V moci ďábla

The Exorcism of Emily Rose

V moci diabla

Horor / Drama / Krimi / Thriller

USA, 2005, 113 min

O třídu lepší než Vymítač, ve kterém není ani kapka racionálního vysvětlení a divák musí věřit v nadpřirozeno ať už se mu to líbí nebo ne. V moci ďábla je mnohem variabilnější a snaží se na věci koukat z různých úhlů pohledu. Právě tomuto aspektu šikovně pomáhá soudní rovina v přítomnosti, díky které můžeme naslouchat i alternativním názorům lidí ne přímo zainteresovaných na inkriminované osobě. Téma je to celkově nesmírně zajímavé a rovněž velmi dobře zpracované. Scény vymítání jsou neskutečně výbušné a strhující (kam se hrabe Vymítač) a diváka spolehlivě přišpendlí k sedačce. Stejně působivé jsou i hudební motivy Christophera Younga, díky kterým vzniká ta pravá nervydrásající atmosféra. V neposlední řadě zde však máme i herecký koncert v podání Laury Linney. Závažný film o závažném tématu, na které však jako jeden z mála nahlíží s chladnou hlavou a to se cení.(25.6.2006)

Zdlouhavý souboj vědy a víry v soudní síni. Film je dost dlouhý, ke konci už jsem i kontroloval hodinky, dění u soudu dost nudí, protože je velice předvídatelné (lze přesně odhadnout vývoj případu i rozsudek), o něco příjemnější byly flashbacky zaměřené na ještě živou Emily. Všeho všudy jsou ve snímku tři trochu strašidelné scény, což je na téměř dvouhodinový horor opravdu málo. A je to vážně škoda, neboť zrovna tyto části byly nejvydařenější a nejsilnější. Formálně se nedá snímku mnoho vytknout, herci do svých rolí pasují dokonale, postavy nevyvádějí žádné nesmysly, režie dostatečná. 70% Horror movie of the year(19.1.2008)

Nějaké třeskuté vygradování, řekněme blízké setkání "třetího druhu" tváří v tvář soudní stolici by bývalo vykoledovalo čtvrtou stár - při vzpomínce na Lauru Linney v Prvotním strachu se tahle asociace neodbytně vkrádala. Popis celé události byl ale zřejmě podřízen "skutečnosti" a tak se konec, na který jsem se třásla, nekonal. I tak nezbývá než říci: těbůh!(12.11.2006)

Soudní drama je vedeno možná příliš standardně, nicméně okořeněno působivým hororem funguje velmi dobře. Ty strašidelné flashbacky jsou natočeny výtečně, takhle jsem se nebál už pěkně dlouho. Naposledy asi na restaurované verzi prvního Vymítače ďábla...(26.12.2005)

Od nynějška přestávám přijímat tekutiny před spaním, abych pak nějakým leknutím při cestě na záchod v hodině duchů krom plného měchýře nevyprázdnil i jiné zásobníky.. Derricksonův thriller o střetu racionálna a mystiky mě v některých momentech zdařile potáhl husí kůží a já mu kromě příliš kompromisního závěru nemám co vytknout. Ve scéně exorcismu podusil v kotli i Friedkina a hlavně se mohl opřít o herecké představitele, jenž dokázali zaujmout i při těch ve filmu obvykle nepříliš napínavých pasážích soudního přelíčení. Přesvědčivý bojovník s temnotou T.Wilkinson, empatická obhájkyně L.Linney a především C.Scott, jenž jako strojově chladný žalobce splnil svou úlohu naprosto dokonale a já mu nepřál nic jiného, než aby se v soudní síni zjevil z obláčku síry Heřmánkův Lucifer a narval mu jako důkaz obhajoby Pekelnou knihu hříchů přímo do prdele. A hřbetem napřed..(13.4.2010)

• - Skutočná Anneliese Michel mala byť údajne posadnutá šiestimi démonmi: Kainom, Nerom, Judášom, Hitlerom, Fleischmannom (padlom farárovi, ktorý porušil celibát) a Luciferom. Vo filme boli Hitler a Fleischmann nahradení Belialom a Légiou. (Avathar)

• - Vo filme si môžeme viackrát všimnúť na hodinkách čas 03:00, ktorý je podľa povesti čas, kedy má satan najväčšiu moc. (!RedruM)

• - Pri pomenovaní šiestich démonov je každý z nich predstavený v inom jazyku: hebrejčine (Kain), latinčine (Nero), starovekej gréčtine (Judáš), nemčine (Légia), aramejčine (Belial) a napokon v angličtine (Lucifer). (Avathar)