Rent je akýsi drsnejší brat Pucciniho muzikálu La Bohème. Jeho tvorca Jonathan Larson (zomrel tesne pred Brodwayskou premierov) bol Bohém telom aj dušov a výsledok jeho práce je fakt pozoruhodný. Rent však najlepšie pochopia pravý New York-čania, ktorý prežívajú tieto strasti a radosti dennodenne (páčila sa mi hláška "I am New Yorker. It´s my job being scared"). Preto distribútorom v naších krajoch bohémsky život máločo hovorí, inak by tento muzikál dostal väčšieho ohodnotenia. Pravdou je však, že ako celok sa Rent nemusí páčiť každému. 1) Mieša veľmi veľkú paletu štýlov od hard rocku, cez cajdáčiky a romantické skladby po tango. 2) Tiež sa môže tváriť ako rebélia k všetkému svätému a púritom klišovitá love story. Podobne ako ja som to rebelsky pozeralo 4 hodine rannej, niekedy som zaspával, inokedy som ožil ako nič. Preto je až neskutočné, že práve tento film je podobný ako Bohémsky život. Nevyvážený. Ako sa celý čas sa aj postavy vo filme hádajú a pritom sa majú radi, tak aj všetky elementy filmu sa navzájom rozlepia, aby sa ku koncu zmierily. Nuž o tom je Bohémstvo. PS: Skade OMG sa dostal do jednej z pesničiek Amerického muzikálu Václav Havel?(14.11.2009)

• mandes

rozpočet : $40 million tržby celosvetovo : $31,670,620(13.5.2007)

Viva La Vie Boheme! Srdcovka, díky které jsem objevil ještě lepší záznam broadwayského představení. Objektivní hodnocení po mně nechtějte. Zajímavé komentáře: Faye, Wendy(23.4.2008)

Five-hundred-twenty-five.. Kontroverzní muzikál, překvapivě řízený ze stoličky sentimentálně komediálního specialisty Chrise „Harry Potter je Sám doma“ Columbuse, si i přes svoji melodickou jednoduchost získá široké pole nekomerčních diváků, protože právě tady absolutně schází hýřivé exhibice kostýmní stylovosti á la Moulin Rouge a celé to vypadá jako 30.let stará nahrávka ze zaprášeného pultu. Kdekdo z hrdinů z nižších vrstev tu má AIDS (skvělá scéna umírajících v kruhu), je gay nebo si pravidelně píchá, především jde ale o lásku a prachobyčejné mezilidské vztahy. Jsme totiž v New Yorku, nikdo z nich nemá peníze a každý to řeší po svém (v tomhle kontextu potěší ohnivá davová scéna z úvodu nebo sexy taneční vystoupení Rosario Dawson – prakticky jediná známá tvář). Není tu ani ryze hlavní postava, všichni se vzájemně doplňují a proplétají. A i když jsou jejich osudy příběhově prosté, mají co říct. Nemůžu si ale pomoct, že si toho ambiciózní Columbus vzal na svá bedra příliš a viditelně mu to mnohdy dře jako zrezivělý řetěz a emocionálně nezasahuje vždycky tak, jak by si zřejmě přál. Bohémy jsem rád ochutnal, ale příště si dám zase něco jiného!! No, už když jsem "tady" začínal, dal jsem si docela přísnou laťku, takže ***.(4.6.2008)

• TeeAge

Neznášam, keď si američania myslia, že sú bohovia každého žánru, a všetko sa im zmení v zlato pod rukami, ajkeď je to slabé. Jediné, čo do mňa nalialo trocha života počas celého filmu, bolo úvodné spievanie v jednej rade + ten šialený výstup mliekochlastajúcej divošky :) Ostatné? Nuda, predvídateľnosť, ohranosť.(6.1.2009)