Obchodník se smrtí

Obchodník so smrťou

Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie / Německo, 2005, 122 min

Warlord.(3.4.2010)

Zajímavý snímek, jemuž vytýkám jen slabší první úsek, kdy je start Jurijovy kariéry brán trochu moc hopem. Jako zamyšlení se nad určitými stránkami moderního světa to určitě stojí za to. Spíš než hlavní hrdina ale zaujmou vedlejší postavy právě v kontrastu k němu - Vitalij v podání Jareda Leta, který opět prokázal, že upřednostňuje zajímavé role před hvězdnými, a cameo Bridget Moynahanové jako Orlovovy manželky. Člověk si nicméně láme hlavu nad tím, co všechno musí určitá lobby skrývat a od čeho chtějí odvést pozornost, když se takový snímek může natočit.(1.7.2007)

"První prodej zbraní, to je jako první sex. Nevíte, co děláte, každopádně je to vzrušující a skončí to moc rychle." Filmy Andrewa Niccola mám rád z jednoho důvodu. Nejsou točeny, aby se zalíbily naivnímu publiku, ale aby něco sdělily a přiměly k zamyšlení. Navíc postrádají typické klišovité pomůcky a bombastický happy end. Co se týká filmu Lord of War, musím přiznat, že jsem se na něj těšil jak malej od chvíle, co jsem se o něm dozvěděl. Když o něm navíc mluvil kamarád, který ho viděl ve Finsku někdy v listopadu (naši distributoři by si měli vzít poučení :)), mé čekání se stalo nesnesitelným. A včera jsem se konečně dočkal. A bylo to přesně to, co jsem si vysnil. Popis uvažování člověka, který jen "dělá svou práci", aniž by si přitom příliš připouštěl její ne zrovna "košer" aspekty. Čeho si cením je to, že Jurij Orlov není prvoplánově vytvořen jako nelidské monstrum, vlastně je to docela sympaťák, sype ze sebe jednu hlášku za druhou, a má často i pravdu ("mně je jedno, co se zbraněma udělaj, klidně ať střílej všichni vedle"). Konec konců těžko obviňovat ze zabití nůž nebo pušku a v krajinách, kam se jeho "zboží" dováží, když nebudou kalašnikovy, budou se zabíjet třeba klacky. Stejně tak mě pobavil popis jak sbalit známou ženu způsobem, který taková nanynka považuje za romantiku (u scény v letadle a jejích řečech "to je jako z románu" jsem se řehtal na celé kolo). Vlastně jsem si při té sondě do hlavy pragmatika vzpoměl na větu z Ďáblova advokáta: "Vina, to je jako pytel cihel. Stačí ho prostě pustit." Nekoná se žádný happy end, obchodník se nenapraví, rodina se neusmíří, právo nezvítězí. Někteří lidé tomu vyčítají političnost. Těm bych poradil, aby trochu zapátrali po úloze CIA např v Afghánistánu a jinde v 80. letech. Uvidí, že svět opravdu není černobílý. To není házení hnoje na Ameriku, jak tu někdo tvrdí, protože nelze zaměňovat vládnoucí skupiny a jejich zájmy se státem. Celkově bych to tedy werichovsky shrnul v to, že film má skvělý scénář, je z něj znát značný přehled a orientace v problému, nesnaží se divákem manipulovat (jen ať se s tím porovná každý sám), skvělá kamera, spousty nápaditých a vtipných scén (přemalovávání lodi, rozebrání letadla, námluvy), spousta mrazivých scén (fantastický úvod, liberijský diktátor), dobrý Nicolas Cage (je vpodstatě jedinou komplexní postavou ve filmu). Dvěma slovy INTELIGENTNÍ FILM.(13.1.2006)

Trochu nedomrlá ZJIZVENÁ TVÁŘ pro nové tisíciletí. Niccol chápe, že pokud chcete moralizovat, je třeba tak činit s nadhledem a humorem, nejlépe pak za asistence populární hollywoodské hvězdy akčních filmů (jak ironické kritizujete-li svým filmem zbraně a zabíjení). Brutálně vtipné dialogy (včetně hrdinova monologu) a gagy (cvakání uzávěru zbraně přechází v řinčení pokladny), hravý vizuál, dobře napsané a zahrané postavy (vedle hlavního hrdiny především liberijský diktátor) a v neposlední řadě i krásně symbolický hudební doprovod. Škoda, že to jede na půl plynu, postava Ethana Hawka je opravdu schématická (a klíčovou roli sehraje až ve finále, kdy před ní uvězněný Cage rozkryje, jak se věci skutečně mají) a hodně tu funguje autorská licence. Scéna v níž se domorodá holčička s useknutou rukou zeptá Cage jestli jí někdy doroste, působí až moc moorovsky, v tom nejhorším smyslu slova.(18.1.2006)

Už od úvodních titulků je jasný, že tenhle film bude prostě skvělej, ale jestli si od něho slibujete nějakou nepřetržitou akci, tak to jste naomylu. Tenhle film je sice o prodávání zbrání kam se jen dá, ale akce je tady velice pomalu a když už se objeví tak opravdu jen tak okrajově, ale to vůbec nevadi, protože prodaváni zbrani je tady naprosoto dokonale a realisticky natočeny a s komentářem cage jak se to dělá to nemá chybu a už jen tahle část dokáže připoutat k obrazovce, ale to neni jediný co tenhle film nabízí, dalším velkým kladem je super kamera, s tou si kameraman opraavdu vyhrál a nekterý zaběry byly fakt úžasný a taky samozřejmě hudba ta byla moc dobře vybraná a skvěle doplňovala děj. Andrew Niccol do filmu naštěstí taky vložil i vtipné pasáže(v rámci děje takže to nerušilo) a tim naspoň nachvilku tenhle film odlehčil. Co se týče herců, tak těm jednoznačně vládne Cage se svým naprosoto dokanlým výkonem v roli Yuriho Orlova, ale nedá se opomenout ani výborný Jared Leto nebo Ethan Hawke. Tenhle film je svojí výjmečností prostě dokonalej a zaslouží si plným právem 5*(17.12.2005)