Zajati vesmírem

• slovenský

Zajatí vesmírom

Dobrodružný / Drama / Thriller / Sci-Fi

USA, 1969, 134 min

Rozhodně jeden z nejlepších "reálných sci-fi filmů", co jsem viděl. Zajati vesmírem jsou místy obrovská psychologická ždímačka, která tedy alespoň na mě zapůsobila setsakra silně. Vynikající herecké výkony v čele s bezmocným a vystresovaným Genem Hackmanem, tísnivá atmosféra, scény, ve kterých se toho sice moc neděje (první start), ale nějakým záhadným způsobem jsou napínavé, hudba - jestli se tomu dá vůbec tak říct, stále působivé vizuální efekty... To všechno přispělo k mé takřka absolutní spokojenosti. Až jsem litoval, že film nebyl o něco delší a některé věci, kterých se dotkl jen okrajově (příprava záchranné rakety), více nerozpitval... Pohříchu neznámý snímek za pět hvězd.(12.7.2011)

Starší předchůdce Apolla13 a podobných katastrofických filmů z vesmíru. Technickou stránku má Sturges v malíku i efekty ujdou. Hereckou sestavu táhne znamenitý Gregory Peck, ale proč je sakra ten film taková nuda? Navrch ten idealistický konec to je vpravdě sci-fi... No za poctivou nostalgii si to ty 3* nakonec zaslouží.50%(11.7.2016)

Studená válka skončila symbolicky ve vesmíru. Alespoň na filmovém plátně tedy. Film, který významově předběhl svou dobu. Po technické stránce ale hodně zestárl. Navíc ta přepálená stopáž jde trochu proti tomuhle jinak celkem originálnímu pra-sci-fi, tvůrcům se nepodařilo udržet napětí po dobu více než dvou hodin, on by to byl také zázrak vzhledem k tam průhlednému dějovému oblouku...(31.10.2012)

Zajatí vesmírem (Marooned) by šel ve zkratce popsat jako starší verze Apolla 13 z roku 95. Podobnost je pochopitelně zarážející, na druhou stranu tématika vesmíru a problémů v něm je v podstatě téma, bez možnosti výrazně měnit příběh nebo postupy. John Sturges však není žádné béčko (kdo viděl třeba velký útěk ví své) a tak předvádí s filmem příjemné kousky i s problematickou délkou 134 minut, která byla i pro A13 trochu problematická. Pomáhají mu však velmi dobří herci, v čele s Gregory peckem, Richardem Crennou a Genem Hackmanem (sakra, ta jeho postava je protivná....). Potěšil i pohled do "zákulisí" a skutečných motivů v rozhodování prezidenta USA v podobných situacích. Mnohé také překvapí konec, který je však vzhledem k celému filmu trochu (nechci říct nesmyslný, ale spíše) kostrbatý (protože vytváří mnoho dalších otázek...). Přesto velmi příjemná a kvalitní vesmírná podívaná, která má pochopitelně pro dnešního diváka již "vtipné" vizuální efekty. PS:vzhledem k oscaru za vizuální efekty pro snímek 2001: Vesmírná oddysea je pochopitelné, že o rok později Marooned dostalo stejnou cenu za stejné efekty:)(5.11.2009)

• Chrustyn

I přes legendy před i za kamerou se jedná o neskutečně utahaný a nudný snímek o záchraně astronautů, kteří uvízli ve vesmíru.(14.9.2013)