Spláchnutej

Flushed Away

Spláchnutý

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Velká Británie / USA, 2006, 86 min

Skutečně svěží animovaná záležitost, díky které mi uběhlo necelých devadesát minut cesty na vodu z plánovaných čtyř hodin. Už jsem ho kdysi viděla, ale bylo příjemné si ho díky škemrání dětí v zájezdovém busu připomenout. Film svižně odsýpal, člověk se nenudil a od všech mláďat byl taky na chvíli klid. Pobavilo množství hlášek včetně zpívajících slimáků, kteří zkroušenému myšákovi zazpívali Dont worry, be happy ve čtyřhlase.(3.8.2015)

Kamarád prohlásil, že až na podprahový feminismus to bylo docela dobrý. Já, že nebýt vlezlého feminismu, dal bych i 4 fíky. Docela dobré, ale od Aardmanů jsem čekal víc. P.S. Chápete ten obří rozpočet?(21.12.2006)

Když člověk odpustí novému výtvoru od kultovních Aardmanů jistou infantilnost, tak jde o docela příjemné překvapení. Spláchnutej má tempo, vtip i solidní zpracování. Určitě se nestane stejně zásadním dílem jako jiné animáky a není ani tak vypiplaný a proklatě vtipný jako jeho plastelínoví bratříčci, ale má nezpochynitelné kouzlo. Pohodovka s pár vydařenými gagy, provařeným scénářem a spoustou skvělých zpívajících červíků. Ač spíše pro menší publikum, tak jde o záležitost, kterou není třeba protrpět, ale jde si ji krásně užít - již jen díky docela podařeným odkazům na jiné snímky i knihy.(5.12.2006)

Typický animák u kterého jsem se občas pousmál, ale jinak nic ...(18.5.2009)

Nejvtipnější film z londýnského podsvětí! Přesněji z Londýna pod Londýnem, kde autonomně existuje početné krysí společenství a kde domácí krysa Roddy prožije největší dobrodružství svého života. Jeho zprvu nedobrovolnou společnicí bude sexy krysa Rita se sexy hlasem Kate Winslet (což je nejen sexistické, ale i zoofilní, ale nemůžu si pomoct). Stranu zla zastupuje Žabák s natvrdlými komplici a francouzsky slizským bratrem (nic proti Jeanu Renovi). Jako společný potomek Aardmanů a Dreamworks nedopadl Spláchnutej nejslavněji, z řady animáků, rojících se v poslední době jako slimáci po dešti, přesto vyčnívá. Má hlavně úžasný spád. Sotva jsem se rozkoukal, zjistil, co je hlavní hrdina zač, uběhlo dobrých třicet minut. Rychlost střídání akce, dialogů a humoru během následujících padesáti minut připomínalo to jízdu rourou. Nikoliv odpadní. Animace není z nejúžasnějších, postavy vypadají jednoduše, ale potěší množství detailů, často nepostřehnutelných a pouze svědčících o zápalu, s jakým byl film tvořen. Hned během prvních pár minut si ti bystřejší mohou všimnou plyšového Gromita, DVD s peckami jako Deat is Venice 2: Zombi a ta rybka hledající svého otce vám jistě taky něco připomene :-). Těchto vtípků pro odrostlejší není mnoho, rozhodně méně než v průměrném (existuje vůbec takový?) filmu od Pixaru. Převažují legrační pády, škleby, nárazy… prostě budete rádi, když občas zazní i nějaká ta vydařená hláška (moje nejoblíbenější: „Scrabble!“), když nějaký šváb pronese do kamery s kamennou tváří smrtelně vážně míněnou větu, když slimáci začnou zpívat „Don’t Worry Be Happy“ apod. Jsou to střípky, nu, bída nás naučila vážit si jich. Spláchnutej nezapře svůj britský původ – kromě hlasů převážně britských herců, stylovým prostředím, dokonce i oblečením (britské džíny Kate, vlastně Rity, byly neodolatelné) a třeba i implementováním odvěké francouzsko-britské rivality (dialog francouzských žabáků: -vyrazíme hned... -a co bude s večeří? -...vyrazíme za pět hodin). Nakonec toho není až tak málo, no, čtvrtá hvězdička je stejně jenom za Kate (sakra, tohle už začíná zavánět obsesí). 75% Zajímavé komentáře: castor, MeGaBiTe(26.4.2008)