Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2006, 150 min

Piráti z Karibiku : Truhla mŕtveho muža pripomínajú zo všetkého najviac rizoto. Každý si tu nájde svoj obľúbený kúsok, zastúpenie ingrediencií je pestré natoľko, aby zaujalo každého diváka a aj mu zachutilo, avšak pokiaľ sa na toto rizoto pozriete z nadhľadu, vyzerá príliš tuctovo a nevábne, takže dáte prednosť „učesanejšiemu“, i keď možno menej chutnému rezňu so zemiakmi. Nechcem tým samozrejme kaziť Pirátom status dobrého blockbusteru, práve naopak. Naháňačka za tajomnou truhlicou na palube Čiernej Perly je i tentokrát vydareným mixom vtipu, dobrodružstva, romantiky a akcie. A v rámci možností a zamerania sa na úspech u nenáročného popcornového diváka sa dá nazvať i kvalitným filmom. Sú totiž filmom, ktorý sa jednoducho musí páčiť každému, kto od každej návštevy kina neočakáva hlboké myšlienkové posolstvo, ale chce sa najmä baviť. Vrátiac sa k porovnaniu s rizotom z úvodu musím povedať, že ryža ktorá tento mix drží pokope, je nejak málo dovarená. Scenár Pirátov dvojky totiž trpí rovnakou chybou, ktorá v dvojke vystupuje ešte markantnejšie; je príliš preplácaný. Jednotlivé scény sa na seba vŕšia bez hlbšieho zmyslu a nadväznosti, pričom v jednotke táto chyba nebola až taká zjavná najmä preto, že divák bol do sveta pirátov iba uvádzaný a hlavne bol priťahovaný tým najväčším magnetom. Áno, Johny aka Captain Jack Sparrow is back.. Bohužiaľ je ho podľa môjho názoru vo filme príliš málo s prihliadnutím na to, že je to hlavný ťahač deja, humoru i akcie. Hláškuje o sto dvesto, asi jediný z hlavných hrdinov vie ako sa šermuje, jeho slovné prestrelky s Keirou sú asi jediným dobre napísaným a vypointovaným dialógom vo filme ale hlavne nezabudol na svoj rock´n´pirate prejav, ktorý tak pomohol jednotke z vĺn priemernosti. Z hlavných postáv už potom zaujme popri nevýraznom Bloomovi a Keire iba predstaviteľ Davyho Jonesa, známy to vyžitý rocker Billy Mack z Lásky nebeskej Bill Nighy, ktorý je pod maskou chobotnice k nepoznaniu a predvádza úžasný francúzsky prízvuk. Vedľajšie postavy sú hlavne pokiaľ sa týka anglických hercov (Bryce, Davenport a Hollander) výbornou ukážkou zaujatia diváka i na malom priestore. Triky v Truhle sú skôr premenlivej kvality, od výborných (miznutie lodí) až po praveko vyzerajúci pohyb nemŕtvych pirátov. Každopádne, pokiaľ sa ma ktokoľvek spýta, aký sú Piráti vol. II film, poviem, že vydarený a jednoznačne ho odporúčam...už kvôli tomu, že jeho koniec diváka poriadne navnadí na pokračovanie. Ja sa naň totiž teším omnoho viac, než som sa tešil na LOTRov, Matrixy a Potterov dokopy.....kapitán mi totiž celú dvojku chýbal. 8/10(31.7.2006)

„Kapitán, navrhujem zmiznúť od ostrova čo najrýchlejšie a držať sa na otvorenom mori.“ – „Pán Gibbs, s tým prvým súhlasím, ale musíme sa držať na plytčine.“ – „Kapitán, to si navzájom odporuje.“ – „Dôverujem vašim schopnostiam, pán Gibbs!“ Jednotka patrí v mnohých smeroch medzi moje veľmi obľúbené filmy. Môj obľúbený Johnny Depp („Jump Street 21“) zažiaril tak, že si 17-roční diváci na celom svete uvedomili, že nejaký Depp vôbec existuje. Za druhé, mal som mať veľkolepú internetovú stránku s názvom Čierna perla. Za tretie, Geoffrey Rush sa okamžite stal mojím obľúbeným hercom. A za štvrté – bol to dobrý film. Preto som sa na dvojku tešil. Nesklamala. Bombastická audiovizuálna stránka (miestami pripomínajúca kombináciu Tima Burtona a Petra Jacksona), prepracovaná detailnosť (od lodí a ostrovov cez kostýmy, masky a zbrane až po počítačové efekty a hrdzavé kľúče k truhliciam, v ktorých niečo búcha), strhujúce akčné scény (šialená finálna šermovačka na bielom pobreží sa plynulo presunie na cintorín, do džungle a na obrie mlynské koleso), parádny hudobný motív (komu by pri jeho počutí nezaihrala strunka v srdiečku?), dokonalé herecké obsadenie (Depp, démonický Billy Nighy z LÁSKY NEBESKEJ ako chobotnicový Davy Jones, Tom Holland ako „fanatik, ktorý z máp maže ostrovy“ a na rozdiel od originálu, kde bola skôr matná, sa do skvelej formy dostávajúca Knightleyová) - a čo dokleplo beztak vysoké hodnotenie do maximálneho? Šikovné odkazy na predchádzajúci diel (okrem ustavičných narážok na KAPITÁNA Jacka Sparrowa spomeniem posledné sekundy s nečakane sa vracajúcim „starým známym“, no ruku na srdce, všimli ste si, že už počas prvej návštevy bosorkinej chatrče sú mu vidieť čižmy?). Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/akcny-film/162-pirati-karibiku-truhlica-mtveho-mua-100- Kino Považan 2006(20.11.2009)

Popravdě nevím, jak tohle ohodnotit. Je to blbost, má to překombinovaný děj, originalitu budeme hledat lupou a stejně jí nenajdeme... Ale zase na druhou stranu jsem se několikrát dost dobře bavila, Johnny Depp je standardně skvělý (a bez něj by to byl totální brak), Davy Jones se taky povedl... Nakonec dávám 3* a to hlavně pro to, že je to horší než první díl a hlavně oproti němu nic nového nepřináší (tím myslím, že Jack Sparrow je prostě Jack Sparrow a už víme, co od něj můžeme čekat, jinak nic nového nepřineslo ani "Prokletí černé perly").(30.10.2006)

• - Až na postravu ztvárněnou Billem Nighym je celá posádka „Létajícího Holanďana“ vytvořena počítači. (imro)

• - Pokud vydržíte až do konce závěrečných titulků, možná se dočkáte nějakého překvapení. (Siriuss)

• - Johnny Depp za film utržil tehdy rekordní honorář 74 miliónů amerických dolarů. Stejnou částku utržil i Tom Cruise za Mission: Impossible II (2000), ten byl ale zároveň i producentem filmu. (luxik007)