Beowulf: Král barbarů

Bjólfskviða

Beowulf - vikingská legenda

Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy

Kanada / Velká Británie / Island / USA / Austrálie, 2005, 103 min

Gerald Butler jako slavný géatský rek Beowulf? Tak tohle znělo opravdu báječně a na film jsem se třásl jako osika. Začátek Gunnarssonova eposu mě také stále přesvědčoval, že dílo bude hodně dobrá práce, překrásná islandská krajina, Stellan Skarsgård jako král Hrothgar, jenž nahání posledního z trollů, tak jest otce budoucího Beowulfova nepřítele Grendela... Nicméně tím mé nadějné vyhlídky skončily, a to pěkně rychle. Zmiňovaná příroda je sice nádherná, ale ty exteriéry a interiéry? To i obyčejná televizní studia jsou na tom občas lépe než tento film. Příběhová linie mě neskutečně naštvala, hlavně to, že scénáristé úplně vynechali souboj s drakem (i když možná dobře, vzhledem ke kvalitě efektů by mohl vypadat žalostně a filmu by jen přitížil) a celkově se na plátně bojovalo asi tři minuty. Zato mluvícími pasážemi snímek přetékal. Kdyby těch soubojových sekvencí bylo více, vše by bylo v pohodě, bohužel takhle se úplně vytratilo ono kouzlo Beowulfa a z díla mi ani trochu nepřišel jako legendární hrdina. Naopak hudební doprovod vyvážil některé nedostatky a tudíž je Král barbarů průměrné fantasy dílo, které ovšem mělo na víc.(6.8.2013)

Vynikající syrovost, studené sluníčko, zima a chladný vzduch od moře. Pokud někoho urazilo, že v tomhle filmu hrdinové nejsou hrdiny, troll není digitální a neboří jednou ranou stovky (digitálně naklonovaných, do všech stran se rozprsknuvších) válečníků.... že postavy nedělají namachrovaná gesta a netváří se jako největší tvrďáci... že Beowulf není nadčlověk a Dánští reci působí spíš jako banda spiťarů...pak je mi strašně líto. Tohle totiž není žádná hollywoodská limonádová velkoprodukce. O to víc ale film působí jako něco, co se skutečně mohlo udát, a dokonce si chytře pohrává s myšlenkou záměrného zveličování a překrucování seběhlých událostí... a následného vzniku hrdinských eposů. 85% Velký tleskanec. Ano, dokážu si plně představit, že na základě těchto událostí vznikla jedna z mnoha známých legend. P.S. - pochopitelně jsem fandil sympaťáku Grendelovi. Já už jsem prostě takovej...(6.10.2010)

Mám rád atmosférické příběhy z dávných dob, a Beowulf atmosféru určitě má. Vizuálně to taky není špatné (nádherná krajina) a hudba je přesná. Navíc Gerard Butler je pro heroické role stvořen. Háček je bohužel v tom, že děj je dost chabý. Parta vojáků loví trolla, toť vše, nic víc, takže jsem se chvílemi trochu nudil. Btw Stellan Skarsgård mi tam neuvěřitelně vadil.(1.3.2007)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $68,820Tržby Celosvetovo $92,076║ Dejovo to je strašne chatrne podané, v podstate ide o nehorázne pasívnu TV produkciu, ktorá nič neponúkne. /20%/(6.12.2008)

Nádherné islandské exteriéry a hviezdne obsadenie robia z tohto ťažkého béčka pozerateľnú záležitosť na víkendové popoludnie.(27.5.2012)

• - Grendelův otec (Spencer Wilding), čarodějnice Selma (Sarah Polley) a Grendelův syn se v původní básni neobjevují. Tyto postavy byly vytvořeny speciálně pro film. (Ajka1)

• - Přestože se příběh odehrává na území dnešního Dánska, většina natáčení probíhala na Islandu. (Ajka1)

• - Filmový štáb se po celou dobu natáčení potýkal s velkými finančními problémy a nepřízní severského počasí. O všech strastech tohoto projektu nakonec vznikl dokument s názvem Hněv bohů (2006), který posbíral na filmových festivalech hned několik ocenění. (Ajka1)