Desatero přikázání

The Ten Commandments

Drama / Dobrodružný / Historický

USA, 1956, 220 min

Loyal Griggs

Charlton Heston, Yul Brynner, Anne Baxter, Edward G. Robinson, Yvonne De Carlo, Debra Paget, John Derek, Cedric Hardwicke, Nina Foch, Martha Scott, Judith Anderson, Vincent Price, John Carradine, Douglass Dumbrille, Henry Wilcoxon, Eduard Franz, Donald Curtis, Lawrence Dobkin, Joyce Vanderveen, H.B. Warner, Fraser Clarke Heston, John Miljan, Francis McDonald, Ian Keith, Joan Woodbury, Woody Strode, Frankie Darro, Robert Vaughn, Peter Hansen, Peter Coe, Cecil B. DeMille, Richard Farnsworth, Fred Kohler Jr., George Melford, Clint Walker, Zebedy Colt, Gordon Mitchell, Mike Connors, Robert Fuller, Peter Baldwin, Maude Fealy, Olive Deering, Luis Alberni, Henry Brandon, June Jocelyn, Michael Ansara, Frank Wilcox, Paul Harvey, Addison Richards, Frank DeKova, Dorothy Adams, Norman Leavitt, E.J. André, Stuart Randall, Dan White, Steve Darrell, Len Hendry, Onslow Stevens, Chuck Hamilton, Neyle Morrow, Edward Earle, Norman Bartold, John Milford, Robin Morse, Ric Roman, Gavin Gordon, Stephen Roberts, Alan Wells, Rodd Redwing, Robert Griffin, Ethan Laidlaw, Kenneth MacDonald, Franklyn Farnum, Robert Bice, Peter Mamakos, Stanley Price, Mickey Simpson, Eugenia Paul, Frank Hagney, Joanna Merlin, Steve Mitchell, Harry Lewis, Dorothy Andre, Kem Dibbs, Mimi Gibson, Edna Mae Cooper, Tom Nolan, Norman Wright, Ken Terrell, Jon Peters, Eric Alden, Eddie Kane, Mary Ellen Kay, Edmund Hashim, John Hart, Eddie Foster, Ted Allan, Joe Gray, Nico Minardos, Emmett Lynn, Jack Mather

Cecil B. DeMille
  • RHK

Jeden ze 100 nejlepších životopisných filmů - 100 Greatest Biography Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(6.4.2013)

Zhlédla jsem tedy jenom většinu první části a konec té druhé, ale čuměla jsem jako péro z gauče. Výborně natočenej film, těžko věřit, že je to film z roku 1956. Kdo budete mít čas, určitě se mrkněte..a to nejen o Vánoce ;)(26.12.2012)

• Ducharme

Tříhodinový, rozplizlý, patetický kýč o věřících pro věřící. DeMille se monumentalitou scén patrně snaží zakrýt absenci originality či jakékoli invence. Jeho zpracování Exodu je tak dokonalé a věrné, že tím film ztrácí veškerou přitažlivost spojenou s očekáváním. Režisér sice umně rozhazuje místy podařenými trikovými scénami, ale ty se ve finále ztratí v záplavě zdlouhavých a tematicky repetitivních záběrů na Mojžíše okouzlujícího, kráčejícího, Nefretiri objímajícího, plazícího se, kázajícího, objímajícího pro změnu Sephoru a od polovina až do konce filmu bohem osvíceného = tupě hledícího a dementně hovořícího. Nejzajímavějším zážitkem pro mě zůstává sugestivní vřískot Egypťanů při vyvražďování prvorozených (je super, že se v tomto případě snad ani nedá spoilerovat) a vynikající Vincent Price v malé roli Baky. Zapomněníhodné.(29.12.2009)

DeMille sice natočil remake svého vlastního filmu, ale tyto dva filmy jsou každý úplně jiný, zatímco stará verze je rozdělená na dvě části, jedna ze starého Egypta a druhá ze "současnosti", kdežto verze z roku 1956 je jen o životě a skutcích Mojžíše. Musím uznat, že tento film se mi líbil, byl celkem zajímavě natočený a po formální stránce bych ani nevěděl co vytknout,Hestona mám rád jako herce(když pominu to co sem viděl v Bowling for Columbine) a nepamatuju si,že by mne jeho herecký výkon kdy zklamal. Ale tím, jak se DeMille soustředil na svoje monumentální scény s mnoha a mnoha komparzisty, snažil se oslnit zdobností, místy už přeplácaností, tak se film prakticky odcizil lidským emocím a zůstala z něho jen pompézní, vychloubačná slupka, jež se snaží diváka za každou cenu ohromit. Emoce, které postavy projevovaly, mi připadaly místy projevované příliš nepřirozeně, nevěrohodně. Celé to působí jako oživlá ilustrrace Bible, obsahující pár věcí, jež by mi k Bibli neseděly. Především počáteční část, kdy se Mojžíš považuje za Egypťana a je zamilovaný do princezny. Mnohem lepší historický film je Ben Hur Williama Wylera. ten je takový mnohem lidštější,našel sem v něm emoce,jímž se DeMille tady odcizil, a celkově chování postav působí logicky a ne tak nesmyslně. Přes všechny možné zápory Desatera, ho považuji za kvalitní podívanou, protože biblické náměty se těžko zpracovávají tak, aby to pro obyčejného nevěřícího jako sem já bylo aspon trochu zajímavé,což se DeMillovi podařilo.(14.1.2007)

Popravdě jsem docela váhal, jestli se do toho málem čtyřhodinového eposu mám pustit, navíc když biblické spektákly, které jsem dosud viděl, byly celkem dost nekoukatelné. Ne tak Desatero přikázání, ve kterém se dobré střídá se skvělým a jen málo stačí k tomu, aby to bylo za pět hvězd. Navíc tenhle film není ani tak o křesťanství, ale o Židech. A plešoun Yul jako Ramses je skvělý!(29.10.2011)