Restart

• Finsko

Restart

Česko / Finsko, 2005, 85 min

Vizuálně naprosto poutavé a velmi krásné. Po formální stránce nemá Restart absolutně žádnou chybu. Kamera je originální a neustálé zpomalování záběrů či vhodného použití filtrů či časté střídání ruční a statické kamery činí tento snímek nezapomenutelným. Dalším nepochybným kladem je hudební doprovod v podání Khoiby či Escona Waldese, jejichž hudba skvěle doplňuje prostředí a dodává filmu hodně potemnělý ton. Pro mě je Restart opravdu hodně velkým a hodně milým překvapením. Očekával jsem zcela něco jiného a popravdě - méně kvalitního. Pokud mi něco vyloženě vadilo, pak to byla postava Anny Polívkové. Ztvárnění její postavy zavání až přehráváním a to na mě působilo až příliš výstředně a rušivě. Příběh je jednoduchý a přímočarý, ovšem takové miluji a scény "co kdyby" příběh alespoň trochu příběh okořenily. Podle mě je to nejlepší způsob, jak upoutat divákovu pozornost a donutit ho nad smysluplností celého příběhu přemýšlet. Alespoň u mě to tedy fungovalo perfektně..(31.1.2007)

• Enšpígl

Můj kamarád Jarda je IT technik a tenhle film používá k opravě mého PC. Přepis telefonického rozhovoru mezi mnou a Jardou ze dne 27.5. 2005. JÁ : "Čau Jardo !" JARDA: "Čau Pavle !" JÁ: "Vysral se mě počítač, co s tím?" JARDA: "Dej RESTART." JÁ: "Dík čau." JARDA: "Měj se." Pustil jsem si tenhle film a PC fungovalo. Někdy stačí úplná píč...... .(1.2.2007)

Vizuálně naprosto cool. Jediný záběr se neobejde bez zpomalení, filtru, vybělení nebo podobných hrátek, kompozice nemají daleko k dokonalosti. Na české poměry překvapující. To samé platí i o podání hlášek i dialogů obecně, které vzhledem k žánru plynou naprosto přirozeně a nenuceně a třeba ve srovnání s takovou Perníkovou věží jde o úplně jiný vesmír. Samozřejmě jde především o zásluhu neokoukaných hereckých protagonistů, kteří velmi dobře chápou, jak co uchopit... Moc rád bych sem napsal ještě víc chvály, protože debutant Ševčík stvořil dílko, které u nás nemá obdoby, avšak nic není takové, jak se na první pohled zdá - Restart je po příběhové stránce zoufale plochý a prázdný, tak plochý a prázdný, že je chvílemi prostě nudný. Příběhově se rozlézá zhruba tak, že by to vydalo na dvacetiminutovou povídku, on však trvá čtyřikrát déle. A i když Ševčíkův obrazový jazyk pracuje důsledně a univerzálně, to prázdno prostě vyplnit nedokáže.(11.11.2005)

• Malarkey

Schíza jako prase je takový typ filmu jako je Restart. Schíza, která ale zaujme vcelku jednoduchým námětem, který nakonec může skončit naprosto tragicky, což je vlastně pravda. Není radno si zahrávat se vztahy, se životem, se smrtí...s láskou. Jenže když už se něco posere, kdo by nechtěl stisknout tlačítko restart a začít opět od začátku? Každopádně tento film bych si od začátku rozhodně nepustil, na to mé mozkové buňky nemají sil. Fakt je, že střih je na českou kotlinu neskutečně efektivní, což je hodně zajímavé a jen tak se to tu nevidí, ale to je tak všecko pozitivního, co na tomto filmu dokážu najít. Jinak je to prostě psycho jako hrom. Ale hlavně díky tomu dobrému střihu. --- To znám, nejdřív kytku a pak páčidlem do hlavy a brutální znásilnění. - Vynechala jsi tu fázi, kdy tě svážu do kozelce a přinutím tě něco vymyslet.(10.5.2008)

• gudaulin

Což o to, odvaha by byla, nechybí ani povědomí o možnostech současné videoprodukce. Co schází, je schopnost pochopit rozdíl mezi videoklipem a celovečerní filmovou tvorbou, chybí i zkušenosti a tvůrčí pokora. A neměl bych narozdíl od Julia Ševčíka zapomenout na pořádný scénář a lepší práci s postavami. V tomhle stavu jde jen o jednu z dalších četných slepých uliček české kinematografie a rozpačitému výsledku příliš nepomáhá ani přítomnost jedné z nejcharizmatičtějších hereček své generace a členky vysoce oceňovaného souboru Dejvického divadla Lenky Krobotové. Od Otakárovy tripově rozevláté Elišky, co má ráda divočinu, se sice Ševčík dostal o poznání dál, ale zdaleka ne tak, jak si zjevně podle pozitivních hodnocení mnozí myslí. Výsledek je totiž stejně afektovaný jako jeho hlavní hrdinka. Celkový dojem: 25 %.(11.8.2014)

• - Autorem námětu a spoluautorem scénáře filmu Restart (spolu s režisérem Juliem Ševčíkem) je Ondřej Ládek, filmový a televizní scénárista a český písničkář, který vystupuje pod uměleckým jménem Xindl X. (suicide)

• - Khoiba se ve složení Filip Míšek, Ema Brabcová a Petr Šámal objevila i ve filmovém videoklipu Pathetic (2005). (NinadeL)

• - Součástí filmového soundtracku jsou největší hity skupiny Khoiba, která v době premiéry dosáhla vrcholu: tracky That Reason, B Electric B, Facilities, 202Pathetic a The Deepest Nightmare. (NinadeL)