Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže

Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2006, 150 min

• Dudek

Oproti prvnímu dílu rozhodně krok zpět. Tvůrci se snaží jasně uchopit propriety svého úspěchu a složit z nich pokračovaní se zbrusu novým příběhem, které bude obsahovat všechno to co se lidem líbilo v původním filmu. Samozřejmě si uvědomují, že diváci jsou lační i po něčem novém a tak přichází Kraken, větší důraz na velkolepost a propracovanost příběhu. Jenže zapomněli na jednu věc. Ač je to divné, první Piráti z Karibiku na mě zapůsobili hlavně svou uvolněností, příběh se nebral vážně a bylo to po douhé době zase něco "nového". Truhla mrtvého muže tohle ale postrádá, akce je prokládána nudnými dialogy, hrdinové ničím nepřekvapují a jedinou novinkou se tak stává nahrazení posádky nemrtvé za posádku mořských tvorů. Dalším omylem je tu dějová linka. Zatímco u prvního dílu se dalo věřit tomu, že se nejedná pouze o nataženou epizodku televizního seriálu, u TMM mi to nikdo nenamluví. Naprosto banální zápletka s uměle kladenými cíli působí příliš vykonstruovaně a díky dříve zmíněným dialogovým vsuvkám nedokáže držet rytmus. Snad se tvůrci ze svých chyb poučí a závěr (?) trilogie bude stát za to... [TOP 19/9 62%](13.1.2007)

Nezbývá mi než souhlasit s renomovanějším hlasem Tomáše Baldýnského. Není to Davy Jones a Bludný Holanďan, co proklelo kapitána Jacka, je to tučný disneyovský měšec, ze kterého Piráti číslo dvě čerpají z plna hrdla. Výsledkem je klasický film prostředníček, který nemá pořádně ohraničený začátek a konec, čili působí vcelku vesele chaotickým dojmem. Postavy tak nějak vplují do starých kolejí, odskajují si tu sem, tu tam, vykonají přemnoho skopičin, pobaví diváky, přiberou do party nového záporáka a když člověk cítí v kostech, že by se mělo už konečně začít dít něco pamětihodného, zatroubí Hans Zimmer nezapomeutelnou pirátskou tuš a plachtí se do přístavu jménem "Díl číslo tři". Veselá navršenina historek "Truhla mrtvého muže" tak zůstává napůl otevřená, napůl zavřená. Určitě potěší fakt, že se postavy v rámci schopností scénáristy a režiséra někam vyvíjejí, profilují, že se pouze neopakují staré animozity a přátelství, že vzniká nové tření a napětí. Oku nepochybně zalahodí skvělé efekty a uchu zase Zimmerova hudba. Citlivější chuťové buňky bude provokovat zmíněná neohraničenost a hraní na efekt. Jenže o efekt v tomhle špektáklu jde především, takže proč vlastně plakat? Možná proto, že filmu v některých momentech chybí gradace a odpich. Že se některé dialogy vlečou jako krakenův sliz. Že Johnny Depp používá svůj vybudovaný repertoár grimas a jeho Jack už není tím úžasným středobodem. Že ne všechny choreografie jsou tak nabité jako ta na mlýnském kole. Prašť jak uhoď, i druzí Piráti chytili vítr do plachet a lokli si dobrého rumu. Možná trochu zvážněli a určitě ztratili něco rošťáctví jedničky. A naprosto bezpochyby trpí syndromem prostředního dílu trilogie. [7/10](15.8.2006)

Jednička odstartovala velkou vášeň mezi mnou a Piráty z Karibiku. Dvojkou to nekončí. Ou baga! :o)(23.8.2010)

Jsou to slabé 3* a proč? Důvodů je několik. Scenáristicky se dvojka od jedničky neliší. Primitivní děj, skok jsem skok tam, nepochopitelné jednání apod. Herecky jde o pokles a to dost rapidní. Všichni vědi, že sázet na odhalená ňadra(??) Keiry Knightley nebude to pravé ořechové a tak bylo rozhodnuto, že si zahraje na chlapa(ne že by to byl problém). Johnny Depp ztratil všechen svůj humor a je jen slabým odvarem hippísáka z jedničky. Už není ani tolik proradný dokonce se umí obětovat... :). Orlando Bloom je spíš takový panák na přilákání mladších dorostenek, ale herecky se trochu zlepšil. Takový Stellan Skarsgard pro mě nejde hodnotit, protože ten chlapík se neustále v realitě tváří hrdě a drsně a tak hraje kapitána Bludného holanďana stejně jako sám sebe ve skutečnosti. Ostatní herci neherci jsou jen zbylým křovím. Triky jsou chvílemi kvalitní, ale takový kraken není žádná velká bomba. Co se týče posádky BH efekty jsou až přehnané a pro mě nepůsobí příjemně. Akce je podle mě ve filmu málo a jsem asi jediný kdo si to myslí. Nějaké mlýnské kolo mě nepotěší a nezničí natolik, abych klesl na kolena(to dokázali jen trilogie matrix...:)). Opravdu nechápu co lidi na tomto filmu vidí. Nechápu jeho tržby. Nechápu šílenství okolo. Přesně pro lidi jako jsem já, si autoři přichystali třetí díl a závěrečné pojištění proti "sakra trojka bude určitě stejně nezajímavá" a darovali Geoffrey Rushe. Ten svůj účel splnil a tak se i já na trojku podívám, ale počkám si na dvd žádný kino zase nebude:)(30.12.2006)

Jízda, při které střídavě přesedáte z Trabantu do závodní formule. Ale za vidění tenhle nevyrovnaný mix zdlouhavých obkecávaček, přeplácaného děje a ďábelské akce stejně stojí. Už jenom kvůli úžasnému Billy "Davy Jones" Nighymu, který dokazuje, že i pouhýma očima a sugestivní modulací hlasu se dají uhrát zázraky.(14.8.2006)