poster

Diabeł

 • USA

  The Devil

Drama

Polsko, 1972, 122 min

 • snob
  *****

  A všechno co bylo ve filmu prožito se žije i teď. Třes dobou je nezastavitelný a s různými obměnami žitý stále dokola. Naprosto dechberoucí film, který jdu rozdýchávat a budu tak činit aspoň další tři dny.(12.10.2011)

 • Terva
  ****

  CITÁT - Co se tu stalo!!!???.... Velmi krutý a brutální snímek. Nedivím se, že byl zakázaný. Na svou dobu to byl velmi odvážná počin. Drsná hudba, kruté prostředí a silná dramatizace.(20.4.2014)

 • paascha
  *****

  Šílenost, prošpikovaná symboly a skrytými významy. V Polsku musí tenhle film vyvolávat masové lidové bouře:-) Mimo jiné, taky jste si všimli té podivné souhry náhod: Jodorowski, Žulawski, Przybyszewski, Kocharowski?(13.8.2011)

 • Mulosz
  ****

  V podstate stejny salek kavy jako Treti cast noci, u mne i stejne hodnoceni. Narativni linka je v tomto pripade ponekud citelnejsi, nicmene i tak je treba Zulawskeho filmy vnimat nikoliv racionalne, ale z hlediska atmosfery, formalnich prvku (vyrazne pohyby ramu, ostry, mnohdy nekontinualni strih, expresivni barevna slozka, intenzivni hudebni doprovod atd.), a atmosfery. Je treba oddat se silenemu a takto autorovo dilo vnimat. Zulawski totiz je a byl magor.(3.9.2012)

 • darkrobyk
  ****

  Snímek vychází z poetiky 60.let - experimentu a evropské nové vlny - připomene i československé filmy J.Jakubiska, J.Němce či P.Juráčka (jen namátkou, je jich více - Krumbachová, Chytilová, Herz a další). Pro současného diváka asi hůře stravitelné podobenství s přesahem do alegorie až...psychadelické fantasmagorie. Vynikající kamera, neklidná hudba (místy jakoby od mistra Z.Lišky) a zdařilé herecké výkony. Svět jako blázinec, kde je vše naruby, kde hodnoty se ztrácejí, kde se vše staví proti sobě a není řešení ke smíru. Moc, peníze, vláda, poroba, otroctví. Není divu, že většina postav se potácí v záchvatech a křečích nehostinnou krajinou, ruinami hradů, či studenými zámky, kde smrt číhá na každém rohu. Důležitou roli hraje ruka, na jejímž konci se leskne ostrá břitva. Mrtví přibývají, krev teče proudem a splnění úkolu se blíží. Nic není zadarmo a Jakub pozdě pochopí, proč ho Temný společník vysvobodil. Byť celkové vyznění snímku je nadčasové, jeho zasazení do kontextu doby umožní jeho lepší pochopení. Těžký film, přesto neklidný a zajímavý...(10.3.2014)

 • - Andrzej Żuławski musel po natočení tohoto snímku opustit nedobrovolně svou zem a emigrival do Francie. (Terva)

 • - Natáčení probíhalo na zámku Ksiaz. (Ironsky)

 • - Film byl zakázaný až do roku 1988, kdy měl oficiální premiéru. (Terva)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace