Tristram Shandy

Tristram Shandy : Vtákovina a volovina

Komedie

Velká Británie, 2005, 91 min

• Richie666

Tak tady mi to uniklo aspoň o tři miliony světelných let.(6.12.2007)

Ti Britové! Zase předvedli něco, co není tak zcela obvyklé na plátnech kin. A bylo to vtipné, tak nějak suše, ale o to zajímavěji. Laciný humor vygradovaný umělým smíchem umí každý, ale sarkasmus Steva Coogana zabral mnohem víc a vyzněl přirozeně. Takže směle do toho :)(9.2.2008)

• Tuax

Úvod docela ušel, ale pak se z toho stává taková otravná hra na film o filmu, přičemž ani to to není. Má to být komedie a jsou v tom hlášky, ale není to nic u čeho by člověk padal do kolen. Celkově to postrádá logiku a myslím, že zcela záměrně. Ze všeho nejvíce mi tam scházela lepší hudba na podkreslení toho co se dělo na obrazovce. A cameo Gillian Anderson nestojí pomalu, ani za tuto větu. Vypadá to, jakoby chtěli antočit film, ale po pár scénách jim došly peníze, tak z toho udělali takovou pseudo uměleckou komedii o exhibici Steva Coogana.(2.10.2010)

Britský přízvuk ve spojení s jejich humorem vytváří nezaměnitelnou kombinaci. Scéna s narozením Tristama je zkrátka dokonalá a já už dlouho neviděla nic tak vtipného. Bohužel zbylé 2/3 filmu (od chvíle kdy se štáb přesune do skutečného natáčení) tak zábavné nejsou, tempo se zvolní, gagy ustanou a my sledujeme "obyčejný" herecký život Stevea Coogana...(7.8.2008)

Tristram Shandy mi po dlouhé době připomněl, proč milovat film a to nejen jako konečný produkt, ale také jako specifický svět, který tvoří živí lidé (od režiséra přes herce až po pomocné producentky či kostymérky). Román Život a názory blahorodého pana Tristrama Shandyho má pověst nejenom nezfilmovatelné knihy, ale pro spoustu lidí rovnou nečitelné - proud vyprávění, který začne u momentu jeho narození je na chvíli pozastaven, aby nám Tristram vysvětlil nějaký detail, důležitý pro pochopení předcházejícího, ale z této odbočky se záhy stává hlavní linie, která je posléze nahrazena další odbočkou, atd. Celek je vlastně naprosto chaotická kopa nicotně zajímavých, ale svým způsobem úžasně vtipných kousků historek. A právě tuhle chaotičnost Winterbottom přenesl do filmové podoby geniálně. Nosnou oporou mu byl famózní scénář, na který by mohl být pyšný maesto Kauffman a parta vynikajících brtiských herců v čele se Stevem Cooganem, kterému musela jít hlava kolem ze samotné podstaty jeho role (kromě toho, že hraje ne moc lichotivě sama sebe, v samotném příběhu Tristrama má hned dvojroli) - zvládl to však na jedničku. Fanoušky Black Books potěší nemalá role Dylana Morana (s naprosto identickým "bernardovským" projevem), fandy X-files zase minirolička Gillian Anderson. Pro ostatní je tu spousta odkazů a citací jiných filmů (od Barryho Lyndona po Statečné srdce) a hlavně brilantně britský humor. Jediná škoda je, že tohle neprávem přehlížené dílko má pouhých devadesát minut. Ale ty, věřte mi, stojí za to! 90% P.S.: Silně nedoporučuju odcházet před koncem titulků! ;-)(14.6.2007)