Obchodník se smrtí

Obchodník so smrťou

Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie / Německo, 2005, 122 min

Warlord.(3.4.2010)

Andrew Niccol by mohl být získat přezdívku Satirický Bůh. Jeho scénáře mají vždycky ostré hrany a komentáře hlavně v tomto filmu jsou satirou přeplněné. Klidná tvář Nicolase Cage filmu dodává zvláštní nádech. Jako by jeho tvář říkala:"To je úplně normální", "Zbraně prodává každý", "Čemu se divíte?" apod. Jako herec se k Yurimu Orlovovi hodí perfektně a jeho přesný opak Ethan Hawke se vyžívá v jeho pronásledování a doufá, že jednou tohohle pacholka se zbraněmi v každém koutě světa dopadne. Jared Leto si od Reqiemu za sen neodvykl od drog a vrací se jako Yuriho bratr, kterému chutná prášek stejně jako dříve a rád skrz něj uniká do jiných světů. Pro něj určitě normálnějších. Nemohu se nepozastavit nad plakátem. Kdo vymýšlel a stvořil Nicolase z nábojnic? To je nápad za všechny prachy kdo bude mít tento plakát v jakémkoliv A1-3 at dá vědet hned ho beru :-). Film prolétne jako kulka z úvodních titulků(které jsou nejlepší za posledních 5 let filmové historie) a v hlavě budete mít příjemnou díru plnou satirického humoru a klidných pohledů (a nějaké té hezké hlášky...). PS: víte, že ty tanky "prodávané v Rusku" jsou půjčené z Česka od nějakého soukromého podnikatele? U nás si taky každý obyvatel žije s tančíkem pod postýlkou a Ak-47 pod polštářem;)(5.1.2006)

Ve světě je v oběhu víc jak 550 000 zbraní. To je jedna zbraň na každýho dvanáctýho člověka na Zemi. Jediná otázka zní: jak vyzbrojíme zbývajících 11? Film se zabývá ožehavým tématem prodeje zbraní více a drsněji než jsem čekal. Postupně pronikáme do zákulisí tohoto špinavého obchodu a zjišťujeme, že rčení – není nic dražšího pro obchodníka se zbraněmi než mír – je bohužel veliká pravda. Úplatní jednotlivci i celé vlády, CIA a mafie na jedné straně, proti tisícům mrtvých po celém světě. Jaké má takový obchodník svědomí? Jaký je to člověk? Co prožívá, když si otevře noviny? Nechtěl bych být Američan. Tento film by mě asi nutil brát si některé věci osobně. Hlavně v poslední třetině. Ale o to zřejmě tvůrcům šlo. Výbornej N.Cage, kterýmu sekundují J. Leto a E. Hawke .(21.8.2006)

Ačkoliv si Obchodník se smrtí s politikou (nejen) USA nebere sebemenší servítky, představuje jinak hladkou a divácky velice přitažlivou podívanou. Od geniálních prvních titulků, do posledního proslovu je to Hollywood - v několika dramatických pasážích trochu povrchní, ale za to vždy zajímavý, dravý a akční, přestože se v něm nevystřelí zdaleka tolik nábojů, jako se prodá. Věřím, že i ono "podle skutečné události" je v něm hlavně na efekt, ale ani mi to nevadí, když to tak pěkně funguje... Ukázkový způsob jak zpracovat ožehavé téma pro co nejvíc diváků. A Nicholas taky dost dobrý. 9/10(23.6.2010)

Cage zase jednou není pro smích, ale naopak, na poplácání po zádech a vřelý obdiv. Už samotným tématem (ZBRANĚ) mě tento film bral za slinu, a tak jsem rád, že nezklamal. Velmi dobře dívatelných a po svém vlastním oduševnělých 120 minut, které vám snad malinko dokreslí představu, jak to ve velkém světě chodí. A případně i spláchnou pár hovínek naivity. Já chci taky zlatej kalašnikov.(24.7.2011)