Marlon Brando ako tajný agent na palube nákladnej lode, si razí cestu sebavedome a toho príslušníka SS som mu veril. Povesť jedného z najlepších hercov všetkých čias v pohode obhájil. Yul Brynner sa okrem Siedmych statočných, až tak nepreslávil, ale tento jeho sympatický nemecký kapitán ma dostal. Sabotáži je venovaná podstatná časť filmu, preto o napätie nie je núdza. Kto by povedal, že loď plná gumy bude taká dôležitá? Celkovo veľmi zaujímavý, no bohužiaľ málo známy film. 80%.(16.9.2012)

Velice chytře a promyšleně napsaný scénář. Při öbsazení dvou hlavních rolí takovými kapacitami by realizační tým musel byýt velmi neschopný, aby ještě něco pokazil. Ale nepokazil. Je to stále napínavé, děj vždycky nečekaně zabočí někam, kam byste nečekali, vyvíjejíci se vztah hlavních protagonistů má přes všechnu neobvyklost pořád logiku. Snad jen dialogy mohly být chvílemi třeskutější; ale možná je to způsobeno dabingem.(16.10.2010)

Vynikající sabotážní film, v němž se střetnou dva v podstatě kladné charaktery: falešný SS Standartenführer Hans Kyle v podání jak jinak než skvělého Marlona Branda, naprostý individualista s čím dál tím patrnějšími chvilkami smyslu pro obecnější hodnoty, a kapitán Rolf Müller, čestný německý voják, jejž trápí hodnoty za něž bojuje, ale zradit nedokáže, - snad nejsložitější part Yula Brynnera. Oba svůj úkol provádějí z donucení, oba mu však podlehnou. Jediným správným nacistou zůstává důstojník Kruse, ale příběh přes svoje skoro humanistické vyznění nesklouzává k větší umělosti.(18.5.2005)

Existují filmoví nadšenci, kteří jsou schopni vyčítat válečnému filmu jiný typ tanku, letadla či jakékoli zbraně, než který byl použitý v dané bitvě, takové věci mě obvykle nechávají v ledovém klidu. Morituri je ale případ snímku, který vznikl z pera scénáristy, který toho o reáliích 2. světové války, způsobu válčení a skutečném životě vojáků na moři ví žalostně málo a vlastně ho to ani nezajímá. Píše smyšlený dobrodružný příběh, který se navíc režisérovi daří zručně zrealizovat a obsadit slavnými hereckými tvářemi své doby. Výsledek spoustu diváků uspokojí, zažijí napětí a fandí klaďasům. Já jsem ale v tomhle případě už v některých scénách kroutil hlavou, resp. abych byl přesnější, spíš mi většinou cukaly rty ve shovívavém úsměvu. Brání mi ale dát snímku víc než 3*, jakkoliv Marlon Brando má charisma a odvádí svůj vysoký standard a Yul Brynner se vypjal možná k nejlepšímu výkonu své kariéry. Celkový dojem: 65 %.(3.3.2015)

Oscar 2 nominace: Kamera ČB, Kostýmy ČB(26.4.2004)

• - Latinský název filmu Morituri znamená "jdoucí na smrt". (Mol)

• - Marlon Brando si nemyslel o Yul Brynnerovi, že je dobrý herec. Během natáčení si ale všiml, že se Yul hodně zajímá o nasvětlení své postavy. Od té doby Brando dbal ve svém herectví i na tomto. (Mol)