poster

Želvy mohou létat

 • Írán

  Lakposhtha parvaz mikonand

 • slovenský

  Korytnačky môžu lietať

 • anglický

  Turtles Can Fly

 • český

  I želvy létají

  (festivalový název)

Drama / Válečný

Írán / Francie / Irák, 2004, 98 min

Režie:

Bahman Ghobadi

Scénář:

Bahman Ghobadi

Kamera:

Shahriar Assadi

Producenti:

Bahman Ghobadi
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • giblma
  *

  Jo, život v Iráku zřejmě stojí za hovno. Ale ukazovat to jen na příkladu zmrzačených a umírajících dětí, to mi příjde trošinku prvoplánové, nehledě na to, že optiku "děti odhalují svou čistotou nedokonalosti světa dospělých" z duše nesnáším.(3.3.2010)

 • mustafa
  **

  Věřím, že tematika filmu dovede diváka zaujmout a vyvolat v něm nějakou emotivní reakci, zvlášť když se jedná o děti, o kterých se raději bojí přemýšlet. Určitě se jedná o problém, o kterém se v širším povědomí nemluví. Jenže se nedovedu zbavit dojmu, že snímek působí prvoplánovitě a a příliš naivně. Želvy mohou létat totiž nenabízí nic víc než neustálé drásavé scény s dětmi zachycující jejich utrpení. Morbidní příběh se nakonec dostává do roviny, kdy se holčička snaží zbavit dalšího dítěte, aby se o něj nemusela starat. Dále se mi ve filmovém příběhu nelíbil fakt, že sotva desetiletá děcka dovedou hlásat rozumy a jejich moralizování nad světem působí jen jako hezká scenáristická hříčka. To si ty děcka opravdu ani na chvili společně nehrajou, nedovedou zapomenout alespoň na chvíli na realitu a prožívat dětství? Příběh je tak chudý, že si tvůrci musí vypomáhat příběhem o chlapci, který vidí budoucnost. Tato vložená rozvíjející se dějová linie mi ve filmu naprosto neseděla a příběh tím ztrácí na tempu, které je ovšem při akčnějších scénách strhující. Navíc ať je to jak chce, dětští představetelé zkrátka nejsou herci, neumí hrát a jejich strojové opakování naučených replik, pohledů a gestikulace mě neustále vytrhávaly z filmového příběhu. Je mi líto, ale podle mě tento snímek nabízí trochu málo a nehodlám tleskat jen proto, že bych kvůli společenské povinnosti asi měl...(24.1.2008)

 • Enšpígl
  *****

  Ach jo, děti v tomhle věku by si měli hrát, snít, radovat se ze života a ne přicházet o končetiny a brečet. Realistické, syrové, opravdové a s ohledem na téma velmi, velmi bolestné.(31.5.2016)

 • MartinNDL
  ****

  Film není silnej a přitažlivej tím, že hromada dětí z Iráku je v prdeli a místo masturbace tráví čas sbíráním nášlapných min. Hlavní doménou je uvěřitelná lidskost v nelidském prostředí. Režisér záměrně míchá prvky realismu s mystickými předpověďmi budoucnosti, které konvenují s dětskou naivitou. Právě kombinace nevyspělého s vyspělostí pod vlivem okolností je pro film důležitá. Rozhovor s učitelem versus hledání červených ryb. Je těžké být dospělým, když ste ještě díte! S kočkou, co přišla do vesnice si nezapícháte, to dítě není její, ona nechce bejt o deset let starší.(6.10.2010)

 • kusper
  *****

  Konečně můžu s čistým svědomím říct, který styl je nejlepší. Magický realismus. Svět je příliš moc realistický na to, aby mohl být abstraktní, a až příliš magický na to, aby mohl být realistický. Tento film zasáhne velmi hluboce každého člověka, kterému není lhostejný celý okolní svět.(14.1.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace