Mrtvá nevěsta Tima Burtona

Corpse Bride

Mŕtva nevesta Tima Burtona

Animovaný / Fantasy / Romantický / Muzikál

Velká Británie / USA, 2005, 74 min

Skvělý námět o snubním prstenu nasazeném na špatný (mrtvý) prst je jako stvořený právě pro Tima Burtona. Výtvarná stylizace, který staví do kontrastu všední realitu chladné anglické společnosti s bujaře barevnou údernosti světa mrtvých je odvedena na jedničku. Z celého snímku dýchá stylová nekonvenčnost, ve které je posmrtný život vlastně zábava plná úžasných muzikálových kreací, a v níž jsou všechny klasické „pohádkové“ vypravěčské postupy ironizovány (chci se vyhnout výrazu „parodovány“) spoustou odlehčujících hlášek a chováním všech. Jenomže na druhé straně působí snímek v mnoha ohledech dosti těžkopádným dojmem. Kolikrát musí kostlivci něco upadnout, než to přestane být vtipné? Kde končí film prokládaný zpívanými čísly a kdy začíná muzikál? A hlavně, na kolik je dobré podřídit celý obsah formě? Ještě před půlkou jsem vytušil, kam se snímek bude ubírat. Rozhodně nijak nechci kvality Mrtvé nevěsty nijak zatracovat, naopak, na poli animovaném je velmi příjemné zpestření. Ale od plného hodnocení mě dělí něco jiného, co do animace stejné, stejně tak stopážově dlouhé, ale muzikálně bohatší, humornější, ještě nekonvenčnější a hlavně několikanásobně zábavnější dílko – The Nightmare before Christmas, vedle tohoto vypadá Mrtvá nevěsta poněkud mrtvě.(1.4.2006)

Jeden z nejlepších a nejoriginálnějších animovaných filmů světové kinematografie s osobitě makabrózní poetikou...(16.11.2006)

Nádherné .. a to jsem tomu nevěřila, já bláhová ..(23.5.2008)

Nádherný počin, plný patrične morbídneho zmyslu pre humor. Okorenený romantikou, muzikálom, Edgarom Allanom Poeom i otravnými červíkmi, mrviacimi sa v hlavách hnilých sexi neviest. Vysoká galéria podporných postavičiek si získa vaše srdce. Raz sa Burton presťahuje do Holandska a vezme si za ženu Helenu Bonham Carterovú a Johnnyho Deppa.(13.9.2006)

Scénář: John August, Pamela Pettler, Caroline Thompson .. Úchvatné dílo. Formální stránce opravdu nelze nic vytknout. Vedle výtečně zvládnuté loutkové animace zaujme špičková kamera s mnoha krásnými nájezdy, kroužením, apod. nebo hra se světly a stíny. Neméně fascinující je hudební doprovod od mistra Danny Elfman, kdy zejména klavírní party mně dostávaly do stavu posmrtné blaženosti. Nastínění zápletky je věřím, každému známé a do hlubšího rozboru se tedy pouštět nebudu. Nechci nikoho připravit o příjemný zážitek, jenž je okořeněn, pro režiséra, typický morbidním, černým, záhrobním humorem, neobvyklým střetem dvou rozdílných světů a spoustou trefných narážek nejen do svazku manželského.. Animák, kterému velké plátno sluší stejně jako kostlivé nevěstě svatební závoj a bude dle mne horkým želízkem v nadcházejícím Oscarovém klání. Tim Burtons Corpse Bride je, stejně jako předešlý počin z mistrovy dílny, dokonalá! Hluboce smekám!(25.11.2005)