Beowulf: Král barbarů

Bjólfskviða

Beowulf - vikingská legenda

Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy

Kanada / Velká Británie / Island / USA / Austrálie, 2005, 103 min

"Viděla jsem tě celého od krve.." - "Měl jsem štěstí.." - "Štěstí umí bejt i pěkná děvka.."(26.2.2015)

O bájích z nehostinných zemí studeného a drsného severu jsem doposud neměl ani tušení. Beowulf & Grendel bylo tedy mé první setkání s tímto tématem. Film jen potvrzuje, že v severních zemích byli (ať už se jedná o báji nebo ne) lidé nuceni žít v drsných podmínkách. Studeno na diváka fouká každým záběrem a já jen musím kroutit hlavou, neb v dnešní době by člověk takto oblečen dostal zápal plic raz dva. Krajina, které by slušel po celou dobu mírný déšť, je pustá, přesto nádherná. Gerard Butler je v roli hrdiny přesvědčivý a já už se těším, až ho uvidím ve Snyderově 300. Sarah Polley je jistým způsobem přitažlivá a jediný, kdo mi snad vadil byl Stellan Skarsgård. Příjemněji na mě působil dokonce i samotný Grendel. Severké báje jsou pro mě něco naprosto nového a díky Beowulfovi se o ně začnu zajímat trochu podrobněji.(27.10.2006)

mezi 3 a 4(15.12.2008)

Všichni příznivci Zemeckisova Beowulfa prominou, ale dívat se tuto verzi, nebylo pro mě takové utrpení. Sice zde byla malá (téměř žádná) výprava, akčních scén velice poskromnu, masky úděsné.. ale krásná krajina a pro mě to nejdůležitější, Beowulf nebyl takový vůl. Celý film stojí na Butlerovi, který má neskutečné charisma (to mi nikdo nevymluví) a dokazuje, že je podceňovaným hercem (to už mi vůbec nikdo nevymluví). Škoda jen, že neodhalil své tělo, jako Zemeckisův Beowulf.. Nevýhodou toho filmu je evidentně malý rozpočet, jinak by se z Beowulfa mohl stát hrdina i u nás.(6.8.2010)

Vynikající syrovost, studené sluníčko, zima a chladný vzduch od moře. Pokud někoho urazilo, že v tomhle filmu hrdinové nejsou hrdiny, troll není digitální a neboří jednou ranou stovky (digitálně naklonovaných, do všech stran se rozprsknuvších) válečníků.... že postavy nedělají namachrovaná gesta a netváří se jako největší tvrďáci... že Beowulf není nadčlověk a Dánští reci působí spíš jako banda spiťarů...pak je mi strašně líto. Tohle totiž není žádná hollywoodská limonádová velkoprodukce. O to víc ale film působí jako něco, co se skutečně mohlo udát, a dokonce si chytře pohrává s myšlenkou záměrného zveličování a překrucování seběhlých událostí... a následného vzniku hrdinských eposů. 85% Velký tleskanec. Ano, dokážu si plně představit, že na základě těchto událostí vznikla jedna z mnoha známých legend. P.S. - pochopitelně jsem fandil sympaťáku Grendelovi. Já už jsem prostě takovej...(6.10.2010)