Golfový sen

The Greatest Game Ever Played

Drama / Sportovní

USA, 2005, 120 min

Nápaditá, místy až trochu legračně artistní kamera ozvláštňuje příběh, který jsme už viděli stokrát. V tomhle případě vychází ze skutečnosti, to ale nic nemění na tom, že je prostě provařený - i když je mi to líto, protože F. Quiment si obdiv určitě zaslouží, narozdíl od všech schématických a fiktivních ousiderů z nesčetných filmů o amerických snech. Hodnotím ale film, nikoliv osobnost a historické události. /4. 2. 12./(4.2.2012)

Prakticky všechny sportovní filmy jedou podle určité šablony. Hlavní postava je většinou outsiderem případně vysmívaným nadšencem, kterému se v daném odvětví nedávají žádné šance. Pak, zpravidla, přijde příležitost, kterou sportovec nezvládne a následuje rezignace. ovšem jen dočasná. Přesně v duchu pořekadla "co tě nezabije, to tě posílí", se hrdina vrací do záře reflektorů a v napínavém souboji všechny porazí. Golfový sen je reklamou na šablonovitost. Ničím nepřekvapí, ničím neupoutá. Pak už záleží jen na tom, jaký má divák vztah k danému sportu. A můj vztah ke golfu je nulový, takže i když přivřu obě oči, na víc než 50% to nevytlačím.(10.3.2014)

Vydařeně zrežírovaný a na pohled velice příjemný rodinný snímek z prostředí golfu v jeho začátcích. Příběh na motivy skutečné události přináší standardně vyprávěnou historku o outsiderovi z nižší společenské třídy, který se svou pílí dostane na vrchol a změní historii sportu. Ničím výjimečné, ale po všech stránkách prakticky bezchybné.(9.8.2013)

Ačkoliv kdykoliv a kdokoliv plká o golfu, začnu se ošívat a drbat po celém těle páč mě tento sport nic neříká. Ovšem tenhle snímek mě oslovil úžasnou kamerou, skvělým příběhem, hereckým uměním a hlavně samotným golfem. Sakriš zejtra asi začnu hledat nejbližší golfový hřiště.(6.12.2013)

Sympatická retro atmosféra ve filmu podle skutečného příběhu, u kterého je předem jasné, jak dopadne, ale přesto nezapadává do nudného patosu.(12.12.2006)