Zbojník Jurko

Animovaný / Dobrodružný

Československo, 1976, 76 min

Viktor Kubal

Juraj Lexmann

Nemám veľa príležitostí zložiť hold originalite a umeniu Viktora Kubala. Bol som dlhoročným obdivovateľom jeho kreslených vtipov a seriálov v Roháči a po dlhej dobe som sa opätovne dostal aj k jeho celovečernému filmu o zbojníckej legende, ktorý v ničom nezaostal za autorovým dovtedajším dielom. Skôr naopak, využil možnosti, ktoré animácia poskytuje a využil ich tak veľkoryso a originálne, ako naložil aj s tabuizovanou legendou o Jurajovi Jánošíkovi. A rovnako ako Janko Roháč v Troch chrobákoch, aj Viktor Kubal v Zbojníkovi Jurkovi dokázal, že nielen vtipy, ale i filmy môžu byť úspešné aj bez slov.(26.12.2010)

Je to dobré, ale neskutečně zabité přehnanou délkou, tohle mohlo mět v klidu čtyřicet minut a naprosto by to stačilo. Je tu sice pár skvělých vizuálních vtípků, ale to nudu v ději nespasí, navíc výsledek zjednodušené animace sice není špatný (narozdíl od Krvavé pani), ale podoba rukou vypadá jako něco, co patří stvoření vzešlému ze zakázané lásky Šumavského obra, jehož předci se v Osmanském zajetí mohli po generace množit jen v kruhu rodinném se samicí mýtického poletávého netvora z hlubin jihoafrických džunglí unášející zvěř, lidi a malé automobily ve svých spárech, krom toho majitelé oněch pahnátů zpívají tak, že jim je rozumět sotva polovina slov.(15.1.2014)

Naprosto vynikající! Úplně mě to uhranulo. Nejradši bych řek´: Kam se na to hrabou Pixarovky! Skvělá animace, styl kresby se mi hrozně líbil. Hudba taky výborná, celý je to takový magický. Hltáte každej záběr, každej záběr ma sílu. Ani nemám více slov.(6.1.2010)

Animácia nie je vtedy kvalitná, ak pôsobí čo najrealistickejšie, respektíve je čo najlepšie vyrendrovaná. Tento postoj je razený posledných 20 rokov a je chybný. Animácia je kvalitná, ak je čo najviac štylizovaná a charakteristická pre danú tému. Samozrejme ruku v ruke s príbehom. V Zbojníkovi Jurkovi všetko toto perfektne funguje. Určite je veľkým prínosom humor a nadhľad, ktoré hrané verzie mať z princípu nemôžu, v tomto Kubal uspel asi najviac. Možno mi pripadali nadbytočné pasáže s hovoreným slovom, ale to je skutočne iba malý detail, ktorý ani nepovažujem za chybu, len napríklad pri záverečnom rozsudku by mi maximálne vtipné pripadalo iba nezrozumiteľné mrmlanie.(15.1.2015)

Animovaná pověst o sirotkovi Jurkovi a jak se z něho hrdina stal. Je plná hudby, krásně ozvučená a úžasně živá. Neuvěřitelné, že vznikla už v roce 1976 a je u nás tak málo známá.(16.9.2011)

• - Viktor Kubal kreslil Zbojníka Jurka dennodenne dva a pol roka. Počas kreslenia mal pri stole zrkadlo, aby doň mohol strúhať grimasy či gestá a potom ich nakresliť. (Raccoon.city)

• - Viktor Kubal cestoval do Terchovej i Malej Fatry a kreslil skutočne to, čo videl. Kamene v potoku rozmiestnil skutočne tak, ako sú v Bielom Potoku, a dokonca chodil krátko aj do miestnej školy. (Raccoon.city)

• - Zbojník Jurko bol v r. 2000 vyhlásený za Najlepší slovenský animovaný film. (corona)