Pokoj v duši

Soul at Peace

(festivalový název)

Slovensko, 2009, 93 min

Vladimír Balko dokázal, že i na Slovensku je možno najít životodárný příběh, který sice postrádá pozoruhodné hrdiny, ale nenudí.(29.3.2011)

Obyčajný príbeh o pár obyčajných ľuďoch zasadený do krásnej stredoslovenskej prírody v Čiernom Balogu. Moje prvé filmové stretnutie s Attilom Mokošom bolo zároveň aj veľmi príjemným prekvapením ako sa vynikajúco zhostil úlohy citovo vyprázdneného chlapa prepusteného z väzenia, o ktorého si každý len obtiera nohy a v gatiach má "slepé patróny". Do tohto rázovitého prostredia sadol ako riť na šerbeľ. Veľmi dlho som čakal na niečo nadpriemerné z našej produkcie.(6.8.2009)

Nič nie je bez chyby, ale toto je konečne dielko, pri pozeraní ktorého sa môžem vcítiť a viem, že je to film o nás. O Slovákoch a Slováčiskách, o našom živote, smole aj vynachádzavosti. Neznášanlivosti aj závisti. Sme to my. Nemáme nadhľad Čechov ani americký pozitivizmus. Sme takí, ako tento film. Trošku pesimistickí, trošku predvídateľní a trošku aj nudní. Máme v sebe clivotu, občas chuť vyhrať alebo skôr len nechuť prehrať. Nosíme to všetko v sebe aj s tou chudobou, krásnou prírodou a častou rezignovanosťou. Sme to my.(20.7.2009)

,,ČO SI SLEPÝ? TY K*KOT!" __ Tento film vystihuje prvé slovo v jeho názve. Môžem povedať, že veľmi silno som uvažoval o 4*, no prihoršujem však práve kvôli tomu ,,kľudu". Komentár píšem po troch dňoch od pozretia filmu a len slabo si spomínam na niektorú scénu, čo by ma výraznejšie upútala. Najviac zrejme na citát z úst nejakého 5 ročného fagana, ktorý uvádzam na začiatku komentára. Práve s tými vulgarizmami to tiež ku prospechu nevidím. Iste sa snažili urobiť tým film realistickejším, čo je však myslím zbytočné vďaka vernému zobrazeniu ťažkej chudoby krásneho stredného Slovenska v predvečer zavedenia druhej najsilnejšej meny na svete (ako je to aj v jednej filmovej vsuvke). Problémom filmu je teda nevýrazná réžia, nielen myšlienkovo ale i príbehovo nedotiahnutý scenár a vo väčšine prípadov priemerné herecké výkony. Ako už bolo povedané, film sa môže pochváliť veľmi dobre odvedenou, často krásne panoramatickou kamerou a obstojnou hudbou a už známou baladickou záverečnou piesňou, ktorú považujem za to najlepšie od Jany Kirschner. Na záver ešte osobitne vyzdvihujem skvelo predabovaného Attilu Mokoša.(24.5.2009)

Hmm, asi už nebudem hádzať všetky slovenské filmy do jedného vreca. Pokoj v duši má pekný priebeh, pokojne si plynie a oboznamuje nás s postavami, ktoré sú aspoň podľa môjho názoru dobre zahrané. Potom je tu dobrá zápletka a pár vyhrotených scén. Spolu s dobrou hudbou a pesničkou na konci sa to rovná 4-rom hviezdam.(28.8.2010)