Sedm statečných

• slovenský

Sedem statočných

Western

USA, 1960, 123 min

Na Leoneho poetiku Hollywood nikdy nedosáhl, ale jinak je to špička. Scénář, herci, hudba.(2.2.2013)

NFR 2013, Oscar 1 nominace: Hudba(20.2.2004)

V kostce řečeno - podařený remake, s nezapomenutelnou ústřední melodií a charizmatickými pistolníky. Na Leoneho špagetové westerny to zkrátka ztrácí atmosféru. Vždycky mě strašně štval laciný způsob, jakým nechal Struges na konci zemřít své postavy... přišlo mi to, jako by je nechal umřít čistě jenom proto, aby byl remake Kurosawových samurajů úplnější. Jinak samozřejmě pro západního diváka pochopitelnější a zábavnější než japonská předloha. 70%(24.11.2006)

„I´ve been offered a lot for my work, but never everything.“ Spalující charisma dvou kohoutů na smetišti, či chcete-li, place (Brynner, McQueen), podmanivá hudba E.Bernsteina a dobrosrdečné poselství o ochraně slabších a bezbranných. Na druhé straně mince málo prostoru pro R.Vaughna, naopak až moc pro iritujícího floutka H.Buchholze a nefungující postava Calvery. Eli Wallach sice budí dojem lstivého bandity, kterým šijí všichni čerti, ale v globále působí tak neškodně, že spíš než hrůzu, by mohl spolu s vesničany rozsévat kukuřici.. Holt, z tohoto tvůrčího období dám vždy raději přednost realistické poetice italských dlouhých těstovin, než romanticky učesaným marshmallows ze Států. Servíruj na svých zaprášených talířích, Sergio!(3.9.2012)

Aj keď mi imponuje tematika neľútostného západu s hrdosťou mužných kovbojov, nie každý western ma dokáže ohromiť. Siedmym statočným sa to však podarilo. Rozhodne pre mňa nepredstavujú Western westernov či kultový trhák, na ktorý do konca života nezabudnem, no keď si spomeniem na všetkými milované, no pre mňa rozvláčnejšie a nudnejšie dielo od Leona, Vtedy na západe, tak priznávam, že Statoční mali väčší švih a aj keď nie je každá druhá minúta okorenená dych berúcimi bitkami a saltami, majú u mňa väčšie plus ako Vtedy na západe. Je však zaujímavé, že obidve spomínané snímky sú povzbudené geniálnou hudbou a aj práve kvôli tomuto aspektu mi Statoční jednoducho zlepšili náladu.(11.6.2010)