Zbojník Jurko

Animovaný / Dobrodružný

Československo, 1976, 76 min

Viktor Kubal

Juraj Lexmann

Viktor Kubal má oproti kolegom za oceánom západne od nás jednu obrovskú výhodu. On totiž najprv vdýchne svojím filmom dušu, vypiluje scenár do posledného detailu a až na záver myslí na efekty a na kabát svojho diela, aby bola nasýtená aj tá povrchnejšia a pohyblivými obrázkami až tak ako my neposadnutá časť diváctva. V továrni na sny k filmárskemu procesu pristupujú opačne. Najskôr sa predsa musí vedieť o potenciálnom zárobku ešte nevyrobeného filmu - to je hlavné, bez toho by jednoducho hollywoodski tvorcovia nejedli chlieb ich každodenný. A až po ďalších desiatich bodoch si niekto v štábe zmyslí, že nemajú podľa čoho natáčať, nie je totiž scenár. Tak sa ho rozhodnú narýchlo uvariť, napísať čo najviac "na efekt situácií", ale otázku "Kde je to hlavné?" si nepoloží nikto. Ich animákom chýba pochopenie pre to už spomenuté, to autorovo ja, to čo Viktor Kubal zanechal vo svojom Zbojníkovi Jurkovi. Už nespočetnekrát sfilmovaná legenda o Jurajovi Jánošíkovi získava v Kubalovom podaní nádych sviežej originality a pôvodná historka nadobúda nevídanú neotrelosť. Striedanie rôznych štýlov animácií v Kubalových rukách magicky zvizualizovaných (nad všetky ostatné čnie úchvatná scénka s pootočením kamery), veľká časť záberov exponovaná do detailov tvárí svojsky nakreslených postavičiek, geniálny hudobný doprovod znejúci počas každučkej sekundy filmu (zimomriavkové boli predovšetkým prechody medzi dvomi diametrálne odlišnými hudobnými žánrami - mám na mysli dychberúce, hudobne absolútne disharmonické sekvencie s použitím slovenských ľudových piesní nerušene prechádzajúcich v čistú "hornerovčinu"). Nadmieru potešujúcim ovšem zostáva fakt, že tvorca sa rozhodol rozprávať filmový príbeh čisto iba obrazom a zvukom, žiadne siahodlhé sebaparodické dialógy, čím už aj tak každým políčkom originálny výtvor získava na atmosférickosti. Kubal prekopal známu ľudovú povesť na svoj obraz s takým zanietením a odhodlanosťou, že môžem s čistým svedomím označiť jeho Jurka za zatiaľ najlepší slovenský animovaný film a nemyslím si, že bude v blízkej dobe nejakým iným prekonaný. P.S. Výčitka americkým tvorcom samozrejme neplatila pixarovcom a ich ohromujúcim veľdielam. Náš Kubal so Zbojníkom Jurkom však nie je v ich tieni, ale čnie vysoko aj nad takým animačným kolosom, akým sa kedysi dávno stali. Žiaľ, už len v hrobe. 95%(20.12.2010)

Na prvni pohled animace mozna nezaujme, pozornym sledovanim vsak divak prave vytvarnost tohoto snimku oceni. Spolu s hudbou se velmi dobre doplnuje. Epicky daleko povedenejsi nez Krvava pani, i tak bych stopaz filmu zkratil. Nekolik hluchych mist zbytecne ubira na intenzite pribehu.(11.2.2012)

Úžasná vec, kde je animácia a zábavnosť krásne spojená, plus záver potešil ale zas z druhej strany nepridá na kráse dĺžka(-20minut a bol by som úplne spokojný). /80%/(19.12.2010)

Naprosto vynikající! Úplně mě to uhranulo. Nejradši bych řek´: Kam se na to hrabou Pixarovky! Skvělá animace, styl kresby se mi hrozně líbil. Hudba taky výborná, celý je to takový magický. Hltáte každej záběr, každej záběr ma sílu. Ani nemám více slov.(6.1.2010)

Zaujímavý animovaný film s typickým prívlastkom "Kubalov". Neviem nakoľko to dnešné deti ocenia, ale moje si prisadli(aj keď som ich nepozval) a vydržali do konca. Je tu mnoho originálnych nápadov i vtipných momentov. Asi najviac som sa pobavil pri rabovaní chudobných, kde bandúri rozbijú hlinené prasiatko, ale namiesto peňazí v ňom leží zdochnutá mucha. Pobavila i lienka na lúke, ktorá vletí dievčatku do úst a potom vyletí cez nosnú dierku von, ale aj mnohé iné. Hudba tu má silné zastúpenie, občas zaznie aj pekný spev. Celkovo ide o zaujímavý snímok, ktorý rovnako ako Krvavú pani ocení skôr ten starší divák. 80%.(25.1.2015)