Desatero přikázání

The Ten Commandments

Drama / Dobrodružný / Historický

USA, 1956, 220 min

Loyal Griggs

Charlton Heston, Yul Brynner, Anne Baxter, Edward G. Robinson, Yvonne De Carlo, Debra Paget, John Derek, Cedric Hardwicke, Nina Foch, Martha Scott, Judith Anderson, Vincent Price, John Carradine, Douglass Dumbrille, Henry Wilcoxon, Eduard Franz, Donald Curtis, Lawrence Dobkin, Joyce Vanderveen, H.B. Warner, Fraser Clarke Heston, John Miljan, Francis McDonald, Ian Keith, Joan Woodbury, Woody Strode, Frankie Darro, Robert Vaughn, Peter Hansen, Peter Coe, Cecil B. DeMille, Richard Farnsworth, Fred Kohler Jr., George Melford, Clint Walker, Zebedy Colt, Gordon Mitchell, Mike Connors, Robert Fuller, Peter Baldwin, Maude Fealy, Olive Deering, Luis Alberni, Henry Brandon, June Jocelyn, Michael Ansara, Frank Wilcox, Paul Harvey, Addison Richards, Frank DeKova, Dorothy Adams, Norman Leavitt, E.J. André, Stuart Randall, Dan White, Steve Darrell, Len Hendry, Onslow Stevens, Chuck Hamilton, Neyle Morrow, Edward Earle, Norman Bartold, John Milford, Robin Morse, Ric Roman, Gavin Gordon, Stephen Roberts, Alan Wells, Rodd Redwing, Robert Griffin, Ethan Laidlaw, Kenneth MacDonald, Franklyn Farnum, Robert Bice, Peter Mamakos, Stanley Price, Mickey Simpson, Eugenia Paul, Frank Hagney, Joanna Merlin, Steve Mitchell, Harry Lewis, Dorothy Andre, Kem Dibbs, Mimi Gibson, Edna Mae Cooper, Tom Nolan, Norman Wright, Ken Terrell, Jon Peters, Eric Alden, Eddie Kane, Mary Ellen Kay, Edmund Hashim, John Hart

Během první části, jsem si myslel, že Desatero dopadne jako nejlepší historický epos vůbec. Bohužel v druhé části přišlo pár slabších míst, takže Ben Hur stále vede, minimálně o dokonalé závody koňských zpřežení. Každopádně jsem od Desatera dostal přesně to, co jsem čekal. Jeden z největších filmů všech dob. Tisíce a tisíce komparzistů, kusů dobytka, obří stavby. Efekty jsou chvilkama vtipné, ale chvilkama naprosto fascinující. Rozestoupené moře si budu ještě chvíli pamatovat. Herecké výkony jsou dost prkenné až divadelní, ale možná právě toto dělá tento klasický snímek tak krásný - dneska se už všecko točí prostě jinak. Nechybělo mi toho mnoho k dokonalosti. 90%(31.10.2010)

Ačkoliv jsem ateista a k náboženství (v jakékoliv podobě) mám vztah veskrze záporný, musím konstatovat. že filmy s náboženskou tématikou nebo alespoň podtónem bývají občas velmi povedené. Desatero přikázání je hodně zajímavý snímek s Charltonem Hestonem v roli Mojžíše a může posloužit alespoň částečně jako obrazová verze Starého zákona. Cecil B. DeMille je klasický režisér klasických filmů a tímto snímkem to jen potvrdil. Výpravná podívaná se spoustou tehdy známých jmen se tak stala určitě jedním z nejpoutavějších filmů s biblickým námětem.(9.4.2003)

Dvě poznámky: Desatero samozřejmě vznikalo desítky let předtím, než do filmu vtrhly realistické digitální triky. Obří davové scény se točily tak, že se postavily gigantické dekorace (mnohdy následně použité ještě v dalších filmech) a před nimi pobíhali statisté v tisícových počtech. Říkám to proto, že tyto scény vypadají i po desítkách let často LÉPE, než epické kamerové přelety přes záplavy CGI klonů. No a pak jsou tu triky, nad nimiž se musí každý filmařinou oblouzněný nadšenec rozplývat - přestože už dnes nemají moc společného s přesvědčivostí, je na každé jejich sekundě vidět, jak bylo náročné je vyrobit a nakolik pečlivě jsou implementovány do scény. Zásadní scéna Desatera, kdy se rozestupuje moře, je monumentální a působivá dosud.(18.12.2014)

Cecil B. DeMiller natočil remake svého vlastního 33 let starého filmu přesně v duchu velkolepých historických podívaných, které byly začátkem 60. let velice v kurzu. Nemá cenu se rozepisovat o ději, jelikož příběh Mojžíše zná určitě každý. Co se týká výpravy, tak ta je vskutku velkolepá a některé "davové" scény vypadají neskutečně i teď. Film však trpí tím, čím většina starých historických spektáklů a to je přílišná délka a ploché herecké výkony v čele s polonahým Hestonem.(4.5.2009)

Kvalitně natočený, výpravný i když trochu zdlouhavý epos s množstvím hereckých hvězd (Heston, Brynner, Robinson, Price, Hardwicke, Anne Baxter, Yvonne de Carlo, John Carradine ....). Nejpůsobivější pro mě byly pasáže odehrávající se v Egyptě.(27.4.2013)