Zajímavosti o filmu (15)

  • Letní komedie stála produkci 30 milionů českých korun a už během prvního víkendu (9. – 12.3.) promítání vydělala v českých kinech rekord s 103 320 diváky. Rafťáci tak překonali pět let starý úspěch Tmavomodrého světa (84 066 návštěvníků) a zároveň byly od roku 1989 prvním českým filmem s návštěvností větší než 100 000 diváků za první víkend. Na první příčce se udrželi měsíc a za tu dobu je vidělo 457 808 lidí. (imro)

  • Režisér Karel Janák nebyl spokojený s produkcí svého debutu – Snowboarďáci (2004), a proto si jeho volné pokračování vyrobil ve vlastní režii se stejným štábem. Rovněž marketing byl masívnější, kromě soundtracku se do obchodů dostaly také výrobky s logem filmu. (imro)

  • Karel Janák má za sebou kromě studia režie také titul inženýra z jaderné fyziky. Po škole začal pracovat nejprve v reklamě a je autorem oceňovaných televizních trailerů pro Novu (Indiana Jones, Titanic). Získal za ně ocenění Gold Promax Europe (2002 a 2004) a Silver Promax Europe (2003), které jsou nejvyšší metou pro tvůrce televizních upoutávek. Jeho filmový debut před dvěma lety se zařadil mezi nejnavštěvovanější filmy v českých kinech s počtem více než 550 000 diváků. (imro)

  • Celkem se štáb pohyboval mezi sedmdesáti lokacemi. Scény na vodě se natáčely na Vltavě v úseku od Českého Krumlova k Českým Budějovicím. (Specs)

  • Celé natáčení trvalo pouhých 40 dní. (Specs)

  • Pro snímání akčních sekvencí v rozbouřené vodě vyrobili filmaři speciální konstrukci na raft. Na ni pak zavěsili kameru, jejíž pohyb se tak stabilizoval. (Specs)

  • Ačkoli na plátně se zdá být letní idylka, sluníčko, mráčky a voda přímo lákající ke koupání, ve skutečnosti mnohdy žádné horko nebylo a voda měla často jen deset stupňů. (Specs)

  • Když Milan Šteindler uviděl peřeje, kterými měl na raftu projet, nevěřil svým očím. "Všichni se ale tvářili tak samozřejmě, že mi bylo blbý říct, že zase takovej vodák nejsem..." vysvětluje herec. (Specs)

  • Andrea Kerestéšová v roli Kláry měla na některé choulostivější scény dublérku. (Specs)

  • Film navštívilo v kinech 694 595 diváků a vydělal 66 456 401 Kč. (Pumiiix)

  • Scénář byl hotov na konci března 2005, premiéra filmu proběhla na začátku téhož měsíce o rok později. (hippyman)

  • Natáčelo se od 1. července do 15. srpna 2005. (hippyman)

  • Filmovalo se na řece Ohře, u Svatošských skal, na hradu Loket, Rožmberku nad Vltavou, v Praze a vesnici Rájov. (M.B)

  • Domnělý hrad Kašperk, na který se rodiče vydávají na kole, je ve skutečnosti hrad Loket. Kašperk najdeme na Šumavě, byl založen roku 1356 Karlem IV. k ochraně zlatých dolů. Naopak Loket leží v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, založen byl ve 13. století na místě starého slovanského hradiště. Vzdušnou čarou jsou od sebe přibližně 130 km. (TheNine)

  • Chyba ve filmu: Ve scéně, kdy Filip (Jiří Mádl) a Danny (Vojtěch Kotek) přechází řeku, mají mokré nohavice ještě před tím, že vstoupí do vody. (Rill)