový žánr a převratný, dosud nevídaný zážitek. Je to i výraz nesmírné autorské invence. A nadlouho cosi, na co se nezapomíná.(31.5.2009)

Opět dechberoucí dokument od bbc u kterého si člověk uvědomí, že nás čeká ještě velmi daléká cesta v dobývání kosmu a to pojednává jen o naší sluneční soustavě. První kroky budou hodně těžké.(13.7.2011)