Obchodník se smrtí

Lord of War - Händler des Todes

Obchodník so smrťou

Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie / Německo, 2005, 122 min

Výnimočne dôveryhodne zahraná rola a autenticky prerozprávaný príbeh Orlova, jedného z najväčších obchodníkov so zbraňami. Počas filmu človek ale rozmýšľa, aký postoj má vlastne k postave zaujať? Zbrane-zlo, no predsa emotívne stvárnenie a celková jeho postava ho vykresľuje ako dobráka, ktorý celý svoj život zo zbrane ani nevystrelil. Vyberavý dej, kde dominujú scény pokusu o jeho zatknutie a likvidáciu, brutálny úvod (neprepínať) a krásny záver. Čudujem sa oscarovej ignorancii. 100%.(7.5.2006)

V době, kdy nejvýnosnějším byznysem je terorismus, jsou takovéto umělecké pokusy potřeba jako sůl. Andrew Niccol opět dokázal, že je vnímavým inteligentním tvůrcem, který ví moc dobře, o čem vypráví. Lord of War sice nesděluje nic nového, ale s velkou dávkou ironie glosuje současnou mezinárodní situaci, plnou válečných konfliktů především v zemích "třetího světa" a podává spoustu bystrých a výstižných postřehů ("Není nic dražšího pro obchodníka se zbraněmi než mír" --- "OK, zapomeň na to. Prodáme to na Balkán, když oni řeknou, že bude válka, tak bude válka."). Škoda jen, že film občas zbytečně sklouzává do rodinného melodramatu. Nad Cageem jsem před pěti lety už lámal hůl, ale v poslední době je jakoby polit živou vodou a jde z jedné zajímavé role do druhé. Jen tak dál.(2.3.2006)

9 / 10 Sladko-kyslá agitka na ľudské svedomie umne skrýva svoju naivitu a občasnú povrchnosť za skvelé herecké výkony tria Cage-Leto-Hawke a dych vyrážajúci vizuál a to s takým kumštom, že si to buď ani nevšimnete, alebo to s ľahostajným mávnutím ruky prehliadnete. Niccol sa ukázal byť rovnako dobrým režisérom, ako scenáristom - s prehľadom balansuje medzi čiernym humorom a surovou realitou, vďaka čomu celý ten dvojhodinový zhluk viac či menej podarených scénok pôsobí kompaktne a vyrovnane. Jeho rukopis mi trochu pripomína Baya, ktorého obrazové finesy, na rozdiel od Niccola, však neraz pôsobia prostoducho a samoúčelne. Čo dodať? Ešte nikdy neboli reklamné pamflety tak presné : "Superb! A blockbuster with brains!"(9.2.2006)

Naprosto perfektni film, kterej by se asi nejlip dal oznacit za drama. Hlavne potesi fakt, ze vam tvurci neustale necpou reci, jako, ze zbrane jsou spatny atd., ale v podstate ukazujou problematiku obchodu se zbranema z ruznejch uhlu pohledu a diky naprosto dokonalejm komentarum Nicolase Cage si muzete udelat na celou zalezitost vlastni nazor. I kdyz tu Nicolas hraje "pouze" svuj prumer, prave diky jeho komentarum je jeho vykon o tridu lepsi. Ostatni herci, at uz Jared Leto, Ian Holm nebo Ethan Hawke nehrajou spatne, ale v podstate slouzi jen jako takovy krovi pro Cage. A ackoliv se tu v podstate nenachazi nejaka skutecne akcni scena, film ani na chvilku nenudi a misty skoro pripomina cernou komedii, protoze nektery hlasky proste nemaj chybu. Taky je fajn, ze film nejede podle klasickyho schematu polepsovani se kuli nekomu/necemu a tudiz se da tezko odhadnout, jak film skonci. Skvele jsem se bavil.(7.10.2006)

Soundtrack Antonio Pinto: 1. Lord Of War ,2. Little Odessa ,3. Ava's Arms ,4. By Sea ,5. Andina ,6. Love Deception ,7. Consequences & Loss ,8. By Air ,9. The Promise ,10. Yakar Diamm ,11. Everything That Comes From The Earth ,12. Truth ,13. Conscience ,14. AK-47 Love ,15. Warlord,(15.5.2011)