• Nathalie

Jsem hluboce povrchní člověk, řekla pop-artová ikona Andy Warhol. Factory Girl je hluboce povrchní ...nebo povrchně hluboký? portrét jeho múzy...aneb Jak dívka s rodinnými traumaty Edie Sedgwick získala svých patnáct minut slávy a ztratila všechno...Pro Warholovu tvorbu mám slabost, ale George Hickenlooper natočil poněkud mělký, vizuálně blyštivý film. 5/10(15.7.2007)

That was the fucking 60´s! Ve Vietnamu zuřila jedna zbytečná válka, Janis Joplin, Jimmy Hendrix a Jim Morrison utápěli svůj talent v heroinovém oparu a po New Yorku pobíhal jeden přihřátý šílenec a maloval plechovky od rajčatové polévky. Tak přesně v téhleté době žila i jedna kotroverzní postavička jménem Edie Sedgwick. Holčička z bohaté rodiny, která neuměla vůbec nic, ale přesto ji zbožnovala půlka Ameriky. George Hickenlooper se do natáčení filmu o jejím životě očividně pustil s velkou chutí. Nešetří vizuálními vychytávkami, ze Sienny Miller dokázal vymačkat snad všechno co šlo a hodně je z toho cítit, že počítal s tím, že natáčí své vlastní nové "DOORS". Do těch má Warholka ale bohužel hodně daleko. Řekněme si to na rovinu, život Edie Sedwick ve skutečnosti nebyl zase až tak zajímavý, jak se to na první pohled může zdát a to je taky asi největší slabinou toho filmu. Za celých těch poměrně krátkých 90 minut se toho před vámi vlastně moc zásadního neodehraje a ten zbytek vás taky nemá příliš čím ohromit. Warholka ale i přesto je něčím výjímečná. Podařilo se jí totiž báječně zachytit "feeling" téhle fascinující doby, kdy dekadence jako životní styl patřila mezi tajné sny většiny teenagerů a volnou lásku nebrzdili zbytečné hlouposti jako jsou AIDS nebo snad nedej bože zodpovědnost.(30.8.2007)

Takže Warhol bol takpovediac záporák? Samozrejme v tomto filme, no možno bol aj v skutočnom živote?! To je jedno, hlavne, že priniesol kúsok nového umenia do doby, kde všetci ešte pozerali do minulosti. Andy ist best! 70%(1.6.2014)

V roce 2007 do českých kin vtrhly dva biografické filmy o Edith. Jeden o francouzce Edith Piaf, která měla také dosti pohnutý život a Marion Cotillardová se zhostila role více než nadlidsky, za svůj výkon si odnesla sošku nejcenější a film byl plný emocí. Avšak příběh o Edith "Edie"Sedgwick mně uchvátil víc! Sienna Miller je nádherná ženská a její podání bylo obrovké. Třeba ji čeká stejná kariera jako Angelinu, která taky začínala jako Gia. Guy Pearce taky předvedl velký výkon. Tady po téhle stránce není co vytknout, moc se mi líbily barvy, scenář a určité momenty mezi Edie a Andym. Ale ja už bylo několikrát řečeno, celý film je bez emocí, snad až závěr dává trošku divákovi přičichnout k toho utrpení, co zažila. Suma sumarum, jsem spokojen a Sienno, jen tak dál!(28.4.2008)

Tenhle film udělal z Andy Warhola padoucha a z Edie Sedwick oběť - ale bylo to opravdu tak "jednoduché"? 80%(17.6.2012)