Restart

• Finsko

Restart

Česko / Finsko, 2005, 85 min

Jiný by si na tu uspěchanou, nestálou a závazků se štítící generaci jen tak mrzutě postěžoval někde v hospodě, Ševčík o tom musí točit film. Ale to lamentování nad půllitrem by určitě nebylo tak zajímavé a v rámci země původu progresivní jako Restart. O expresivitu se nebojím.(15.4.2009)

• bassator

41st KVIFF 2006 - CZECH FILMS 2005-2006 - České filmy 2005-2006(26.6.2009)

Zas jeden film, u kterého váhám, zda-li dát 3* anebo 4*. Julius Ševčík nebývale rozčeřil hladiny poněkud stojatých vod českého filmu. Psát o úchvatné vizuální stránce a epileptické kameře by bylo nošením dříví do lesa. Příběh má sice svoje slabší místa, ale nápad propojovat sny a realitu na mě spolehlivě funguje, obzvlášť proto, že tuším, jak hlavní hrdinka spěje do záhuby (vztahové), což vyvolává takové ty příjemně nepříjemné pocity...Navíc mi v paměti utkvěla výrazná hudba, což je pro snímek také pozitivní plus. Ovšem po delším zamyšlení musím připustit, že tomu cosi schází. Že pod ultramoderním lákavým obalem chybí nějaké hlubší JÁ. Snad tedy budou ty 3* uděleny spravedlivě a troufám si tvrdit, že po takto nadprůměrném debutu překvapí Ševčík nějakým svým druhým filmem, který bude naprostým závanem čerstvosti a filmařského mládí a že to bude určitě ještě o několik řádů lepší.(17.2.2006)

• honajz

Hm. Naprosto jalová historka o hysterické krávě, která by ráda dostala přes hubu, a tak provokuje svého kluka, a nakonec - BACHA SPOILER! - je nasraná, že přes hubu nedostala. Mezitím běhá po městě, den, noc, jedno to je, půjčuje si cizí auta, která nechá stát otevřená na křižovatce, neplatí, žebrá, chodí do podniků, jež sponzorovaly film, div že si sama v Mekáči neuvaří, mezitím má představy (a na divákovi je, aby stíhal odlišit, co jsou představy, a co realita), a do toho hraje a cool muzika z Radost FX, a mladí paří, a světla blikají a filtry filtrují a kamera se zpomaluje jak na povel a barvičky v obraze se mění záběr od záběru, a střihač propadlý epilepsii radostně řádí u svého přístroje, jak si může stříhat film, jak ho v podstatě napadne, neb je to pořád cool a über moderní a artistické. Že Krobotová neumí hrát, toho jsem si všiml už několikrát, a nejde jí to ani zde, kdy se svými dlouhými pohledy snaží cosi vnitřního sdělovat, ale spíše mám pocit, že trpí zácpou nebo totálním výplachem mozku. Výpovědí naprosto zbytečný film, příjemný podobně jako ráno po nějaké podobné diskotékové pařbě s pár drogami a mozkem na barovém stole.(17.6.2015)

• gudaulin

Což o to, odvaha by byla, nechybí ani povědomí o možnostech současné videoprodukce. Co schází, je schopnost pochopit rozdíl mezi videoklipem a celovečerní filmovou tvorbou, chybí i zkušenosti a tvůrčí pokora. A neměl bych narozdíl od Julia Ševčíka zapomenout na pořádný scénář a lepší práci s postavami. V tomhle stavu jde jen o jednu z dalších četných slepých uliček české kinematografie a rozpačitému výsledku příliš nepomáhá ani přítomnost jedné z nejcharizmatičtějších hereček své generace a členky vysoce oceňovaného souboru Dejvického divadla Lenky Krobotové. Od Otakárovy tripově rozevláté Elišky, co má ráda divočinu, se sice Ševčík dostal o poznání dál, ale zdaleka ne tak, jak si zjevně podle pozitivních hodnocení mnozí myslí. Výsledek je totiž stejně afektovaný jako jeho hlavní hrdinka. Celkový dojem: 25 %.(11.8.2014)