Clerks 2: Muži za pultem

Clerks 2: Muži za pultom

Muži za pultom

Komedie / Drama

USA, 2006, 94 min

Další zásah Kevina Smithe do pověstných vod Hollywoodu. A že je tento kraj svatý pro všechny američany...néé pro všechny určitě ne a můžeme být jen rádi, že alespoň někdo si z něj dokáže utahovat a nikdo mu nemůže říct ani slovo. I když je to občas dost perverzní je to prostě Smithův styl, na který se musí zvyknout a povznášet ho. Nejvíc mě osobně rozsekala scénka, kde se setkali dva fanoušci Pána prstenů. Co dodat? Každá postava si je svým způsobem ojedinělá, ale Jay a Mlčenlivý Bob se mezi všemi nehorázně vyjímají a to jen a jen dobře.) --- Je jenom jeden Návrat a není krále, ale Jediho - Fanatik do Star Wars - Já jsem fanatik? Podívejte se na sebe a na své milááášššky.(9.12.2006)

Nyní již nemám co tajit a musím to tedy říst, po poctivém shlédnutí všech Smithových 7 filmíků je pro mě nejlepším filmem Clerks 2. Myslím, že jsem tento film viděl až jako v pořadí druhý (po Dogma), ale až tento film mě přesvědčil, že stojí za to shlédnout i jiné snímky daného režiséra. Tento u mě ale přesto vyhrál. Jen pro pořádek uvedu pořadí v jakém se mi líbily další snímky: 2. Flákači, 3.Táta na plný úvazek, 4. Hledám Amy, 5. Clerks, 6. Jay a mlčenlivý Bob vrací úder, 7. Dogma(14.5.2007)

Smith se elegantně vyhnul všem neduhům své prvotiny, přitvrdil v humoru (párty s oslem), elegantně se opřel do fenoménu Pána Prstenů, hrdiny nechal v brilantních dialozích vynášet ta nejpravdivější životní moudra, obsadil Rosario Dawson a vůbec, to co dělá jeho filmy geniálními se opět sešlo v tom nejfajnovějším hávu, který si lze představit. Díky Kevine, uvidíme, jak bude zbytek života, který na konci tohoto filmu započal, vypadat.(5.1.2007)

• Subjektiv

Nejvtipnějším v Clerks II bylo opíchání osla a nejdojemnějším zjištění, že ta "super děvka" je osel. Mno. Pro mě totéž co jednička, ovšem s obohacením o rodinné hodnoty, které je zajímavé pouze tím, že se objevuje mezi vším tím humorem, který nezná míru a hranice. Nulový respekt k zastydlým normám slušného chování mi nevadí. Jenom se mu v tomto podání neumím moc smát.(22.12.2010)

Pro Kevina Smithe mám už od jeho prvotiny velkou slabost a pokračování příhod jeho flákačů z Jersey jsem očekával s napětím. Po pravdě řečeno, prvních dvacet možná i pětadvacet minut filmu jsem spíš přetrpěl, protože hrdinové jednak zestárli a připoměli mi mou vlastní zchátralost a při pohledu na Danteho jsem si bolestně uvědomil nedostatky své životosprávy. Především mi ale přišly pokusy o hlášky málo vtipné, zůstala jenom přemíra vulgarismů, které mě bez podpory fungujícího humoru připadaly samoúčelné. Pak přišla scéna se "skřítkem v rozkroku" a "plivníkem v ústech" coby ochránců panenské čistoty - jasná narážka na sexuální osvětu používanou prezidentem Bushem. Chyběla už jen zmínka o čápovi, co nosí děti. Zabodovala i hádka stoupenců Pána prstenů se zarytým vyznavačem Hvězdných válek a záchytných bodů přibývalo. Tenhle film už v sobě přece jen nemá tu nápaditost a hláškovitost z prvního dílu a vůbec představuje takovou tu vykalkulovanější produkci, která zjevně sází na sentiment svých fanoušků, na druhou stranu je taky zralejší, profesionálnější a se zjevně vyšším rozpočtem, který umožňuje angažovat dražší a známější herce. Co ale Smithe zachraňuje nejvíc, je nekompromisní a především nekorektní humor, takže si dovolí vtipkovat na účet černých opic nebo angažovat oslíka coby Zvrhlou Kelly. Takhle laškovat s politickou korektností si opravdu v americké studiové produkci téměř nikdo nedovolí. Celkový dojem: 75 %. I když se považuju za Smithova fanouška, mám dojem , že se začíná opakovat a třetího dílu clerks bych se už docela bál... Nastal čas ohlédnout se po inovacích a především načít zábavu z jiného soudku.(8.8.2008)

• - Clerks i Clerks II končí písní Soul Asylum. První písní „Can't Even Tell" a druhý "Misery". (Kulmon)

• - Jedna z věcí, která nejvíce vybízela Smithe natočit tento film, byl slib, který dal svému kamarádovi Jasonu Mewesovi, že když nebude používat drogy, bude si moct ještě zahrát Jaye. (Kulmon)

• - Na konci filmu má na sobě Jay (Jason Mewes) tričko s nápisem ,,I love Justice forever“, což je odkazem na další Smithův film Jay a mlčenlivý Bob vrací úder (2001), kde Jay (Jason Mewes) miluje dívku jménem Justice. (korbitch22)