Obchodník se smrtí

• Německo

Obchodník so smrťou

Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie / Německo, 2005, 122 min

Andrew Niccol by mohl být získat přezdívku Satirický Bůh. Jeho scénáře mají vždycky ostré hrany a komentáře hlavně v tomto filmu jsou satirou přeplněné. Klidná tvář Nicolase Cage filmu dodává zvláštní nádech. Jako by jeho tvář říkala:"To je úplně normální", "Zbraně prodává každý", "Čemu se divíte?" apod. Jako herec se k Yurimu Orlovovi hodí perfektně a jeho přesný opak Ethan Hawke se vyžívá v jeho pronásledování a doufá, že jednou tohohle pacholka se zbraněmi v každém koutě světa dopadne. Jared Leto si od Reqiemu za sen neodvykl od drog a vrací se jako Yuriho bratr, kterému chutná prášek stejně jako dříve a rád skrz něj uniká do jiných světů. Pro něj určitě normálnějších. Nemohu se nepozastavit nad plakátem. Kdo vymýšlel a stvořil Nicolase z nábojnic? To je nápad za všechny prachy kdo bude mít tento plakát v jakémkoliv A1-3 at dá vědet hned ho beru :-). Film prolétne jako kulka z úvodních titulků(které jsou nejlepší za posledních 5 let filmové historie) a v hlavě budete mít příjemnou díru plnou satirického humoru a klidných pohledů (a nějaké té hezké hlášky...). PS: víte, že ty tanky "prodávané v Rusku" jsou půjčené z Česka od nějakého soukromého podnikatele? U nás si taky každý obyvatel žije s tančíkem pod postýlkou a Ak-47 pod polštářem;)(5.1.2006)

Trochu nedomrlá ZJIZVENÁ TVÁŘ pro nové tisíciletí. Niccol chápe, že pokud chcete moralizovat, je třeba tak činit s nadhledem a humorem, nejlépe pak za asistence populární hollywoodské hvězdy akčních filmů (jak ironické kritizujete-li svým filmem zbraně a zabíjení). Brutálně vtipné dialogy (včetně hrdinova monologu) a gagy (cvakání uzávěru zbraně přechází v řinčení pokladny), hravý vizuál, dobře napsané a zahrané postavy (vedle hlavního hrdiny především liberijský diktátor) a v neposlední řadě i krásně symbolický hudební doprovod. Škoda, že to jede na půl plynu, postava Ethana Hawka je opravdu schématická (a klíčovou roli sehraje až ve finále, kdy před ní uvězněný Cage rozkryje, jak se věci skutečně mají) a hodně tu funguje autorská licence. Scéna v níž se domorodá holčička s useknutou rukou zeptá Cage jestli jí někdy doroste, působí až moc moorovsky, v tom nejhorším smyslu slova.(18.1.2006)

Tenhle film nedělá ani skvělá kamera, ani užasná hudba, ani vynikající práce Andrewa Niccola ,dokonce ani mistrný herecký výkon Nicalase Cages a jeho satiristický komentáře.Tenhle film dělá hlavně prostý fakt, že v době psaní mého komentáře nejspíš v Sierra Leone,Libérii, Alžírsku,ČADu,Gunnea Bissau,Pobřeží slonoviny,nebo jinde v západni africe, ale nejen tam,možná umřel další člověk či dítě!!!! Proč?Protože existuje obchod se zbraněmi, protože existuje touha zabíjet a touha po moci.Ale hlavně --protože : "největší obchodníci ze zbraněmi jsou vlády USA, Velké Británie, Francie , Ruska a Číny."Někdo bere tento film jako obrovskou kritiku USA a je z toho štasten, že má zase další argumement,pro svůj antiamerikanismus, který je tak v modě nebo jak se říká COOL /pěkně americky co?/Já tento film beru jako skvěle odvedenou práci s ukázkou na závažnou věc.(21.8.2006)

Jeden z nejlepších filmů s Nicolasem Cagem v roli obchodníka se zbraněmi. Výborný scénář, herci, režie. Nemám co bych filmu vytknul.(21.10.2006)

Ve světě je v oběhu víc jak 550 000 zbraní. To je jedna zbraň na každýho dvanáctýho člověka na Zemi. Jediná otázka zní: jak vyzbrojíme zbývajících 11? Film se zabývá ožehavým tématem prodeje zbraní více a drsněji než jsem čekal. Postupně pronikáme do zákulisí tohoto špinavého obchodu a zjišťujeme, že rčení – není nic dražšího pro obchodníka se zbraněmi než mír – je bohužel veliká pravda. Úplatní jednotlivci i celé vlády, CIA a mafie na jedné straně, proti tisícům mrtvých po celém světě. Jaké má takový obchodník svědomí? Jaký je to člověk? Co prožívá, když si otevře noviny? Nechtěl bych být Američan. Tento film by mě asi nutil brát si některé věci osobně. Hlavně v poslední třetině. Ale o to zřejmě tvůrcům šlo. Výbornej N.Cage, kterýmu sekundují J. Leto a E. Hawke .(21.8.2006)

• - Většina natáčení proběhla v Kapském městě, štáb se ale na několik dní přesunul do České republiky, která byla zvolena jako exteriérová náhrada za Ukrajinu. (Bauer)

• - Před natáčením scény, kde jsou v řadách tanky na prodej, musel štáb informovat NATO, aby si nemysleli, že se chystá opravdová válka, kdyby viděli snímky ze satelitu. (don corleone)

• - V sovětské zbrojnici je možné spatřit více než tři tisíce útočných pušek SA Vz. 58 české výroby. Zbraně zapůjčil skutečný prodejce zbraní. (HectorHagman)