Spláchnutej

Flushed Away

Spláchnutý

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Velká Británie / USA, 2006, 86 min

Nejvtipnější film z londýnského podsvětí! Přesněji z Londýna pod Londýnem, kde autonomně existuje početné krysí společenství a kde domácí krysa Roddy prožije největší dobrodružství svého života. Jeho zprvu nedobrovolnou společnicí bude sexy krysa Rita se sexy hlasem Kate Winslet (což je nejen sexistické, ale i zoofilní, ale nemůžu si pomoct). Stranu zla zastupuje Žabák s natvrdlými komplici a francouzsky slizským bratrem (nic proti Jeanu Renovi). Jako společný potomek Aardmanů a Dreamworks nedopadl Spláchnutej nejslavněji, z řady animáků, rojících se v poslední době jako slimáci po dešti, přesto vyčnívá. Má hlavně úžasný spád. Sotva jsem se rozkoukal, zjistil, co je hlavní hrdina zač, uběhlo dobrých třicet minut. Rychlost střídání akce, dialogů a humoru během následujících padesáti minut připomínalo to jízdu rourou. Nikoliv odpadní. Animace není z nejúžasnějších, postavy vypadají jednoduše, ale potěší množství detailů, často nepostřehnutelných a pouze svědčících o zápalu, s jakým byl film tvořen. Hned během prvních pár minut si ti bystřejší mohou všimnou plyšového Gromita, DVD s peckami jako Deat is Venice 2: Zombi a ta rybka hledající svého otce vám jistě taky něco připomene :-). Těchto vtípků pro odrostlejší není mnoho, rozhodně méně než v průměrném (existuje vůbec takový?) filmu od Pixaru. Převažují legrační pády, škleby, nárazy… prostě budete rádi, když občas zazní i nějaká ta vydařená hláška (moje nejoblíbenější: „Scrabble!“), když nějaký šváb pronese do kamery s kamennou tváří smrtelně vážně míněnou větu, když slimáci začnou zpívat „Don’t Worry Be Happy“ apod. Jsou to střípky, nu, bída nás naučila vážit si jich. Spláchnutej nezapře svůj britský původ – kromě hlasů převážně britských herců, stylovým prostředím, dokonce i oblečením (britské džíny Kate, vlastně Rity, byly neodolatelné) a třeba i implementováním odvěké francouzsko-britské rivality (dialog francouzských žabáků: -vyrazíme hned... -a co bude s večeří? -...vyrazíme za pět hodin). Nakonec toho není až tak málo, no, čtvrtá hvězdička je stejně jenom za Kate (sakra, tohle už začíná zavánět obsesí). 75% Zajímavé komentáře: castor, MeGaBiTe(26.4.2008)

Britská animovaná škola (legendární Aarmand Animations) se nezapře ani v tomhle módním klonu počítačově tvořené animace. Svěží britsky suchý humor, asi nejlépe zvládnuté odkazy ke známým dílům světové kinematografie (nemůže chybět James Bond, ale potkáte tu i rybku Nema, myší hrdinové vám dají vzpomenout na Batmana, film Já, robot a mnohé a mnohé další...), úchvatná je animovaná expozice Londýna (Piccadilly Circus s těmi nezaměnitelnými reklamami...), rouhačské narážky na královskou rodinu, geniální zpívající slimáci, moře vychytávek, spousta gagů a milých karambolů vyplývajících z paradoxů myšího života v lidském světě... Zkrátka Spláchnutej je pro mne (jdoucí ve stopách nedostižného, ale klasicky animovaného, Slepičího úletu) nejlepší počítačově animovaný film, co jsem kdy měl tu čest spatřit... Podobné filmy: Ratatouille, Slepičí úlet, Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka(21.10.2007)

Aleluja. Žiadne morálne ponaučenie v závere, žiadne ukacené zvieratko, žiadne trápne vtípky, ale odschoolovo pojatá dobrodružná jazda s hromadou krásnych detailov a odkazov. A že sa nedá. (8.5/10)(31.12.2008)

4* hlavně za neustále zpívající a pištící slizkou nebo hmizoidní havěť :-)(27.2.2009)

Pro me je tohle to nejlepsi dilo od rodicu Wallace, Gromita a spol. Mozna nepochopitelne mnou zboznovane, kazdopadne ja W&G nikdy nemusela. Uznavam, ze dejova a milostna linka je jedno velky klise, presto dialogy a vsechny ty ruzne "detaily" vas proste dostanou. Nejvic me bavilo, jak si film uvedomoval, ze je filmem - hlavne prostrednictvim slimejsku. Na zaver chvalim skvely soundtrack - Tom Jones v kombinaci s Billy Idolem je to pravy pro me. Btw vedeli jste, ze Hugh Jackman umi zpivat? A jak :)(26.5.2007)

• - Celkový počet digitálních modelů přesáhl tři tisíce, což je oproti běžnému animovanému filmu od DreamWorks (které má na svědomí například Shreka) skoro dvojnásobek. (CrypzzXD)

• - Žabák-mim se jmenuje Marcel. Jde o odkaz na slavného francouzského mima Marcela Marceaua. (HellFire)

• - Ve filmu se objevují tři odkazy na komiksové charaktery. Modrožlutý kostým na začátku filmu odkazuje na postavu Wolwerina, fráze „Je to pták, ledatlo…“ na Supermana a zvolání krysáka „Do ratmobilu“ na postavu Batmana. (Lorge)