V moci ďábla

The Exorcism of Emily Rose

V moci diabla

Horor / Drama / Krimi / Thriller

USA, 2005, 113 min

Nějak nemůžu přijít na chuť podobným tématům, ohledně vymítání ďábla a jiných založeně stejných filmů. Vyloženě to nebylo nezajímavé, ale určitě si ho už pravděpodobně nepustím. ( Hodnocení: 6/10 )(21.4.2012)

Jennifer Carpenter coby Emily Rose... po Lindě Blair další holčína, která svoji roli zvládla bravůrně a posedlou zahrála naprosto uvěřitelně, a i když se film odehrává převážně u soudu, výpovědi některých svědků i samého faráře - vymítače byly opravdu hrozivé a z posedlé Emily jsem nejednou strachy málem padala do vývrtky. Film nebyl zdlouhavý, pokud jsme se alepoň na chvíli dostali ven ze soudní síně - samozřejmě okořeněno scénami s Emily a asi až na posledních 20minut, kde defakto pořád omílali to samé jsem neměla problém se sledováním, ale jak jinak lze ukončit soudní líčení, než opět u soudu. Možný efekt strachu se dostaví pouze za předpokladu, že na to budete koukat v noci (třeba ve 3:15 ráno ehm..), neboť koukat na to uprostřed slunečného dne, asi by se mnou nehlo naprosto nic. Většinou nebývám u hororů poseroutka, ale z okultních mě někdy docela běhá mráz po zádech a působí na mě víc, než banda klátících se mrtvol, neboť nemrtvá oživlá monstra jsou kámoši HorrorVampice:)(13.4.2010)

A teď je to o každém z nás, o našem subjektivním přístupu. Já se nechci zase uchýlit k nějaký myšlence, abych dal svým dojmům "oficiální" formát, ale tady mi celou dobu v hlavě kolovalo tohle: "Vytvoř si démony, abys potřeboval někoho, kdo tě před nimi uchrání. Protože podlehnout vlastní slabosti je vcelku snadné". Ať už je můj náhled na křesťatsví sebekritičtější, a i když bych se obešel bez některých těch zbytečně ikonických paskvilů, vynucovaček atmosféry (ten příběh by přesto fungoval) a ať už je v tom sebevětší porce údajné reality, pro mě osobně tohle všechno funguje. Kdyby měl kupříkladu Exorcist: The Beginning byť jen náznak obdobně funkční atmosféry, nebyl by býval shitem, kterým nakonec pro mě byl. Je až obdivuhodné, s jakou sugescí a jak autenticky se Jennifer Carpenter své role zhostila a je až s podivem, kterak formát (a)typického soudního dramatu umně natáhl jednotlivé stránky děje a umožnil jim fungovat naplno. Nehodlám hodnotit Scotta Derricksona za to, co šulil před a došulil po The Exorcism of Emily Rose, ale tady dokázal odvyprávět příběh s takovou intenzitou, jaká by odpovídala jeho vlastnímu osobnímu prožitku. Vyjma toho hrají do karet perfektní lokace, dotažený zvuk a variabilní kamera (od dost oldschoolových záběrů až po takřka fotografickou kompozici v mlze). Kašlu na zbytečný fráze, když mě cokoliv donutí alespoň nějak děj spoluprožít a vlastně se na něm podílet. Třebaže jsou tam některý věci zbytečný a jiný zas zbytečně přetažený, vidím v tomhle filmu vkusného následovníka klasické posedlostní éry sedmdesátých let - nekýčovitý démon pro 21. století. [final rate: 80%](2.2.2011)

Kupodivu velice slušné, nebýt otřepaných frázích v "horrorových" pasážích bych si dokonce dovolil použít slovo autentické. Hopdně tomu pomáhá, že gro filmu netvoří bubákování, ale rekonstrukce soudního procesu s otcem Moorem a celkem zajímavé dilema zda věřit faktům, nebo připustit nadpřirozené. Atmosféra je hustá, opravdu škoda, že film se snaží dojem existence ďábla vyvolat tak nějak šestákově, bez invence.(1.4.2008)

Podařený mix soudního dramatu a hororu s tématikou posedlosti ďáblem. Jako takový film zaujme především střídáním racionálního jednání právníků a jaksi nadpřirozených flashbacků, soudní proces rozhodně nenudí a pasáže popisující posednutí jsou náležitě atmosférické i docela strašidelné a téma střetu vědy s náboženstvím nabízí prostor pro řadu úvah.(6.7.2009)