Beowulf: Král barbarů

Bjólfskviða

Beowulf - vikingská legenda

Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy

Kanada / Velká Británie / Island / USA / Austrálie, 2005, 103 min

Beowulf je legendární norský hrdina a válečník, který přijíždí na pomoc svému příteli, jehož království likviduje troll. Severské scenérie byly nádherné. Děj je hodně dynamický. Kostými a kulisy jsou věrohodné. Syrová atmosféra, která byla dobrá, ale chtěla by ještě trošku přidat na syrovosti a více zahustit. Pak by to bylo na pět hvězd.(26.10.2008)

• -bad-mad-wolf-

U mě vítěz soutěže o nejsnadněji zapomenutelný snímek roku. Až na pár drobných záchvěvů totiž postrádá jakoukoliv zajímavost, vzrušivost nebo akčnost. Příběh je prostinký, pozornost tím pádem sám držet též nedokáže, rostoucí Beowulfova zvědavost ohledně Grendelových pohnutek je načrtnuta zase a zase nevýrazně, postavy jsou nezajímavé. Beowulf je velký hrdina v podstatě jen proto, že se to na začátku řekne a basta. Nuda. Body za krásné islandské exteriéry, slušnou atmosféru a přinejmenším zajímavě obsazené role.(24.1.2008)

No, já si z téhle verze severské ságy pamatuju určitě víc, než z kompjůtrové verze pana Zemeckise. Taková panoramata nevymyslí sebelepší geek. "Ježíš Kristus mě pořád hlídá! " "To přesně potřebujeme, boha , který je šílený z nespavosti."(8.2.2008)

Filmov s vikingskou tematikou nie je vela, dobrych este menej. Napriek tomu v poslednej dobe sa ich objavilo niekolko. Po 13tom banderasovom arabsko vikingskom bojovnikovi je tu kanadsko islandsky epos B&G a budic rok nas este caka Zemenkisov velkofilm, napodiv, ak beriem 13teho obojovnika ako remake eposu o G&B, opat spracovanie tejto prvej zachovanje anglicky pisanej literatury. B&G ma mnoho podobnosti s 13tym bojovnikom, nielen obsahove, ale aj formalne, ide o rovnaky nepodarok. Nasastie, bez vplyvu hollywoodu sa podarilo zachovat seversku poetiku a realnu drsnost zivota pred vikingov.(3.7.2006)

Další převyprávění této legendy a tentokrát lepší a tak trochu i komornější než digitální hrátky Roberta Zemeckise. Tady se víc sází na atmosféru než na nějaké opulentní bitvy a to vyšlo na jedničku a záběry na krajinu jsou taky místy úchvatné. Děj je možná trochu jednodušší v porovnání se Zemeckisem, ale to mi zas tak tolik nevadilo, aspoň to bylo zase trochu něco jiného. Navíc je tu Gerard Butler, který má charizmatu na rozdávání a záda mu kryje Stellan Skarsgad, kterému takovéto role vždycky sednou a je tu také krásná Sarah Polley, která také nic nezkazí. Prostě taková fajn historická jednohubka.(6.7.2008)

• - Vo filme sa niekoľkokrát spomína slovo Kelt. Avšak slovo Kelt, označujúce obyvateľa Britských ostrovov, sa až do osemnásteho storočia nepoužívalo. (misterz)

• - Grendelův otec (Spencer Wilding), čarodějnice Selma (Sarah Polley) a Grendelův syn se v původní básni neobjevují. Tyto postavy byly vytvořeny speciálně pro film. (Ajka1)

• - Přestože se příběh odehrává na území dnešního Dánska, většina natáčení probíhala na Islandu. (Ajka1)