poster

Velký útěk

 • anglický

  The Great Escape

 • slovenský

  Veľký útek

Dobrodružný / Drama / Válečný / Historický

USA, 1963, 172 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • DaViD´82
  *****

  ... a jdu si házet s míčkem.(18.11.2003)

 • genetique
  *****

  Polovica štábu hviezdneho westernu spred troch rokov predtým sa zišla aby natočila ďalšie vrcholné dielo svetovej kinematografie. Skvelé naporcovanie zábavy od začiatku až do konca. Tak skvelé, priam až popcornovo dobrodružné, že som si často ani neuvedomoval, že ide o skutočnú udalosť s možným tragickým koncom. Steve McQueen a James Garner ako prvotriedni majstri hlášok, film nabitý pohodou a napätím humorom a nakoniec neskutočná rana v závere, a ja som to skoro nevydržal. Scenár je bravúrny, občasnú nelogickosť som si vyvrátil faktom, že film je natočený podľa skutočnosti a tak ma proste nemalo čo rozhádzať. 95%.(14.10.2008)

 • Slasher
  ****

  Ono až přijde na scény, kde Steve McQueen na nacistické motorce krosí louky a pole v podhůří Alp, mělo by vám už být rázem celkem ukradený, co všechno předtím ve filmu o skutečných útěcích z krajně střeženého zajateckého tábora nedávalo smysl a nad čím vším jste si říkali "jo, to určitě".... Je tu taky nabušenej Charlie Bronson a dalších pár frajerů, takže všeho všudy fajnová odsýpající tříhodinka.(21.5.2013)

 • Matty
  ****

  Chlapský útěkářský film, který se ani nesnaží od titulního útěku utíkat někám "dál". 85% Zajímavý komentář: InJo, dzej dzej(22.7.2005)

 • RHK
  *****

  Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Nádherný film Johna Sturgese s hudbou Elmera Bernsteina na motivy skutečných událostí. Odvážní a schopní letci, kteří si dokázali v zajateckém táboře prakticky z ničeho vyrobit perfektní doklady a civilní šaty a prokopat se na svobodu. A ještě si stihli dělat z Němců blbce - např. ty sborové zpěvy kryjící rámus z kopání, troušení hlíny na záhonky a malování ptáků zakrývající výrobu padělaných dokladů. Nejvíce mne potěšily scény na vozíčku v tunelu, Steve McQueen svým útěkem na motorce a taky "dodavatel" James Garner, James Coburn a klaustrofobní tunelář Charles Bronson. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=xkwmIDx9RwQ(18.9.2009)

 • - Základem pro postavu MacDonalda byl George Harsh, velmi dobrý kamarád Wallyho Floodyho (což byl skutečný "Tunnel King"). Harsh, který pocházel z amerického Jihu, sloužil jako zadní střelec u Kanadského královského letectva (RCAF). Ve 20. létech byl Harsh za vraždu odsouzen na doživotí. Jako student medicíny provedl umírajícímu spoluvězni apendektomii a zachránil mu tím život. Guvernér státu Georgia mu udělil milost a on byl propuštěn na svobodu. Po válce, během které strávil tři roky jako válečný zajatec, přišly další problémy: byl obviněn ze zločinu, který spáchal jako mladý. Na Štědrý večer roku 1974 se pokusil o sebevraždu zastřelením, ale přežil. Brzy poté ho částečně ochromila mrtvice. Když se to stalo, tak ho Wally Floody se svojí ženou vzali k sobě domů do Toronta, aby se o něj starali. Vlastním úsilím se v zdravotnickém zařízení v Sunnybrooku vrátil do života. Zemřel v lednu 1980. (džanik)

 • - Většina letadel na letišti jsou ve skutečnosti americké cvičné letouny AT-6 Texan natřené “německy”. Jediné skutečně německé bylo to, se kterým se letělo, Bucker Bu 181 'Bestmann'. (džanik)

 • - Steve McQueen pozdržel celou produkci, protože požadoval přepsání scénáře tak, aby jeho postava dostala více akce. (džanik)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace