Obchodník se smrtí

Lord of War - Händler des Todes

Obchodník so smrťou

Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie / Německo, 2005, 122 min

Takhle se dělá cynismus po americku. Ještě pořád ale nevím, jestli to miluju nebo nenávidím. Jedno je jisté - když sleduju charakter Cageovy postavy, tak jsem ráda, že jsem přílišný slaboch na to, abych byla cynik sama. -"Everybody looks innocent... NOW!" --- -"I would tell you to go to hell, but I think you're already there..."(11.9.2008)

V době, kdy nejvýnosnějším byznysem je terorismus, jsou takovéto umělecké pokusy potřeba jako sůl. Andrew Niccol opět dokázal, že je vnímavým inteligentním tvůrcem, který ví moc dobře, o čem vypráví. Lord of War sice nesděluje nic nového, ale s velkou dávkou ironie glosuje současnou mezinárodní situaci, plnou válečných konfliktů především v zemích "třetího světa" a podává spoustu bystrých a výstižných postřehů ("Není nic dražšího pro obchodníka se zbraněmi než mír" --- "OK, zapomeň na to. Prodáme to na Balkán, když oni řeknou, že bude válka, tak bude válka."). Škoda jen, že film občas zbytečně sklouzává do rodinného melodramatu. Nad Cageem jsem před pěti lety už lámal hůl, ale v poslední době je jakoby polit živou vodou a jde z jedné zajímavé role do druhé. Jen tak dál.(2.3.2006)

Zlo vítězí a Cage opět ve formě! Tenhle film velmi realisticky ztvárňuje život pašeráka zbraní,který bezohledně inkasuje do sociálního hnutí a politického násilí. Tempo filmu je svěží, vizuál filmu je dechberoucí a zápletka je vynikající! Dráždivé,násilné,ironické,stylové a velmi povedené! 80%(5.1.2014)

Dlouho jsem neviděl tak dobrý film...... --- Nikdy jsem nic neprodal Usámu Bin Ládinovi. Ne z morálky. Prostě neproplácel šeky ---(9.3.2006)

Filmy podle skutečných událostí se od těch ostatních liší tím, že se v nich dějí vesměs věci dávající logiku. Pak tedy existují dvě možnosti, jak natočit film o životě reálného obchodníka se zbraněmi Yuriho Orlova. Buďto se můžete skutečností jen lehce inspirovat a natočit divokou – logiky zbavenou – akční jízdu, anebo se inspirovat trošku víc a tím pádem pod sebou podřezat větev „Divácká atraktivita“. Pochopitelně existuje také zlatá střední cesta, kdy jsou scény efektivní vyváženy těmi reálnými. Andrew Niccol se vydal právě tímto směrem. Už pouhé obsazení hvězdy Cageova formátu nabádá k očekávání akční pecky. Tomu napomáhá i suprový trailer. Ale nenechte se zmást. Lord of War – počínaje geniální titulkovou sekvencí – sofistikovaně klame tělem. A je docela možné, že budete celou první hodinu napjatě sedět a čekat, kdy už konečně přijde nějaká pořádná akce. Je obchodník se zbraněmi pořád jenom obchodníkem? O co jsou kulky horší než cigarety nebo alkohol? Hraje Nicholas Cage kladnou či zápornou postavu? A hraje ji dobře? Niccol se nedokázal vyvarovat přílišné popisnosti a při poctivé dvouhodinové délce nikam nespěchá, čímž paradoxně trpí víc první „čekací“ polovina filmu, která postrádá jakýkoli náznak dramatického oblouku. Yuri prostě a jednoduše prodává, nakupuje, šňupe, šuká... . Teprve, když je nucen přistát uprostřed Libérie a následně rozdat několik kilo „vzorků zdarma“, začnou události nabírat obrátky a Yuri přemýšlet o morální stránce svého bussinessu. Jenže každý dělá nejlíp to, co umí a Yuri umí obchodovat. Lord of War není tak docela obyčejným životopisným filmem. Je moc pěkně zrežírovaný, je moc dobře obsazený (např.: Jared Leto nebo Ethan Hawke) a hlavně je také o něčem jiném než o životě a smrti další zfetované celebrity. 80% P.S.: Právě jsem se dozvěděl, že titulek o pravdivosti všech událostí na konci filmu je lživý, což mne moc nepřekvapilo, ale přesto zklamalo. Zajímavé komentáře: Gemini, Marius, Lateef, choze, JohnnyD, anais, petero, TD(1.1.2006)