Míček Flíček

Animovaný / Loutkový / Krátkometrážní / Pohádka

Československo, 1956, 18 min

Ve světě pohádek Hermíny Týrlové je možné všechno. I zakutálený gumový míček, kterého staroušek s babičkou chovají v kolíbce jako malé děťátko, i zlý papírový drak se svými mláďaty v obláčkovém hnízdě na vrcholu věže vysokého napětí, i oživlá benzínová pumpa s čepicí. Orchestrální Liškova hudba přidává tomuto známějšímu kousku dramatičtější říz. Drak papírák se svými dvěma zuby a zlověstným výrazem opravdu budí hrůzu :o) Spolu s ´Vláčkem kolejáčkem´ asi nejhranější Týrlové pohádka (myšleno v dávných časech, samozřejmě, kdy česká animovaná škola byla mediálně ještě „v kurzu“).(28.12.2008)

Ta hudba zde vytvořená Zděnkem Liškou byla skutečně impozantní a velkolepá a ano srovnal bych ji klidně i s hudbou s Hitchcockových filmů. Kdybych to neviděl, tak bych spíše řekl že je to z nějakého celovečerního filmu. Jednalo se o jeho celkově čtvrtý film na kterém se podílel a druhý animovaný po Zemanovském "Pokladu ptačího ostrova". Dramatické a smutné avšak se šťastným koncem. Zvlášť ta scéna kdy stará babička se svým starým dědečkem jdou k postýlce, kde by měl ležet míček flíček, a on nikde ! A pátrací akce za pomoci třech kouzelných rekvizit, které dědečkovi a babičce nakonec i pomůžou je zahájena..Mimochodem te zamračený papírový drak ze kterého muselo mít nejedno dítě tehdy strach, byl vykreslen vykreslen skutečně parádně. Velkolepá animovaná podívaná.(4.4.2007)

Tak na tento film jsme se jako děti v kině vždy těšili, navíc tam byla zajímavá hudba, kterou si dodnes alepoň částečně pamatuji, přičemž filmovou hudbu jsem příliš nikdy nijak zvlášť nevnímal. Takže, zda byla zajímavá, nevím, ale z nějakého důvodu mi utkvěla.(5.2.2005)

• ripo

Roztomilá pohádka o míčku Fličkovi byla zařazena do stejnojmenného dětského pásma. Filmový přehled 50/1957(21.11.2007)

Nezvedený míček, záludný papírový drak a fascinující Liškova hudba.(3.3.2016)

První ze čtrnácti krátkých animovaných filmů Hermíny Týrlové, které mám doma připravené ke zhlédnutí. Z dětství si je nepamatuju, takže si je teď můžu náležitě vychutnat.(20.4.2011)

Měl jsem doma i knížku. Ta byla mnohem veselejší než hudba Zdeňka Lišky. 60%(27.1.2016)

• MJMilan

Věřím, že paní Týrlová posunula film kupředu, avšak pohádky tohoto typu byly vždy pro mě, jako pro dítě spíše depresivní. Postaviček uvnitř jsem se bál stejně jako hudby a tyto pocity určitě pohádky evokuovat nemají.(22.1.2012)

Krásná pohádka, ale vidět ji jako malá, tak z ní mám možná noční můry. Drama nejen příběhem, ale hlavně sugestivní Liškovou hudbou. Neuvěřitelně mě osobně baví propracovanost detailů - věrná miniatura Thonet houpacího křesla včetně nezaměnitelného diamantového výpletu, hodiny, kachlová kamna, dělo, sloupy elektrického vedení....(29.11.2015)

Drama jak od Hitchcocka! Má na tom svůj obrovský podíl Liškova hudba. Tuto pohádku si pamatuju ještě jako malé dítě z rozhlasového zpracování, ale tohle je určitě působivější.(30.4.2005)

Klasika.(5.6.2012)

Ač mám ve zvyku nepustit dětem nic, co předem nezkontroluju, u Míčka Flíčka jsem vsadila na jistotu, že jde o dětskou loutkovou pohádku, navíc historickou, takže očekávaně neakční a pustila jsem film dvouletému synovi, který pohádku předem miloval a důvěrně znal z laskavých knižních ilustrací Heleny Zmatlíkové......no, přiznávám, podcenila jsem celý tvůrčí tým. Celkové zpracování včetně hudby a především postava draka Mraka jsou nádherně děsivé, já si to fakt užila, ale chlapeček "smrt" záporného hrdiny ořval a celý týden usínal s hlavou pod peřinou, aby nepřiletěl drak Mrak. Je neuvěřitelné, že i po 60 letech tohle dílko nevyčpělo a strčí do kapsy všechny současné rádoby strašidelné bláboly vytvořené daleko pokročilejší technikou.(16.6.2016)