Loď duchů

Ghost Ship

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA / Austrálie, 2002, 91 min

• Dudek

Vcelku slušný horor, který ovšem kazí výsledný dojem, kdy na nás vychrlí pointu, která se tak trochu dala čekat. Zvláštní je, že právě vychrlení pointy je ta nejlepší scéna z celého filmu (skvělá hudba a hrátky s rychlostí záznamu). Přesto však Loď duchů překonává většinu hororů z roku 2002.(15.11.2005)

Loď duchov zlyháva v prvom rade na tom, že sa možno aj zbytočne jedná o horor a po tejto stránke nestojí absolútne za nič. Takto som mal skôr pocit, akoby tvorcovia chceli točiť skôr nejaký zaujímavý trochu mysteriózne ladený thriller, ale boli nútení držať sa hororového žánru, ktorému ale vôbec nerozumejú, lebo takto nefunkčné hororové zložky sa vidia len veľmi zriedka. Nejaká atmosféra tu síce je, ale o napätí nemôže byť ani reči, no hlavne tie jednotlivé hororové sekvencie mi už prišli len smiešne. Ducharina má podľa mňa fungovať úplne inak a nie v štýle, že napríklad postave vôbec nie je divné, že sa pred ním ukáže situácia z minulosti a on si ešte zatúži po peknom duchovi, čo ho stojí život. Tu sa skutočne len dá neveriacky krútiť hlavou, aký nezmysel sa v tomto subžánri dá vôbec vymyslieť. Ale inak to nebolo najhoršie, úvodná sekvencia je perfektná a teda svojou nemilosrdnosťou ma príjemne potešila, ale aj celkovo je zápletka atraktívna, skúmanie opusteného miesta, ktoré ukrýva tajomstvo má vždy svoje čaro a tak tú prvú polovicu ma ešte zaujímalo, čo sa vo filme deje. No potom už je jasné, že z tohto nič lepšie nebude, keďže priestor dostanú spomínané hororové scény, z ktorých je jedna trápnejšia ako druhá a už sa z toho stalo len čakanie na koniec. A tá pointa, ktorá príde v priebehu druhej polovice by ma síce v kvalitnom horore sklamala, ale tu filmu podľa mňa skôr pomohla, hlavne vďaka vražednej sekvencii z minulosti, ktorá mi prišla dosť štýlová a spolu s úvodom tvoria vrcholy filmu. A ani úplný záver nie je najhorší. Poteší aj obsadenie, v ktorom je viacero mojich obľúbencov, ako kapitán Gabriel Byrne, Isaiah Washington, Karl Urban a sympaťák Desmond Harrington, ale inak ma ich postavy vlastne vôbec nebavili a nakoniec ma aspoň trochu zaujímala len námorníčka a jej vzťah s duchom, ktorého stvárnila mladá Emily Browning. A vizuálne sa na to tiež pozerá dobre. Takže ako horor je Loď duchov úplná katastrofa, takže slabé hodnotenie je úplne zaslúžené, ale mne to na ten priemer stačí, predsa len obsadenie a vizuál sa mi páčia, zápletka tiež nie je zlá a tie dve sekvencie sú výborné. 53%(30.8.2016)

• kleopatra

Spousta lekaček, ale žádný leknutí.(28.10.2004)

• Viktooorka

začátek mě tak hezky navnadil... ale po pár minutách moje nadšení přestalo.. ale je to slušně ucházející béčko :)(6.4.2009)

Pro tohle hororové béčko mám zatraceně slabost .. bože, ta hudba, střih .. hmmm.(30.5.2008)

• - Gabriel Byrne nahradil těsně před natáčením Briana Coxe. (Chatterer)

• - Pracovní název v USA byl Chimera. (Chatterer)

• - Rozpočet filmu byl 20 milionů dolarů a film celosvětově vydělal přes 68 milionů dolarů. (Chatterer)