Restart

• Finsko

Restart

Česko / Finsko, 2005, 85 min

Velice příjemný závan svěžesti v českém filmu. Julius Ševčík se nebál natočit film v moderním stylu a podařilo se mu to, aniž by sklouzl ke kýči či stupidnostem (jako třeba Brak nebo Chooking Hazard). Scénář, přiznávám, sice není z nejlepších a styl vyprávění, kdy se nejdřív odehraje představa hlavní hrdinky a až pak skutečnost, nemusí sednout každému, mě se to však líbilo a rozhodně jsem se nenudil. No a konečně po seriálových tzv. "hereckých objevech" přišli mladí, noví, neokoukaní herci kteří umí hrát doopravdy. Na závěr snad jen, že jsem zvědavý na další díla začínajícícho režiséra Ševčíka.(14.12.2005)

Po vizuální a technické stránce je to nejen na naše končiny zatraceně kvalitní, sebevědomá a chytlavá záležitost. Jenže bohužel pro Restart, jenom tahle stránka film nedělá. Postavy jsou totiž povětšinou celkem nesympatické a divné, jejich představitelé nepříliš přesvědčiví a dobře hrající, některé dialogy se zas jeví docela uměle. Vyčnívá hlavní hrdinka, která je sice silně paranoidní, ale to by zase až tak moc nevadilo vzhledem k jejím neustálým představám, z nichž u některých není hned zřejmé, jestli jsou realitou či ne a divák musí hádat, což je moc fajn. Jenže od 57. minuty začne naprosto pekelná a dementní desetiminutovka, kdy jde do háje naprosto všechno, a jestliže člověk Sylvu do té doby tak nějak ještě chápal či alespoň akceptoval, pak musí zákonitě nad jejím chováním nechápavě kroutit hlavou a odepsat ji, s takovou šílenou ženskou se přece už nedá sympatizovat. Navíc, takhle křečovitě přehrávající Krobotovou jsem ještě asi neviděl, její otec pro jistotu dostal jen miniaturní štěk. Alespoň konec (nemyslím posledních pár záběru z diskotéky) to vše vrací do starých (a celkem dobrých) kolejí. Hodnocení je tak nějak na pomezí 3/4*, přičemž pro vyšší možnost se rozhoduju hlavně s přihlédnutím k faktu, že jde o absolventský (!) celovečerák. Tak či tak, Ševčík mě dost zaujal a min. jeho Normal bych rád v budoucnu vyzkoušel.(1.1.2015)

Jiný by si na tu uspěchanou, nestálou a závazků se štítící generaci jen tak mrzutě postěžoval někde v hospodě, Ševčík o tom musí točit film. Ale to lamentování nad půllitrem by určitě nebylo tak zajímavé a v rámci země původu progresivní jako Restart. O expresivitu se nebojím.(15.4.2009)

CITÁT - Chceš přijít vo voko nebo vo ucho......... Český film, české prostředí a nevýrazní herci. Hudba je příšerná. Jen kameraman si sem tam pohraje a vytvoří zajímavý záběr. Příběh je celkem slušný, ale nepomáhat nám v tom Finové, asi by to nestálo vůbec za nic. CITÁT - Jsem ti nevěrná. Už půl roku........ Já to vidím tak na 50%(12.10.2014)

• mm13

Vďaka komentárom som vedel do čoho idem a tešil sa na obrazové orgie s akým-takým príbehom. Dopadlo to tak, že som poslednú hodinu snímku škrípal zubami a syčal - "tak už kurva začnite rozprávať aspoň nejaký ten príbeh". Ono tam teda skutočne nie je žiaden, pokiaľ za neho nebudete považovať debilné blúdenie streštenej nány.(19.5.2006)