Šifra mistra Leonarda

Da Vinci Code, The

Da Vinciho kód

Mysteriózní / Thriller

USA, 2006, 149 min (Director's cut: 174 min)

• Tom Hardy

Vynikající tragický hrdina Silas v podání Paula Bettanyho a ryzí Brit Leigh Teabing Iana McKellena jsou jediné postavy, které vyvolají touhu dozvědět se o nich něco víc. Nejslabší je Robert Langdon, jeho prázdnotu nedokáže zachránit ani charisma Toma Hankse. Nic moc natočené a k tomu ty nechtěně zábavné zvraty. Pár postřehů je zajímavých a sem tam nějaká dobrá hláška, jinak ale zmatené nic, hrající si na velkého proroka(17.5.2006)

Knížka Dana Browna mě celkem zklamala - mám ráda tajemno, mám ráda odkrývání záhad a luštění hádanek, navíc poprask, který po celém světě vyvolala, sliboval nevšední zážitek. Bohužel, přestože byla vcelku čtivá a děj dobře ubýhal, nemohla jsem se z ní zbavit pocitu velké vykonstruovanosti, na spoustu tajemných hádanek jsem přišla sama mnohem dřív, než nám řešení autor sám odhalil, moc se mi ani nedařilo ztotožnit se s nějakou postavou a závěrečné "velké" odhalení bylo jasné snad půl knihy dopředu (a že ta kniha nebyla z nejtenčích). Scénář filmu Rona Howarda velmi věrně kopíruje knihu, pouze s tím rozdílem, že máme ještě mnohem míň času seznámit se s jednotlivými postavami, takže kdybych nečetla knihu dřív, byly by mi ještě víc lhostejné. Takže film se dá v podstatě ohodnotit úplně stejně, jako kniha - zábavný, místy i napínavý, ale také ukecaný, nepřekvapivý a navíc na to množství děje, které se v něm odehrává má poměrně i krátkou stopáž (věřím, že rozšířená verze bude o něco lepší, ovšem mně jedno přečtení knihy a jedno shlédnutí "normální" verze bohatě stačilo). Abych ovšem nezapomněla - nachází se v něm výborná hudba Hanse Zimmera - jedna z jeho nejlepších za posledních pár let.(23.12.2008)

• tron

„My nie sme víkendoví katolíci.“ Nech žije mystifikácia! alebo Hlúpy (ale otravne inteligentne sa tváriaci), fádny a rutinný polotovar, ktorý neobsahuje ani poriadnu akciu, ani poriadny triler. Zato so smiešnou snahou šokovať kvázi prekvapeniami divákov, ktorí nemajú znalosti z oblasti náboženstva, histórie a mýtov a legiend. Príšerne mdlé „herecké výkony“ v čele s príšerným Tomom Hanksom (tie vlasy, alebo čo to má na hlave, patria ešte k tomu lepšiemu, čo predvádza), slizká Howardova réžia (kde sú časy, kedy robil pecky ako OHEŇ?), prízemný scenár (SPOILER skutočne niekoho prekvapí, že sa z Iana McKellena vykľuje zloduch? SPOILER) a nulová atmosféra (a to sa pritom nakrúcalo na takých "exkluzívnych" miestach, že keby stála za kamerou gorila horská, podarilo by sa jej tie miesta na filmové plátno "previesť" stokrát lepšie, ako pánom filmárom). Skutočne nechápem, ČO na TOMTO stálo také obrovské peniaze a neorzumiem, čo za hlupáka musíte byť, aby ste mali vo filme Hanksa, McKellena, Prochnowa, Rena, Tautouovú, Molinu a Bettanyho a TOTO bol výsledok. Knihu som nečítal, ani snáď čítať nebudem, no toto je nezáživný PRODUKT bez napatia, akcie, švihu, humoru a čara, ktorý nemienim mať rád a určite ho nebudem nikomu odporúčať.(15.12.2006)

• POMO

Ploché, fádne, vizuálne neatraktívne. A pre mňa, čoby ateistu, ktorý uznáva maximálne tak svoju vlastnú vieru (a je mu šum a fuk s kým súložil nejaký Ježiš), i dejovo nepútavé. Herci nevýrazní (s výnimkou McKellena), nadštandardná zostáva iba Zimmerova temná hudba, oscilujúca medzi THE RING a BATMAN BEGINS. Predlohu som nečítal a teraz už vôbec nebudem. Typická americká pásovka - marketingovo brilantne predaná voda.(11.6.2006)

Knihu, která vzbudila tolik vášní, jsem dočetla teprve nedávno a vychutnala jsem si i dokumentární film „ Da Vinci Code Decoded“. Kontroverzní teorie a názory na obecně přijaté pravdy o životě Ježíše Krista mě dokonce donutily omést pavučiny a utřít prach z některých mých knih :- ). Brown vytvořil vlastní, velmi přesvědčivý a čtivý, výklad dávného tajemství. A bylo jen na každém z nás, vybrat si, která část fikce/faktu nás zaujme. Ale především, a to podotýkám, i na nadhledu každého z nás!!! A mně osobně se záhada zabalená do dobrodružné detektivky plné zvratů a hlavolamů líbila moc, ale především v té knižní podobě. V té filmové se luštění záhad změnilo na vysvětlovaní vyluštěných záhad, tím mě film zklamal ..a možná jsem se jenom moc těšila. Přesto si myslím, že takové hodnocení jaké na CSFD zatím má (50% - 18.05.06) si nezaslouží. 3,5* zaokrouhlím tentokrát směrem nahoru.(18.5.2006)