Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2006, 150 min

Nezbývá mi než souhlasit s renomovanějším hlasem Tomáše Baldýnského. Není to Davy Jones a Bludný Holanďan, co proklelo kapitána Jacka, je to tučný disneyovský měšec, ze kterého Piráti číslo dvě čerpají z plna hrdla. Výsledkem je klasický film prostředníček, který nemá pořádně ohraničený začátek a konec, čili působí vcelku vesele chaotickým dojmem. Postavy tak nějak vplují do starých kolejí, odskajují si tu sem, tu tam, vykonají přemnoho skopičin, pobaví diváky, přiberou do party nového záporáka a když člověk cítí v kostech, že by se mělo už konečně začít dít něco pamětihodného, zatroubí Hans Zimmer nezapomeutelnou pirátskou tuš a plachtí se do přístavu jménem "Díl číslo tři". Veselá navršenina historek "Truhla mrtvého muže" tak zůstává napůl otevřená, napůl zavřená. Určitě potěší fakt, že se postavy v rámci schopností scénáristy a režiséra někam vyvíjejí, profilují, že se pouze neopakují staré animozity a přátelství, že vzniká nové tření a napětí. Oku nepochybně zalahodí skvělé efekty a uchu zase Zimmerova hudba. Citlivější chuťové buňky bude provokovat zmíněná neohraničenost a hraní na efekt. Jenže o efekt v tomhle špektáklu jde především, takže proč vlastně plakat? Možná proto, že filmu v některých momentech chybí gradace a odpich. Že se některé dialogy vlečou jako krakenův sliz. Že Johnny Depp používá svůj vybudovaný repertoár grimas a jeho Jack už není tím úžasným středobodem. Že ne všechny choreografie jsou tak nabité jako ta na mlýnském kole. Prašť jak uhoď, i druzí Piráti chytili vítr do plachet a lokli si dobrého rumu. Možná trochu zvážněli a určitě ztratili něco rošťáctví jedničky. A naprosto bezpochyby trpí syndromem prostředního dílu trilogie. [7/10](15.8.2006)

Hodnotím stejně jako první díl, tedy čtyřmi hvězdičkami, protože první dvě části řadím na podobný stupínek (tenhle druhý díl bych jen tak o dvacet minut zkrátil, protože místy se dostavila nuda, což u prvního dílu nehrozilo). Johnny Depp opětovně skvělý a podařilo se mu zastínit svým výkonem všechny ostatní slavná jména (a že jich není málo :)). Výborná podívaná, na kterou se rozhodně vyplatí jít do kina, protože doma jsem kvalitu tolik neocenil........(16.7.2007)

Pro mě osobně první hodinu a půl těžké utrpení plné dementních (přespříliš infantilních) i okoukaných skopičin Deppa, zdlouhavých vysvětlovaček, nezajímavých postav a příběhu nemístně košatého i příliš volně zaplétaného. Verbinski mě dlouhé minuty kolíbal a naznačil své možnosti jen v rámci povedeného výletu mezi domorodce. Výprava a triky sice bez větších chyb, jejich plné vyznění umožňuje ale až tempově brilantně zmáknuté finále (a dvacet minut před ním). Jakmile Depp najde truhlu spustí se akčně-komediální inferno, kvůli kterému se na Piráty těší celá zeměkoule, s tím štěstím, že dobrý konec zanechá výrazně lepší vzpomínky v mysli než dobrý start a nudný finiš. Sice mě nebaví snahy o mytologii ani Deppovo legračí běhaní, průpovídky s opicí nebo herectví Keiry a Orlanda, posledních pětačtyřicet minut jsem byl ale regulérně vtáhnutý a snad i nadšený. A nejspíš zajdu podruhé, což můžu v letošní nuzné letní nabídce tvrdit teprve potřetí (MI3 a X3). Nicméně nebudu kvůli trojce netrpělivě stříhat metr. Mnohem spíš budu doufat v to, že si Verbinski líp pohlídá konzistenci své trikové show i vyprávěcí rytmus a sérii zakončí ve velkém stylu finiše Truhly mrtvého muže. Hřbitov a kolo rulez takže za 70%.(18.7.2006)

Nemůžu dát méně jak za 5 to prostě nejde. Mám pro filmy odehrávající se v karibiku slabost. I když podle mě si to tento film zaslouží. Nemá smysl porovnávat tenhle film s jedničkou každý hned vyskočí s tim že jednička byla lepší. Byla, ale v tomhle filmu je zase víc akce. Například boj na mlýnském kole, který byl fantastický. Tenhle film bohůžel ponese špatnou pověst v nejmenovaném karibském ostrůvku, kde se to odehrávalo. Místní obyvatelé se ohradili tím, že nechtějí vypadat ve filmu jako kanibalové bohůžel tvůrcům to bylo jedno. I místní doufali, že jim trochu pomůžou s výstavbou silnic bohůžel nedostali ani vyndru a tvůrci ostrůvek naprosto zdevastovali i s jeho ekosystémem. Co naplat Hollywood je bohůžel na prvním místě. Jinak Johnny Depp byl naprosto dokonalý. Role kapitána Jacka Sparrowa se k němu náramně hodí a on to ví. Je vidět, že si dali velkou práci s maskami, ale nakonec se to vyplatilo. Na tenhle film jsem šel po dlouhých dvouch letech do kina, je vidět že se to vyplatilo a už se nemůžu dočkat, ale i trochu obávat s čím novým příjdou ve třetím pokračování jelikož konec je více než otevřený.(7.8.2006)

Zbytočná prekombinovanosť a prehnaná dĺžka verzus skvelé morské príšery a slizký (doslova a do písmena!) záporák v podaní Billa Nighyho a jeho maskérov/digitálnych kúzelníkov. Depp je rovnako dobrý, no už neprekvapí. Vyhodiť nejakú tú dejovú rovinu, skrátiť na 120 min, a bolo by to za 4*.(8.8.2006)