Mrtvá nevěsta Tima Burtona

Corpse Bride

Mŕtva nevesta Tima Burtona

Animovaný / Fantasy / Romantický / Muzikál

Velká Británie / USA, 2005, 74 min

Tim Burton to dokázal, minulý rok jsme mohli být svědky příchodu dvou dokonalých filmů na stříbrná plátna, které spojuje právě jeho jméno na režisérské stoličce. Ten druhý, Mrtvá nevěsta, je originálním muzikálem zdařile kombinujícím komediální a hororové prvky. Výsledný mix však není nesmyslný, jak by se mohlo zdát, ale právě naopak. Netradičný námět, který by sám o sobě vydal spíše na jednu krátkou epizodu hororového seriálu je brilantním způsobem rozpracován v celovečerní film, a rozhodně k tomu nedošlo nastavováním kaše. Příběh se odehrává v utopickém světě, kde je život chápán jiným způsobem, než jak je tomu zvykem. Dostáváme se do Země živých, která je až příliš fádní a život si v ní plyne stále stejným směrem, a Země mrtvých, která je jejím pravým opakem. Tento kontrast však není jen pouho pouhou kulisou, ale důležitým prvkem příběhu, neboť hlavní hrdina je nucen vybrat si, ve kterém světě bude chtít nakonec zůstat. Diváka si však film získá spíše vynikající výtvarnou stylizací a perfektním hudebním doprovodem Burtonova dvorního skladatele Dannyho Elfmana, který dodává většině scén ten pravý ''šmrnc''. Rozhodně nejkrásnější pohádka, jaká kdy byla natočena.(7.4.2006)

Tim Burton se spoustou živých postav i neživých mrtvolek - tentokrát jako animované loutky. Výborná fantazie, baladický příběh o lásce a chamtivosti (i mrtví mají srdce). Rozhodně zajímavější podívaná než Ukradené Vánoce Tima Burtona. Nicméně animáky s mrtvolami nejsou můj šálek čaje. Trailer: http://www.csfd.cz/film/194882-mrtva-nevesta-tima-burtona-corpse-bride/videa/(28.12.2009)

Zase po dlouhé době naprosto stoprocentní zážitek. Tak dojat, tak pobaven a nadšen neskutečnými nápady, které Burtona jeho tým (především génius Danny Elfman) servírují divákům. Kontrast upjatého světa lidí a rozjařeného světa mrtvých je dokonalý, především svět kostlivců skýtá obrovské množství drobných nápadů, které opravdu pobaví. Jeden z nejlepších filmů posledních let.(16.1.2006)

Burtona uz asi stvalo, jak si z nej delaj legraci, ze Nocni muru za nej natocil nekdo jinej a rozhod se udelat svuj vlastni animovanej film. A povedlo se mu to. Animace je lepsi nez v pripade Nocni mury, ale precejen je Nevesta trochu slabsi. V Nocni mure je vic vtipku, ale tady je zas temnejsi atmosfera, takze to to vyvazuje. Hlavni problem bude asi v pisnickach. Nic proti Danny Elfmanovi, predved tradicne vybornou praci, kuli ktere je jeden z mejch nejoblibenejsich skladatelu, ale pisnicek tu je min a uz nejsou tak bombasticke. To se tyka pisnicek, hudba je bezchybna. Pribeh je pro dane tema tak akorat dlouhej, nic tu neni navic a zaroven mi tu nic nechybelo. Jasnejch 5*, ale slabsi nez Nocni mura.(9.4.2006)

Oscar 1 nominace: Animovaný film(4.2.2006)

• - Ve scéně, kdy lord Barkis vypije na svatbě nevědomky jed, "zemře" u dveří. Pak se otočí a přestože má obličej modrý jako jiné mrtvoly, je zřetelně vidět, že ruku má bledou jako živí. Když kamera ukáže mrtvé a potom znovu Barkise, už mám obě ruce modré. (Mr.Hudson)

• - Ve scéně, kdy kostlivec s fešáckými kníry zalomí těsně před polibkem svoji ještě živou manželku v pase a ona řekne: "Alfréde, vždyť už jsi patnáct let mrtvý!" a on na to odpoví: "Upřímně řečeno, moje drahá, je mi to úplně fuk," jde o stejnou hláška, kterou použil Rhett Butler (Clark Gable), když se naposledy loučil se Scarlett O´Hara (Vivien Leigh) ve snímku Jih proti Severu (1939). (rikitiki)

• - Film vykazuje Burtonův tradiční styl a námět, tedy hrdinu balancujícího mezi dvěma neslučitelnými světy a vzájemné působení světla a temnoty. (Nancy...)