• Austrálie

Greg McLean

Will Gibson

Kostýmy:

Nicola Dunn

Nie je žiadny prevratný horor, to sa musí uznať, ale producent, scenárista a režisér v jednej osobe je určite veľmi schopný človek, ktorý dokáže vybudovať atmosféru pekne pomaličky hneď od začiatku a na svojom malom dielku si dal slušne záležať. Trojica mladých ľudí sa vydá na menší výlet do Wolf Creeku aby si tu prehliadla kráter po meteorite, ktorý tu dopadol dávno v minulosti. Pri odchode im samozrejme nenaštartuje auto a tak sú naši výletníci odkázaný na pomoc miestneho vidiečana. Nápad otrepaný, ozvláštnený slušným záporákom, ktorý to našej trojke pekne znepríjemní Určite nečakajte brutálny horor v štýle texaského masakru, skôr thriller s nie až tak nereálnym šialencom, ktorý si samotu v širokej pustatine spestruje svojou zvláštnou záľubou.(31.1.2006)

Wolf Creek zapadne do té kategorie filmů, na které si vyjma několika znalců žánru pár let po jejich vzniku nikdo nevzpomene. Je to dobře? Asi ano. Problémem Wolf Creeku je vlastně pouze jeho přístup, postrádající atributy filmové podívané a snažíc se působit bezmála dokumentárním způsobem. Rozdovádění teenageři nebo parta hláškujících drsoňů? Ne, ve Wolf Creeku se pohybuje trojice zcela obyčejných mladých lidí, jedoucích se bavit na vlastní pěst napříč Austrálií. Jsou uvěřitelní, chovají se uvěřitelně, ale nejsou zajímaví. Bude terorizérem maskovaný fantom, kamerou neodhalený zabiják, přerostlé zvíře či snad monstrum z kosmu? Ne, záporák je překvapivě postarší buran, vybavený turbovidláckou mluvou, nehezky velkým nožem, sbírkou aut po svých obětech, puškou a nepříjemnou vytrvalostí, s níž pronásleduje vyděšené chudáky (později pohřešované mrtvoly). Žádný excentrický zjev, ale vrah tak, jak je známe z novin - relativně normálně vypadající člověk. Dokud nedrží v ruce kudlu a nevypráví příběh bývalých nájemkyň svého obydlí. Morduje se ve velkoměstě, či podobně hustě osídlené aglomeraci, kde lze čekat pomoc a rozhodně nečekat útoky krvežíznivých magorů? Ne, pan magor loví v Australských pustinách, kde zakopnete o (živého) člověka jednou za uherák, poblíž místa, které přeci jen občas nějakého toho turistu přivábí. Největší klad Wolf Creeku je jeho nádherně syrová, autentická atmosféra, která s razancí rozjeté lokomotivy nastartuje během jediné chvíle, v níž se unylá první polovina filmu přelije do jatkovité poloviny druhé. Plus drsný závěr. Plus nervydrásající mučení. Plus perfektní napětí. Originální Wolf Creek není a rozhodně nepřepíše dějiny žánru, navíc první půlku trochu nudí a pro některé povahy je v něm toho negativna přeci jen příliš. Na druhou stranu jde o řemeslně solidní thriller s výbornou atmosférou a fungujícím napětím.(26.12.2006)

• ricci.s

Nie nie, toto mi fakt nesadlo. Ženská má možnosť zabiť psychopatického vraha, ktorý leží postrelený v bezvedomí a jediné, na čo sa zmôže, je udrieť ho dvakrát s brokovnicou po chrbte? Nemyslíte vážne :D A presne takéto nelogické scény zvyknú totálne pochovať celý, aj dobre rozbehnutý film. Smola...(1.7.2010)

Film je primárně jednoduchý souboj zabíjáka a jeho obětí, což prostor pro extra dávku strachu a horrorového pojetí nenabízí. Naštěstí ale nejde o bezduchou či rádobyhumornou řežbu, kde by z každé oděrky vyteklo 20 litrů krve, horror se naopak ohání fungujícími thrillerovými prvky. Díky scenérii bohem zapomenuté pustiny a nejistotě při vkládání důvěry v podezřele vlídného vidláka se daří budovat slušné napětí i očekávání vyústění příběhu. Štavnaté psychopatické výlevy a přesvědčivé zdrcení figurek z něj pak dělá nadprůměrný horror, přestože nenabízí žádnou invenci či silnou atmosféru.(28.8.2012)

V záplavě současného slasheru nadprůměrná záležitost, těžící hlavně z nepříjemné atmosféry rozlehlé australské pustiny, která se posléze změní ve stísněné prostředí starého kamenolomu, kde se rozjede pod taktovkou vidláckého kruťase nadstandardně drsná a ve vší detailnosti zabraná hra na mučení, která slabšími povahami zamává. Škoda trochu zbytečně natáhlého úvodu, který mohl v klidu ustoupit té „důležitější“ části. Výsledný dojem je ale i tak maximální spokojenost, kde se mísí blažený úsměv nad myšlenkou „neúpadku“ žánru s poněkud nepříjemným pocitem v oblasti krajiny břišní, což je dle mého ten nejlepší výsledek, jaký se Australanům mohl povést.(3.7.2006)