Konečně seriál z horského prostředí a ještě nám (Čechům a Moravákům) z tak blízkých Vysokých Tater. Mnohé z příběhů jsou podle skutečného příběhu. Jedním z poradců seriálu byl i známý horolezec, horský vůdce a člen tatranské horské služby Peter Šperka (např. Broad Peak), kterého jsem měl to štěstí poznat osobně a dokonce mi i vyprávěl některé příhody z natáčení tohoto seriálu. Je to ten vousatý pán na 6. obrázku v galerii. Sám se v seriálu několikrát objevil - jako záchranář, turista i zachraňovaný. Scény na skále točili opravdoví horolezci (vesměs z THS), ruce a nohy zůstaly, obličej ne :)) === co se tedy týká scén horolezeckých, není jim co vytknout - autentické, reálné. Škoda jen dabingu do ČJ. V díle s cyklisty, co sjíždí kolem Dl´hého plesa je pouze tajový nedostatek, který poradci scénaristům vymlouvali, nic méně, na obrazovce se objevil - jeden z cyklistů spadne z několika metrů a záchranáři se nahoře domlouvají, jak se tam dostat a shodují se: "bude to téměř nemožné", ovšem ve skutečnosti by se jednalo o lehký zásah HS, kdy by si záchranář natloukl 2,3 skoby, udělal si takový "stan" a spustil se k raněnému. ===== vy, co jste někdy byli v Tatrách a poznali na obrazovce některá místa (např. chatu pod Rysmi), jste možná byli zaskočeni změněnými názvy ( X Gáletova chata). Byl to záměr tvůrců, neboť pár let před tímto seriálem se natočil jiný - Horská služba, který skončil totálním fiaskem. A tak vznikl nový, lepší s fiktivními horami a ne s THS, nýbrž "záchranáři". Ještě k těm názvům - jsou sice pozměněné, ale ne úplně všechny jsou vymyšlené. Například štít nese jméno doliny a dolina jméno štítu atd. : )))(6.8.2007)

• Omnibus

Miluju filmy. Seriály taky. A kromě toho mám moc rád hory a něco málo v Dolomitech a Alpách už jsem dal. Takže jsem se na ten seriál těšil. Já vůl. Ozaj... ja somár starý, ako som im naletel ... Dejme tomu, že dobré náměty jednotlivých povídek. Výborná kamera. A Tatry hrajou jak z partesu, ale tím to končí, herci už bohužel ne. Ono taky se stupidním scénářem se asi blbě něco hraje. Scény zachraňování nereálně natočené plné zásadních nepřesností (pokud vůbec na to měli technické poradce, ať vrátí honorář a chodí do smrti kanálama). Toporné herecké výkony, jalové dialogy ... prostě hrůza hrůz. Ještě po letech cítím, jak jsem se tenkrát z toho osypával pupínkama, brr... A sem tam nějakej na šutry vyteklej mozeček to už nezachrání. Moje hodnocení vedle u sousedů z deseti hvězd: Jedna hvězda za příběhy, byť zmršené, jedna za Tatry plus jedna hvězda za všechny ty diváky, kterým se ta kosočtvercovina z kosodřeviny (pro mě zcela nepochopitelně) líbila... P.S. No TFUJ! Málem jsem skončil komentář slovem „líbila“. Takže ještě jednou: brrr...(10.12.2012)

Pro obyčejné diváky jsou Záchranáři jen jedním z dalších seriálů. Já mám ovšem k horám velmi blízký vztah, a tak se na ně dívám celkem rád. To ale neznamená, že je nesoudím objektivně. Vladimír Michálek je výborný režisér a tak nechápu proč zápletky tohoto seriálu jsou tak laciné a kýčovité. Herecké výkony jsou dost slabé a vrtá mi v hlavě, že tak zkušený režisér nedokázal vybrat lépe. Ale kamera je nádherná, záběry hor jsou dechberoucí. Hudba, na to že je seriálová, je také vydařená. A na akčních scénách, kdy je horská služba v akci, se mi líbí, že jsou téměř realistické. Bohužel, když to sesumíruju, vychází mi z toho, že tvůrci dokázali z gigantcikého potenciálu tématu dostat minimum. Tento seriál je živoucím důkazem toho, jak dabing zabíjí kvalitu. Stačí přepnout v duálu na slovenštinu a vše je hned mnohem lepší. Ten rozdíl je opravdu velmi markantní.(31.1.2005)

Povedený seriál z prostředí dobře známých Vysokých Tater. Záchranáři tu nejsou vykresleni jako supermani, ale jako tvrdí chlapi, co mají i v životě své vlastní problémy. No já nejsem žádnej horolezec, ale musím říct, že mi ten seriál přišel fakt dost realistickej, má přímej tah na branku, s ničím se nesere a je protkanej celkem solidní depresí. Skoro nic tu nedopadne dobře, ale takhle to v životě chodí. Škoda, že má jenom 6 dílů je to tak trochu uspěchaný a některý témata zůstali nedořešený. No a dabing tomu nepřidal. Ocenil bych původní znění.70%(1.3.2015)

Jiří Křižan píše dobré scénáře...proti tomuto a vlastně celému seriálu nemám námitek. HORY (o kterých je podezření, že je mají hrdinové leckdy radši než svoje holky) na vás dýchnou v celé své majestátnosti a syrovosti. Kamera Martina Štrby, hudba Michala Lorence, režie Vladimíra Michálka...sedí. Ve slovenštině je to samozřejmě tisíckrát lepší.(2.2.2005)

• - Zuzana Fialová během natáčení coby fotografka Klárka ve scéně, kdy odjíždí vlakem pryč, při nastupování omylem vešla do kabiny strojvedoucího. Zareagovala však maximálně pohotově a scénu dohrála. Tato scéna pak zůstala i v seriálu, přestože je vidět, jak se Fialová dívá do kamery. (Vazzy)

• - Scény na skále točili opravdoví horolezci (převážně členové Tatranské horské služby). (cheyene)

• - Poradcem při natáčení byl jeden z nejlepších slovenských horolezců, člen horské služby Peter Šperka, který si v seriálu několikrát zahrál - turistu, záchranáře i zachraňovaného. Šperka byl zabit v červnu 2013 v Pákistánu, když při expedici na Nanga Parbat jejich stanový tábor přepadli členové hnutí Taliban. (cheyene)