Malá bankovní loupež

• Česko Malí lupiči (více)

Komedie pro děti, která se odehrává v současném Lotyšsku. Tatínek pětiletého Roberta a sedmileté Luizy ztratí práci, přestane splácet hypotéku a banka mu zabaví byt v Rize. Rodina se přestěhuje za prarodiči na venkov a tam malý Robin vymyslí plán. S Luizou si zahrají na Zorra mstitele, vezmou bohatým a dají chudým. Přesněji řečeno, vyloupí banku a peníze dají rodičům. Robinův plán vyjde, malým lupičům se za pomoci brýlí, kšiltovky a odpadkových košů podaří proniknout až do bankovního sejfu, ale tam si to rozmyslí – ať mají na banku sebevětší vztek, loupit nemohou, protože pak by se z nich stali zloději. Ale malý Robert si přece jen vezme několik bankovek. Když už jsou skoro venku z banky, ředitel se strážci je objeví na videozáznamu. A začíná honička…. (oficiální text distributora)

Ezis

Upozorňuji, že jde o film pro dost malé děti, asi tak ve věku 5-9 let. Přeložila jsem ho do češtiny pro ČT a dabing dopadl dobře! Moje hodnocení filmu je asi mírně neobjektivní, protože jsem ho viděla v Lotyšsku těsně po premiéře a potěšil mě po dlouhé severské zimě. Je to jednoduchý, zábavný film pro děti a jako takový funguje výborně, jen by mu neuškodilo nějaké citlivé morální ponaučení. Hudba Mártinše Braunse byla výborná, ale celou dobu dost jemná, což nastolovalo trochu jinou atmosféru, než by se hodila pro dobrodružnou komedii. My Češi jsme navíc v komediích zvyklí na slovní hříčky, které tady skoro chybí. Film občas vystrčí absurdní drápek: rodiče nehnutě zírající do prázdného autobusu; scéna á la Sergio Leone - děda vyráží s hřebíky proklatě nízko u pasu na prašnou cestu; "Mami, podívej, tuleň!" Ale tempo i humor jsou dost lotyšské, takže si nejsem jistá, jak film přijme české publikum. V Lotyšsku se dočkal docela velkého ohlasu. Asi mimo jiné proto, že téma bylo v době finanční krize velice aktuální. ()