Obchodník se smrtí

Lord of War - Händler des Todes

Obchodník so smrťou

Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie / Německo, 2005, 122 min

Keď Cageovi nesadne úloha (Rituál, Ghost Rider), je to katastrofa. Keď sadne, je to žrádlo. Presne ako tento jeho zatiaľ ostatný dobrý film. Vravím dobrý? Výborný. Niccol skáče z miesta na miesto, na žiadnej scéne nezostane dlhšie ako minútku a vy máte dojem, že toto museli nakrúcať dva roky. Vizuálne i herecky brilantné. Druhé zhliadnutie posilnené o šokujúci slovenský dabing na Markíze, nešetriaci výrazmi ako "ty pojebaný kokot" alebo "do skurvenej piče". To som ešte v telke nepočul. :-)(27.5.2007)

Určitě pozoruhodný a především skvěle natočený je tenhle "pravdivý" příběh. Už úvodní sekvence - cesta kulky z podlahy továrny až do hlavy afrického mladíka - dává tušit, že nepůjde o lecjaký film..... Vzestup Yuriho kariéry byl sice pojatý až příliš "skokovitě", ale to je tak jediné, co mi vadilo. Protože hereckým výkonům, vizuální stránce a především režii nemám, co bych vytknul. Anrew Niccol jenom potvrdil, že mezi režírujícími scénáristy patří k absolutní špičce. Jeho výběr témat je sice pro investory finančně "bolavý", ale diváci jdou vždycky radši na "sen" než na "pravdu" (zvlášť když ta pravda bolí) ..... hlavně když ty "sny" vydělají tolik peněz, aby se mohly točit i takovéhle filmy ..... 90%(7.2.2006)

Čajkovského "Labutí jezero" hrající k převozu kalašnikovů ukradlých z Ukrajiny, úvodní scéna "ze života jedné kulky", ne-zrovna-100%-kladný hlavní hrina, skvělá vizuální stránka, dobré herecké výkony, velmi aktuální ale neprofláklé téma a snaha o téměř dokumentární styl. Nejen to dělá z Obchodníka se smrtí zajímavý film, kde ale bohužel diváka ruší všudypřítomný "vypravěč" Yuri a pár dalších detailů, které ho bohužel dělí od filmu naprosto špičkového.(1.9.2007)

"První prodej zbraní, to je jako první sex. Nevíte, co děláte, každopádně je to vzrušující a skončí to moc rychle." Filmy Andrewa Niccola mám rád z jednoho důvodu. Nejsou točeny, aby se zalíbily naivnímu publiku, ale aby něco sdělily a přiměly k zamyšlení. Navíc postrádají typické klišovité pomůcky a bombastický happy end. Co se týká filmu Lord of War, musím přiznat, že jsem se na něj těšil jak malej od chvíle, co jsem se o něm dozvěděl. Když o něm navíc mluvil kamarád, který ho viděl ve Finsku někdy v listopadu (naši distributoři by si měli vzít poučení :)), mé čekání se stalo nesnesitelným. A včera jsem se konečně dočkal. A bylo to přesně to, co jsem si vysnil. Popis uvažování člověka, který jen "dělá svou práci", aniž by si přitom příliš připouštěl její ne zrovna "košer" aspekty. Čeho si cením je to, že Jurij Orlov není prvoplánově vytvořen jako nelidské monstrum, vlastně je to docela sympaťák, sype ze sebe jednu hlášku za druhou, a má často i pravdu ("mě je jedno, co se zbraněma udělaj, klidně ať střílej všichni vedle"). Konec konců těžko obviňovat ze zabití nůž nebo pušku a v krajinách, kam se jeho "zboží" dováží, když nebudou kalašnikovy, budou se zabíjet třeba klacky. Stejně tak mě pobavil popis jak sbalit známou ženu způsobem, který taková nanynka považuje za romantiku (u scény v letadle a jejích řečech "to je jako z románu" jsem se řehtal na celé kolo). Vlastně jsem si při té sondě do hlavy pragmatika vzpoměl na větu z Ďáblova advokáta: "Vina, to je jako pytel cihel. Stačí ho prostě pustit." Nekoná se žádný happy end, obchodník se nenapraví, rodina se neusmíří, právo nezvítězí. Někteří lidé tomu vyčítají političnost. Těm bych poradil, aby trochu zapátrali po úloze CIA např v Afghánistánu a jinde v 80. letech. Uvidí, že svět opravdu není černobílý. To není házení hnoje na Ameriku, jak tu někdo tvrdí, protože nelze zaměňovat vládnoucí skupiny a jejich zájmy se státem. Celkově bych to tedy werichovsky shrnul v to, že film má skvělý scénář, je z něj znát značný přehled a orientace v problému, nesnaží se divákem manipulovat (jen ať se s tím porovná každý sám), skvělá kamera, spousty nápaditých a vtipných scén (přemalovávání lodi, rozebrání letadla, námluvy), spousta mrazivých scén (fantastický úvod, liberijský diktátor), dobrý Nicolas Cage (je vpodstatě jedinou komplexní postavou ve filmu). Dvěma slovy INTELIGENTNÍ FILM.(13.1.2006)

Jeden z nejlepších filmů s Nicolasem Cagem v roli obchodníka se zbraněmi. Výborný scénář, herci, režie. Nemám co bych filmu vytknul.(21.10.2006)