Obchodník se smrtí

• Německo

Obchodník so smrťou

Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie / Německo, 2005, 122 min

. „Na každých dvanáct lidí na světě připadá jedna střelná zbraň. Jde o to, jak vyzbrojit těch 11 zbývajících “. Cesta jednoho náboje z výrobního pásu.ke svému cíli. Cesta jednoho muže od první prodané zbraně k arzenálu zbraní Rudé armády. „Konec studené války byl začátek rozkvětu obchodu se zbraněmi“. Konfrontace legálního obchodu, kde se prodávají zbraně oběma válčícím stranám. „Nenapadlo vás, že jsem chtěl, aby obě strany prohrály?“ a toho nelegálního „ Muslimům jsem prodával zbraně vyrobené Izraelci a náboje vyrobené komunisty zase fašistům“ .. „Proč to děláš? – Jsem v tom dobrý“. Bravurně natočený film o věcech, které se nás netýkají nebo nechceme aby s námi měly cokoliv společného, vynikající Nicolas Cage.(1.12.2005)

Trochu nedomrlá ZJIZVENÁ TVÁŘ pro nové tisíciletí. Niccol chápe, že pokud chcete moralizovat, je třeba tak činit s nadhledem a humorem, nejlépe pak za asistence populární hollywoodské hvězdy akčních filmů (jak ironické kritizujete-li svým filmem zbraně a zabíjení). Brutálně vtipné dialogy (včetně hrdinova monologu) a gagy (cvakání uzávěru zbraně přechází v řinčení pokladny), hravý vizuál, dobře napsané a zahrané postavy (vedle hlavního hrdiny především liberijský diktátor) a v neposlední řadě i krásně symbolický hudební doprovod. Škoda, že to jede na půl plynu, postava Ethana Hawka je opravdu schématická (a klíčovou roli sehraje až ve finále, kdy před ní uvězněný Cage rozkryje, jak se věci skutečně mají) a hodně tu funguje autorská licence. Scéna v níž se domorodá holčička s useknutou rukou zeptá Cage jestli jí někdy doroste, působí až moc moorovsky, v tom nejhorším smyslu slova.(18.1.2006)

Warlord.(3.4.2010)

Tenhle film nedělá ani skvělá kamera, ani užasná hudba, ani vynikající práce Andrewa Niccola ,dokonce ani mistrný herecký výkon Nicalase Cages a jeho satiristický komentáře.Tenhle film dělá hlavně prostý fakt, že v době psaní mého komentáře nejspíš v Sierra Leone,Libérii, Alžírsku,ČADu,Gunnea Bissau,Pobřeží slonoviny,nebo jinde v západni africe, ale nejen tam,možná umřel další člověk či dítě!!!! Proč?Protože existuje obchod se zbraněmi, protože existuje touha zabíjet a touha po moci.Ale hlavně --protože : "největší obchodníci ze zbraněmi jsou vlády USA, Velké Británie, Francie , Ruska a Číny."Někdo bere tento film jako obrovskou kritiku USA a je z toho štasten, že má zase další argumement,pro svůj antiamerikanismus, který je tak v modě nebo jak se říká COOL /pěkně americky co?/Já tento film beru jako skvěle odvedenou práci s ukázkou na závažnou věc.(21.8.2006)

Neobvykle strhující thriller, kterých se (alespoň poslední dobou) zase až příliš nevidí (v souvislosti s ním mi přichází na mysl skvělá satira Barryho Levinsona Vrtěti psem, ale ta už je stará skoro deset let a navíc je to komedie, nebo další satira Děkujeme, že kouříte). Režisér Andrew Niccol natočil (autentický?) příběh cynicky pragmatického obchodníka se zbraněmi, kterého bravurně sehrál Nicolas Cage, a pokládá jím neméně cynickou otázku: Do jaké míry je to jen umělecká fikce a kde už je to holá skutečnost? Symptomatická titulková scéna cesty náboje z bezejmenné západní továrny až do těla nějaké bezbranné oběti kdesi ve třetím světě zavdává další, ještě palčivější otázku, zda se ona bezejmenná západní zbrojovka nenachází možná zrovna někde u nás ... třeba v Brně či ve Vsetíně? A není podíl viny na zabíjení třeba kdesi v daleké Africe také tak trochu ... náš? Vynikající eticky se angažující snímek a sofistikovaně filmový vhled do šedé zóny ekonomiky západního světa, neštítící se zbohatnutí na ničem... Podobné filmy: Syriana, Děkujeme, že kouříte, Vrtěti psem, Země nikoho, Tichý Američan(23.11.2006)

• - Loď změní název na Kono, což je známá oblast bohatá na výskyt diamantů v Sierra Leone. (don corleone)

• - Postava Andreho Baptisty (Eamonn Walker) je inspirovaná vojenským diktátorem a bývalým libérijským vůdcem Charlesem Taylorem. (don corleone)

• - Většina natáčení proběhla v Kapském městě, štáb se ale na několik dní přesunul do České republiky, která byla zvolena jako exteriérová náhrada za Ukrajinu. (Bauer)