poster

Šifra mistra Leonarda

 • USA

  Da Vinci Code, The

 • Slovensko

  Da Vinciho kód

Mysteriózní / Thriller

USA, 2006, 149 min (Director's cut: 174 min)

 • Adrian
  **

  Presné, až otrocké držanie sa predlohy s jedinou výnimkou (mobil internet namiesto knižnice ;-) ), čomu bolo podriadené takmer všetko - od remeselne ale i nudne odvedenej réžijnej práci až po mdlé herecké výkony takmer všetkých zúčastnených (na čele s Hanksom). Úmorná doslovnosť niektorých sekvencií je aspoň prekrývana na posluch príjemne mrazivou hudbou. Filmový i knižný Da Vinciho kód trpí tým istým syndrómom - spočiatku, vďaka téme, pútavé "čtivo", ktoré však s ubiehajúcimi minútami (stranami) iba defiluje, ale citovo zaangažovať nedokáže. Indiana Jones nového milénia sa zatiaľ nekoná... ;-)(17.5.2006)

 • Renton
  ****

  Scénář: Akiva Goldsman .. Lidé sebou nechají tak snadno manipulovat.. Pár kritiků nezatleská a divácká podjatost je tady. Když vzpomenu na snímek, který tatáž porota vybrala v Cannes za nejlepší - unylý Wind That Shakes the Barley - je mi to k smíchu, protože právě Vítr je ukázkou všestranné filmové průměrnosti nabalené na historicky důležité téma. Šifra není tuctová a průměrná. Nesdílím tedy s většinou zde zmiňované nedostatky. Předem zmíním, že jsem Da Vinci Code četl už před natočením a kniha je každopádně o dost lepší než vzniklý film. Je extremně napínavá, čtivá a fabuluje po mé chuti. Film není svou stavbou tak napínavý, část v muzeu je hodně stručná, ale samotná podstata tématu je stále dost zajímavá a díkyfilmovým možnostem se dočkáme historickým flashbacků a hlavně jinak vyvedeného konce příběhu, který bude největší změnou pro čtenáře. Suma sumárum film uplyne svižně a pokud Vás téma osloví (tak jako mne), rozhodně doporučuji knihu a pak také třeba snímek Last Temptation of Christ. 70%.(24.5.2006)

 • Fr
  ***

  Může potomek Krista ohrozit víru jako takovou?..... . Po přečtení knížky mi bylo jasné, že ,,TOTO“ se bude zpracovávat těžce. Předloha prostě nedává mnoho možností k experimentům. Je to o dlouhém vysvětlování (nemyslím že nudném) a schopnosti přistoupit na tuto hru. Jediné co mohl R.Howard udělat, bylo pro oživení přidat prostřihy do historie a podpořit vše kvalitní hudbou. Tento film totiž nestojí na hereckých výkonech, i když P.Bettany a jím podaný Silas jistě stojí za povšimnutí. No a T.Hanks má hrát nudnýho páprdu, tak proč si myslet, že neuspěl? Asi patřím k lidem, jenž jsou ochotni umřít pro tajemství, ale někdy by prostě bylo lepší, aby se tak stalo s knihou v ruce.(16.11.2006)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Spoiler: Mezi knihou a filmem lze najít několik rozdílů. Například postava bankéře ve chvíli, kdy chce ukrást kryptex Robertu Langdonovi (Tom Hanks) a Sophii Neveuové (Audrey Tautou), nemá zlé úmysly a zná se s mrtvým Jacquem Sauniérem (Jean-Pierre Marielle). Dalším rozdílem je skutečnost, že Jacques Sauniére (Jean-Pierre Marielle) není skutečný, ale adoptivním prarodičem Sophie Neveuvové. (Caaslav)

 • - Spoiler: Ve stejnojmenné knize (2003) Dana Browna, podle které byl film natočen, není biskup Manuel Aringarosa (Alfred Molina) postřelen do ramene, ale do hrudníku, načež je odnesen Silasem (Paul Bettany) do nemocnice. Ten má v knize dlouhé vlasy a červené oči, jako pravý albín. (Shley)

 • - V příběhu vystupuje nakladatel Roberta Langdona se jménem Jonas Faukman. To je anagram jména skutečného nakladatele Dana Browna, který se jmenuje Jason Kaufman. (Siriuss)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace