Sedm statečných

• Československo

Sedem statočných

Western

USA, 1960, 123 min

Brilantné po každej stránke. Scenár, hudba, herecké výkony (všetci siedmi sú skvelí a Eli Calvera ešte lepší), akčné scény, hlášky ("Mířil jsem na koně.") - proste dokonalosť. Pravdepodobne najlepší americký western vôbec.(30.8.2008)

Výtečná záležitost a právem nadčasová klasika. Nejlepší western to však není, nejpovedenější remake rovněž ne a dokonce ani nejlepší předělávka Kurosawy se nekoná. A proč ne? Protože Sergio Leone je tou jedinou správnou odpovědí na výše zmíněné tři kolonky.(12.2.2008)

Naprostá klasika žánru. Když se řekne western, představím si Sedm statečných. Navíc jeden z mála amerických remaků, který jde umělecky někam dál a posunuje vyznění celého filmu k nové (nemohu ale napsat lepší) možná stejně tak dobré kvalitě jako japonský Kurusawův černobílý epický originál (zkrácená stopáž je také divácky přijatelnější). Typicky archetypální příběh, realizovaný v naší kultuře třeba rytířským románem (Alexandreidou počínaje a donem Quijotem konče) o potulném nomádském solitérovi (zde se jich sejde hned několik) bez domova, jenž mstí bezpráví a napravuje křivdy stavěje se vždy na stranu dobra. Oživlý mýtus. Hrdinství, čest, statečnost... Krásný film...(18.8.2007)

Velmi podařený remake Kurosawových Sedmi statečných, ale stále jen remake. Za velmi časté doslovné kopírování předlohy však nechci dát maximální hodnocení.(5.3.2007)

Tak, když jsem se podívala na Sedm statečných poprvé, byla jsem uchvácena. Někde vzadu v hlavě přitom zůstával malý osten, že něco mi tam přece jenom nevoní, nebo by se mi líbilo udělané jinak. Teď, poté, co jsem viděla i Sedm samurajů, už přesně vím, co to je. Je to ta žoviální melodramatičnost, prezentovaná dokonale závěrem. Upřednostňuji chladnou tragičnost originálu.(9.4.2009)

• James Coburn

• - Podle autobiografie Eliho Wallacha (Calvera) se Steve McQueen (Vin) na sebe na plátně snažil upoutat pozornost na úkor Yula Brynnera (Chris): setřásáním nábojnic, sundaváním klobouku během pohřbu, nakloněním se z koně a ponořením klobouku do řeky. Brynner si údajně najmul asistenta, který počítal, kolikrát se McQueen během Brynnerova proslovu dotkne svého klobouku. (džanik)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 55. (Kulmon)

• - James Coburn (Britt) a Robert Vaughn (Lee) měli ve filmu pouhých 11 a 16 vět. I když byli velcí přátelé téměř 50 let, toto je jediný film, ve kterém spolu hráli. Coburna doporučil režisérovi Johnovi Sturgesovi právě Vaughn. (don corleone)