Gojira tai Mosura tai Mekagojira: Tôkyô S.O.S.

• japonský

ゴジラ×モスラ×メカゴジラ 東京SOS

Godzilla, Mothra, Mechagodzilla: Tokyo S.O.S.

Akční / Fantasy / Sci-Fi / Horor

Japonsko, 2003, 91 min

Masaaki Tezuka

28) GODZILLA, MOTHRA, MECHAGODZILLA: TOKYO S.O.S. (2003)___NEW GENERATION SERIES 2002-2004___Přímočarý díl, s lehkým nádechem nostalgie. Tu zde obstarává postava strýčka, který se zde v několikasekundovém flashbacku vrací o 43 let nazpět, do doby, kdy se setkal s Mothrou. Je hezké, že tvůrci nezapomínají na své bývalé hrdiny. Jinak tento předposlední díl nic zásadního nepřináší, děj je tu okleštěn o vedlejší linie, vše se točí opravdu jen kolem 55-ti(!)-minutového duelu Mothry, vládního projektu Mechagodzilly a Godzilly na půdě Tokya. Za malé zpestření se dá považovat fakt, že Mothra zde v Godzillí sérii definitivně umírá a narodí se jí larví dvojčata, které se do boje zapojí tím, že stříkají lepkavý sekret a koušou Godzillu do ocasu. Nutno říci, že realizačně a trikově tvůrci popošli hezký kus cesty, některé pyrotechnické sekvence byly opravdu vynikající. V explozivním závěru se Mecha G vymkne lidské kontrole a rozhodne se, že sebe a Godzillu utopí v Japonském příkopě. Veliké finále za rok může přijít.(28.7.2010)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $10,724,345(6.8.2010)

• xxmartinxx

Strašně nudné souboje, prakticky bez zajímavých nápadů. Jen omleté. Děj už je tak otravný svým opět úplně stejným patosem, že se těžko sleduje. 1 a 1/2(18.6.2014)

Čo je skvelé, tvorcovia ďalej posúvajú príbeh pôvodnej Godzilly/Mechagodzilly a rozvíjajú jej mytológiu. V tomto kontexte je návrat Cosmos a Mothry zmysluplný, na rozdiel od ubíjajúceho remaku všetkéhomožného v Gojira taj Mosura z 1992. Aj design monštier i súboje sú relatívne ok, no to všetko sme už videli predtým 26 krát. Relatívne originálna zápletka, no inak priemer.(31.5.2014)

Říká se „Do třetice všeho dobrého a zlého“, ale já měl obavy, že to Tezuka nezvládne ani tentokrát. Naštěstí mě docela mile překvapil a já si tento sedmadvacátý díl konečně užil. Děj navazuje na předchozí díl, ale velké pozitivum jsem viděl především v tom, že se tu prostřídalo herecké obsazení. Yumiko Shaku se tu objevila jen na malou chvíli, aby ovládaní opravené Kiryu přenechala dvojici postav (Azusa,Akiba), kteří mi byli mnohem více sympatičtí. Navíc je tu mnohem více prostoru věnováno mému nejoblíbenějšímu „monstru“ Mosuře. Asi nejvíce mě režisér potěšil vzpomínkovým flashbackem z filmu Mosura (1961), ve kterém jsme měli možnost vidět postavu doktora Shin'ichi Chuja poprvé. Na rozdíl od zmiňovaného filmu tu však Mosura hrála spíše „druhé housle“. Její souboj s Gojirou byl víceméně povedený, tady bylo cílem tvůrců spíše zahrát divákům na city. Osud božského tvora mi nebyl vůbec po chuti, ale bylo potřeba na svět přivést nový život. On celkově mi přišel tento díl docela ponurý, zvláště co se dramatičnosti týče. Konečně se scénáristé oprostili od těch nesmyslných hovadin, které zdobily poslední díly a divákům nabídli docela velkou akční pasáž nabitou pořádným soubojem. Tentokrát nebudu ani moc hanit triky a použité efekty, protože já byl vážně spokojený s nabídnutou show. 60%(29.12.2014)

Absolútny, resp. dôstojný ,,kaiju,, to rozhodne nieje. Filmom preteká nuda, ktorú ešte tak zachraňujú deštrukčné sekvencie, u ktorých ale citeľne ubúda originalita a na dobu svojho vzniku, na počudovanie menší rozsah. Zrejme len ticho pred búrkou ( FINAL WARS ).(13.2.2017)

Po trochu nezvládnuté fackované mezi G a MG(2002) je tohle SOS docela překvapení. Těžkopádnost a hloupý pathos předchozího filmu je pryč a najednou to všechno působí strašně uvolněně a nenuceně-najednou to vypadá, že zase někdo točí film z nadšení, pro zábavu a že ví co dělá. Nešikovně pilotovaná Mechagodzilla je tentokrát trošku upozaděná ve prospěch kultovní Mothry a to je jen dobře-Divák-Gfanda se dočká všeho co už dávno zná. SOS velmi vkusně odkazuje(a někdy dokonce i přímo cituje )na některé legendární scény starých filmů(ach ano-dojde i na nezapomenutelný kousanec do ocasu :D :D ) a buduje si tak pevný základ, který s přehledem unese nejednu scénáristickou potrhlost. Samotný závěrečný fight všech tří velikánů zabírá více než polovinu filmu a pro fandy tohodle žánru je to prostě silně labužnický zážitek.(27.7.2013)

Tak po delší době jsem se kouknul na další Godzillu. Tenhle díl se mi líbil hodně, měl celkem rychlý rozjezd, bylo tu plno akčních scén a soubojů. Zajímavé je i to že kromě předešlého dílu navazoval i na film který byl jen o Mothře.(12.9.2015)

Snímek „Gojira tai Mosura tai Mekagojira: Tôkyô S.O.S.“ už je prostě nová generace kaiju a musím si zvyknout, že to znamená i to, že jsou filmy na první pohled relativně levné a nejsou až tak velkolepé. Trochu návrat ke kořenům, trochu možná z nouze ctnost. Ale mě to na těchto snímcích baví a jejich jednoduchost si užíván, protože na soubojích si pořád dávají tvůrci celkem záležet.(6.9.2015)

Tento diel priamo nadväzuje na predchádzajúci. Mechagodzilla je v oprave a Godzilla si dáva šlofíka na dne morskom. Do toho sa zjavujú minidvojčatá ktoré zvestujú japoncom aby vrátili Godzilline kosti ( ktoré sú zabudované v Mechagodzille ) späť do mora lebo inak vypovie Mothra ľudstvu vojnu. Ak ju poslúchnu, na oplátku Mothra zastaví Godzillu. He, Mothra síce oplýva svalnatými rečami, ale proti Godzille vydrží ledva 10 minút než je nadobro spacifikovaná. Napokon musí zasiahnuť práve Mechagodzilla a pripoja sa aj čerstvo vyliahnuté Mothrie larvy ktoré proti Godzille rozpútajú partizánsku vojnu. Jednoduchý dej, hromada akcie a devastácie Tokya. Nič nové pod slnkom, ale pekné výbuchy vždy potešia.(26.7.2011)

Trio ničitelov Tokia!(13.9.2010)

Pokračovanie Godzilly priamo nadväzujúce na predošlý diel, ktoré bolo akýmsi predkrmom pred samotným "veľkým japonským finále". V podstate sme sa dočkali podobného scenára ako v celej novodobej sérii. Čo v tejto sérii kvitujem je to, že sa vrátila k počiatkom a Godzillu vykresľuje ako zlo, ktoré vzišlo ako dôsledok ľudského konania. Na druhej strane mi tu chýba trošku tej infantilnosti a taktiež Japonci asi nepochopili, že keď chcú vytvoriť veľkofilm, tak do neho musia aj investovať. Lebo na tých vizuálnych efektoch (aj keď časom značne pokročili) je vidieť béčkový rozpočet. 60 %(2.3.2015)

Dost dobrý díl, rád jsem si ho pustil.(1.3.2016)

• mezonek

Nevěřil jsem svým očím, jakou blbost to v televizi pouští...(27.5.2013)

• mrclTV

Teraz budem stručný. Keď je vo filme Mothra, víly a Infant island spolu so slabučkou zápletkou, hodnotenie je jednoznačné. Tento film mi nechutil. Niet čo chváliť.(13.11.2016)