Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2006, 150 min

U mě jeden z nejočekávanějších filmů roku dokázal zabodovat. Oproti jedničce Gore Verbinski daleko víc přitlačil na pilu a naládoval Piráty z karibiku 2 asi tak 2x větší dávkou akce, která je v některých momentech opravdu gigantická, perfektní hudbou, lepšími, až skoro dokonalými triky a dokázal přitvrdit i v humoru. Hned od začátku na vás spustí jednu skvělou vtipnou scénku za druhou, ve kterých převážně kraluje Johnny Depp. Na něm je krásně vidět jak si svojí roli Jacka Sparrowa užívá. Jediný co by se dalo jeho postavě vytknout je až přílišná zbabělost, sice je to většinou vtipný, ale v některých momentech to bylo až přespříliš, naštěstí nakonec se přece jen trochu pochlapí. Ostatní postavy už nejsou tak výrazný, sice Verbinski každý postavě zase přidal víc prostoru, hlavně Oralndo Bloom s Keirou Knightley dostali mnoho času a taky ho dokázali naplno využít, ale Depp tomuhle filmu prostě kraluje a nikdo ho jen tak nesesadí. A aby toho nebylo málo, tak se vyvedl i záporák Davy Jones, kerýho pod maskou digitálních efektů ztvárnil Bill Nighy.Ostatně se nedá moc divit, že film stál takový prachy, protože už jen posádka lodi bludný holanďan je naprosto perfektní a to muselo něco stát a takový triky tady nejsou oledinělou záležitostí. Musim taky říct, že ačkoli má film hodně přes dvě hodiny, tak v něm skutečně neni moc místa na nějakou nudu, sice během filmu jsem is řikal, že už to je opravdu hodně dlouhý, ale na konci jsem úplně obrátil a dal bych si sand ještě ten další díl, totálně mě to chytlo a něchtěl jsem uvěřit, že už uběhlo tolik času a že mě Verbinski nechá slintat ještě rok než to pořádně dokončí, protože tohle byl opravdu hodně otevřenej konec. A jelikož Gore Verbinski dokázal naplnit moje docela vysoký očekávání, tak já naoplátku naplnim hvězdičkový hodnocení až po okraj. No a teď mam za sebou ještě druhý zkouknutí a musim říct,že kdyby byla miliarda hvězdiček tak jí dám, tohle se pomalu, ale jistě stává jednim z mých nejoblíbenějších filmů. A ta Keira. ach. Tohle prostě můžu(4.8.2006)

Gore Verbinski roste v obrovského režiséra. Točí jak kvalitní horory (Kruh), nebo kvalitní dramata (Pan Rosnička), tak i kvalitní vysokorozpočtové a hlavně vysokovýdělečné letní blockbustery. Kecy o tom, že jde o infantilní zábavu a že film je určen pro mladší publikum nechám stranou, neboť jsem se bavil i já, a to vrchovatě. Takový oddechový, vtipný a dobrodružný film zde chyběl od prvního dílu. Pokračování vypadá o poznání dráž - přibyla další loď (Bludný Holanďan), větší akční sekvence (ostrov "hrdlořezů" kanibalů a bitka všichni vs. všichni ostatní), roli záporáka po kapitánu Barbossovi převzal Davy Jones a změna je to až neuvěřitelná. Na to, jak byl Geoffrey Rush božský, Bill Nighy jej hravě strká do náprsní kapsy. Nutno podotknout, že obrovský podíl na tom mají vizuální efekty a masky, které jsou u Davyho Jonese to nejlepší, co jsem za poslední léta viděl. Vrátil se i hláškující Jack Sparrow, tentokrát mi dokonce nevadil ani Orlando Bloom a Keiře to s krátkými vlasy sekne.. Já byl rozhodně spokojen a i přes poměrně velkou kritiku se těším na další pokračování..(31.7.2007)

Místy chaotický zmatek, karneval nelogických dějových kliček, případně trapně zklamávající pokus o skloubení pirátského filmu s vážnou romancí a otcovsko-synovským dramatem, nemluvě o donekonečna natahovaném konci, který vlastně pořádným koncem není. První díl udělal z ničeho hit. Dvojka byla hitem ještě před svým vznikem. Pokud jste první díl neviděli, resp. stejně jako já viděli dávno, budete tím množstvím jmen a dějových linií dosti dezorientováni. Filmu by občasná vysvětlující zastávka vůbec neuškodila. Na druhou stranu, po celých 150 minut jsem měl pocit, že za své peníze dostávám maximum zábavy, ač místy přerůstající samotnému režisérovi přes hlavu. Při akčních scénách tak jako tak můžete příběhové nedostatky smést ze stolu. Několikrát byla vizuální dokonalost na samé hranici kýče, s jedinou. Truhla se naštěstí nebere vážně, někdy balancuje hraně grotesky. 75% Zajímavé komentáře: Marius, Silas, Eddard, MIMIC, numi, Cornon, Fanak(30.7.2006)

„Kapitán, navrhujem zmiznúť od ostrova čo najrýchlejšie a držať sa na otvorenom mori.“ – „Pán Gibbs, s tým prvým súhlasím, ale musíme sa držať na plytčine.“ – „Kapitán, to si navzájom odporuje.“ – „Dôverujem vašim schopnostiam, pán Gibbs!“ Jednotka patrí v mnohých smeroch medzi moje veľmi obľúbené filmy. Môj obľúbený Johnny Depp („Jump Street 21“) zažiaril tak, že si 17-roční diváci na celom svete uvedomili, že nejaký Depp vôbec existuje. Za druhé, mal som mať veľkolepú internetovú stránku s názvom Čierna perla. Za tretie, Geoffrey Rush sa okamžite stal mojím obľúbeným hercom. A za štvrté – bol to dobrý film. Preto som sa na dvojku tešil. Nesklamala. Bombastická audiovizuálna stránka (miestami pripomínajúca kombináciu Tima Burtona a Petra Jacksona), prepracovaná detailnosť (od lodí a ostrovov cez kostýmy, masky a zbrane až po počítačové efekty a hrdzavé kľúče k truhliciam, v ktorých niečo búcha), strhujúce akčné scény (šialená finálna šermovačka na bielom pobreží sa plynulo presunie na cintorín, do džungle a na obrie mlynské koleso), parádny hudobný motív (komu by pri jeho počutí nezaihrala strunka v srdiečku?), dokonalé herecké obsadenie (Depp, démonický Billy Nighy z LÁSKY NEBESKEJ ako chobotnicový Davy Jones, Tom Holland ako „fanatik, ktorý z máp maže ostrovy“ a na rozdiel od originálu, kde bola skôr matná, sa do skvelej formy dostávajúca Knightleyová) - a čo dokleplo beztak vysoké hodnotenie do maximálneho? Šikovné odkazy na predchádzajúci diel (okrem ustavičných narážok na KAPITÁNA Jacka Sparrowa spomeniem posledné sekundy s nečakane sa vracajúcim „starým známym“, no ruku na srdce, všimli ste si, že už počas prvej návštevy bosorkinej chatrče sú mu vidieť čižmy?). Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/akcny-film/162-pirati-karibiku-truhlica-mtveho-mua-100- Kino Považan 2006(20.11.2009)

Nemám ráda popkornovky ..(23.5.2008)