Putování tučňáků

Dokumentární / Rodinný

Francie, 2005, 85 min

Luc Jacquet

Luc Jacquet

Veľmi dojímavý príbeh životného cyklu prekrásneho živočíšneho druhu, ktorý s hrdinskou dôstojnosťou nesie jeden z najhorších údelov na našej planéte. Na kinospracovaní v podstate klasického dokumentárneho filmu sa podpísala snaha priblížiť tento žáner širšiemu konzumnému publiku. A tak je film namiesto typického komentáru okorenený fiktívnymi monológmi a dialógmi samotných tučniakov (rsp. jednej rodinky). Na prvý pohľad netradičné a občas pôsobiace trochu infantilne, keď si však privyknete, uznáte, že tento spôsob rozprávania príbehu je veľmi sugestívny. Znásobuje dojmy, ktoré vytvára samotná vizuálna stránka (vynikajúca kamera!). Dojímavých momentov zažijete hneď niekoľko, pretože príroda je krutá živiteľka a slabým sa druhá šanca neujde. Najdojímavejší záber bol pre mňa na maličké mláďa, trasúce sa zimou po tom, čo sa len na chvíľu dotklo ľadovej planiny, kým si ho rodičia medzi sebou vymenili... Nájdu sa však aj oveľa smutnejšie a realistickejšie scény a tak neodporúčam brať na film príliš malé alebo citlivé deti. Na dokreslenie atmosféry sa vo filme strieda nádherná inštrumentálna hudba s akýmisi „pesničkami“, ktoré vyzerali ako niečo medzi Kylie Minogue a Björk a ako jediný element ma rušili pri sledovaní. Vzhľadom na súčasný spoločenský profil divákov v kine spočítate na prstoch rúk, no zároveň si užijete ničím nerušené sledovanie úchvatnej prírody a príbehu, aký nenapíšu scenáristi v Hollywoode.(11.7.2005)

Krásný dokument, jen kdyby si ty přihlouplé dialogy na některých místech odpustili tak bych neváhal dát plný počet, tak jsou to ode mne slušné 4 hvězdičky...(30.4.2006)

Hodně zajímavé a poučné, ale... něco málo tomu chybí.(3.12.2007)

• maseer2

sám o sobě úžasný a strhující příběh o neuvěřitelném každoročním putování nezlomitelných tučňáků versus forma zpracování, která mi absolutně nesedla.. ty rádoby hrozně dramatické (nebo dojemné?) tučňáčí vnitřní monology a otravná hudba mě po celou dobu příšerně iritovaly a nudily..(25.3.2013)

• Houdini

Oscar 1 : Dokument(24.2.2006)