Secret Army

Velká Británie, (1977–1979), 36 h 28 min (Minutáž: 50–55 min)

Tvůrci:

Gerard Glaister

Bernard Hepton, Angela Richards, Clifford Rose, Christopher Neame, Ron Pember, Guy Siner, Sylva Langová, Peter Wight, Paul Seed, Richard Marner, David Yelland (více)

Série(3) / Epizody(42)

Flashheart

No tak k tomuhle seriálu jsem se dostal díky "zajímavosti" zde pod seriálem Haló Haló. Vysoké hodnocení zde nemá oporu ve statisticky dostatečné základně, ale na IMBD ho má taky, takže jasný! U prvních dílů jsem nevěděl, zda se smát, nebo brečet, ale rozhodně se jednalo o úplně něco jiného, než jsem čekal (asi jsem si k tomu na imbd měl přečíst víc, než rating). Tak v první řadě to není a nemá být vtipný, v druhý řadě zmínka o široké herecké základně, která si zahrála v obou seriálech, byl pro mě nehorázný clickbait! Jelikož v Haló, haló mně herci přišli naprosto geniální a např. Guy Siner v čele, těšil jsem se.. No a za celou první řadu jsem nepotkal jednoho jediného herce. Ani reference, jakože by Haló, haló byla parodie, nic moc. Nejhorší ale byl ten rozdíl v herectví. Herectví předvedené v Secret Army mi přišlo asi jako z druhého nejlepšího okresního divadelního souboru. Dobře zahrané, naprosto zjevná snaha to dobře zahrát, ale genialita a přirozenost světových herců neviděna ani z vlaku. Jako když si to naštuduju z učebnice hraní a v červnu se snažím vytáhnout na ročníkových zkouškách a projdu s vyznamenáním, ale nakonec stejně skončím v okresním divadle a vydělávám si v nějaké výběrové ZUŠce. Scénář to samé, za to řežie spíš ála starej tělocvikář, kterej na to má náturu, talent, ale nemá zájem, tak to tam odkroutí stylem, hlavně se vyvarovat situací, kde se dělaj chyby. Účel to splnilo, ale 8-9/10? Wtf? Ještě bych se každopádně vrátil ke scénáři, jelikož to bude jeden z hlavních dvou důvodů, proč mi stačila první série (druhá je, že mě tyhle vážné seriály až tak nezajímaj). Prostě... Snaží se být chytrý, ale ve výsledku není. Což je nejvíc vidět na hlavních představitelích, snaží se být mega chytří, a pak dělaj ty zásadní chyby. Vtipný taky bylo, jak se na začátku dušujou, jak nejsou odboj, žádný Němce nestřílej a nesabotujou a pak místo toho vymazávaj jednoho civilistu, partyzána a britskýho pilota za druhym.. Tak si scénárista hezky nakakal do papulky, nicméně subjektivně musím přiznat, že od tý doby, tj. nějak ve třetině první sezony to společně s tím taky celkově nabylo koulí a začlo to být celkem zajímavý, celkem se to rozjelo (když člověk přivře oči nad logikou). Kromě bezzubých prvních pár dílů byl ještě bezzubější ten hlavní gestapák, to měl být kruťas a naprosto nebezpečnej záporák, ze kterýho by šel strach a přitom taková čivava. Vzhledem k hodnocení zklamání, asi hodnotili jen skalní fans, zbytek to ani neviděl, protože to tak trošku zaslouženě skončilo v propadlišti dějin. I když ne zcela zaslouženě, viděl jsem samozřejmě i velmi populární seriály o několik tříd horší, za který by se i na tom okrese propadli hanbou. Zkrátka, průměr, průměr, průměr. ()