Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže

Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2006, 150 min

• Tosim

Film, u jehož sledování jsem si stále kladl otázku: TOHLE že porazilo v návštěvnosti Superman Returns? Orientováno na dětičky (však taky v kině, kde jsem na tom byl, v jedom kuse chodily na záchod, mluvily a šustily popcornem), přehnaná délka, mnoho narativních linií, které by šly zkrátit a Johnny Depp, který několikrát za minutu někam padá, nebo nepochopitelné scény (Elizabetin polibek), to všechno vás spolehlivě naštve. Chtěl jsem původně dát tři, ale kvůli té rovnováze musím ubrat. Chápete?(24.8.2006)

• Dudek

Oproti prvnímu dílu rozhodně krok zpět. Tvůrci se snaží jasně uchopit propriety svého úspěchu a složit z nich pokračovaní se zbrusu novým příběhem, které bude obsahovat všechno to co se lidem líbilo v původním filmu. Samozřejmě si uvědomují, že diváci jsou lační i po něčem novém a tak přichází Kraken, větší důraz na velkolepost a propracovanost příběhu. Jenže zapomněli na jednu věc. Ač je to divné, první Piráti z Karibiku na mě zapůsobili hlavně svou uvolněností, příběh se nebral vážně a bylo to po douhé době zase něco "nového". Truhla mrtvého muže tohle ale postrádá, akce je prokládána nudnými dialogy, hrdinové ničím nepřekvapují a jedinou novinkou se tak stává nahrazení posádky nemrtvé za posádku mořských tvorů. Dalším omylem je tu dějová linka. Zatímco u prvního dílu se dalo věřit tomu, že se nejedná pouze o nataženou epizodku televizního seriálu, u TMM mi to nikdo nenamluví. Naprosto banální zápletka s uměle kladenými cíli působí příliš vykonstruovaně a díky dříve zmíněným dialogovým vsuvkám nedokáže držet rytmus. Snad se tvůrci ze svých chyb poučí a závěr (?) trilogie bude stát za to... [TOP 19/9 62%](13.1.2007)

Čistokrevný popkorn. Tvůrci si řekli, že když měla jednička gigantický úspěch, proč to nezkusit znovu, že? A rovnou dvěma díly. No, popravdě, tento díl hodně zachraňuje nevyčerpatelné charisma Johnnyho Deppa. Orlando Bloom mi čím dál více připadá jen jako okoukaný hezounek, Keira Knightley je dle mého mínění průměrná herečka a aby byla skutečně krásná, musela by něco přibrat, protože vypadá jako anorektička, no a Geoffrey Rush se na scéně mihne jen na moment. Oproti jedničce ovšem přibylo zajímavých triků, takže koukat je stále na co, děj není v žádném případě nudný, no a jak jsem psal výše, skvělý Jack Sparrow, to vše vydá suma sumárum za 4 hvězdy.(9.3.2007)

Typický druhý díl - handicapován tím, že nemůže překvapit jako díl první, i tím, že tu zásadně musí být všeho více a vše bombastičtější. A tak je to občas zbytečně překombinovaná přehršel digitálních efektů. Trpí to zkrátka stejnými úskalími jako například Jacksonův "King Kong" (mám obavy, že kulisy z "King Konga" byly recyklovány pro natočení scén na kanibalském ostrově :-) ) Za velký klad ale považuji, že si tvůrci nenechali mluvit do vzhledu ohavných pirátských potvůrek (kvůli přístupnosti), které tak často působí až hororově. Celkově dobrý zábavný film, popcorn nutný! :8)(27.8.2006)

Gore Verbinski roste v obrovského režiséra. Točí jak kvalitní horory (Kruh), nebo kvalitní dramata (Pan Rosnička), tak i kvalitní vysokorozpočtové a hlavně vysokovýdělečné letní blockbustery. Kecy o tom, že jde o infantilní zábavu a že film je určen pro mladší publikum nechám stranou, neboť jsem se bavil i já, a to vrchovatě. Takový oddechový, vtipný a dobrodružný film zde chyběl od prvního dílu. Pokračování vypadá o poznání dráž - přibyla další loď (Bludný Holanďan), větší akční sekvence (ostrov "hrdlořezů" kanibalů a bitka všichni vs. všichni ostatní), roli záporáka po kapitánu Barbossovi převzal Davy Jones a změna je to až neuvěřitelná. Na to, jak byl Geoffrey Rush božský, Bill Nighy jej hravě strká do náprsní kapsy. Nutno podotknout, že obrovský podíl na tom mají vizuální efekty a masky, které jsou u Davyho Jonese to nejlepší, co jsem za poslední léta viděl. Vrátil se i hláškující Jack Sparrow, tentokrát mi dokonce nevadil ani Orlando Bloom a Keiře to s krátkými vlasy sekne.. Já byl rozhodně spokojen a i přes poměrně velkou kritiku se těším na další pokračování..(31.7.2007)