poster

Čekej do tmy

 • USA

  Wait Until Dark

 • slovenský

  Čakaj, kým sa zotmie

Drama / Thriller / Krimi

USA, 1967, 108 min

Režie:

Terence Young

Scénář:

Frederick Knott (divadelní hra), Robert Carrington

Kamera:

Charles Lang

Hudba:

Henry Mancini

Střih:

Gene Milford
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • xxmartinxx
  ****

  Dobře natočený thriller se skvělým nápadem. Poslední čtvrthodinka opravdu nastavená na maximum. Celkem slušné čtyři hvězdy.(17.11.2010)

 • monolog
  *****

  Tohle je jeden z několika filmů, které si pamatuji z nejútlejšího dětství. Obvykle jsem znal jen útržky, výjimečně název, ale ne tak u Čekej do tmy. Nemyslím, že jsem se u tohoto filmu někdy bál, čistě jsem jenom nesnášel Alana Arkina a ten jeho mastnými vlasy rámovanej slizkej ksicht (nic proti Alanovi, třeba v Útěku ze Sobiboru se mi líbil). A je to zvláštní, ale ani hrdinství Audreyiny postavy mě v dětství nijak zvlášť nepřipoutalo k sedačce. Já totiž vždycky strašně fandil Richardu Crennovi. Chtěl jsem, aby nakonec vstal a zachránil ji, aby to nebylo nic vážnýho. Možná kvůli jeho tunajší roli mám slabost pro takové ty tragické hrdiny, kteří nedokáží čelit osudu ani jej ovlivnit. Galantní, rytířští, i když dokážou být tvrdí, nikdy nejsou krutí a zlí. Lidi, které na špatnou stranu postavil osud a náhoda... Pak jsem se později dozvěděl, že místo Crenny ho mohl, kdyby neodmítl, hrát Robert Redford. Čekej do tmy je původně úspěšná broadwayská divadelní hra a je to na výsledku poznat (málo postav, jednota místa i času, hodně mluvení a ještě víc herectví). Kdyby tenhle film dostali do rukou horší tvůrci, skončilo by to fiaskem (A vím o čem mluvím.). Ale naštěstí aspoň tehdy nedostali a tak se můžeme stále nechat mrazit v zádech Audreyiným čekáním na smrt. Za zmínku taky stojí malá Julie Herrod, problémová holčička ve žlutých šatech, která si svou roli Glorie předehrála i předtím na Broadwayi.(9.4.2007)

 • nunka
  ***

  Keď sa divák čo i len trochu viac zamyslí, zistí, že zápletka je vyskladaná zo skutočností, ktoré trochu ulietavajú od reality a dramatickosť stojí na obave o bezmocnú ženu. Filmu stačí len pár postáv, priestor jedného bytu a milá tvárička Audrey Hepburn. Po tomto filme si však myslím, že Audrey je herecky efektnejšia v kultových klasikách, viac jej sadnú postavičky uhrančivých žien.(20.2.2012)

 • cheyene
  *****

  Čekej do tmy je rozhodně povedený thriller, jehož největší předností je postupně budované napětí a uvažování hlavní hrdinky, na kterou trio zločinců sehrává díky jejímu handicapu dokonalou hru. Jenže je známo, že když o jeden ze svých smyslů příjdeme, naučíme se lépe nakládat s těmi zbylými. Ke konci snímku se parádně zahustí atmosféra a finální konfrontace v bytě je vskutku zdařilá. Není třeba blíže vychvalovat herecké představení Audrey Hepburn. Dabing je tu sice bídný a za celý film jsem si nemohl zvyknout na hlas Taťány Medvecké, jež ho propůjčila Susy, avšak Čekej do tmy jako celek mě nezklamalo a mám-li po delší době ohodnotit nějaký film plným počtem, bude to právě tento.(27.7.2011)

 • ClintEastwood
  **

  Děj filmu pojednává o jedné slepé paní, která když je sama doma - nechává si úplně v klidu neustále odemčeno a návštěvy cizích lidí se tak u ní v bytě bez mrknutí oka střídají jako svatí v Orloji (trojice tzv. lupičů je spíše humornou karikaturou gangsterů). V roce 1967 snad mohl snímek Čekej do tmy někoho zaujmout, napnout či dokonce vystrašit, ovšem ve druhém desetiletí 21. století spíš nechtěně vypadá jako špatná převleková komedie, plná úsměvných a naivních scén se spoustou děr v příběhu. Za pozornost tak dnes stojí už jen hudba Henry Manciniho (na té se čas nepodepsal) a jedna dost dobrá lekací scéna v samotném závěru s tarzaním skokem Alana Arkina. Ne ne, tento film mezi klasiku nepatří. P.S. Při vší úctě k Audrey Hepburn netuším, za co získala nominaci na Oscara.(4.9.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace