Pokoj v duši

Soul at Peace

(festivalový název)

Slovensko, 2009, 93 min

Pokoj v duši je současný příběh o kamarádech, jejichž přátelství přetrvalo od dětství do dnešních dní.......... Scénář : Jiří Křížan. Kamera : Martin Strba. Hudba : Michal Lorenc(13.1.2012)

Přemýšlím a nevybavuju si, že bych viděl nějaký čistě Slovenský film, vzniklý po revoluci a tak jsem se na Pokoj v duši vcelku těšil. Jen bych ten pokoj v duši té hlavní postavě skutečně přál. Život si totiž nedělá servítky a tak ani tady jsem neměl možnost vidět nějaký uslazený příběh plný příjemných chvilek, protože tohle byl krutý, pravdivý příběh ze života. Jen škoda toho, jak byl natočený, teda, úplně normálně. Místa, kde jsem měl vytejkat jsem spíš roztejkal a tak to šlo dál. Přiznám se, že bych nechtěl bejt v jeho kůži, ale projít si tímhle očistcem stejnak musí každej, i když třeba nějak jinak, mě to teda zatím stačilo v tomhle filmu. Nechci přemýšlet nad tím, že ten skutečný očistec mě teprvá čeká.(17.9.2009)

Trochu moc stylizované, ale pořád ještě koukatelné. Kdyby ubylo patosu a gest, jistě by to kvalitě filmu prospělo, ale od slováků ani nic jiného nečekám. Takže u mě dobrý, konečně něco lepšího než ten babrák Sráčkubisko.(25.5.2009)

Soundtracky majú vo svete popularitu a som rád, že tento zvyk sa začína udomácňovať aj v našich končinách ( Bathory ). Jana Kirschner vystihla duch príbehu a v mnohom sa jej pesnička zaslúžila o jeho pozornosť. A to je dobré ! Príbeh učupený kdesi v podhorskej dedinke s mnohokrát natočeným motívom návratu z väzenia je priamy, jednoduchý a ľudský. Hovorí o emóciach, sile charakteru a priateľstve. O pokoji v duši.(12.5.2009)

Pokoj v duši je presne taký, aký ho očakávate. Konverzačná vzťahová dráma, ktorá rieši banálne a vážnejšie životné problémy akosi odnikadiaľ nikam. Čo nie je kritika. Kritikou je vyšumiteľnosť a syndróm detailov a polodetailov tvárí našich hercov, takže máte z toho všetkého pocit, že v televízii to bude úplne stačiť. A aj stačilo. Za posledné roky sa máloktorý slovenský film vyšplhal nad priemerné hodnotenia, mňa napadá v mojom prípade iba Marhuľový ostrov. Nie sme schopní natočiť skutočne silný film?(21.1.2013)

• - Väčšina záberov bola nakrútená v malebnej stredoslovenskej obci Čierny Balog a jej okolí, týždeň sa filmovalo v Bratislave. (Smok)

• - Producentsky stojí za projektom spoločnosť Forza Production House, pre ktorú je to prvý filmový projekt. (Smok)

• - Celkovo doteraz v kinách film videlo vyše 130 000 divákov. (Smok)