Stejně jako Cuarón si zaslouží body za to, že zbavil sérii rigidnosti a sešněrovanosti, do které ji uvrhl Columbus, tak se Yatesovi musí přiznat, že je první režisér, který propojil mudlovský svět s tím kouzelnickým (pár záběrů Londýna a co to udělá). Nicméně ať už je režisér sebelepší fachman, od čtvrtého dílu by ani Hitchcock nebyl z adaptací HP schopen vytřískat něco víc než jen slušné postavy a temnou atmosféru. Knihy jsou totiž od Ohnivého poháru charakteristické tím, že oslabují hlavní dějovou linii na úkor drobných vedlejších epizodek, a právě filmy jako Fénixův řád ukazují, že Rowlingové opus magnum je v jistém smyslu nepřevoditelný na plátno a že pokud chceme skutečnou filmovou verzi knižního příběhu, musíme si pár desetiletí počkat, až se tvůrci díky znalosti kompletní série nebudou bát škrtat, upravovat a kašlat na nějaká rozdělení dle školních roků, která neprodukují nic jiného než dějovou vatu. Protože ať už je Fénixův řád režijně sebelepší, ať už je změna oproti předchozím dílům sebevýraznější, samostatné filmové dílo, které by dokázalo oslovit i někoho, kdo o nějakém Harry Potterovi v životě neslyšel, to žel bohu stále ještě není. Základní problém adaptace spočívá v tom, že Rowlingová jednotlivé informace podstatné pro pochopení rozprostírá jakoby mimochodem během celého příběhu. Odpovídajícím filmovým prostředkem může být buďto vysvětlující monolog, deus ex machina (oboje je mizerné tvůrčí řešení) nebo prostě vypuštění scén, které by filmu dávaly nějaké pozadí, následkem čehož je z adaptace filmová verze rozhrkaného trabantu přeskakujícího přes jakákoli relevantní vysvětlení, a tím pádem znemožňujícího jakékoli pochopení. Nezbývá mi než vkládat naděje do epické sedmičky, která spolu s prvním dílem jako jediná nabízí silnou dějovou linku s klasickým vyvrcholením a rozuzlením. BTW, Lenka Láskorádová je nejlépe obsazená postava celé série a já hodlám demonstrovat za nějaký její spin-off.(10.8.2007)

Impérium vrací úder Potterovské filmové série. David Yates zahodil kouzelnická cingrlátka a soustředil se na psychologii a emoce. Pod tlakem mačká z dospívajících herců maximum a nutí je dýchat na zátylky veteránů, kteří se navíc musejí vypořádat s radikálně omezeným prostorem před kamerou. Do 138 minut se přesto vešlo všechno důležité a Fénixův řád tak kromě ukázkové deprese přináší i velmi solidní tempo. Nečetl jsem předlohu, nemám prostěradlo s Harrym, ale po pětce a Radcliffově výkonu uznávám, že na ten kouzelník má něco do sebe. A těším se na šestku.(13.7.2007)

Tenhle díl jsem vždy měla z celé knižní série o Harrym Potterovi ráda nejméně a filmová podoba mu bohužel kouzlo nepřidala. Možná spíš naopak... Harry Potter dospěl, tento díl je temnější než předchozí, bla bla bla. Pořád si říkám, že celá série měla skončit někde u třetího dílu, protože se stejně v žádném novějším díle nestane nic víc, než že se Voldemort vrátí, na konci školního roku se střetne s Harrym a pak zase zmizí do pozadí. Stejně tak tenhle díl nemá v konečném důsledku, až na skonání jedné důležité postavy, žádný význam do budoucna. A co si budu nalhávat, je místy taky pěkně nudný. Yates se to sice občas snaží zachránit dobře namíchanou atmosférou, profesora Snapa v podání Alana Rickmana žeru, ale když polovinu filmu sledujete konverzaci několika náctiletých čarodějů na téma "Voldemort se vrátil," získávám pocit, že tohle téma už bylo řešený tolikrát, že bych ho mohla být ušetřena. No, uvidíme, jak dopadne šestý díl.(8.4.2008)

Zatím nejdelší kniha série získala ten zatím nejkraší film a, světe div se, spolu s Vězněm z Azkabanu taky nejlepší. Přestože logicky muselo dojít k největšímu krácení děje oproti předloze i škrtání postav, stalo se tak víc než citlivě a uctivě. Navíc film má od prvního obrázku po konec takový spád, že vás ani nenechá vůbec přemýšlet o tom, že tohle pece bylo v knize jinak a kam se poděla vaše oblíbená epizodní postava. Fénixův řád opravdu pořádně potemněl, jak příběhově, tak vizuálně a ze série více či méně rodinných filmůi udělal definitivně regulerní fantasy thriller. David Yates nejenže dokázal určitě nový směr (tohle už opravdu není pro malé děti) a styl celé kouzelnické říše, ale navíc pod jeho vedením všichni mladí herci podávají nejpřesvědčivější výkony, přestože zejména u Harryho šlo určitě i o zatím nejěžší part. Přes dvě hodiny dlouhý, nabitý a velmi silný film.(30.11.2007)

Po Newellovskej rutinérskej a efektami nabitej štvorke mení Yatesov piaty diel notu na rádoby psychologickú konverzačnú drámu s prvkami kritiky diktátorského vzdelávacieho systému. Fenomén HP ide ťažko mimo mňa, napriek tomu si každý rok nájdem čas na to, aby som si pozrel na čom tá dnešná mládež fičí. Ale k filmu-Yates rozhodne natočil lepší film než bola vyprázdnená Ohnivá čaša, nanešťastie opäť plávame na vlnách lásky, dobra a spravodlivosti, ktorá vždy vyhrá. Istá snaha o vnútornú prepracovanosť charakteru hlavného hrdinu tu je, bohužiaľ momentov v ktorých si uvedomuje že svet ani ľudia nie sú dokonalí (terorizovanie mladého Snapea) je ako šafranu. Yates utlmil dve najvýraznejšie vedľajšie postavy Hermionu a Rona na úkor ostatných spolužiakov, ktorí za tento priestor vďačne prekrývajú známejších hrdinov. To platí najmä o predstaviteľke Luny Lovegood, Evanne Lynch, ktorej výstupy sú potešením pre oko i ucho diváka. Ide totiž o jednu z mála originálne a zaujímavo napísaných postáv v tomto filme. Omnoho viac diváckeho záujmu vzbudia postavy na strane Temného pána (ktorý stále vyzerá ako nedovyvinuté niečo a je skôr na smiech), a to Lucius Malfoy a sesternica Bellatrix Lestrange. Jason Isaacs tu konečne nepôsobil ako idiot (na rozdiel od Newellovho počinu) a akonáhle sa na plátne zjaví pani Burtonová (pardon, Helena Bonham-Carter) budete mať pocit, že Voldemort je len nastrčená bábka. Helena je skrátka skvelá a i za tie dve minúty čo je na plátne zatieňuje všetky ostatné postavy. Problém s piatym Harrym je ten, že sa snaží o ničo čím nikdy nemôže byť. Rozprávka o boji dobra so zlom pre mňa nikdy nebude plnohodnotnou drámou, pri ktorej by som si hrýzol nechty ako to celé dopadne. Neakčné prvé tri štvrtiny filmu nám naservírujú len pár zaujímavých scén ( opäť sa vraciam k Lune Lovegood, či scénam so Snapeom), zbytok je len balast priemerných dialógov. Čo ale stojí za to je záverečná štvrtina v Oddelení záhad. Tu Yates rozpútal výborné magické akčné peklo, na ktoré môže byť hrdý. Čo mi však na Harrym nekonečne lezie na nervy je to, že vždy keď má veľký problém (tj. vždy v závere každého dielu), spomenie si na svojich rodičov a priateľov a nie je toho, kto by nad ním vyhral. Sorry, ale z tejto „originálnej“ ilúzie som vyrástol asi v šiestich rokoch. 8/10(6.8.2007)