Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2006, 150 min

Stejné jako jednička. Bavil jsem se jenom prvních deset minut, potom to začlo být hrozivě zmatené, nudné a dlouhé. A tentokrát to ani Jack nezachránil.(23.2.2007)

Čistokrevný popkorn. Tvůrci si řekli, že když měla jednička gigantický úspěch, proč to nezkusit znovu, že? A rovnou dvěma díly. No, popravdě, tento díl hodně zachraňuje nevyčerpatelné charisma Johnnyho Deppa. Orlando Bloom mi čím dál více připadá jen jako okoukaný hezounek, Keira Knightley je dle mého mínění průměrná herečka a aby byla skutečně krásná, musela by něco přibrat, protože vypadá jako anorektička, no a Geoffrey Rush se na scéně mihne jen na moment. Oproti jedničce ovšem přibylo zajímavých triků, takže koukat je stále na co, děj není v žádném případě nudný, no a jak jsem psal výše, skvělý Jack Sparrow, to vše vydá suma sumárum za 4 hvězdy.(9.3.2007)

Od Bruckheimerova druhého útoku na moji peněženku jsem nečekala nic než slátaninu s množstvím hudby, výborné kamery a Deppa větším než malé. Dostalo se mi Filmu, který měl všechny předpoklady pro to, aby překonal svého předchůdce a dosáhl až na 5*. Dvojka, aniž by na moment ztratila romantický hravý nádech srovnatelný s atmosférou Stevensonova Ostrova pokladů, dospěla a zbavila se oné schematičnosti, která tak brzdila první díl. Ano, je tu ono VÍCE charakteristické pro neplánovaná pokračování. Ovšem tentokrát to zcela překvapivě kromě více prvků podbízejících se divákovi znamená i více živoucích emocí, vyprofilovaných postav, dramatu, dobrodružství, romance, komiky, fantastického dobrodružství a inteligentních dialogů (jejich počet oproti minulu stoupl na dva). A pozor – oživování mrtvých postav je provedeno tak logicky, že dokonce zalátává nedořečenosti prvního dílu! Bohužel, přestože film ani na chvíli nepřestává bavit, k 70 % ho sráží jeho až děsivá nekoncepčnost a roztěkanost, kdy vzájemně nesourodým scénám chybí jakákoli spojnice, a přepsání a proškrtání scénáře by od věci rozhodně nebylo. Co na tom, že dvacet minut na ostrově lidojedů, je fakticky perfektně odvedenou ukázkou ryzí filmařiny, když ve výsledku v kontextu filmu nemá sekvence co dělat? Jen díky Verbinského nepopiratelnému umu, díky kterému to vše působí přesně opačně, než že je to celé sprostě vycucané z prstu (což taky je), nepostrádá snímek rytmus a tah na bránu, přestože jsme mnohdy místo přímého kopu svědky jen nepochopitelného kličkování od drnu k drnu. Depp, coby do reality ukotvenější Sparrow, dokazuje, že všeho moc škodí, Keira se ukazuje jako jeden z největších současných talentů a Bloom jako neoddiskutovatelné herecké dřevo. I přes zcela odlišné pojetí i atmosféru snímek odkaz jedničky ani tak nezradil; fenomén Pirátů z Karibiku je ukázkovým příkladem nádherného milováníhodného braku plného klukovského nadšení – a tím i zůstal.(30.8.2006)

Gore Verbinski roste v obrovského režiséra. Točí jak kvalitní horory (Kruh), nebo kvalitní dramata (Pan Rosnička), tak i kvalitní vysokorozpočtové a hlavně vysokovýdělečné letní blockbustery. Kecy o tom, že jde o infantilní zábavu a že film je určen pro mladší publikum nechám stranou, neboť jsem se bavil i já, a to vrchovatě. Takový oddechový, vtipný a dobrodružný film zde chyběl od prvního dílu. Pokračování vypadá o poznání dráž - přibyla další loď (Bludný Holanďan), větší akční sekvence (ostrov "hrdlořezů" kanibalů a bitka všichni vs. všichni ostatní), roli záporáka po kapitánu Barbossovi převzal Davy Jones a změna je to až neuvěřitelná. Na to, jak byl Geoffrey Rush božský, Bill Nighy jej hravě strká do náprsní kapsy. Nutno podotknout, že obrovský podíl na tom mají vizuální efekty a masky, které jsou u Davyho Jonese to nejlepší, co jsem za poslední léta viděl. Vrátil se i hláškující Jack Sparrow, tentokrát mi dokonce nevadil ani Orlando Bloom a Keiře to s krátkými vlasy sekne.. Já byl rozhodně spokojen a i přes poměrně velkou kritiku se těším na další pokračování..(31.7.2007)

Piráti z Karibiku : Truhla mŕtveho muža pripomínajú zo všetkého najviac rizoto. Každý si tu nájde svoj obľúbený kúsok, zastúpenie ingrediencií je pestré natoľko, aby zaujalo každého diváka a aj mu zachutilo, avšak pokiaľ sa na toto rizoto pozriete z nadhľadu, vyzerá príliš tuctovo a nevábne, takže dáte prednosť „učesanejšiemu“, i keď možno menej chutnému rezňu so zemiakmi. Nechcem tým samozrejme kaziť Pirátom status dobrého blockbusteru, práve naopak. Naháňačka za tajomnou truhlicou na palube Čiernej Perly je i tentokrát vydareným mixom vtipu, dobrodružstva, romantiky a akcie. A v rámci možností a zamerania sa na úspech u nenáročného popcornového diváka sa dá nazvať i kvalitným filmom. Sú totiž filmom, ktorý sa jednoducho musí páčiť každému, kto od každej návštevy kina neočakáva hlboké myšlienkové posolstvo, ale chce sa najmä baviť. Vrátiac sa k porovnaniu s rizotom z úvodu musím povedať, že ryža ktorá tento mix drží pokope, je nejak málo dovarená. Scenár Pirátov dvojky totiž trpí rovnakou chybou, ktorá v dvojke vystupuje ešte markantnejšie; je príliš preplácaný. Jednotlivé scény sa na seba vŕšia bez hlbšieho zmyslu a nadväznosti, pričom v jednotke táto chyba nebola až taká zjavná najmä preto, že divák bol do sveta pirátov iba uvádzaný a hlavne bol priťahovaný tým najväčším magnetom. Áno, Johny aka Captain Jack Sparrow is back.. Bohužiaľ je ho podľa môjho názoru vo filme príliš málo s prihliadnutím na to, že je to hlavný ťahač deja, humoru i akcie. Hláškuje o sto dvesto, asi jediný z hlavných hrdinov vie ako sa šermuje, jeho slovné prestrelky s Keirou sú asi jediným dobre napísaným a vypointovaným dialógom vo filme ale hlavne nezabudol na svoj rock´n´pirate prejav, ktorý tak pomohol jednotke z vĺn priemernosti. Z hlavných postáv už potom zaujme popri nevýraznom Bloomovi a Keire iba predstaviteľ Davyho Jonesa, známy to vyžitý rocker Billy Mack z Lásky nebeskej Bill Nighy, ktorý je pod maskou chobotnice k nepoznaniu a predvádza úžasný francúzsky prízvuk. Vedľajšie postavy sú hlavne pokiaľ sa týka anglických hercov (Bryce, Davenport a Hollander) výbornou ukážkou zaujatia diváka i na malom priestore. Triky v Truhle sú skôr premenlivej kvality, od výborných (miznutie lodí) až po praveko vyzerajúci pohyb nemŕtvych pirátov. Každopádne, pokiaľ sa ma ktokoľvek spýta, aký sú Piráti vol. II film, poviem, že vydarený a jednoznačne ho odporúčam...už kvôli tomu, že jeho koniec diváka poriadne navnadí na pokračovanie. Ja sa naň totiž teším omnoho viac, než som sa tešil na LOTRov, Matrixy a Potterov dokopy.....kapitán mi totiž celú dvojku chýbal. 8/10(31.7.2006)