Devět písní

• Velká Británie 9 Songs (více)

Lisa je Američanka žijící v Londýně. Na koncertě v Brixtonu se seznámí s Mattem, vášnivě se do sebe zamilují a o rok později se zase rozejdou. To je vše. Nízkorozpočtový snímek Michaela Winterbottoma se natáčel bez scénáře, jenom s malým štábem a ruční kamerou. Jednoduchá dějová linie filmu se odvíjí retrospektivně. Matt letí přes Antarktidu a vzpomíná na svůj vztah s Lisou. Sexuální scény a momenty z každodenního života střídají záznamy koncertů, na které dvojice chodí do Brixton Academy (například koncerty skupin Franz Ferdinand nebo Primal Scream) a kde také uslyšíme devět písní z názvu filmu. Explicitní sexuální scény nemají za úkol diváky šokovat. Winterbottom se snaží o citlivý popis vztahu v jeho počátcích, kdy se dva lidé intenzivně poznávají. Devět písní je především neokázalý pohled na to, co dělá čerstvě zamilovaný pár za dveřmi ložnice. Kieran O´Brien, představitel Matta, už spolupracoval s Winterbottomem na filmu Nonstop party a seriálu Bedna. (oficiální text distributora)

Ephemeris

Prečo je súčasná gitarová hudba v totálnej kríze a prečo sa už oplatí počúvať len elektroniku? Odpoveď na to dá zvedavému divákovi tento kúsok. Deväť gitarových skladieb, ako cez kopírák, ani jedna zapamätateľná melódia či hlbšia hudobná myšlienka. Sex ústrednej dvojice celkom zaujímavý, každopádne lepší ako tá hudba. A nie vždy v živote to tak musí byť, že... ()

Flakotaso

Winterbottom se snažil o těžkou alternativu, ale ve své snaze natočit cosi nezvyklého pozapomněl na styl a finesu a tudíž vznikl jenom jakýsi ulepený paskvil s vizuálem lepšího domácího videa. Záznamy koncertů rockových skupin (navíc těch průměrnějších z UK) jenom posilují dojem, že rejža chtěl být zajímavý za každou cenu a navíc se mu to hodilo do krámu, protože těch devět písní mu natáhlo stopáž alespoň na hraniční celovečerní délku. Dvě hvězdy za všechno, co ve filmu souvisí s Margo Stilley. ()

Jordan

teda, fakt neviem, čo toto vôbec malo znamenať. ja nie som puritán - verte mi, práve naopak, mám rád divokú muziku, pekné ženské, sex, rock n roll, poriadne bizarnosti až úchylnosti - ale toto bolo . . . čosi vymykajúce sa čomukoľvek. zle technicky natočené (hráme sa na tvrdý underground) umeleké porno skončilo len pri tom porne (prídavok umelecké sa nekonalo). vznikla pozoruhodne zlá autorská onania pri brit-rocku. snaha nasúkať na striekajúce sperma a rôzne podoby hrubozrnných porno-scén nejaký vyšší zmysel občasným záberom antarktídy a prírodopisným výkladom vyznel umelo a nijako nepomohol tomuto prečudesnému paskvilu. Pekná herečka a zopár dobrých skladieb toto zverstvo nezachráni. ()

castor

Je libo kávu nebo spíš sex? Pěkně po ránu? Ona je bezstarostná, spontánní i bláznivá studující Američanka v Londýně. On v něm žije, jeho druhou velkou vášní je led, polární výpravy a Antarktida. Seznámí se na koncertě, vzápětí se milují, pak zase okusí hudební atmosféru, zase na to skočí, zase koncert, zase sex a tak dále, a tak dále. Velmi plodný chlapík (co se tvorby týče) Michael Winterbottom (a také těžko zařaditelný a nepředvídatelný tvůrce) zachytil drobnosti a prožitky v milostném vztahu, který tepe bez jasného scénáře, bez přítomnosti dramaturga, jen s totální autenticitou a bezprostřední atmosférou. Pomáhá jí ruční kamera i naprosto přesvědčiví herci, kteří se toho nebojí. Zvláštní kus pro zvláštní obecenstvo. Tentokrát se mezi něj zařadím. Místy působivé spojení hudby a intimity. Obsah totožný s tvrdou pornografií mi nijak nevadil (snad chápete, jak to myslím). Pocitová retrospektiva a jednoduchý umělecký experiment, který má styl. ()

Sarkastic

Musím říct, že mě film vcelku i mile překvapil, čekal jsem něco podstatně horšího. Určitě ne docela komplexní studii 1-ročního vztahu mladého páru (samozřejmě se zaměřením na jejich sexuální život; další složky snad nikdo nečeká). Písničky byly celkem fajn a některé se do filmu hodily i textem. A neměl bych nic moc ani proti té Antarktidě, kdyby se zmínila jen na začátku a na konci (při jedné pasáži odehrávající se v zasněžené krajině jsem totiž hypnotizoval obraz slovy: Střih, střih…tak už to do háje střihni!). Za mě to bude čistý průměr. ()

• V Mexiku a Slovinsku išiel film pod názvom v preklade ako "9 orgazmov". (megajalec)
  • Ústredná dvojica sa stretla iba tri dni predtým, ako mala vo filme prvý sex. (megajalec)