Oscar 2 nominace: Kamera ČB, Kostýmy ČB(26.4.2004)

Hodně povedené a nápadité válečné drama. Výborně SSáckému Brandovi tu zdatně sekunduje Yul Brynner v roli kapitána, zmítaného mezi dvěma ohni. Nahláškovaný příběh hlavně není předvídatelný a překvapuje na místech, které by se prostě v dnešní době musely natočit jinak. Hudba Jerryho Goldsmitha má zvláštní motiv, ale jinak burácí o sto šest. Starší, ale pořád výborná podívaná.(6.2.2011)

Existují filmoví nadšenci, kteří jsou schopni vyčítat válečnému filmu jiný typ tanku, letadla či jakékoli zbraně, než který byl použitý v dané bitvě, takové věci mě obvykle nechávají v ledovém klidu. Morituri je ale případ snímku, který vznikl z pera scénáristy, který toho o reáliích 2. světové války, způsobu válčení a skutečném životě vojáků na moři ví žalostně málo a vlastně ho to ani nezajímá. Píše smyšlený dobrodružný příběh, který se navíc režisérovi daří zručně zrealizovat a obsadit slavnými hereckými tvářemi své doby. Výsledek spoustu diváků uspokojí, zažijí napětí a fandí klaďasům. Já jsem ale v tomhle případě už v některých scénách kroutil hlavou, resp. abych byl přesnější, spíš mi většinou cukaly rty ve shovívavém úsměvu. Brání mi ale dát snímku víc než 3*, jakkoliv Marlon Brando má charisma a odvádí svůj vysoký standard a Yul Brynner se vypjal možná k nejlepšímu výkonu své kariéry. Celkový dojem: 65 %.(3.3.2015)

Možná dva nejnafoukanejsi herci tehdejšího Hollywoodu bok po boku na jedné lodi.. možná jedny z jejich nejlepších výkonu, obou.!!! Mne se velmi llíbilo, dobre odvedena filmarina dokresluje kompaktní snímek plný sabotáže, vzpoury, nenávisti i pochopení..(11.3.2015)

Opravdu SUPER valecny-sabotazni film! Dve zajimave ztvarnene postavy dvou skvelych hercu a jejich vzajemny rozporuplny souboj. Kazdy stoji na jine strane, kazdy ma svou protichudnou misi, ale presto nektere veci citi podobne. Naprosto bozi Marlon Brando, opravdu paradni role, Yul Brynner taky supr, sice se mi ty jeho drsnaci uz trosku prejidaji, ale tenhle stoji za to. Na tom filmu je ale imho supr vsechno, i vedlejsi role se povedly, proste bavilo moc. Ve filmu se resi i moralni rozmer valky, nacku, obeti, zidovske otazky atd... Vyborny scenar, vyprava, napinava atmosfera, Marlonuv nemecky prizvuk je epicky, zadny laciny a pateticky srajdy, proste skvely film...(22.6.2012)

• - Marlon Brando si nemyslel o Yul Brynnerovi, že je dobrý herec. Během natáčení si ale všiml, že se Yul hodně zajímá o nasvětlení své postavy. Od té doby Brando dbal ve svém herectví i na tomto. (Mol)

• - Latinský název filmu Morituri znamená "jdoucí na smrt". (Mol)