Komisař

• Rusko

Юный лейтенант

Krimi / Drama

Francie / Rusko / Polsko, 2005, 110 min

K pařížskému detektivnímu oddělení nastupuje mladý poručík čerstvě příchozí z akademie a starší policistka, která se k práci vrací po problému s alkoholem. Klasický žánrový motiv soudržnosti parťáků a doplňující se ústřední dvojice je tentokrát použit pro výsostně civilní charakterový film o obyčejných lidech s policejním odznakem. Snímek staví na zákonitostech policejních thrillerů, ale záměrně je prostý velkých případů a adrenalinové akce. Namísto toho buduje zádumčivou atmosféru a soustředí se na vykreslení postav za hranice žánrových šablon.(19.8.2008)

• Enšpígl

Kdyby měl být natočen film na motivy vyšetřování české policie byl by konec asi takový " případ je stále v šetření a nejasný". U francouzské policie to sice trvá dlouho, ale konce případu se nakonec přeci jen dočkáme. Jako doplněk k červenému vínu docela dobrý, jako hlavní program mého času - nepřijatelný.(15.7.2007)

Francouzská kriminálka bez jakýchkoli vnějších efektů (dokonce i bez hudby) líčí rutinní pátrání po pachatelích několika loupežných přepadení v Paříži. Tím zdaleka nejzajímavějším se tedy stává vykreslování mateřsko-synovského vztahu mezi stárnoucí policistkou, která se vrací do služby po letech v alkoholovém pekle (zaviněným ztrátou dítěte, jak jinak), a nově nastoupivším mladičkým poručíkem.(17.6.2007)

Kdyby film byl o 30 minut kratší, rozhodně by mu to prospělo. VIděl jsem to s českým dbingem a i když jsou hlavní hrdinové na dabovaní relativně slušně, 35 letýho tam mluví sotva 20letý ucho a jeden týpek tam dabuje cca 5 vedlejších rolí.(17.6.2007)

Zdlouhavý film s důvěryhodnou zápletkou, ukazuje denní rutinu na kriminálce. Kdyby tam nebyli všichni policajti velký správňáci, tak bych skoro řekl, že to mohlo být i podle skutečné události. Souhrnem, Komisař má moje sympatie za důvěryhodnost, ale kam se hrabe na Pitavala nebo třeba Vraha čekajícího na kolejích a jiný starý český detektivky.(12.10.2007)