Mrtvá nevěsta Tima Burtona

Corpse Bride

Mŕtva nevesta Tima Burtona

Animovaný / Fantasy / Romantický / Muzikál

Velká Británie / USA, 2005, 74 min

Nikdy som nebola na animáky s ,,duchaplnými" zvieracími konverzačkami, no a toto je presne ten typ animovaného filmu, ktorý ma dokáže očariť, dojať, pohladiť na srdci a zároveň aj rozveseliť. Krásny, morbídny, primerane odosobnený a inteligentne humorný film. Burton sa znova osvedčil a natočil žánrovú lahôdku obsiahnutú jeho svojským prístupom odzrkadleným na štipľavom humore s bohatým ironickým doprovodom, k tomu povznášajúca hudba maestra Elfmana - už len klavírna scéna je čerešničkou na torte! Animácia dovedená k dokonalosti, ako opisuje Pomo, klasický Burtonov romantický kontrast medzi temnotou viktoriánskej Anglie a radosťou v posmrtnom živote... (nemalo by to byť naopak?:-) Scenár doplnený emočným charakterom ,,Vtedy mi ukradli moje sny... a teraz som ich ja ukradla niekomu inému." ..... Má tento film aj nejaké negatíva? Môj najobľúbenejší animovaný film, ktorý ma každým pozretím baví viac a viac a Burton si zaň vybojoval miesto v mojej osobnej režisérskej Topke. Excellent!(10.4.2009)

Oscar 1 nominace: Animovaný film(4.2.2006)

Pořád a pořád je to ta samá věc, která mě uchvacuje na všech Timových filmech - přenádherná temně poetická krása a vizuální představivost, se kterou se každý jeho snímek stává klenotem. Nic podobného se jinde nevidí. Nadto výborný scénář, jemný (místy černý) humor, skvělé výkony animovaných postaviček a hudba Dannyho Elfmana. Tímto filmem si u mě Tim zajistil místo v mé režisérské top five.(11.12.2005)

Dokonalost sama. Docela by mě zajímalo, jak to vypadá u Burtona doma. Buď má na zdi plakáty Johnyho Deppa, což je asi blbost, to uznávám, nebo to tam vypadá jako v podzemním zámku plném přerostlých červů a veselých kostřiček a pozapomenutých fragmentů nějakého black metalového koncertu, jinak totiž netuším, jak přijít na způsob Burtonova vymýšlení pojetí daného žánru.(27.8.2011)

V pořadí druhý animák po Ratatouille, který mě posadil na prdel. Jak mě nenadchly Ukradené Vánoce Tima Burtona, tak tady se to vynahradilo. Úžasné animace, skvělá hudba, slušný příběh a vyrovnané tempo. Animovaný horůrek jak má být. Černý humor jak vidět Burtonovi svědčí, takže hodnocení je jasné.(10.5.2009)

• - Snímek je věnován zesnulému Joe Ranftovi, který se podílel na scénáři k animovaným filmům jako Lví král (r. Roger Alles a Rob Minkoff, 1994), Toy Story – Příběh hraček (1995) či Autům také od Johna Lassetera. Kromě toho jste ho mohli slyšet ve všech dosavadních celovečerních filmech od Pixaru. (imro)

• - Na to, aby nevěsta mrkla, animátoři museli nasnímat 28 záběrů. Během celého 55týdenního natáčení vzniklo celkem 109 440 záběrů. (imro)

• - Pro Johnnyho Deppa to byla vůbec první dabingová role. (Nancy...)