Páté dobrodružství z Bradavic je za mnou, zkusím do něj teď proniknout a zhodnotit ho. Připraveni?? Legilimens! Takže režisér to měl jistě velmi přetěžké nacpat šestikilovou bichli do 130 minut stopáže, což se podepsalo na spoustě pro nezasvěcence slepých odboček. Herecky velice přesvědčivé (Radcliffe, Staunton, Rickman). Celkem třikrát na mě David Yates uvalil kletbu Petrifucus totalus, po které jsem opravdu zkameněl, zejména závěrečná dvacetiminutovka je přehlídkou kouzel největšího kalibru a duel Voldemort vs Brumbál působí vizuálně tak impozantně, že mě zvednul ze židle jako zaklínadlo Impedimenta. Ale ty dialogy, občas neposlouchatelné. Celkově povedené, v rámci série standartní, ale stále nic se nezměnilo na tom, že mě tato série přilíš nepřitahuje. Nicméně jedná se o dobrý film... a kdo si myslí, že ne??... Avada Kedavra na něj! 150 miliónů dolarů(rozpočet)/937 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(1.11.2007)

Pokud u předchozích dvou dílů platilo, že by si zasloužily dva filmy, tak Fénixův řád by potřeboval hned tři. Předloha mající skoro 800 stran tentokrát nestojí ani tak na prezentaci další kupy nápadů Rowlingové, ale především na rozmáchlé mytologické lince a vztahových peripetiích už tak velkého množství postav, ke kterým tady navíc přibudou další. Většina z nich logicky nedostane tolik prostoru, kolik by si zasloužily. Jedinou výjimkou je dokonale slizká Umbridgeová. Yatesovi se alespoň podařilo obsadit další tři důležité ženské postavy. Ujetá Nymphadora, ďábelská Bellatrix a hlavně naprosto božská Lenka jsou však pro příběh důležitější rozhodně víc, než jak to naznačuje film. Konečně je zde vidět herecký vzestup ústředního tria. Už nejsou jen dětská prkna, ale teenageři se slušným potenciálem. Film jako samostatný celek funguje a do této chvíle ho překonal pouze Vězeň z Azkabanu. Čtenáři ale ví, jak moc to muselo být oproti předloze osekané, což je škoda. Hlavní důvod, proč nejdu s hodnocením výš, je však akční finále. V knize jde spíše o komorní a zároveň atmosférickou bombu. Ve filmu navíc vrcholí těžce nezvládnutým soubojem Bellatrix a Siriuse.(19.7.2015)

Kdybych měl vybrat jeden film, kterému jsem letos nevěřil ani nos mezi očima, ukázkově by vyhrálo páté čarodějné dobrodružství s neznámých "televizákem" za kamerou. O to příjemnějším překvapením tak je, že onen "televizák" dokázal natočit něco takhle silného a působivého. Yates jde na věc od lesa. Totálně kašle na všechny kouzelnické veletoče a snaží se o osobitý - nebojím se to říct - restart samotné série, kde se hledáček kamery soustředí na jednu kartu. Co kartu, trumf. A tím je Harry Potter. Yates jako jeden z mála (Cuarón to věděl už dávno) režisérů v sérii pochopil, že udělat z příběhů zjizveného čáryfuka kvalitní podívanou neznamená zkopírovat či vysekat jednotlivé části knihy a nesouvisle je naflákat za sebe. Yates vyzobl pouze ústřední linii, kterou si notně upravuje k obrazu svému (velice chytré pomrkávání a otevírání dvířek pro další díl(y)) a vše orientuje na svého hrdinu. Po Bradavicích se tak po tříletém čekání opět prohánějí emoce a jejich zdrojem je konečně obrýlený Daniel Radcliffe. Nevím, zda za to můžou hodiny herectví nebo sexuální řádění s bílým hřebcem na divadelních prknech, ale pravdou je, že Radcliffovi absolutně žeru každou jizvu, škrábnutí nebo oděrku, co se mu objeví na tváři. Ne díky maskérům, ale proto že tenhle klučina poprvé v životě plnohodnotně hraje tak, že i starší matadoři mají problém, aby se přes ně nepřehnal. Tak proč to není vrchol? Zkrátka proto že se Yates podobně jako Singer v prvních X-Menech teprve rozkoukává v akčních scénách. Mají sice drive a působivost (takové létání kamerou a efektní záběry bych vážně nečekal), ale jsou příliš krátké na to, aby plnohodnotně vyzněly (další úmrtí v sérii je spíše zklamáním). Stejně jako stále nedostatečný rozpočet, který nadále nestíhá pokrýt autorské představy. Pátý Potter je fajn, ale zároveň je jasné, že taková změna stylu nebude každému po chuti. Někdo Yatese zavrhne, ale já ho budu dál velebit. Hezké, Davide, moc hezké. P.S. Hooper složil jeden z nejlepších soundtracků série.(13.7.2007)

„Keď si sám, si oveľa slabší súper.“ S Rowlingovej románmi som stratil kontakt po dvojke, ale film je film a kniha je kniha, takže to neriešme. Ako (povedzme filmový) fanúšik Harryho sveta sa na každú ďalšiu ambicióznu filmovú adaptáciu teším, pretože neznamená len viac trikov a temnej atmosféry. Znamená predovšetkým to, čo snímkam mnohí vyčítajú: (údajnú?) nemožnosť orientovať sa v rozsiahlom svete. Výčitky sú pravdivé, no úsmevné zároveň; neviem si dosť dobre predstaviť, ako by bolo možné chápať jednotlivé postavy, vzťahy a motivácie bez znalosti predchádzajúcich filmov. FÉNIXOV RÁD je po KAMENI MUDRCOV, TAJOMNEJ KOMNATE, VÄZŇOVI Z AZKABANU a nečakane dobrej OHNIVEJ ČAŠE ďalšia nadpriemerná fantasy. Je blbosť tvrdiť, že Potterov svet je skôr horor ako rodinný príbeh, jednak Rowlingová nie je hlúpa po finančnej stránke a vie, čo z toho sa jej viac oplatí, jednak na horory nemá povahu a jednak, ako vieme, nebezpečná fantasy (t.j. nie DRAČIE SRDCE, nie DRAČIE DIERY, nie ERAGON) MÁ obsahovať „nebezpečné hrôzostrašné scény so smrťou a beznádejou“ (klasickým ale výborným príkladom je trilógia PÁN PRSTEŇOV), vďaka čomu je väčšia šanca, že si dieťa zachová predstavivosť aj v dospelosti, čo mu umožní ľahšie žiť tento čudný život. FÉNIXOV RÁD nie je dokonalý, je zbytočne dlhý, miestami je až úsmevné, ako sa scenárista snažil do deja aspoň do dvoch scénok zakomponovať postavu, ktorá bola dôležitá v predchádzajúcom filme, no v tomto nie. Prečo je tu teraz? Asi aby sa fanúšikovia nehnevali, neviem – na strane druhej, vidieť v jednej izbe pokope také autority, ako sú Brendan Gleeson, Gary Oldman a David Thewlis, bol pre mňa pohľad na nezaplatenie. Slabý je tentokrát aj nový prírastok do učiteľského zboru, ktorý sa na Kennetha Branagha, Thewlisa a Gleesona z minulých ročníkov nechytá ani omylom. Ale aj tak super.(20.1.2008)

|| Scenár: Michael Goldenberg / Harry Potter and the Order of the Phoenix by J. K. Rowling | Hudba: Nicholas Hooper, Themes: John Williams | Produkcia: David Heyman, David Barron | Distribúcia: Warner Bros. | Štúdio: Heyday Films | Rozpočet: 150 miliónov $ | Tržby: 938,212,738 $ || Jeden z mojich obľúbenejších dielov ságy.(28.6.2011)