Sedm statečných

• Československo

Sedem statočných

Western

USA, 1960, 123 min

// Distribútor: United Artists //(6.3.2014)

Tohle byl snad první western, který jsem viděl (možná kromě Vinnetoua) a musím říct, že dodnes patří mezi mé nejoblíbenější. Hrdinové jsou jeden kladnější, než druhý (až na Calveru, samozřejmě) a film ani po více než 40 letech neztratil nic ze svého (lehce naivistického) kouzla. Tuto klasiku nelze než doporučit každému, kdo ji snad ještě neviděl (pokud někdo takový existuje).(23.11.2004)

Aj keď mi imponuje tematika neľútostného západu s hrdosťou mužných kovbojov, nie každý western ma dokáže ohromiť. Siedmym statočným sa to však podarilo. Rozhodne pre mňa nepredstavujú Western westernov či kultový trhák, na ktorý do konca života nezabudnem, no keď si spomeniem na všetkými milované, no pre mňa rozvláčnejšie a nudnejšie dielo od Leona, Vtedy na západe, tak priznávam, že Statoční mali väčší švih a aj keď nie je každá druhá minúta okorenená dych berúcimi bitkami a saltami, majú u mňa väčšie plus ako Vtedy na západe. Je však zaujímavé, že obidve spomínané snímky sú povzbudené geniálnou hudbou a aj práve kvôli tomuto aspektu mi Statoční jednoducho zlepšili náladu.(11.6.2010)

Tak toto je klasika ! Najlepší, ak nie tak určite najznámejši western filmovej histórie.(1.6.2005)

Kdo by kdy řekl, že za spravedlností si budu muset dojít do samotného filmu. To, že je život nespravedlej, na to jsem si už zvyknul. To, že mě ale tenhle western zvedne ze židle a zároveň prakticky okamžitě zlepší náladu, to jsem vlastně vůbec netušil. A to jsem si ho dával už po druhé. Poprvé to nemělo takovou razanci. Skoro mi přijde, jak kdybych westerny opravdu začal objevovat až po dvacítce. Když jsem byl dítě, tak jsem tam plno těch chlapskejch upřímností nepoznal a nepochopil. Teď už trošku ošlehanej vnímám alespoň každou třetí (tak moc si nefandím) větu, souvětí nebo jenom pohledy a je mi jasný, že víc chlapskej film už snad ani nemůže existovat. Ty poctivý hlášky, skvělé postavy a úžasný příběh, na to prostě snad už nikdy nezapomenu. A stejně tak pokaždé, když se od tohodle často depresivního světa budu potřebovat odprostit, vím, že Sedm statečných bude vždycky se mnou. Sedm tak dobrých rolí, že vybrat jednoho jako nejlepšího by byla totiž strašná škoda.(10.10.2014)

• Eli Wallach