Don Bosco (TV film)

Drama / Životopisný

Itálie, 2004, 102+97 min

Marco Frisina

Luca Bernabei

Spracovanie ma sklamalo. Je plytké, chýba mi hĺbka, ako napr. Páter Pio.(11.4.2009)

• MartinezZ

Určitě záslužné činy a péče, ale těch pánbíčkářských a přesladkých žvástů bylo příliš. Celé by si to navíc zasloužilo zkrátit o polovinu, sestříhat. Navíc bohužel viděno v českém dabingu, který filmu, slušně řečeno, moc nepřidal. Zpracování ála 'Hallmark'.(2.7.2012)

Z tohohle filmu na diváka křičí hlavně patos a prvoplánovost, což trochu ubíjí na hlavní myšlence. A nevim, jak bych to popsal, ale vadil mi tam takovej faktor typický italský televizní produkce, kdy film nevypadá vyloženě levně, ale třeba scénář působí, jako že si ho nechali napsat za 7 eur. Například zloduch ve formě prefekta je totálně nesmyslnej a hloupej, zbytečnej prvek. Je mi celkem jasný, že se léta budování důvěry u mladejch bezprizorných a plavání proti proudu nedaj věrně zachytit v jednom snímku, leda by měl 12 hodin nebo se do něj pustila hodně nadstandardně dobrá skupina tvůrců, ale tady se setkáváme s fakt úplně na hlavu postavenejma změnama charakteru postav. Kluci z ulice v jednom záběru kradou chleba a ve druhém si spolu hrajou na nádvoří jako poslušní klučinové z třídy paníčelky Sluníčkové. Důvěra postav v Bosca kolikrát vypadá i jako slepá, všechno to zkrátka působí dost zkratkovitym dojmem, což je na dvou set minutovej snímek celkem hloupý. Jak říkám, Don Bosco je možná až prvoplánově vykreslenej jako největší sympaťák a bezmála mesiáš, ale vzhledem k tomu, jakej je to lídr, mi zrovna tohle příliš nevadí. Jen bych rád viděl, že Don Bosco občas našel sílu dělat některá rozhodnutí v sobě, ne v přehršli božích znamení, dodalo by mu to na kráse charakteru. Je to ovšem poměrně koukatelnej podprůměr, není důvod řadit ho mezi dvouhvězdičkový filmy.(18.5.2014)

Dvojdielny film o veľkom človeku, veľmi dobrom, ktorý založil saleziánov a staral sa o chlapcov, ktorí skončili na ulici. Dnes by každému kňazovi starajúcemu sa o chlapcov nadávali zrejme do pedofilov, homosexuálov, keďže bolo veľa sexuálnych škandálov a cirkev stratila dôveru, no stále sú medzi nami ľudia, ktorí pomáhajú. Stále sú kňazi, ktorí trpia aj kvôli svojim nadriadeným. My na Slovensku máme momentálne kauzu Bezák, verím že sa to čoskoro vysvetlí a súčasný stav sa zmení, lebo aj on privádza ľudí k viere a nie je zlý. Tento film má chyby v tom, že je príliš jednoduchý a cukrový, až naivne spracovaný a nie je to tak úplne životopisný film. Je však veľmi pekný na televízny film, môže slúžiť ako inšpirácia, ako historická pripomienka. Zaujal ma ako film s náboženskou tematikou, no neohromil, na svoju dĺžku nemá taký zaujímavý príbeh, nejde do detailov a preto ako plytký film zostáva na priemere.(21.3.2013)

Hudba: Marco Frisina, délka: 198 min, film rozdělen na dvě poloviny (první část 101 min., druhá 97 min.)(18.4.2009)