Mrtvá nevěsta Tima Burtona

Corpse Bride

Mŕtva nevesta Tima Burtona

Animovaný / Fantasy / Romantický / Muzikál

Velká Británie / USA, 2005, 74 min

Plně se ztotožňuji s hodnocením Marigolda. Z formálního hlediska jeden z nejlepších animovaných snímků desetiletí. Skvělé výtvarné pojetí a pečlivá animace. Tentokrát to není o hledání nových cest, nýbrž návrat k vypravěčské klasice. Vzhladem k precizní formě celkový dojem 90 %.(7.5.2007)

Skvělý námět o snubním prstenu nasazeném na špatný (mrtvý) prst je jako stvořený právě pro Tima Burtona. Výtvarná stylizace, který staví do kontrastu všední realitu chladné anglické společnosti s bujaře barevnou údernosti světa mrtvých je odvedena na jedničku. Z celého snímku dýchá stylová nekonvenčnost, ve které je posmrtný život vlastně zábava plná úžasných muzikálových kreací, a v níž jsou všechny klasické „pohádkové“ vypravěčské postupy ironizovány (chci se vyhnout výrazu „parodovány“) spoustou odlehčujících hlášek a chováním všech. Jenomže na druhé straně působí snímek v mnoha ohledech dosti těžkopádným dojmem. Kolikrát musí kostlivci něco upadnout, než to přestane být vtipné? Kde končí film prokládaný zpívanými čísly a kdy začíná muzikál? A hlavně, na kolik je dobré podřídit celý obsah formě? Ještě před půlkou jsem vytušil, kam se snímek bude ubírat. Rozhodně nijak nechci kvality Mrtvé nevěsty nijak zatracovat, naopak, na poli animovaném je velmi příjemné zpestření. Ale od plného hodnocení mě dělí něco jiného, co do animace stejné, stejně tak stopážově dlouhé, ale muzikálně bohatší, humornější, ještě nekonvenčnější a hlavně několikanásobně zábavnější dílko – The Nightmare before Christmas, vedle tohoto vypadá Mrtvá nevěsta poněkud mrtvě.(1.4.2006)

Slabší než Nightmare Before Chrismas. Už je to moc mainstream. Opakují se tu známé věci, hraje se moc na jistotu a roztomilost. Působí to moc "kulatě", bez kazu a provokace. V 80. letech by to byla bomba.(24.4.2006)

Nádherné .. a to jsem tomu nevěřila, já bláhová ..(23.5.2008)

Možná až příliš čitelný Tim, který hudebně i morbidně opisuje z Ukradených Vánoc, ale přesto bez problémů vítězí. Mezi Viktorem a Emily je totiž neskutečná chemie a hlavní záporák je i na malém prostoru skvělý. V kombinaci s perfektním hlasovým doprovodem jde o zaručenou pohodu i při dalších zhlédnutích.(26.2.2006)