Bojovník

Brave, The

Bojovník

USA, 1997, 123 min

Drsné, kruté, bolestivé, depresivní, ale naprosto ohromujícně výborné. Bezvýchodnost situace cloumá celým filmem, do toho bravurně zapracovaná tklivá melodie, harmonika jako předzvěst konce.. Johnny Depp má kvality nejen jako herec, ale i režisér..(26.2.2007)

• Mi Nü-Chai

Zklamání. Příběh sice působil dost divně, ale čekala jsem, že s tím bude alespoň dobře zpracován, což byl ovšem omyl. Rozpálené slumy, v nichž jejich obyvatelé den za dne utrácejí své dny, symbolizují to, co tento film nabídne divákovi - ztracené dvě hodiny času. Depp není ani dobrý režisér, ani scénárista, herec sice schopný je, ale nějak to tu zapomněl ukázat. Toho zoufalého otce rodiny, který se chce nechat pro její dobro utratit, bych mu vážně nevěřila ani s vypíchnutýma očima. Ostatní postavy na tom nejsou o mnoho lépe, vlastně jsou na tom ještě hůře, ale jelikož tam nejsou tak často vidět, tak si toho člověk tolik nevšimne. Suverénně nejtrapnější je počáteční proslov Marlona Branda, ten už se ani hrát nepokoušel, jen deklamoval jakousi snůšku hovadin. A onen výše zmíněný příběh...nevím, kde na něj autor předlohy přišel, nicméně pan Depp mohl zapojit mozek nebo alespoň armádu poradců a nechat si vysvětlit, že platba za "hraní" ve snuffu je honorována asi tak, jako role oběti přepadení za bílého dne. Tedy - přihlouplý a těžko uvěřitelný námět, nepříliš dobré zpracování a líní herci dávají dost nepěkný obraz o tomto dost možná i ambiciózním díle.(7.1.2007)

Music composed by : Iggy Pop. Podle novely Gregory McDonalda. Scénář, režie a hlavní role Johnny Depp. ...vyjadřovat cenu života v penězích je vždycky nanejvýš urážlivé... Kdy mám přijít ? Řekněme za týden. Život indiána na smetišti je šílený, donáška vody je přímo zoufalá. Zajímavá je nevědomost diváka, k čemu že se to vůbec hlavní hrdina zavázal. Co se mu honí hlavou, jakou psychiku prožívá a jak se s tím vyrovná. Ale neudělejte to za 50 000 dolarů. Čekal jsem pak trošku jiný děj, v jedné situaci se přímo nabízel, ale ne scénář je scénář. Smutný příběh indiánské beznaděje.(7.1.2011)

Pomaly sa dostávam do štádia kedy už uverím skoro všetkému. To že tento film je napriek slabšiemu scenáru asi to najlepšie čo som mal možnosť vidieť tento týždeň a hlavne to radí tento film k takým filmom ako Ed Wood, Edward, 9 brána a iné chuťovky s Deppom. Tento filmík napreduje strašne pomalinky ale nenechajte sa zmiasť, aj keď tam zažijete asi jednu scénu o ktorej by sa dalo polemizovať či bola vôbec akčná tento film je skôr o schopnosti a statočnosti zmeniť život aj keď viete že váš musí skončiť. Celý čas sledujeme vzťah Raphaela k ostatným členom jeho spoločenstva aj svojej rodine. Tento vzťah , ktorým si získava diváka je v premyslenosti charakterov a hlavne v tom že Depp si tu zahral postavu , ktorá toho moc nenahovorí ale svojim správaním a skutkami si vás podmanivo získa. Pri tomto filme vás napadájú tri možné konce - utečie? Zomrie? alebo ho niekto zabije skôr ako dokáže pomôcť rodine svojou smrťou? dôležité ani nie je ktorá s týchto možností je správna pretože po hodinke kedy už budete poznať všetkých ho budete akoby v duchu prehovárať aby to nespravil alebo aby sa to nestalo. Scéna v kostole, ktorá využíva len zábery na oči je tak strašne silná že som sa neubránil slzám, takisto skvelé finále a pôsobivý asi 5 minutový výstup geniusa branda. Poteší cameo rolička Iggyho poppa. Ten ma tu okrem fasády - zomieram na všetky druhy rakoviny ale aj tak si dám whisky a šluka a trochu rock´n ´rollu potešil aj skvelou hudbou , ktorá spolu s výkonmi hercov dodáva celému filmu nezabudnuťeľný zážitok. Ani náznak Rock´n ´rollu ale brnkanie na gitaru , ktoré vám rozbrnká city a to som od Iggyho nečakal.(28.5.2008)

Ej mne toto veľmi nesadlo. Film vás celý čas pripravuje na to, že koniec, ktorý si Depp vybral je len jediná rozumná a zmysluplnná cesta, akoby nebolo vôbec inej. Kto vie, či si Depp neprechlastal mozog a až potom mu zišlo na um urobiť čosi také. Pritom miluje rodinu a vie, že deťom ublíži, zanechá traumu atď a všetko za zasraných 50000. Niektoré scény sú tu poriadne silné, iné nepochopené (scéna pri ohni s duchmi) a všetko si treba domýšľať a film ide veľmo pomaly. Tiež, keď sa prezradí pointa, každému bude jasné, ako to skončí, lebo film na to pripravuje celý čas. Potom už sa nedá na dlhé zábery pozerať... Johnny to myslel dobre, ale musí sa ešte učiť ako sa film má režírovať. Napr. je všeobecne známe, že keď niekto niekoho zaškrtím tak nedýcha. Guzmán však vie dýchať aj po smrti. Trochu strihu by veru nezaškodilo a tiež mi chýbal aj poriadne krvavý záver pre konečné doznenie filmu. Johnnyho herectvo , ktoré je prepožičané s Dead Mana, mi tu akosi nehralo, chcelo to viac kreativity. Atmosféra smetiska z množstvom odpadkou bola však vymyslená skvelo, preto iba lepší priemer.(3.1.2009)