Obchodník se smrtí

Lord of War - Händler des Todes

Obchodník so smrťou

Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie / Německo, 2005, 122 min

Stylová podívaná plná hlášek, dobrých herců, slušného příběhu a hlubšího poselství, nad kterým se člověk rád zamyslí i po skončení filmu.(2.1.2007)

Fantastická surová moralizující satira. Moc mě to bavilo a zároveň nutilo přemýšlet. Skvělé!(8.2.2006)

Trochu nedomrlá ZJIZVENÁ TVÁŘ pro nové tisíciletí. Niccol chápe, že pokud chcete moralizovat, je třeba tak činit s nadhledem a humorem, nejlépe pak za asistence populární hollywoodské hvězdy akčních filmů (jak ironické kritizujete-li svým filmem zbraně a zabíjení). Brutálně vtipné dialogy (včetně hrdinova monologu) a gagy (cvakání uzávěru zbraně přechází v řinčení pokladny), hravý vizuál, dobře napsané a zahrané postavy (vedle hlavního hrdiny především liberijský diktátor) a v neposlední řadě i krásně symbolický hudební doprovod. Škoda, že to jede na půl plynu, postava Ethana Hawka je opravdu schématická (a klíčovou roli sehraje až ve finále, kdy před ní uvězněný Cage rozkryje, jak se věci skutečně mají) a hodně tu funguje autorská licence. Scéna v níž se domorodá holčička s useknutou rukou zeptá Cage jestli jí někdy doroste, působí až moc moorovsky, v tom nejhorším smyslu slova.(18.1.2006)

o tom, jaký je to film a o současné politické situaci tu už asi bylo řečeno vše.. já si dovolim jen malý povzdech - kéž by všichni ukrajinci, a co nám jich tu po praze i jinde běhá!!, vypadali jako nicolas cage či jared leto...(28.6.2007)

Andrew Niccol tentokrát nasměroval své umění směrem daleko konkrétnějším a méně filozofickým a ukázal hezky v souhrnu všechny články jednoho z těch řetězů rozsévajících smrt ve jménu tvrdé měny. Být hrdinou třeba agent Valentine, mimochodem perfektně zahraný Ethanem Hawkem, nebylo by možné vidět tváří v tvář například velké kupce i jejich oběti, a tím by film přišel o podle mého názoru právě ty nejsilnější scény. Nejen ty s Ianem Holmem, ale vůbec celá africká část zatíná dráp do svědomí "vyspělé civilizace" hezky hluboko. Kdybych ovšem byl dost naivní na to, abych věřil, že těm kdo do toho oč tu jde mají co mluvit, na tom nějak sejde:P Režisér i zde našel prostor pro humor, který je ovšem tak černý jak jen (africká) žena může být a na některých místech jsem se už opravdu nesmál. Každopádně nezbývá než pogratulovat Andrewu Niccolovi k dalšímu kusu kvalitní práce a Nicolasu Cageovi k další brzdě toho kariérního sešupu, který v posledních letech předvádí. A Bridget Moynahanové k tomu, že má světu co nabídnout, i když herecky pořád nějak nevím nevím;) A nám ostatním snad jen k tomu, že se nám pořád ještě z některých věcí dělá zle. 90%(15.7.2007)