Valachiho svědectví

• slovenský

Valachiho svedectvo

Krimi / Drama

Francie / Itálie, 1972, 125 min

Môj zážitok z tohto filmu priamo úmerne klesá s výskytom Charlesa Bronsona na plátne. Ktovie, čo by z toho vzniklo, keby namiesto málo presvedčivého "Valachiho" bol človek, ktorý vie hrať a má charizmu. Ešte viac to vynikne pri skvelom Linovi Venturovi a zvyšku osadenstva... Keby namiesto Younga sedel na režisérskom kresle niekto zručnejší, keby v ten istý rok nevznikol gangsterský Opus Magnum? Keby...? Je to dobrý film, ale z takéhoto námetu sa dalo väčšou (producentskou?, režisérskou? hereckou?) "alchýmiou" dosiahnuť oveľa viac... 3,5*/5(21.6.2013)

Kvalita, nečekal sem to... Můj oblíbenej historickej příběh nemohl bejt snad ani líp zfilmovanej! 5*(29.12.2010)

Klasika ze staré školy v retrospektivním balení, uhlazení mafiáni a oddaní vojáci. Ovšem nedůvěra je mrcha, která rozoží i mafii. Jednoduše paráda.(11.8.2015)

Film ťaží zo silných hereckých osobností a príťažlivého prostredia mafie. Inak je ale pomerne tuctový, Ameriku 30. rokov sme už videli zobrazenú atraktívnejšie. Pomáha dramaturgická štruktúra rozprávania vo flashbackoch- spomienkach Valachiho. To je postava značne rozporuplná, je fajn, že nebolo zámerom tvorcov, aby sme s ním za každých okolností sympatizovali, dokonca mu ani nemusíme priať nič dobré. Ženy tu majú menšie úlohy, ako sme z gangsteriek zvyknutí, ale žiaden strach, nejaké tie poriadne prednosti tu ukázané sú. Chvíľami trochu zmätočné a nedostatočne zmotivované, ale v konečnom dôsledku to neprekáža.(16.8.2015)

70% Úsporný Lino Ventura a Charles Bronson, který tu ve své roli nedostal moc prostoru k herectví. A navíc bez kňoura. Režíroval to ovšem můj oblíbenec Terence Young (THE KLANSMAN, DR. NO).(30.8.2016)

• - Skutečný Joseph Michael Valachi alias Joe Cago zemřel rok před uvedením filmu do kin v texaské věznici na infarkt. (krubi)

• - Vo Francúzsku bol film uvedený pod názvom Cosa Nostra. (Jello Biafra)

• - V tomto filmu nejde o smyšlenou kriminální historku, nýbrž více méně o rekonstrukci, vytvořenou na základě svědectví jednoho z prominentních gangsterů, který se po svém zatčení v 50. letech ocitl v bezvýchodné situaci a během soudního přelíčení zveřejnil pravdu o činnosti organizace Cosa nostra uvnitř americké společnosti. Film se pohybuje na hranicích fiktivního thrilleru a jakési "kroniky". (Rosalinda)