Dobrodružství Robina Hooda

• slovenský

Dobrodružstvá Robina Hooda

Akční / Dobrodružný / Romantický

USA, 1938, 102 min

Z dnešního pohledu by to asi nezapadlo, ale fanoušky a zaplacení rozpočtu by snímek hledal dost těžko. Film není vůbec špatnej, humor i nadsázka, romantika a dobrodružství, to všechno tam je v míře hojné. Jenže i přes ne zrovna dlouhou stopáž mi přišel chvílemi docela zdlouhavej. Přesto ale je jasný, že tohle je opravdu kultovní dílko. Pročpak? Protože náhled každého člověka na Robina Hooda je jím poznamenanej. Kdo nikdy neslyšel o Robinovi, zeleně oděným chlapíkovi se špičatým kloboukem a dlouhým červeným pérem v něm, se zelenejma kamašema a s knírkem (ano, skutečně s knírkem, kterej se však Kosťovi na tváři moc nevyjímá a tak ho tam odstranil). Toto je to nejklasičtější zpracování a tak veškeré další vychází z něj, kde by byl Robin Johna Cleese ze Zlodějů času? Co by byl Robin ze Shreka? Nic. Toto je skutečný Robin, žádný akční hrdina, ale romantický dobrodruh, milovník, Errol Flynn.(3.9.2006)

Klasický hollywodský trhák ze 30. let, skutečné dítko zlatého věku. Má vše, co má správný blockbuster mít - chrabrého hrdinu, krásnou hrdinku, zákeřného padoucha, spoustu akce a soubojů, prostě klasika... ale přiznejme si to, je to už dávno, co tenhle kus vznikl a podle toho to taky vypadá.(20.4.2003)

Hrdinný Errol Flynn, půvabná Olivia De Havilland, spousta soubojů a akčních scén ve stylu 30. let. Určitě je to dobrý film, ale dnes už přece jen vypadá trošku méně dokonale, než kdysi. Souboje místy působí skoro legračně, ale přesto je stále na co koukat.(18.7.2002)

Snímek spíš pohádkový než historický s jednoznačným vysvětlením, odkud čerpal Shrek inspiraci pro partu přiteplalých zelených zbojníků skotačících po lese. I Flynnova mužnost má totiž co dělat, aby se popasovala s těsnými zelenými legínami, které v tomhle snímku nosí. Dobré střelecké i šermířské souboje, ale poněkud náročnější snímek na divákovu schopnost uvěřit, že by se protivníci nechali nachytat do tak průhledných pastí i na to, že by se z tak početného obklíčení dokázali hoši ze Sherwoodu prosekat. ___ Naivní, milé a zábavné.___ (Ale popravdě, víc než láska mezi Robinem a Marion, mě zaujal minipříběh její guvernantky a řadového zbojníka: "Co na mě tak civíte?" - "Já jsem si nikdy nevyšel s ženou jako vy, nikdy jsem ani neměl milou." - "Ne? To jste o dost přišel. Já byla pod čepcem už pětkrát!" - škoda, že nedostali víc prostoru)(28.4.2015)

Netrpělivě očekávajíc dospělou a krvavou Sherwoodskou řež Ridleyho Scotta a Russela Crowea jsem se dostala k té nejbarevnější (Viva TECHNICOLOR!!!) a pro mě neinfantilnější verzi Sherwoodské legendy, přiznanému to remaku Fairbanksovy verze z 20. let, s idolem (akčním hrdinou) let třicátých, Errolem Flynnem, který opět jede věrně v tandemu s Michaelem Curtizem. Opravdu barevná, veselá, dynamická podívaná mě však takřka umořila. Velké plus pro spanilou představitelku Lady Marianny Olivii de Havilland.(13.3.2010)

• - Spoiler: Původní závěrečná scéna, ve které Robin a Marion odjíždí společně v objetí na jeho koni krajinou do slunce západu, nebyla nakonec ve filmu použita a tvůrci se rozhodli, že vhodným závěrem bude záběr na zavírající se bránu. (KarKulA)

• - Errol Flynn se vyjádřil, že ho role Robina Hooda nudila. (liquido26)

• - Anachronismus: Během scény, kdy Will Scarlet sesedá z koně, aby pomohl Muchovi, který právě bojoval s Dickonem Malbetem, je v pozadí vidět auto. (liquido26)