Nepohodlný

Der ewige Gärtner

Nepohodlný

Drama / Thriller / Romantický / Mysteriózní

Velká Británie / Německo / USA / Čína, 2005, 129 min

Neskutečně protřele natočený thriller, který pod svou základní slupku konspiračního spiknutí inteligentně narouboval nekompromisní obžalobu velkých farmaceutických společností, které na nemocemi sužované Africe vydělávají miliony. Režiséru Meirellesovi se podařilo tuto optiku sociálního tématu zaostřit do takové podoby, aby si i ten nejméně obeznámený divák připadal, že právě rozetnul Gordický uzel a zpravodajský pracovník nemusel i při (neodvratném) zjednodušení celé spletité machinace dostat infarktový záchvat. Dokonale vyvážená směs působivého obsahu, s přehledem zvládnuté formy (autentická ruční kamera) a jako bonus vynikající herecký tandem Fiennes a Weisz. Po Hotelu Rwanda přišla vyspělému světu další nelichotivá pohlednice s podpisem „Afrika“.(5.1.2007)

|| Scenár: Jeffrey Caine / Predloha: John le Carre (novela) | Hudba: Alberto Iglesias | Distribúcia: Focus Features | Rozpočet: 25 miliónov $ | Tržby: 82,466,670 $ || Ťažký film vďaka jej tematike. Scrdce sa sviera skoro počas celej stopáži, a ja veru nerád u filmu trpím. K môjmu vkusu to chcelo viac vyvážiť žánrové zložky. Inak výborné vykreslenie slepej ulice diplomatických postupov, ktoré v momente narazenia do háklivých sektorov, sú zrovnané so zemou. Ps: Jeden z najnespravodlivejších oscarov za vedlajšiu rolu vôbec. 60% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(28.8.2014)

Obsahově důležitý film, skvělá kamera, dobrý Fiennes a Weisz... Přesto jsem se docela nudil. Doporuřuji raději shlédnout Město bohů.(18.10.2006)

Po Městě bohů, které jsem viděl ve stejný den musím uznat, že opět výborná režie, kamera a scénář, z filmařiny nemám moc co vytknout, Rachel je úžasná a Fiennes se také snaží, ale film je pro mne nezajímavý, moc mě neoslovil zdlouhavý příběh, který poukazuje na více globálních problémů, takže 3in1. Kvalitní drama o pvysoké politické hře po všem stránkách, ale ta délka, není stejně vyvážena kvalitou.(17.3.2008)

Na knihy Johna Le Carrého si dost potrpím a od dob Krejčího z Panamy ho řadím mezi top10 svých nejoblíbenějších spisovatelů. Jeho styl je výjimečný v tom, že se nic neděje a zároveň se toho děje strašně moc, stejně jako jakousi paralelou mezi realitou a fikcí a závěrečným nepříliš šťastným koncem. Jakožto bývalý příslušník tajné služby a americké vlády, Le Carré ví až moc dobře, jak to funguje v jejím zákulisí a dnes patří mezi největší kritiky imperialistické politiky silných států vedoucích k utlačování těch slabých (skutečně doporučuju jeho knihu Absolutní přátelé). Na tohle se člověk musí připravit, protože tohle v závěru i dostane. Jeho filmy neodsýpají rychle, nemají vybičovaný děj, spíš vám ukážou krátké záblesky životů několika lidí, kterým politika nakonec rozvrátí životy. A přesně takového mám Johna Le Carrého i ráda.(10.6.2006)

• - Role Tessy byla nabídnuta Evě Green. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Snímek měl původně režírovat Mike Newell, ale raději vzal nabídku na Harryho Pottera a Ohnivý pohár. (imro)

• - 25-milionové drama vydělalo během úvodního prodlouženého víkendu (2. – 5. 9. 2005) 10,9 mil. dolarů a celkový výdělek z promítání v USA se vyšplhal na 33,5 milionu. (imro)