Nepohodlný

Der ewige Gärtner

Nepohodlný

Drama / Thriller / Romantický / Mysteriózní

Velká Británie / Německo / USA / Čína, 2005, 129 min

Sociálně politický thriller o bídě Afriky a špíně komerce. Kde Krvavé diamanty vsadily na akci, tam Nepohodlný zůstal po krk v exploitačním marasmu. Pro mě nejlepší Meirelles. Doporučuju!(18.5.2015)

• Jara.Cimrman.jr

Musím se uznale poplácat za to, že jsem chlapsky přežil tento snímek až ke zdárné sebevraždě osmi výstřely ze tří různých zbraní. Překonal jsem přitom třikrát klinickou smrt nudou a smutně musím konstatovat, že po jarních trávách, prachu a kočičí srsti jsem alergický i na ufňukané dojáky ze zemí třetího světa.(28.1.2012)

Film, který kdyby se vzdal té trochu laciné love story (hra na to, jestli je Tessa manželovi nevěrná nebo ne je hooodně laciná), tak bude jednou z nejsilnějších výpovědích o vztahu Afriky a Západu. Záběry na vyhublé africké dětičky by sice mohl být klišé, ale zatraceně působí. Mimochodem, od Rachel Weisz nečekejte zase tak brilantní výkon, její herectví mi stále připomíná její začátky v Mumii.(28.3.2006)

Na celém filmu mě nejvíc zaujala režisérova dovednost skvěle navodit pocit paranoi ze sledování, třeba jen tím, že někdo vystoupí z auta.(7.8.2009)

Postavit se drzosti "vyspělého" světa, který si osobuje právo cokoli si beztrestně vůči bezmocným dovolit, je aktivita hodná chvály. Přesto, že v počínání Tessy a hlavně jejího manžela, který je tak zaujat zahradničením, že nepostřehne, jak celé dny tráví čas jeho všetečná manželka, je mnoho naivního (např.otázky jsou kladeny sice správným lidem, ale ve špatnou dobu a na špatných místech, informace nemají jen špičky, ale i malé rybky, jen manžel ne), mě blaží pocit, že Meirelles nakalkuluje a nevyhrocuje na efekt, naopak cítím upřímnost a naléhavost. A pak ještě nelze nezmínit skvělou kameru a přesvědčivý výkon Ralpha Fiennese.(25.4.2006)