Tucet špinavců

The Dirty Dozen

Akční / Válečný / Drama

Velká Británie / USA, 1967, 145 min

Militantní klasika. Aneb koho jiného poslat na sebevražednou misi než bandu nepoužitelných asociálů? Stmelování kolektivu, výcvik, manévry a všechen ten humbuk okolo jen oddalují nevyhnutelnou závěrečnou akci...tomuhle se říká gradace:) O hereckém obsazení nemá smysl mluvit, je perfektní, snad jen vyšinutý Telly Savalas stojí za zvláštní zmínku.(27.3.2003)

Skutočná vojnová klasika, ktorej nechýba správna dávku akcie, napätia aj humoru. Vynikajúce dielo, kde nenájdete slabé miesto...(6.4.2007)

No, natočené moc pěkně, ale z hlediska reality se ti pánové dopustili hrdelních válečných zločinů podle všech definic. Ve druhé světové válce se na tohle docela dost hrálo, a v Norimberku byli střední velitelé podle toho odsouzeni nebo osvobozeni. Případně teď v Haagu, pořád to ještě platí. ---- Ani nejburanštější žoldák by si nedovolil zastřelit přitom, co má na sobě stejnou, tj. nepřátelskou uniformu -- za to by dostal provaz i od vlastního soudu. SKUTEČNĚ se před akcí museli / musejí převléci.... porušují to jen ti, co ženevské konvence neuznávají, tedy Sovětský svaz (částečně), Čína (ta rudá), Korea (ta rudá), Írán, Japonsko (před kolonizací USA). Ostatní ne.(13.9.2006)

Major Reisman se usmívá a spokojeně si mne ruce. Právě se mu podařilo z několika odsouzenců vytvořit tým, který má společný cíl. Komu by vadilo, že tím pojítkem mezi hrstkou asociálů je nenávist k Reismanovi. On už ví, že tihle hoši jsou schopni spolupracovat a uskutečnit šílený plán na postřílení několika strategických nacistických špiček uprostřed okupovaného území. Jenom psychicky nepříliš vyrovnaného Maggotta by s sebou zřejmě neměli brát, neboť jeho pudy se zjevně ještě zcela nepodrobily Reismanovu velení.(4.12.2009)

• Wacoslav1

Všude jsem furt jenom četl jaký, že to je geniální a kultovní válečný film. Tak jsem se k tomu jednou konečně dostal a dostavila se celkem brutální nuda. Postavy sice obsazený hereckou elitou tehdejší doby, ale žádná z nich mě výrazněji nezaujala. film má slabý tempo, je moc dlouhej. Já se prostě nudil, co nadělám.30%(15.11.2014)