Velký útěk

• slovenský

Veľký útek

Dobrodružný / Drama / Válečný / Historický

USA, 1963, 172 min

Tady není co dodat. Maximální řemeslo, šílený obsazení. 170 minut uteče jako nikdy. Nebudu se pozastavovat nad technickou vyspělostí výkopu tunelů, o tom to není. Klasika! Koncert!(27.11.2011)

Režijně a herecky dokonalé (Richard Attenborough!), bohužel scénář na mne působil strašně naivně. Zvlášť když je snímek točený podle skutečných událostí, nebylo by imho vůbec na škodu, aby děj opravdu reálně působil. Kdyby byla celá první půle stejně nekompromisní jako závěr, tak neváhám s absolutoriem, ale dojem, který jsem během sledování nabyl - totiž že vězni neutíkají z německého zajateckého tábora, nýbrž z nějakého relativně pohodového pionýráku, mě poměrně rušil. Jinak ale spokojenost.(21.8.2009)

Klasika-nejklasičtější ze všech útěkářsky zaměřených filmů podle mého ten nejlepší, nejdramatičtější a nejpropracovanější! Opravdu vynikající film, popisující spojenecké vojáky, kteří se pokouší utéci z německého zajateckého tábora za druhé světové války. O čem je tu důležité se také zmínit, tak sice to že příběh byl natočen podle skutečných událostí. Sám režisér John Sturges (aby byl snad výsledek ještě lepší), tu vsadil skutečně na širokou plejádu osvědčených hereckých es od Steva McQueena (s kterého tento film, už udělal hvězdu opravdu velkého kalibru), přes Jamese Garnera, Charlese Bronsona až po Jamese Coburna nebo Donalda Pleasenceho. Každý z těchto velkých herců brilantním způsobem ztělesňuje určitý charakter, který zde režisér Sturges dál reálně a detailně rozvíjí. Mužem NO.1 byl pro mne jasně sympatický kliďas Steve McQueen, zpočátku nezúčastněný muž, jednající pouze na vlastní pěst. Avšak při vší jeho smůle, kdy ho snad dvakrát lapý, tak později se přikloní k ostatním a společně naplánuje hromadný útěk se svými ostatními druhy. Má tu důvěru ostatních což je důležité. V první části je to právě nejvíc ten Steve, vůbec celá ta část je značně komická, aneb Steve klidně přicházející do tábora, jako by s nic nedělo, dominující Steve, který nejprve všechno omrkne, zjistí situaci a pak se podle toho postupně zařizuje. Steve který jak už jsem napsal snad po dvou útěcích skončí na samotce, kde si jen tak klidně odpaluje proti zdi svůj basedbalový míček:-)) Mezi tím snad jen karneval a těm němcům zdající se pofidérní kamna. Pak zde vyniká také Charles Bronson v roli bojícího se hlavního kopáče. Ale jak už jsem psal, špatní nejsou i ostatní, o kterých už se tu už podrobně rozepisovat nebudu. Zakončím to tak že samotný film "Velký útěk" je natočen opravdu velmi zdařile, jen tedy škoda že v podstatě s tragickým koncem všech spiklenců a útěkářů, kteří jsou buď zastřeleni (viz. smutná scéna na kopci s vyvezením a úplným postřílením zajatců mezi kterými jsou i dva skoro hlavní herci), nebo opětovným deportováním zpátky do tábora, mezi kterými je opět sám opět velký Stveve- bohužel už je o tak, tedy při vší smůle sakra:-) Ale ta jeho nezapomenutelná scéna, kdy se snaží ujet německým vojákům na motorce, je opravdu vynikající a paměti hodnotná. Film byl natočen pouhopouhých dvacet let po válce, a ta skutečnost byla stále více než živá, sám režisér Sturges eliminuje tragiku skutečné události, a spíš se soustředí na život v táboře, na přípravy a plány budoucího Velkého útěku. Pro mne osobně nezapomenutelný film, legenda mezi všemi útekářskými filmy a film na který se s chutí, i přes tu děsivě dlouhou stopáž (která ale lehce uteče, protože ve filmu se stále něco děje), rád znovu podívám.(30.8.2007)

Vynikající záležitost, která ani chviličku nenudí. A navíc je to proklatě dobře obsazené. A málem bych zapomněl, že to je napínavý až to bolí.(11.6.2005)

Jeden z nejlepších dobrodružně válečných filmů. Přes svou uctihodnou stopáž nenudí a stále má co nabídnout. Vyprávění se nese v tragikomickém duchu s hořkým koncem. Ústřední melodii Elmera Bernsteina si ale i tak nakonec bude pískat každý. Herecké obsazení v čele se Stevem McQueenem je jen třešinkou na dortu. John Sturges zkrátka věděl jak se dělá napětí a neexceloval zdaleka pouze na westernovém poli. 100%.(23.9.2006)

• - Německé město poblíž tábora se ve skutečnosti jmenovalo Sagan (dnešní Žagaň v západním Polsku, cca 70km od českých hranic). Ve filmu bylo označeno jako Neustadt. (džanik)

• - Charles Bronson, který hraje šéfa “tunelářů”, do natáčení přinesl svoje vlastní životní zkušenosti - než se stal hercem, pracoval totiž v uhelných dolech - a režiséru Sturgesovi radil jak vynášet zeminu. Výsledkem jeho dřívější práce v dolech bylo, že si “vyrobil” klaustrofobii, kterou trpěla i jeho filmová postava. (džanik)

• - Na přípravách skutečného útěku se podílelo 600 mužů více než rok. (džanik)