Pokoj v duši

Soul at Peace

(festivalový název)

Slovensko, 2009, 93 min

Celkem dobrý snímek, u nějž si divák s odstupem času ale nejspíš vzpomene pouze na překrásnou ústřední písničku od Jany Kirschner. A ještě bych přidal, že Pokoj v duši je krásný příklad spolupráce Visegrádské čtyřky na poli filmu, kéž by to tak hladce šlo někdy i v zahraniční politice.(23.5.2014)

• murakamigirl

Pán Vladimír Balko, prečo sa tak zatracuješ???! ______________ Každý druhý (prvý a pol:))?) záber fľaša, každá druhá veta: každé tretie slovo nadávka...- jediné "unikum" filmu, áno, fakt.... Balko, prečo sa tak zatracuješ?!! Toto sa vážne nedalo vydržať. Podozrievam sa, že keby kino nebolo tak napráskané ,ja v strede radu a v tak úžasne apatickom režime (jééé), dvíham kotvy... všetky v prístave :-D, do prvej polhodiny. Zaručene, všetko, čo dnes o ôsmej bežalo v telke na všetkých sk kanáloch bolo MENEJ debilné ako toto! Amen. Mimochodom, nemenovaný slovenský región vykreslili skutočne idiotsky- i na ten nemenovaný región, jj....:DD /vlastne sa mračím... poriadne.../ ______________ Ani sa nepýtajte, tá * je zaplatená. Samozrejme.(23.3.2009)

Obyčajný príbeh o pár obyčajných ľuďoch zasadený do krásnej stredoslovenskej prírody v Čiernom Balogu. Moje prvé filmové stretnutie s Attilom Mokošom bolo zároveň aj veľmi príjemným prekvapením ako sa vynikajúco zhostil úlohy citovo vyprázdneného chlapa prepusteného z väzenia, o ktorého si každý len obtiera nohy a v gatiach má "slepé patróny". Do tohto rázovitého prostredia sadol ako riť na šerbeľ. Veľmi dlho som čakal na niečo nadpriemerné z našej produkcie.(6.8.2009)

Konečně dramaturgicky i režijně fungující slovenský film s poctivou atmosférou i poetikou. Na druhou stranu je trochu problém přijmout děj postavený na přímočarém řetězení řady životních kopanců. I když Křižan opět pracuje s easternovými motivy a postavami s přesnými obrysy a morální pozicí, musím říci, že plastický obraz současné vesnice, který ve slovenském filmu tak chyběl, je obětován průhledné a uměle emotivní moralitě připomínající v principu zápletky období divokého kapitalismu. Zážitek tak setrvává na povrchu a nezanechá hlubší stopu, i když je vidět snaha po hlubší a nadčasovější existenciální výpovědi. Bohužel ani herci svými výkony ponoru příliš nepomáhají a předabovaný Vondráček skutečně zamrzí.(23.5.2013)

Pokoj v duši je pomalý nevzrušivý film, vďaka soundtracku a nádhernej prírode baladicky pôsobiaci. Nepochopím však, prečo Slováci neustále točia o ľudských bôľoch a tragédiách, vykresľujú našu krajinu ako región kde sa to hemží rómskou pospolitosťou, len sa chlastá...všade len bieda v kontraste s krásnou prírodou..Film sa tvári normálne, prirodzene, snaží sa o to hlavne v dialógoch, čo je jeho najväčšia slabina..Neskutočne ma totiž dokáže vytočiť ak sa vo filmoch nadáva ľúbozvučnou mäkkčenou slovenčinou. Keď si chcem uľaviť, poviem, že ma niečo sere a nie serie! atď...Myslím, že väčšina divákov si z filmu zapamätá akurát tak pikantný výraz z úst malého škôlkára hneď v úvode filmu. Vulgarizmami a nič neriešiacimi dialógmi sa film síce snaží byť prirodzenejší a realistickejší, no nie vždy to splní ten cieľ. Herecké obsadenie možno len pochváliť, bolo však okato vidieť priepasť medzi hercom a nehercom (pôvodný obyvatelia regiónu v krčme napríklad).. Celkové hodnotenie hodné klasicky priemerného slovenského filmu.(16.6.2009)

• - Rovnomennú pieseň k filmu naspievala slovenská speváčka Jana Kirschner. (lilina133)

• - Do menších epizódnych postáv sa režisér rozhodol obsadiť ochotníkov z amatérskych divadiel v Brezne, Medzibrode a Ráztoke. (Raccoon.city)

• - Krátka scéna filmu sa odohráva v banskobystrickej reštaurácii "Angel's". (prechlap)