Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2006, 150 min

Jsou to slabé 3* a proč? Důvodů je několik. Scenáristicky se dvojka od jedničky neliší. Primitivní děj, skok jsem skok tam, nepochopitelné jednání apod. Herecky jde o pokles a to dost rapidní. Všichni vědi, že sázet na odhalená ňadra(??) Keiry Knightley nebude to pravé ořechové a tak bylo rozhodnuto, že si zahraje na chlapa(ne že by to byl problém). Johnny Depp ztratil všechen svůj humor a je jen slabým odvarem hippísáka z jedničky. Už není ani tolik proradný dokonce se umí obětovat... :). Orlando Bloom je spíš takový panák na přilákání mladších dorostenek, ale herecky se trochu zlepšil. Takový Stellan Skarsgard pro mě nejde hodnotit, protože ten chlapík se neustále v realitě tváří hrdě a drsně a tak hraje kapitána Bludného holanďana stejně jako sám sebe ve skutečnosti. Ostatní herci neherci jsou jen zbylým křovím. Triky jsou chvílemi kvalitní, ale takový kraken není žádná velká bomba. Co se týče posádky BH efekty jsou až přehnané a pro mě nepůsobí příjemně. Akce je podle mě ve filmu málo a jsem asi jediný kdo si to myslí. Nějaké mlýnské kolo mě nepotěší a nezničí natolik, abych klesl na kolena(to dokázali jen trilogie matrix...:)). Opravdu nechápu co lidi na tomto filmu vidí. Nechápu jeho tržby. Nechápu šílenství okolo. Přesně pro lidi jako jsem já, si autoři přichystali třetí díl a závěrečné pojištění proti "sakra trojka bude určitě stejně nezajímavá" a darovali Geoffrey Rushe. Ten svůj účel splnil a tak se i já na trojku podívám, ale počkám si na dvd žádný kino zase nebude:)(30.12.2006)

Jack Sparrow, ehm kapitán Jack Sparrow si po více než solidní jedničce nekazí renomé, ale také ho nijak výrazně neposiluje. Místy se to totiž na odpočinkový blockbuster táhne až příliš. Naštěstí snímek drží nad karibskými vodami (opět) Johny Depp. Byť i jemu sráží nohy, že se tvůrci snažili naroubovat postavu Jacka kam se jen dalo a nejlépe do všech situací. Dvě hodně vydařené scény (ostrov lidojedů a šermířská anabáze o klíč k truhle) vyplněné koukatelnou vatou, okázalou výpravou a zábavou pro celou rodinu, takže finanční oddělení Buena Visty bude jistě uspokojeno. PS po druhé projekci po několika letech: Je to zvláštní, ale na podruhé mi to sedlo na výbornou. A to natolik, že jsem zvedl hodnocení. ♫ Hodnocení OST: 4/5(7.8.2006)

Od Bruckheimerova druhého útoku na moji peněženku jsem nečekala nic než slátaninu s množstvím hudby, výborné kamery a Deppa větším než malé. Dostalo se mi Filmu, který měl všechny předpoklady pro to, aby překonal svého předchůdce a dosáhl až na 5*. Dvojka, aniž by na moment ztratila romantický hravý nádech srovnatelný s atmosférou Stevensonova Ostrova pokladů, dospěla a zbavila se oné schematičnosti, která tak brzdila první díl. Ano, je tu ono VÍCE charakteristické pro neplánovaná pokračování. Ovšem tentokrát to zcela překvapivě kromě více prvků podbízejících se divákovi znamená i více živoucích emocí, vyprofilovaných postav, dramatu, dobrodružství, romance, komiky, fantastického dobrodružství a inteligentních dialogů (jejich počet oproti minulu stoupl na dva). A pozor – oživování mrtvých postav je provedeno tak logicky, že dokonce zalátává nedořečenosti prvního dílu! Bohužel, přestože film ani na chvíli nepřestává bavit, k 70 % ho sráží jeho až děsivá nekoncepčnost a roztěkanost, kdy vzájemně nesourodým scénám chybí jakákoli spojnice, a přepsání a proškrtání scénáře by od věci rozhodně nebylo. Co na tom, že dvacet minut na ostrově lidojedů, je fakticky perfektně odvedenou ukázkou ryzí filmařiny, když ve výsledku v kontextu filmu nemá sekvence co dělat? Jen díky Verbinského nepopiratelnému umu, díky kterému to vše působí přesně opačně, než že je to celé sprostě vycucané z prstu (což taky je), nepostrádá snímek rytmus a tah na bránu, přestože jsme mnohdy místo přímého kopu svědky jen nepochopitelného kličkování od drnu k drnu. Depp, coby do reality ukotvenější Sparrow, dokazuje, že všeho moc škodí, Keira se ukazuje jako jeden z největších současných talentů a Bloom jako neoddiskutovatelné herecké dřevo. I přes zcela odlišné pojetí i atmosféru snímek odkaz jedničky ani tak nezradil; fenomén Pirátů z Karibiku je ukázkovým příkladem nádherného milováníhodného braku plného klukovského nadšení – a tím i zůstal.(30.8.2006)

No tak trochu jsem to cekal. Prvni dil zustava neprekonan. Zatimco prvni dil byl vyvazena smes akce, dobrodruzstvi a sem tam nejaky vtipek, dvojka je dobrodruzna komedie. A komickejch veci tu je zbytecne moc. Kdyby se neco nepodstatneho z uvodnich cca. 90 minut vypustilo, byl by film o moc lepsi. Triky jsou o tridu lepsi nez v prvnim dile a ty ostrovy atd. jsou fakt nadherny. Do toho opet skvely herci, ale Depp uz to trochu prehanel s tou komicnosti, ale na druhou stranu je fajn, ze vlasne nikdy nevime, jak se zachova. Hudba zustala stejna, takze parada a bitvy jsou vyborny, jen nich mohlo bejt vic. Nejdriv me potesilo, ze ve filmu hraje Bill Nighy, ale byl tak upravenej pocitacem, ze by bylo fuk, kdo by Daveyho hral, ale hlas mel hustej. A konec me trochu nastval, sice to je podobny jako u Matrix Reloaded, takze Verbinski hezky naladil na treti dil, ale urcite to slo aspon trochu uzavrit, v podstate postavy trdlovali 150 minut zbytecne, protoze se nic nevyresilo a krom toho to je v podstate variace na prvni dil. Ale i tak to je vyborna podivana a jeden z nejlepsich popkornu tohohle roku a s privrenym okem to da 5*, hlavne za zaverecnejch masakralnich 50 minut.(3.8.2006)

Skvěle odpočinková akčně-dobrodružná komedie, jejímiž vrcholy jsou tři vskutku geniální scény (divoši, mlýnské kolo a Elizabeth svádějící Jacka) a Johnny Depp, který je zkrátka k sežrání. Bohužel scénář je překombinovaný a slušelo by mu kvůli tempu zkrácení některých dějových linií a postav - pak by to bylo za jasných pět hvězdiček.(24.8.2006)