Janosik

Historický / Dobrodružný

Polsko, 1974, 119 min

Tak aj Poliaci majú svojho Jánošíka. A podľa filmu vraj ten ich bol ten pravý a ten náš bol len jeho menovec.Ktovie koľko Poliakov tomu verí,ale asi veľa nie.Ale najprv bol seriál,až potom film.A v Poľsku veľmi obľúbený film aj seriál.A nie je to najhorší film,dá sa na to pozerať.Čakal som niečo horšie.Jánošík je tu naozaj poriadny chlap.Azda až moc.Len film má aj jednú takú zvláštnosť.Niektoré pasáže sú hovorené po goralský,čiže dialektom.Takže aj samotný Poliaci mimo tento región mali problémy.Film sa možno nevyrovná tým naším Jánošíkom,ale dá sa.Taký historicko-dobrodružný film pre celú rodinu.(11.8.2009)

• brasek

Polský Jánošík nemá so slovenským, okrem mena a záverečného háku, nič spoločné... dokonca vo väzení, od väzneného Slováka sa dozvedá, že tam "u nás" mal menovca a že to bol zbojník, ktorý bohatým bral a chudobným dával. Celkom som sa pobavil na tom :) Polský Jánošík je typom Valibuka skombinovaného s najrýchlejším pištoľníkom divokého západu, s obrovskou silou, dokonca aj chlapa rukami zhodí z divoko cválajúceho koňa, bohužiaľ však túto úžasnú scénu neuvidíme, kedže sa tak akurát stane za hustými ihličnatými stromami. Jánošík po úteku z väzenia, sa stáva členom bandy zbojníkov, ich prepady sú plné výstrelov, mŕtvych a ranených... našťastie je ich stále dosť a niekdy možno viacej ako pred útokom a tak film môže pokračovať ďalej :) V jednej zo scén je veľmi nepochopiteľné chovanie drábov, okolo 16 drábov s puškami a 4 jazdci vedú do kaštieľa chyteného zbojníka. Z drevenice zaznie výstrel, jeden jazdec padne mŕtvy. 4 zbojníci zaútočia a okolo 10 drábov s namierenými puškami si počká až pribehnú a nechajú sa pobiť. Prečo len 10, keď ich bolo 16? Lebo tí 6 očakávajú útok zo zálohy, ale ako to mohli predpokladať? Kedže nazad už uteká okolo 7 zbojníkov a niečo tam vzadu na druhej strane ako tí 4 útočia sa mihá v bačovskom odeve, tak predpokladám, že sa nemýlim tým útokom zo zálohy :) (vďaka DVD som túto scénu 5 x prehral a prepočítaval) Ešte za zmienku stojí zbojník s lukom a šípami, retardovaní talianski kupci a postava veliteľa drábov, ktorý sa chová občas ako vedlajšia priblblá postava v béčkovej komédii. Inak polský Jánošík má ksicht Tarzana a niekedy som si nebol istý, že čo to vlastne pozerám :-D(29.8.2009)

Jánošík byl kulturista a akční hrdina.😃(10.8.2016)