Ples příšer

Monster's Ball

Ples príšer

Drama / Romantický

USA, 2001, 111 min (Director's cut: 112 min)

Marc Forster se trefil do černého, jeho snímek o rasismu se totiž nesnaží útočit na diváka a už vůbec se ho nesnaží citově vydírat. Děj se odehrává klidně bez větších odboček, příběh nám neříká o hrdinech více, než je třeba vědět, prostě si běží svým tempem a ukazuje nám pravdu. Co je však největším plusem tohoto snímu? Rozhodně Billy Bob Thornton, opět předvádí skvostný herecký výkon bez odpudivých kudrlinek, díky kterému si vás jeho postava naprosto získá. Horší je to s krásnou Halle Berry, která bohužel celou dobu zůstává průměrná. Řekněme, že klidové pasáže, tedy dialogy zvládla velmi dobře, ale chvíle kdy hysterčí jsem jí prostě 'nežral'.(27.7.2006)

Co je to, když se sejde bílý popravčí, bílý sebevrah, bílý rasista, černý vrah, černá vrahova žena a černý otesánek, z nichž na smrt odsouzený vrah je ten nejmilejší? No přeci biják Ples příšer s Billy Bob Thorntonem a Halle Berryovou v hlavních rolích. Hodně depresívní podívaná ze života dvou nerodin různé pleti a hrůzných vztahů, s trochou černo-bílého oscarového porna jako bonusem. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=Y-94HNhLJBs(29.1.2013)

Napriek tomu že rasistická problematika je tu podávaná štýlom bližším skôr človeku, ktorý s ňou prichádza do priameho kontaktu, ide stále o oslovujúci film aj pre našinca. Snímok je skratkovitý, bez sentimentálnych a na city brnkajúcich scén. Jeho mierny chlad (ktorý pre vás môže i nemusí byť handicapom) kompenzuje famózna formálna stránka (kamera a strih), vynikajúci herci a pôsobivá hypnotická plynulosť deja, pri ktorom sa ani sekundu nenudíte. Osobitejšie než som čakal - a výborné. Umelecké dielo. Na oko skromná a tichá záverečná scéna ma knokautovala.(5.1.2005)

Ples příšer sice nemá kdovíjak mimořádný, ale rozhodně poutavý příběh. Při sledování, mimochodem úžasně natočených, posledních chvil odsouzeného skutečně mrazilo a pronikla ke mě i přes všechny cynické názory na toto téma obludnost tohoto aktu. Filmu ale dávám plné hodnocení hlavně kvůli hercům, protože výkony v hlavních i těch vedlejších rolích (Sean Combs, Mos Def), jsou velmi uvěřitelné a je radost je sledovat.(28.8.2013)

Po skončení tohoto snímku jsem se zamyslel. Ptal jsem se totiž sám sebe, kdy jsem naposledy viděl takhle skvělé drama… To už bude zatraceně dlouho… Monster's Ball je skvělý příklad toho, jak by takové správně depresivní drama mělo vypadat. _________ Tímto filmem se prolíná tolik témat k zamyšlení, že by stačily pro tři až čtyři průměrné (teda, záleželo by na schopnostech scénáristy a režiséra) filmy, ale Marc Foster (nebo scénáristé Milo Addica a Will Rokos) ta témata vzali a "poslepovali" je tak, že to sedlo jako prdel na hrnec. Je neskutečné, jak tento film reflektuje dnešní dobu a to je pomalu deset let starý… Hlavní čtveřice mě taky nezklamala. Pro Halle mám neskutečnou slabost, a to jsem nevěděl, jak charakterně umí hrát (ano, mně se její výkon líbil, zdál se mi více než uvěřitelný a toho Oscara jí opravdu ze srdce přeju), Billy Bob Thornton podal taky skvělý výkon, ale upřímně… chápu, že nebyl nominovaný. Heath Ledger mě svou krátkou rolí taky potěšil, k sakru, ten prostě odešel moc, moc brzo… a nejen v tomhle snímku… a Peter Boyle, kterého jsem doteď znal jen jako toho "hodného" a sarkastického dědu z Raymonda má každý rád, mi taky potvrdil, že zvládl i odlišnější role. Chápu, že někomu tento film může v některých momentech připadat chladný (hlavně díky tomu nekompromisnímu střihu, který občas utne zajímavou scénu) a někomu zase nedořešený (konec) ale právě tohle se mi strašně líbilo. Jak jsem napsal na začátku, už hodně dlouho jsem neviděl takhle skvělé drama. Jasných 100 %.(13.11.2010)