Šifra mistra Leonarda

Da Vinci Code, The

Da Vinciho kód

Mysteriózní / Thriller

USA, 2006, 149 min (Director's cut: 174 min)

• Cival

Ostudná záležitost, jejíž konspirační argumentaci pohřbila omezená minutáž. Howardova nudná režie a spousta zvratů, které málokdy souvisí s logikou toho, co se děje na plátně, dělá z Da Vinciho nejdražší (a asi nejúspěšnější) béčko všech dob. I na jedno podívání docela útrpné.(17.5.2006)

Ježíš byl taky jenom člověk aneb Mnoho povyku pro nic. Doprovázena pískotem kritiků z Cannes a obdobně nesouhlasným mručením církve, sklidila filmová adaptace nejdiskutovanější knihy posledních let hromadu proklatě nízkých hodnocení. Právem? Jistěže právem, právo na mylný názor má každý, ale skutečně šlo ten velkohubý brak (ano, četl jsem jej) zfilmovat lépe? Struktura filmu je totožná s tou knižní, tzn.: kecy, kecy, útěk, kecy, kecy, útěk, kecy, kecy, útěk, kecy, kecy, kecy, kecy, konec. Akiva Goldsman z knihy pouze pietně vyextrahoval to nejpodstatnější a pohořel v iniciativní snaze vdechnout plochým postavám nějaký život – z chodících charakterových vlastností učinil nechtěně směšné chodící charakterové vlastnosti. Nechtěně směšný je rovněž akurátní casting. Nudný historik Tom Hanks (obecně akceptovatelný), stejně jako divák nic nechápající vyšetřovatelka Audrey Tautou (je fešná, i když nemá co hrát), britsky šarmantní profesor Ian McKellen (sázka na jistotu), zavilý francouzský inspektor Jean Reno (no comment) a jako (jediná) nečekaná třešnička na dortu albín jménem Paul Bettany. Odměřené, užvaněné, nepřekvapující. Svou bezguľovostí šokující nanejvýš pro neznalce knihy. Ale špatné, mizerné, neukoukatelné? Sakra, lidi, nebuďte tak rozmlsaní. Ron Howard si režíruje svůj standard vyšší střední třídy, Zimmer mu obrušuje hrany okázale temnou hudbou a vše svižnými, ač opatrnými kroky směřuje k „teď zadržte dech“ finále. K dobru režiséra budiž přičteno, že jsem jej (i při znalosti elementární myšlenky) na chvíli zadržel. Dobrý thriller, dobrá zábava, proč ta špatná nálada? 65% Zajímavé komentáře: Marius, Faidra, Jordan, Tommy987, k212, Nick Tow, gr8 escape, Morien, PALINO, tEnCo, f1, Le6n, Konikolec(13.9.2008)

• Nathalie

Zavřete oči, semkněte víčka, přichází Robert Langdon. Hans Zimmer složil pařížskou symfonii,kterou je lépe vychutnávat bez obrazu. Vysokorozpočtová zoufalost, vysokostopážová nuda. Prohra mistra Howarda. 35%(25.4.2007)

• - Roli Sophie měly původně ztvárnit Julie Delpy, Kate Beckinsale, Sophie Marceau, Judith Godrèche, Linda Hardy nebo Virginie Ledoyen. (imro)

• - Spoiler: Oproti knize D. Browna byli filmoví diváci ochuzeni o jednu šifru, konkrétně o šifru u kryptexu v palisandrové truhlici. Původně byl zrcadlovým písmem vyluštěn klíč, jenž spočíval ve starověké hebrejské abecedě. Jejím vyluštěním se kryptex skutečně otevřel, ovšem uvnitř byl pouze další kryptex ve zmenšené podobě. Až na něm se teprve nacházela šifra odkazující na I. Newtona. Dalším rozdílem oproti knize je závěr filmu, kdy se v knižním příběhu Sophie (Audrey Tautou) setkává i se svým bratrem, o němž byla přesvědčena, že zahynul spolu s rodiči při autonehodě. (J-o-k-e-r)

• - O Šifře mistra Leonarda projevili zájem producenti TV seriálu 24 hodin, kteří ji chtěli zpracovat jako jednu z hlavních dějových linií. Dan Brown odmítl a o několik měsíců později dostal od studia Sony 6 milionů dolarů za práva na zfilmování celé knihy. (imro)