Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2006, 150 min

Od Bruckheimerova druhého útoku na moji peněženku jsem nečekala nic než slátaninu s množstvím hudby, výborné kamery a Deppa větším než malé. Dostalo se mi Filmu, který měl všechny předpoklady pro to, aby překonal svého předchůdce a dosáhl až na 5*. Dvojka, aniž by na moment ztratila romantický hravý nádech srovnatelný s atmosférou Stevensonova Ostrova pokladů, dospěla a zbavila se oné schematičnosti, která tak brzdila první díl. Ano, je tu ono VÍCE charakteristické pro neplánovaná pokračování. Ovšem tentokrát to zcela překvapivě kromě více prvků podbízejících se divákovi znamená i více živoucích emocí, vyprofilovaných postav, dramatu, dobrodružství, romance, komiky, fantastického dobrodružství a inteligentních dialogů (jejich počet oproti minulu stoupl na dva). A pozor – oživování mrtvých postav je provedeno tak logicky, že dokonce zalátává nedořečenosti prvního dílu! Bohužel, přestože film ani na chvíli nepřestává bavit, k 70 % ho sráží jeho až děsivá nekoncepčnost a roztěkanost, kdy vzájemně nesourodým scénám chybí jakákoli spojnice, a přepsání a proškrtání scénáře by od věci rozhodně nebylo. Co na tom, že dvacet minut na ostrově lidojedů, je fakticky perfektně odvedenou ukázkou ryzí filmařiny, když ve výsledku v kontextu filmu nemá sekvence co dělat? Jen díky Verbinského nepopiratelnému umu, díky kterému to vše působí přesně opačně, než že je to celé sprostě vycucané z prstu (což taky je), nepostrádá snímek rytmus a tah na bránu, přestože jsme mnohdy místo přímého kopu svědky jen nepochopitelného kličkování od drnu k drnu. Depp, coby do reality ukotvenější Sparrow, dokazuje, že všeho moc škodí, Keira se ukazuje jako jeden z největších současných talentů a Bloom jako neoddiskutovatelné herecké dřevo. I přes zcela odlišné pojetí i atmosféru snímek odkaz jedničky ani tak nezradil; fenomén Pirátů z Karibiku je ukázkovým příkladem nádherného milováníhodného braku plného klukovského nadšení – a tím i zůstal.(30.8.2006)

U mě jeden z nejočekávanějších filmů roku dokázal zabodovat. Oproti jedničce Gore Verbinski daleko víc přitlačil na pilu a naládoval Piráty z karibiku 2 asi tak 2x větší dávkou akce, která je v některých momentech opravdu gigantická, perfektní hudbou, lepšími, až skoro dokonalými triky a dokázal přitvrdit i v humoru. Hned od začátku na vás spustí jednu skvělou vtipnou scénku za druhou, ve kterých převážně kraluje Johnny Depp. Na něm je krásně vidět jak si svojí roli Jacka Sparrowa užívá. Jediný co by se dalo jeho postavě vytknout je až přílišná zbabělost, sice je to většinou vtipný, ale v některých momentech to bylo až přespříliš, naštěstí nakonec se přece jen trochu pochlapí. Ostatní postavy už nejsou tak výrazný, sice Verbinski každý postavě zase přidal víc prostoru, hlavně Oralndo Bloom s Keirou Knightley dostali mnoho času a taky ho dokázali naplno využít, ale Depp tomuhle filmu prostě kraluje a nikdo ho jen tak nesesadí. A aby toho nebylo málo, tak se vyvedl i záporák Davy Jones, kerýho pod maskou digitálních efektů ztvárnil Bill Nighy.Ostatně se nedá moc divit, že film stál takový prachy, protože už jen posádka lodi bludný holanďan je naprosto perfektní a to muselo něco stát a takový triky tady nejsou oledinělou záležitostí. Musim taky říct, že ačkoli má film hodně přes dvě hodiny, tak v něm skutečně neni moc místa na nějakou nudu, sice během filmu jsem is řikal, že už to je opravdu hodně dlouhý, ale na konci jsem úplně obrátil a dal bych si sand ještě ten další díl, totálně mě to chytlo a něchtěl jsem uvěřit, že už uběhlo tolik času a že mě Verbinski nechá slintat ještě rok než to pořádně dokončí, protože tohle byl opravdu hodně otevřenej konec. A jelikož Gore Verbinski dokázal naplnit moje docela vysoký očekávání, tak já naoplátku naplnim hvězdičkový hodnocení až po okraj. No a teď mam za sebou ještě druhý zkouknutí a musim říct,že kdyby byla miliarda hvězdiček tak jí dám, tohle se pomalu, ale jistě stává jednim z mých nejoblíbenějších filmů. A ta Keira. ach. Tohle prostě můžu(4.8.2006)

Tak ke kladům, opravdu nádherné triky a sem tam nějaká zábavná scéna. K záporům : moc dlouhé, moc překombinované, moc stejné jako jednička. Takže měla bych jednu dobrou radu: stříhat, stříhat a stříhat. A navíc je docela problém, že to moc nefunguje jako samostatný film, takže kdo neviděl Perlu, trochu se v tom ztrácel, což mi přijde škoda, když už je to takový trhák a do kina se vypraví i lidé, kteří jinak nechodí.(15.8.2006)

Rozpočet $225miliónovTržby USA $423,315,812Tržby Celosvetovo $1,066,179,725Tržby za predaj DVD v USA $320,866,274 //počet predaných kusov 16,680,052║ Čo sa trikovej stránky týka, tak to je fantázia, pokiaľ ide o príbeh je to ešte väčšia vata než prvý diel. A opäť okrem prim výkonu Johnny Deepa, sú tu ostatné postavy v podaní Orlanda Blooma či Keiry Knightley úplne ležérne. A každým ďalším pozretím mi to len príde čoraz viac otravné. /videl v kine: 65%/(31.7.2006)

Nejzrádnější díl z trilogie nejen co se týče jednání postav. Možná by se hodilo říct, že si druhý díl zasloužil prostříhat a spojit s trojkou v jeden film, ale asi by to nefungovalo. I já sám jsem se přistihnul, že bych na Piráty nejradši chodil pořád, i když to v žádném případě neznamená, že by Truhla byla bez chyby. Skutečně je překombinovaná, některé dějové linky jsou slepé (lidojedi), některé zoufale nevýrazné, ale co na tom, když je to taková zábava. Nesčetněkrát zmiňovaný souboj na mlýnském kole a kolem něj je společně se závěrečným Krakenovým představením opravdovou adrenalinovou lahůdkou.(30.5.2007)