Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2006, 150 min

Popkornová mytologie, defilé otravných postav, ale při dvou akčních scénách jsem poskakovala po sedačce jako gumídek, který to přehnal s hopsinkovou š’távou…....7/10...____ Ale Gore Verbinski si vzal k srdci mé připomínky (kill them if you can a non-mythology area) k synopsi trojky a některé scény se přetáčejí…Zbavit se dvou nejotravnějších postav byl jediný způsob, jak ušetřit nervy/honoráře_______ 1.MINUTA: umírá Bill Turner. Nikdo neví proč a jak. Davy Jones má epileptický záchvat. Velký aplaus v sále. Někteří zaměňují kinosál s operou a volají Bravo, bravissimo..__________ 5.MINUTA: umírá jeho syn Will Turner na infarkt myokardu. Genetická vada. Nikdo v chaloupce na kuřích nožkách neabsolvoval zdravotnický kurz. Elizabeth se ho pokouší vzpamatovat rumem. Dopije ho sama. Na jeden lok. Aplaus number two… Některé divačky a cca 5 diváků se nad skonem kováře hroutí. Kulturně otřískaná část dámského publika bučí. __________ 15.MINUTA: fotogenická vodní obluda znechuceně vyplivuje kapitána Sparrowa, jehož hygienické návyky způsobily v trávicím ústroji ubohého Krakena paseku... a žadoní o zubní pastu Sparrow se znovu vrhne do útrob. Zapomněl na klobouk. Publikum se pohoršeně ošívá nad ždímáním starých motivů až do žaludečních šťáv a product placementem. “Už tam zůstaň“ křičí známý český recenzent. Je násilně umlčen. Když je Sparrow, pardon,kapitán Jack Sparrow, nalezen, není čas na závěrečné titulky? Je. Jenže zbabělec Verbinski se nechce dalších deset let skrývat před fanoušky v amazonském pralese.__________ 30.MINUTA: Sparrow se shledává s pozůstalými v chaloupce...Začíná Mr. and Mrs. Smith po karibsku... ...akční scéna střídá akční scénu....Elisabeth konečně ukáže, co se naučila v kurzech asijských bojových umění. Měli by jí vrátit kurzovné. Posléze se moudře rozhodne bojovat rafinovanějšími zbraněmi. Rodiče zakrývají dětem oči krabicemi od popkornu. Děti ječí.______ 50.MINUTA: Na lodi: Kam se pluje? Nikdo neví. Vládne totální anarchie. Pravdu o přirozeném stavu neměl ani Locke, ani Rousseau, ale Hobbes. Kapitán Norrington, který coby plaváček na voru doplnil partu, Elizabeth, Jack a Tia vytvori originalni milostný čtyřúhelnik...Closer hadr. Jack trochu kazí partu, protože má zájem i o sličného Jamese. Ten jeho kovbojské city neopětuje... Jack propadá depresi, zuřivosti…a rumu značky Tuzemák …Akční nářez střídá akční nářez… Loď je na třísky, plachty na cáry a účastníci na hadry…_________ 75.MINUTA: Ciste nahodou je vitr zavane k brehum ostrova Hrdlořezů. Domácí na Jacka nezapomněli. Akční scéna střídá akční scénu. Opakovaný vtip JE vtipem. Publikum řve nadšením a promítač otáčí kormidlo s nápisem VOLUME prudce doprava. Jack se má s domorodci smířit. Něco jim přinést. Nejlépe prsten. Jack naštěstí odmítá, že k žádné hoře nic nosit nebude, nic neprovedl a není žádný lotr. Publikum si kolektivně oddychne. _________ 100.MINUTA...prichazi novy kral ostrova Hrdlorezu Barbossa a na levoboku se objevuje Jackuv otec s kytarou jako dvorni sasek...Zacne hrat Sympathy for the devil….Jack bere nohy na ramena… Objevují se tučnáci a nahrazují zbylé členy kapely…Tia obdivne zira na Jackova otce, jiskri to mezi nimi a elektrickou kytarou. Všichni jsou umazaní z předchozích scén,ale nevadí, začíná dirty dancing. Publikum vstává a začíná improvizovaný koncert. ________ 130.MINUTA: Chasing Jack… Here we go again...Barbossa a papoušek pomáhají v hledání. Jack lokalizován a pacifikován za vydatné pomoci domorodců. Dostává výchovný záhlavec od otce, ale zertovani mezi nimi vyvolava boure smichu. Domorodci opravují loď pod podmínkou, že tam s nimi někdo zůstane. Demokratické hlasování určí Tiu. Jackův otec jí na rozloučenou zahraje svůj milovaný song Rough Justice. Na cestě zpět: za zvuků skladby You can´t always get what you want je Norrington odmítnut Elisabeth. Jack odmítnut Norringtonem. Srdceryvná antická tragédie spěje k nevyhnutelnému konci… Naštěstí se objevuje deus ex machina: Davy Jones. Správný chlap ve správný čas na správném místě. Život je otázkou priorit. Náhle mají všichni jiné starosti. Lodě se pomalu přibližují za zvuku I can´t get no (Satisfaction)…Jackův otec náhle zpívá lehce falešně....…Na plátně se objevuje krvavý nápis : To be continued…(14.5.2007)

Noví piráti se snaží být stejně jako klasické pokračování úspěšného hitu větší, vtipnější a akčnější. Snaha je sice krásná věc, ale ono se to nedaří, tak jak by si všichni přáli. Jistě, rozpočet přes 200 milionů dolarů dělá hodně, a tak piráti jsou skutečně velcí, ale v ostatních částech naprosto selhávají. No to jsou možná moc silná slova, tak jenom lehce selhávají :). A největší vinu na tom má scénář. Je zajímavé, že na to, že první díl byl prakticky bez scénáře, tak vše dobře plynulo a případné mezery se zaplnily různými vtipy či akčními sekvencemi. Ne tak u Truhly mrtvého muže. Tentokrát se totiž tvůrci snaží předvést, jak obsáhlou mytologii piráti mají, což je vskutku záslužná činnost, ale u zpracování pouťové atrakce z Disneylandu to působí dost roubovaně a směšně. Právě kvůli snaze o mytologické povýšení se první hodinka a čtvrt táhne v hodně plynulém tempu a řeknu narovinu, že nebýt humorné vložky (o kterou se postará samozřejmě Johnny Depp) na ostrově kanibalů , tak bych měl chuť odejít. Ne, že by to byla zas taková nuda, jen člověk očekával vtipnou akční jízdu (kterou mimochodem všichni slibovali), ale dostalo se mu pár fórků vykrádajících první díl, pak pár fórků z infantilního soudku a akce? Ta tam prostě nebyla. Naštěstí (jak pro mě, tak pro piráty) druhá polovina působí úplně opačně a dostavuje se to, co všichni očekávali. Skvělé vtipné sekvence ve kterých Deppův korzár Jack exceluje takovým způsobem, že Oscar by za tuhle totálně ujetou roli měl připadnout jemu. Ovšem to není vše. Tak brilantní akci, která obsahuje tolik nápadů jsem v poslední době, možná i v rozhraní pár let neviděl. Ovšem, když už se piráti dostanou na očekávanou výši, scénář je "samozřejmě" opět těžce udeří do slabin. Jelikož, truhla je jen polovina příběhu, proto se příběh utne v polovině (po dosti nečekaném zvratu), aby se banda dychtivých fanouškou nemohla dočkat roku 2007. Je trochu smůla, že zrovna tomuhle filmu by slušel scénář poněkud jednodušší, který si nehraje z tolika vedlejšími liniemi a který by neobsahoval tolik trapných vtipů pro malé děti (vážně se nesměju scénce typu Jack nese klíč a padá do díry, z toho už jsem snad vyrostl). Jinak vše ostatní je rozhodně na vynikající úrovni. Jak vynikající efekty, kterým vévodí digitální Kraken, který je naprosto uvěřitelný (tedy až na závěr, ten je na můj vkus moc digital, ale to nechám být) a výborný Davy Jones, který má svá digitální chapadla vytvořená tak excelentně, až jsem si myslel, že Billu Nighymu snad připlácli chobotnici na obličej :). Právě Nighyho Jones a Deppův Sparrow jistojistě vévodí filmu svými hereckými kreacemi, což se nedá říci o zbytku ansamblu. Keira Knightley je sice pořád poměrně roztomilá a dokonce se dere i do popředí, ale pořád to není ono. I když alespoň něco. Jelikož oproti poslední hlavní hvězdě (ano myslím Orlanda) je aspoň trochu výrazná. Na to, že by Bloom měl být hlavním hrdinou Pirátů 2, tak tomu pořád není a už mu moc času nezbývá, aby se na tento post vypracoval. Pomyslné váhy pak na stranu nadprůměru naštěstí strhává výborná hudba Hanse Zimmera, která samozřejmě navazuje na předchozí díl a rozvíjí ho o další motivy. Uznávám, že je to oddychová zábava a když člověk vypne mozek tak se skvěle pobaví. Ovšem příště to chce míň postav, jednodušší děj a lepší humor. Uvidím za rok. Po třetím díle možná hodnocení zvednu, ale zatím jen 3,5*. Škoda. :((9.8.2006)

Mít to o půl hodiny míň, byla by to svižná popcornová jízda nabitá nápady a sršící vtipem, ale střídmá stopáž by asi nepůsobila dostatečně "velkofilmově", takže je to nastavené hromadou nezajímavých pasáží a celkově PIRÁTůM stejně jako HARRY POTTERůM chybí spád. Akční scény jsou se svou groteskovou dynamikou a šmrncem fajn, i když by mohly být delší a propracovanější, triky a exotická výprava jsou velkorysé a působivé a kamera kouzlí moc pěkné obrázky. Johnny Depp se jako Jack jen vykrádá, přičemž je polovinu času vtipný a druhou polovinu trapný a Keira opět hravě přehraje tragického Blooma (ale jejich lásku jim nežeru ani na chvíli). Škoda toho nevyrovnaného tempa, protože jinak je to perfektní destrukční trikový rodinný velkofilm.(18.8.2006)

Dospělejší a drzejší pokračování, které má hned několik silných momentů (především finále na Perle je pamětihodné) a dvě geniálně koncipované akčně/humorné pasáže (Deppův útěk z rožniště a mlýnské kolo). Druhý díl se snaží o košatější děj a mít více propracovaný svět, nicméně svou neuzavřeností působí podobně rozpačitě, jako kdysi Reloaded vůči původnímu Matrixu. Malinko roztahaný, ale jinak velmi chutný blockbuster, s fantastickým Deppem, chytlavým humorem, strhující akcí a překvapivě i se slušným Bloomem, který se konečně naučil využívat mimické svaly v obličeji. Jsem zvědavý, s čím přijde trojka(17.7.2006)

Nejzrádnější díl z trilogie nejen co se týče jednání postav. Možná by se hodilo říct, že si druhý díl zasloužil prostříhat a spojit s trojkou v jeden film, ale asi by to nefungovalo. I já sám jsem se přistihnul, že bych na Piráty nejradši chodil pořád, i když to v žádném případě neznamená, že by Truhla byla bez chyby. Skutečně je překombinovaná, některé dějové linky jsou slepé (lidojedi), některé zoufale nevýrazné, ale co na tom, když je to taková zábava. Nesčetněkrát zmiňovaný souboj na mlýnském kole a kolem něj je společně se závěrečným Krakenovým představením opravdovou adrenalinovou lahůdkou.(30.5.2007)

• - Na filmu se podílel i Tim Burton, navrhl vzhled několika členů posádky Bludného Holanďana. (Palvinie)

• - Až na postravu ztvárněnou Billem Nighym je celá posádka „Létajícího Holanďana“ vytvořena počítači. (imro)

• - Aby studio Disney ušetřilo peníze, natočilo Truhlu mrtvého muže dohromady s dalším dílem Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007). (Palvinie)