Čekej do tmy

Charles Lang

Henry Mancini

Mel Ferrer

Gene Milford

Wait until Dark je velice solidní a originální film Terence Younga a převkapuje už jen tím, že se tento režisér typických chlapáckých filmů, rozhodl natočit film s ženou, coby hlavní postavou. Stylem film trošku připomíná tvrobu Alfreda Hitchcocka, tj. jde zde hlavně o vytváření zápletky a napětí a tomu se podřizuje vše, včetně logiky a věrohodnosti. To je však nutné odpustit, protože něčeho takového se dopouštěli i jíní mistři. Film funguje i po letech, dramatický závěr umí pořád ještě děsit a tak si myslím, že si i přes drobné výhrady zaslouží plný počet.(3.1.2011)

Vysílala ČT2.(28.8.2008)

Začátek moc záživnej není, navíc při vší úctě k Audrey Hepburn, věrohodně zahrát slepce asi ejde. Představitelka Esmeraldy by mohla vyprávět. Když o tom tak přemýšlím, ještě nikdy jsem neviděl skutečně slepého člověka, který by neměj nějakým způsobem zdeformované oči. No nic, když když už se nám zlodejíčci vyhadrkují mezi sebou a konečně vybalí své představení na nevidomou dámu, dostane film nevídaný náboj a prakticky v jedné místnosti se odehraje famózní thriler při kterém si ukoušete nehty.(19.7.2010)

Přijde mi, že tenhle film by měl povinně zhlédnout každý režisér, který chce v dnešní době točit thrillery. Protože Wait Until Dark je hlavně díky té neskutečné práci s atmosférou opravdu skvělý thriller, který dokáže obstát i dnes (respektive čas tomuto filmu neublížil tak, jak jiným thrillerům/hororům z let minulých) a nenudí, i přesto, že se film z 90 % odehrává na jednom místě. A k tomu mi nezbývá než smeknout můj neexistující klobouk. O herectví dokonalé Audrey Hepburn snad nemá ani cenu mluvit. Prostě velká filmová klasika. 100 %.(28.2.2015)

V hlavní roli dětská panenka aneb nádherný, napínavý a od začátku až do konce strhující thriller navíc podkreslen opravdu působivým a v tomto případě vhodně zvoleným hudebním doprovodem. Chudák Audrey je až neuvěřitelné co musela tato hvězda vydržet za psychickou zátěž v boji o přežití..Její slepota, k tomu sama opuštěná ve svém vlastní domě jen odkázaná na nějaké vlastní zbraně, ale s velkým plusem že to tady velice dobře zná narozdíl od psychopatického Alana Arkina (Roat), v černých lennonovských brýlých který ji zde pronásleduje. Určitě jako výborný nápad, by bylo sledovat tento mrazivý horor někdy v noci s hasnutými světly, ale předtím bych si raději zkontroloval řetěz na dveřích..! Film musel mít ve své době značně veliký divácký úspěch a navíc to byl také poslední veliký a zásadní film této významné herečky, která se pak na nějakou dobu předčasně vzdá své úspěšné a bohaté filmové kariéry.. Zasloužilá nominace na oskara je v tomto případě celkem zasloužilá už jen díky tomu jejímu nevinnému a navíc věčně mladému úsměvu. Opravdu se jedná o mrazivý a děsivý horor který po těch dlouhých letech neztratil téměř nic na své působnosti i když z části se nechává určitě inspirovat staršími Hitchcockovými filmy. Následovalo několik podobně laděných snímků viz. např. moderní "Někdo se dívá". Za 5*.(18.3.2007)

• - Film produkoval herec Mel Ferrer, manžel Audrey Hepburn, krátce po filmu se rozvedli. (Kulmon)

• - Audrey Hepburn chcela film natočiť v Európe, ale od tejto myšlienky upustila po tom, ako sa dozvedela, že natáčanie mimo USA by mohlo viesť k zatvoreniu niektorých nevyužitých štúdii v Hollywoode. (TheRoller)

• - Susy (Audrey Hepburn) šroubuje žárovky několik hodin svítící žárovky jen holou rukou, což není příliš pravděpodobné. (Terva)