majo25

Filmy zostrihané zo seriálu sú tradične o triedu slabšie a toto asi nebude výnimka. Aj keď sa jedná o Jánošíka, s tým našim to nemá skoro nič spoločné. Už na začiatku je totiž spomenuté, že akýsi zbojník Jánošík (pravdepodobne zo Slovenska) kedysi jestvoval a tento tu je akási sirota, ktorého Jánosikom iba nazývajú. I vydá sa statný šuhaj v stopách slávnejšej legendy a vykročí po zbojníckych chodníčkoch i on, nedbaje, že na ich konci na neho čaká hák. Hlavný hrdina je ozaj chlapina (dnes by sme ho nazvali fitnesákom), presne ako má byť, aj keď po hereckej stránke trochu toporný. Na rozdiel od našich filmov o Jánošíkoch, ktoré sú silné historicko-sociálne drámy, je tento čisto dobrodružný s mnohými humornými prvkami. A práve dramatické prvky, minimálne pri útlaku sedliakov, by sa hodili aj tu. Nevravím, humor je podarený, ale tých humorných postáv a scén je priveľa. Napriek tomu, či možno aj kvôli tomu, si film dokáže držať pozornosť diváka a napriek dlhšej stopáži nenudí. Oceniť sa dá i filmová hudba, krásne horské zasadenie a dobrodružná výprava. ()

infernet

Nebudu se pouštět do sáhodlouhých debat, jak to bylo doopravdy. To nechám slovenským a polským kolegům. "Nech sa treba pojebů". Pro mě je důležitý, že ten film je hlavně nuda. Vrah stopařek fajn, ale prostě nuda. ()

brasek

Polský Jánošík nemá so slovenským, okrem mena a záverečného háku, nič spoločné... dokonca vo väzení, od väzneného Slováka sa dozvedá, že tam "u nás" mal menovca a že to bol zbojník, ktorý bohatým bral a chudobným dával. Celkom som sa pobavil na tom :) Polský Jánošík je typom Valibuka skombinovaného s najrýchlejším pištoľníkom divokého západu, s obrovskou silou, dokonca aj chlapa rukami zhodí z divoko cválajúceho koňa, bohužiaľ však túto úžasnú scénu neuvidíme, kedže sa tak akurát stane za hustými ihličnatými stromami. Jánošík po úteku z väzenia, sa stáva členom bandy zbojníkov, ich prepady sú plné výstrelov, mŕtvych a ranených... našťastie je ich stále dosť a niekdy možno viacej ako pred útokom a tak film môže pokračovať ďalej :) V jednej zo scén je veľmi nepochopiteľné chovanie drábov, okolo 16 drábov s puškami a 4 jazdci vedú do kaštieľa chyteného zbojníka. Z drevenice zaznie výstrel, jeden jazdec padne mŕtvy. 4 zbojníci zaútočia a okolo 10 drábov s namierenými puškami si počká až pribehnú a nechajú sa pobiť. Prečo len 10, keď ich bolo 16? Lebo tí 6 očakávajú útok zo zálohy, ale ako to mohli predpokladať? Kedže nazad už uteká okolo 7 zbojníkov a niečo tam vzadu na druhej strane ako tí 4 útočia sa mihá v bačovskom odeve, tak predpokladám, že sa nemýlim tým útokom zo zálohy :) (vďaka DVD som túto scénu 5 x prehral a prepočítaval) Ešte za zmienku stojí zbojník s lukom a šípami, retardovaní talianski kupci a postava veliteľa drábov, ktorý sa chová občas ako vedlajšia priblblá postava v béčkovej komédii. Inak polský Jánošík má ksicht Tarzana a niekedy som si nebol istý, že čo to vlastne pozerám :-D ()

regentor

Marek Perepeczko ( u nás známy ze snímku Smrt stopařek) v titulní roli zbojníka, volnomyšlenkáře a lidového hrdiny na polské straně Tater. V polovině 70. let minulého století v Polsku moc zábavy nebylo.Čtyři z tanku a pes už nebyli příliš v kurzu. Kapitán Kloss už nacisty zdárně infiltroval a tak se tvůrci tv zábavy rozhodli sáhnout do šuplíku z historie už trochu zaprášené.Příliš zdařilý počin to však nebyl. Naivní scénaristické pojetí, kdy každý je chytřejší než šlechta či drábové dělá ze seriálu nechtěnou parodii. Na možnosti tehdejší filmové(tv) tvorby vznikl nezáživný snímek.Dramatické uchopení snímku zmizelo někde v roklinách a tak jedním z mála kladů jsou plenéry ,což je hodně za očekáváním. ()

gumli

Tak aj Poliaci majú svojho Jánošíka. A podľa filmu vraj ten ich bol ten pravý a ten náš bol len jeho menovec.Ktovie koľko Poliakov tomu verí,ale asi veľa nie.Ale najprv bol seriál,až potom film.A v Poľsku veľmi obľúbený film aj seriál.A nie je to najhorší film,dá sa na to pozerať.Čakal som niečo horšie.Jánošík je tu naozaj poriadny chlap.Azda až moc.Len film má aj jednú takú zvláštnosť.Niektoré pasáže sú hovorené po goralský,čiže dialektom.Takže aj samotný Poliaci mimo tento región mali problémy.Film sa možno nevyrovná tým naším Jánošíkom,ale dá sa.Taký historicko-dobrodružný film pre celú rodinu. ()