Jak já miluji tyhle filmy z vojenského prostředí. Jo, Lee Marvin, to je něco.(28.5.2002)

Dávam plných päť, pretože to skrátka inak nejde. Až teraz, pri druhom zhliadnutí po cca 10 rokoch mi došlo, akáže je to výdatná porcia politickej nekorektnosti a modernej filmárčiny - tá skratkovitosť, tie pohľady kamier, dialógy, nálada, to VŠETKO! Bravó, kričí vyhladované srdce fanúšika, ubíjaného blazeovanosťou dnešných dní amerického filmu! Špinavci sú špinaví ako sa na bandu kriminálnikov sluší a patrí a s nemeckými dôstojníkmi a ich fľundrami si poradia práve tak. Bravó!, kričí ten, komu práve vyvrcholenie snímku vtedy dávno vadilo najviac (nie že by sa z presvedčeného pacifistu stal militantný šialenec). Dnes si to škodoradostne vychutnávam - a až tak, že mi výnimočne nevadí zopár nedotiahnutostí (fakt sa mohli aspoň trochu naučiť nemecky a negra so sebou nebrať, preboha!), ktoré vo finále vyplávajú na povrch... našťastie do natoľko rozbúrenej hladiny, že ich nie je problém prehliadnuť a celkový dojem nekazia. Naviac to predsa nie je špeciálne komando pod ešte špecializovanejším vedením, ale banda anti-sociálov vedená anti-autoritárskym samorastom. TARANTINO SEM S TÝMI "BASTARDAMI" sastýmkurvasereš!!!(13.6.2006)

Militantní klasika. Aneb koho jiného poslat na sebevražednou misi než bandu nepoužitelných asociálů? Stmelování kolektivu, výcvik, manévry a všechen ten humbuk okolo jen oddalují nevyhnutelnou závěrečnou akci...tomuhle se říká gradace:) O hereckém obsazení nemá smysl mluvit, je perfektní, snad jen vyšinutý Telly Savalas stojí za zvláštní zmínku.(27.3.2003)

Hneď na začiatku musím konštatovať, že ma špinavci nenadchli. Myšlienka použiť trestancov na plnenie najriskantnejších úloh pri vojnových operáciách nie je nová a Tucet špinavcov určite nie je prvým filmom, ktorý na nej stavia. Disponuje skúseným režisérom a skvelými hercami, na ktorých spočítanie jedna ruka netlieska, ani nestačí. A výsledok je pritom rozpačitý. Herci hrali na úrovni povesti, ktorá ich predchádzala, pyrotechnici aj kameraman sa snažili, len výsledok bol nejaký málo uveriteľný. Ono keď dlhšie sledujete, ako sa "dobrým" darí a "zlým" nedarí, prestane vás to baviť. Jediným rozdielom bolo, že tu aj "dobrí" boli vlastne "zlí", tak sa patrilo ich vykynožiť. Ale až niekde ku koncu filmu, aby si zahrali. Aj pohľad na bezchybné uniformy a vyleštené prilby bol upokojujúci, pretože mi signalizoval, že sa netreba príliš zamýšľať, stačí iba pozerať a potom dať tri hviezdičky.(26.7.2012)

Jak mám safra ohodnotit tucet špinavců?! Snad jedině tak, že dám každému dvacku na sprchu. Nejšpinavějšímu špinavci dvě, aby mohl jít opakovaně.(14.7.2014)

• - George Kennedy, Clint Walker, Ernest Borgnine a Jim Brown se po více než třiceti letech opět setkali při přípravě animovaného válečného filmu Malí Válečníci, kde propůjčili své hlasy kresleným vojákům. (Karlos80)

• - Tvrdohlavý a impulzívny Cassavetes vo filme pôvodne hrať nechcel, chcel ho režírovať a s producentom filmu Kennethom Hymanom sa o to skoro pobili. Nakoniec ho prehovorili a pri nakrúcaní mal zo všetkých hercov práve on najviac voľnosti – vo väčšine scén nik nevedel, čo práve povie. (marlon)

• - Clint Walker odmietol s pozície hollywoodskej westernovej hviezdy hrať v scéne, kde mal predstierať generála a tak "šancu sa predviesť" dostal Donald Sutherland, ktorý bol k filmu prizvaný dodatočne a pre ktorého rola znamenala obrat v jeho filmovej kariére. (marlon)