Želvy mohou létat

Drama / Válečný

Írán / Francie / Irák, 2004, 98 min

Shahriar Assadi

Bahman Ghobadi

Dosti dokumentární snímek, ne formou, ale obsahem. Emocionálně nabité, o 'hereckých výkonech' dětí nemá téměř cenu se zmiňovat, vůbec se o nic nesnaží, zkrátka žijí. Celý ten svět je až moc reálný, bylo mi z toho nedobře a zamyšleně..(3.4.2008)

• paascha

Zlatá Praha:-)(5.8.2010)

• jhrasko

Neverím, že podobne malé deti sú schopné zhovárať sa jazykom dospelých akokoľvek ťažko skúšané sú. Nespochybniteľne (zá)vážna téma mne podaná príliš prvoplánovo a vydieračsky !(8.8.2010)

Válka si oběti nevybírá a příběh dětí uprchlíků ve válkou zničené oblasti na mě zapůsobil. Ale to nemůžu úplně říct o filmu jako celku, protože zejména první polovina byla na můj vkus celkem rozvleklá. V druhé polovině už je dost dramatických momentů, které člověka chytnou za srdce, ale jako celek za 3,5*.(24.3.2008)

Konečně můžu s čistým svědomím říct, který styl je nejlepší. Magický realismus. Svět je příliš moc realistický na to, aby mohl být abstraktní, a až příliš magický na to, aby mohl být realistický. Tento film zasáhne velmi hluboce každého člověka, kterému není lhostejný celý okolní svět.(14.1.2008)

• - Jde o první film natočený v Iráku po pádu Sadáma Husajna. (hippyman)

• - Vo filme veľakrát spomínané červené rybky sú jedným zo symbolov Nowruzu, Nového roka v Iráne, a symbolizujú život bez života. Sviatok sa oslavuje 20. marca, v deň amerického útoku na Irak (20. marec 2003). (Karush)

• - Každý detský predstaviteľ vo filme bol v skutočnosti utečencom. (Karush)