Beowulf: Král barbarů

• slovenský

Beowulf - vikinská legenda

Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy

Kanada / Velká Británie / Island / USA, 2005, 103 min

Atmosféra filmu zďaleka presahuje tú umelú vyčačkanú veľkorozpočtovú produkciu Hollywoodu počnúc Gladiátorom končiac Kráľovstvom nebeským. Dej je jednoduchý nesúci sa v duchu 13teho bojovníka no oveľa konzistentnejší. Navyše tu máme Gerarda Butlera ako Beowulfa ktorý sa onedlho zaskvie v 300, Sarah Polley v úlohe čarodejnice zo Snyderovho Dawn of the Dead a Stellan Skarsgard v kostýme z Kráľa Artuša ako Dánsky kráľ prepadajúci beznádeji po tom čo mu neznámi známi Troll (Grendel) pozabíja 200 vojakov. Tu už prichádza na pomoc hrdina Boewulf so svojou skupinkou 13tich bojovníkov aby sa postarali o pokoj v dedine. Jednoduché ako facka a pritom rovnako účinné. Potešila i tá štioka fantasy. Ale v žiadnom prípade nečakajke nejaké veľké boje.(23.10.2006)

• Fr

,,Hej! jak nádherné jsou básně o starých Dánech. Jak pokořovali své nepřátele a prolévali jejich krev. Jak krotili Severní moře.... A jaké to je být hrdinou? Posekat všechny sekerou, pořezat mečem? Není to tak trochu šílenství?"..... Aniž bych cokoliv tušil, pustil jsem se pln zvědavosti do tohoto snímku. Pocity? Rozporuplné. Nezávislý (?) snímek, ve kterém mi prostě chybí ty ,,hollywodské věci", které by jej zřejmě posunuly někam jinam. Pomalé tempo, pramalé navození atmosféry starých časů a přestože se nic neděje, tak se všichni tváří, jako by šlo o život. O ten ve skutečnosti jde, ale jde to maličko mimo mě. Kladem jsou kostýmy, masky a stavby, které spolu s reáliemi drsné krajiny trošičku přibližují obraz života na severu Evropy dávných časů. ,,Ó Velký Odine ... dovol nám vrátit se domů." (P.S.: poděkování pro Lenuse a Uzi za titule.)(12.3.2007)

Podle staroanglického eposu Beowulf. Střízlivý, realistický příběh.(25.5.2006)

Kdysi dávno jsem v jedné knize četl báji o Grendelovi - monstru z bažin, které se vkrádá do hodovních síní, sbírá lidi po desítkách a odnáší je s sebou do mokřadů, kde je požírá. Příběh mě zaujal a proto, když jsem se dozvěděl, že Robert Zemeckis bude natáčet film Beowulf(hrdina, jenž se Grendelovi postaví), zaradoval jsem se. A teď se mi dostal do rukou snímek Beowulf and Grendel. Věru, zajímavé zpracování. Grendel tu je vykreslen nikoliv jako nějaké šílené zvíře, osm metrů vysoké s rozpětím paží jako fotbalová branka, nýbrž jako troll, na první pohled nepříliš odlišný od lidí, jemuž vrchnost zabije otce. A Grendel se mstí.... Snímek zasazený do nehostinného kraje se neskutečně vleče. Scény na sebe nepříliš dobře navazují. Téměř celý film je točen v exteriérech - jedna bouda, jedna chatrč, pár dřevěných konstrukcí...výprava tudíž nic moc, pár panáků ověšených kožešinami, jedna kocábka a deset zrezivělých mečů, nic víc. Ani vizuálních efektů se nedočkáte - Grendel je tvor z masa a kostí(žádný počítačový výplod). Bitek je poskrovnu, nejsou natočeny příliš umě. Gerard Butler v roli Beowulfa si střihnul takovou předskokanskou roli, do historie se bude vracet ve vizuální bombě tohoto roku - 300: Bitva u Thermopyl. Předloha filmu, tak jak jsem ji četl, zůstala víceméně zachována. Nadále se však moc těším na výtvor Zemeckise...(26.2.2007)

Gerald Butler jako slavný géatský rek Beowulf? Tak tohle znělo opravdu báječně a na film jsem se třásl jako osika. Začátek Gunnarssonova eposu mě také stále přesvědčoval, že dílo bude hodně dobrá práce, překrásná islandská krajina, Stellan Skarsgård jako král Hrothgar, jenž nahání posledního z trolů, tak jest otce budoucího Beowulfova nepřítele Grendela... Nicméně tím mé nadějné vyhlídky skončily, a to pěkně rychle. Zmiňovaná příroda je sice nádherná, ale ty exteriéry a interiéry? To i obyčejná televizní studia jsou na tom občas lépe než tento film. Příběhová linie mě neskutečně naštvala, hlavně to, že scénáristé úplně vynechali souboj s drakem (ikdyž možná dobře, vzhledem ke kvalitě efektů by mohl vypadat žalostně a filmu by jen přitížil :D:D:D) a celkově se na plátně bojovalo asi tři minuty. Zato mluvícími pasážemi snímek přetékal. Kdyby těch soubojových sekvencí bylo více, vše by bylo v pohodě, bohužel takhle se úplně vytratilo ono kouzlo Beowulfa a z díla mi ani trochu nepřišel jako legendární hrdina. Naopak hudební doprovod vyvážil některé nedostatky a tudíž je Král barbarů průměrné fantasy dílo, které ovšem mělo na víc.(6.8.2013)