Clerks 2: Muži za pultem

Clerks 2: Muži za pultom

Muži za pultom

Komedie / Drama

USA, 2006, 94 min

Smithův opus magnum. Dojemný, nostalgický, pravdivý, vtipný i optimistický majstrštyk, který chodí za existenciálními moudry přes znásilňování zvířat. Bravo.(27.9.2006)

Smith se po dvanácti letech vrací ke své partičce životních zkrachovalců z New Yersey a nám nezbývá než být vděční, jelikož postavy Randella a Danteho mají i po těch dlouhých letech co říci. Nové postavy jsou stejně nezapomenutelné jako ty nám již známé. Rosaria Dawson vás přesvědčí, že hrát umí a katolík Elias vás prostě dostane. Jako většina Kevinových snímků to stojí hlavně a především na geniálně vybroušených dialozích - ať již těch o vážných věcech, tak i těch popkulturních. Krom skvěle zachycené melancholie je tu především geniální humor. Většině scének jsem se smál ještě dlouho po jejich zkončení (jestli vás tohle nepřesvědčí, že celovečerní Bayovi Transformers budou filozofické podobentsví nejvyšších kvalit tak nevím). No a v neposlední řadě se na plátna ve vrcholné formě vrací kultovní duo Jay a Silent Bob. Upřímně doufám, že za další dekádu se s touhle partičkou opět setkáme...(16.9.2006)

Návrat ke kořenům není v případě Clerks 2 jen prázdný pojem, protože tohle zkrátka není další Mallrats nabo Jay a Tichý Bob vrací úder. Možná proto sem měl na začátku problém s nižší kadencí vtipů, ale když jsem se naladil na tempo filmu, ve kterém, stejně jako v jedničce, jsou vedle geniálních fórů i zcela seriózní dialogy, měl mě Smith tam, kde chtěl. Zkrátka návrat do Jersey se povedl. Jay a Bob opět utržení ze řetězu, Randall hláškuje jak o život a Dante trochu přibral. Je to zábavné, je to chytré, je to dojemné a je to přesně to, na co fanoušci Smithe čekali. A pokud by se tahle parta měla za pár let ještě jednou vrátit, určitě u toho zase rád budu.(2.9.2006)

Randall a Dante dostali trochu míň prostoru než jsem čekal. Oproti prvnímu dílu je tady víc postav. Hlavně ten pobožnej milovník transformerů a hobitů a oslomrdač mě fakt dostali. Ale první díl se mi líbil víc. Tohle chvílema jakoby sklouzává z kategorie "ujetá komedie o totálních magorech" někam k romantickýmu filmu. Hlavně posledních cca 15 minut mi připadalo, že to k filmu vůbec nepasuje. Měl jsem z toho dojem, jako kdyby si Kevin Smith připravoval půdu pro další pokračování. Celkově je to hodně dobrá zábava, ale o trochu slabší než první díl a nebo třeba Mallrats.(4.2.2010)

Pokračování je jak první díl, akorát Kevin Smith daleko víc přitvrdil a někdy to je fakt neskutečná řež, ale přišlo mi, že scénář v prvním díle byl lepší, propracovanější a dialogy zajímavější, tady jich je sice taky sposuta, ale nepřišly mi tak kultovní, což v prvním díle rozhodně splňovaly. Nicméně o trošku slabší scénář vynahrazuje několik tak brutálních scén, že sem si radší připravil nový gatě, kdyby se stala nehoda. Dante s Randalem jedou opět ve stejným rytmu jako v předchozím díle, dokonce bych řek, že Randal ještě přitvrdil a tentokrát se nesere vůbec s ničim a potěší i Rosario Dawson. A díky bohu je ve filmu, oproti jedničce daleko víc duo Jay a mlčenlivej Bob, s nima to je pokaždý strašná jízda, ať už to je Jayovo taneční číslo z Mlčení jehňátek a nebo jeho cyberbrutální hlášky, no po pravdě řečeno já měl dost, i když jen stáli u zdi.(2.11.2007)

• - Ve filmu se šestnáctkrát objeví termín „ass to mouth“. (Kulmon)

• - Hřiště před Moobym je ve tvaru penisu a varlat. To je vidět během scény, kdy Emma dává Becky pozvánku ke svatbě. (Kulmon)

• - Jay (Jason Mewes) tancuje jako Buffalo Bill (Ted Levine) ve filmu Mlčení jehňátek (1991). (Kulmon)