La Chasse au lion à l'arc

• Velká Británie Hunting the Lion with Bow and Arrow (více)
Francie, 1965, 80 min

Režie:

Jean Rouch

Kamera:

Jean Rouch

Radko

Tesná zviazanosť domorodcov s prírodou, magické rituály, veštenie. To všetko pri love na leva, ktorý porušil rovnováhu. Nepísanú dohodu medzi prírodnými kmeňmi žijúcimi v buši a levmi, ktorý ulovili vždy choré kusy stáda, čím udržiavali zdravý genetický fond pasúceho sa dobytka. Lev – zabijak z času na čas túto dohodu naruší, zabíja mäso len pre potešenie. Časť mäsa zje a zvyšok necháva akoby na posmech smutným pastierom. Osada lovcov levov je onedlho požiadaná o prácu. Kamera zachytila detailný proces prípravy otrávených šípov, vyrábaných podľa prastarých vzorov, odovzdávaných z pokolenia na pokolenie, pri zachovaní tancov a odriekania magických formuliek, veštenie z mušlí, z piesku. Šamanove neradostné veštby vždy vychádzajú a tak francúzska výprava onedlho odchádza s dlhým nosom. O sedem rokov neskôr sa vracia aby zachytila scénu ulovenia leva. Nesmierna úcta domorodcov k mŕtvym zvieratám, ich maximálne využitie a minimálny odpad a podriadenie sa silám prírody sú hodnotné vzory. Režisérovým krédom bolo podrobne zachytiť nielen samotný lov na leva ale najmä uchovať autentický život a zvyky prírodných kmeňov, postupne vymierajúce a zanikajúce vďaka vpádu technologicky vyspelejšej a pre život prvotne príťažlivejšej civilizácie. Fascinujúci dokument Lov lukom na leva, od ktorého som ani na sekundu neodtrhol oči – patrí spolu s filmami Ja, černoch a Šialení majstri k asi najlepším Rouchovým filmom. ()

Marze

Ještě zlatá doba šedesátých let, kdy  v dokumentech z přelidněné Afriky objektiv nezakrývají všudypřítomní přemnožení obyvatelé. Každý rok v Africe pravidelně přibude 180 milionů lidí, z nichž se tedy někteř přestěhují do vymírající Evropy. Lidé v tomto doumentu jsou pěkně pověrčiví. ()