Reklama

Reklama

Králové slunce

  • USA Kings of the Sun
Trailer

Obsahy(1)

Mladý a neskúsený mayský kráľ Balam (Georg Chakiris) musí ujsť zo svojej krajiny pred krutým Hunack Kellom. Na úteku žiada o pomoc rybárov, aby sa k nemu pridali a previezli ho na lodiach spolu so zvyšnými bojovníkmi cez more niekam, kde bude môcť založiť nové kráľovstvo. Ich náčelník mu sľúbi pomoc pod podmienkou, že sa ožení s jeho dcérou Ixchel (Shirley Anne Field), ktorá sa tak stane kráľovnou. Preplavia sa cez more na neznáme a neobývané pobrežie, kde začne Balam budovať nové mesto a nový chrám, do ktorého by dávali bohom ľudské obete. Vo vnútrozemí však žijú indiáni a ich náčelník Čierny Orol (Yull Brynner) sa dostane do konfliktu s Balamom a jeho bojovníkmi, je ranený a uväznený. Mayský veľkňaz ho chce obetovať na oltári bohom. Raneného Čierneho Orla lieči Ixchel, ktorá sa do neho zamiluje. Balam, hoci sám neverí na ľudské obete, ustúpi nátlaku veľkňaza a súhlasí s obetovaním Čierneho Orla. Ten sa však odmieta podvoliť mayským zvykom a stať sa poslušnou obetou. K mestu prichádzajú tisíce indiánov, aby oslobodili Čierneho Orla. Balam ho teda prepustí na slobodu a aby bohovia dostali svoju obeť a krv, veľkňaz na oltári prebodne sám seba. Čierny Orol uzavrie spojenectvo s Balamom: oba národy sa majú navzájom čo naučiť. Po čase však dochádza medzi nimi k roztržke a indiáni na čele s Čiernym Orlom odchádzajú. Hunack Kell ale tiež nezabúda na svoju pomstu, preplaví sa na lodiach cez more a napadne Balamove mesto... (Dragonlanc)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (19)

curunir 

všechny recenze uživatele

Parádny starý veľkofilm s NEJEDNÝM veľkým klišé. Pred Gibsonom sa vyrozprávať príbeh z temer neznámej ríše Mayov podarilo snáď iba J. Lee Thompsonovi. A treba poznamenať, že i keď film v pravom zmysle slova za historický nemožno považovať, jedná sa o zaujímavý a v mnohom neošúchaný počin. Síce neustála prítomnosť tých hollywoodských tvári je každému do očí bijúca a to radšej nerozoberám spôsob dialógov, ktoré medzi sebou postavy vedú, takýmito nešvármi trpela ale vtedy aj viacej ,,serióznejšia" produkcia, takže tento handicap by som videl za jeden z menších. Odhliadnúc od tohoto všetkého, ostáva veľmi slušný príbeh, ktorý netrpí (takmer) žiadnymi hluchými miestami, príjemne napreduje a 108 minút prejde ani sa nenazdáte. Osobitne by som už len vyzdvihol skvelého Brynnera (zvlášť niekoľko scén s ním v jeho cele) a vysoko nadpriemernú hudobnú kompozíciu Elmera Bernsteina, ktorý si pár tónov požičal zo ,,Siedmych statočných". (30. hodnotenie, 4. komentár k filmu) ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Mayové. Do dnešních dob velmi záhadní lidé. Naposledy se na ně v roce 2006 podíval Mel Gibson ve svém snímku ´Apocalypto´ a to víc než surrealisticky. Tady máme snímek z roku 1963 a na svou dobu neméně skvostný. Lidská úskalí a snaha o dosažení svého v zájmu svých a bohů. Mayského krále si střihl Yul Brunner a jako vždy úchvatně. Osobité charisma ve snaze pojmout svoji postavu co nejušlechtivěji z něj doslova září. Epický snímek po technické stránce typický na svou dobu, kde není nouze o plynulost děje s patřičným vývojem, dramatizace, akce a hlavně ve finále množstevní válečné scény. Studiovost je místy hodně patrná, ale oproti tomu je u exteriérových scén dobrá výprava. V 50. a 60. letech vzniklo mnoho historických snímků a tento se klade mezi ty lepší. Snad je to i vlivem účasti právě Yula Brunnera. ()

Reklama

vesper001 

všechny recenze uživatele

Mayové prchají před nepřáteli a objeví Ameriku. Jenomže místním indiánským starousedlíkům se úplně nezamlouvá představa, že by se na jejich území měla nasomrovat nějaká banda náboženských fanatiků. Náčelník Černý Orel se to mayskému králi pokusí vysvětlit ručně, leč padne do zajetí. Je raněn a v mayské osadě jej ošetřuje princezna, aby se hezky uzdravil a mohl zemřít mučednickou smrtí. Nakonec se ale bílý a rudý muž usmíří, stanou se div ne pokrevními bratry… a kdybych nevěděla, že je absolutně, ale absolutně vyloučeno, aby jeden scénárista opisoval od druhého, byla bych si to skoro myslela…:) Film trpí klasickými nešvary levnějších historických pohádek (spousta papundeklu, žádná malinovka, bitevní pole ihned po skončení válečného konfliktu dokonale uklizené...), a Yul Brynner je v podstatě jediný, kdo tu skutečně hraje – ale zato hraje tak dobře, že kvůli němu stojí film za vidění. ()

tahit 

všechny recenze uživatele

Nepochybuji o tom, že tento film v době svého vzniku dovedl plnit kina a byl jistě zábavný. Jenže pro dnešek je tenhle zážitek pro mě nepřenosný. Většina herců tu splývá jako loutky z pohádkové iluze. Dostávám se tedy k samotnému ději, který má pravda pohádkový ráz, ale nic nadprůměrného. Je mi jedno, jak je to staré. Nebo kdo to vlastně režíroval, hlavně by to mělo bavit. Víc nepotřebuji. Co dodat dál? Tenhle film mě vůbec nevtáhl do děje. Najednou mi to přišlo naivní a barvotiskové. Chtěl jsem si užít příjemný večer, ale mohl být lepší, kdybych si dal dvě deci červeného, sedíc ve starém křesle a pustil oblíbené CD Bridge Over Troubled Water od Simona a Garfunkla. ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Ve své době jistě úspěšný dobrodružný film z indiánského předkolumbovského prostředí, ale z dnešního pohledu s hodně naivním obsahem a poměrně zdlouhavým chodem. Znovu a znovu docházím k přesvědčení, jak geniální byl Harald Reinl se svým Pokladem na Stříbrném jezeře a Vinnetouem (rovněž vzniklým r. 1963), jehož děj je vlastně rovněž naivní, ale ten úžasný spád a romantika! Kam se hrabou Američani! Ovšem nutno uznat, že J. Lee Thompsonovi se o něco později opravdu povedl dobrodružný western Mackennovo zlato. ()

Galerie (41)

Reklama

Reklama