Restart

• Finsko

Restart

Česko / Finsko, 2005, 85 min

• ORIN

O znuděné postmoderní krávě, která dostala, co si zasloužila, ve slušivém vizuálním kabátku.(17.1.2015)

Vizuálně naprosto cool. Jediný záběr se neobejde bez zpomalení, filtru, vybělení nebo podobných hrátek, kompozice nemají daleko k dokonalosti. Na české poměry překvapující. To samé platí i o podání hlášek i dialogů obecně, které vzhledem k žánru plynou naprosto přirozeně a nenuceně a třeba ve srovnání s takovou Perníkovou věží jde o úplně jiný vesmír. Samozřejmě jde především o zásluhu neokoukaných hereckých protagonistů, kteří velmi dobře chápou, jak co uchopit... Moc rád bych sem napsal ještě víc chvály, protože debutant Ševčík stvořil dílko, které u nás nemá obdoby, avšak nic není takové, jak se na první pohled zdá - Restart je po příběhové stránce zoufale plochý a prázdný, tak plochý a prázdný, že je chvílemi prostě nudný. Příběhově se rozlézá zhruba tak, že by to vydalo na dvacetiminutovou povídku, on však trvá čtyřikrát déle. A i když Ševčíkův obrazový jazyk pracuje důsledně a univerzálně, to prázdno prostě vyplnit nedokáže.(11.11.2005)

• anniehall

Nezatížen předsudky ani komentáři zdejších uživatelů, usednul jsem před monitor a shlédnul RESTART. Ajajaj. Dokázal bych si představit příjemněji strávený večer. A začalo to tak slibně. Výtvarně stylizovaný úvod, časté používání filtrů, zpomalené záběry, časosběrné použití kamery, zajímavá hudba.... pravda, to všechno už jsme viděli u Tykwera, Aronofského a jiných, ale na českém filmovém políčku se to takhle pěkně ještě nikomu nepovedlo... Ale ten zbytek!!! Nazývat tu banální epizodu ze života jednoho přežvýkavce se čtyřmi žaludky příběhem je rouhání a vytvořit z tohoto upoceného chuchvalce vlasů, mýdla, slov a semene scénář - tak to už je skutečně na žalobu. Něco tak nudného, hloupého a zbytečného jsem dlouho neviděl. Je mi to líto - protože režisérský záměr, natočit moderní, vizuálně strhující film - se nemohl podařit díky naprosté ideové placatosti a upatlanosti scénáře. Budu se těšit , až se podobný realizační tým potká napříště s nějakým slibným scénáristou a slušnými herci. Ihned po shlédnutí jsem označil ikonku s filmem na mém počítači a zmáčknul DELETE. A potom ještě raději RESTART, aby se ten film nedej bože neobjevil v kompu znovu!(21.6.2010)

Zas jeden film, u kterého váhám, zda-li dát 3* anebo 4*. Julius Ševčík nebývale rozčeřil hladiny poněkud stojatých vod českého filmu. Psát o úchvatné vizuální stránce a epileptické kameře by bylo nošením dříví do lesa. Příběh má sice svoje slabší místa, ale nápad propojovat sny a realitu na mě spolehlivě funguje, obzvlášť proto, že tuším, jak hlavní hrdinka spěje do záhuby (vztahové), což vyvolává takové ty příjemně nepříjemné pocity...Navíc mi v paměti utkvěla výrazná hudba, což je pro snímek také pozitivní plus. Ovšem po delším zamyšlení musím připustit, že tomu cosi schází. Že pod ultramoderním lákavým obalem chybí nějaké hlubší JÁ. Snad tedy budou ty 3* uděleny spravedlivě a troufám si tvrdit, že po takto nadprůměrném debutu překvapí Ševčík nějakým svým druhým filmem, který bude naprostým závanem čerstvosti a filmařského mládí a že to bude určitě ještě o několik řádů lepší.(17.2.2006)

"Tak udělej konečně něco!!" ... Cokoliv ... Zachraň mě, lži mi, starej se, dotkni se, porvi se, miluj mě, nenáviď, spasím tě, najdu tě, pozlacená jmenovka na dveřích ... Nic. ~ Výborná Lenka Krobotová. ~ Mojmír a Nihilisti, Khoiba.(13.3.2009)